Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Artykuł - udostępnij
X
8. tydzień ciąży

8. Tydzień ciąży

(0 opinie)

Obecnie Twój maluszek jest wielkości winogrona, mierzy około 15 mm i znajduje się w pozycji siedzącej. Innymi słowy jest ułożony od kości ogonowej po czubek głowy. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tego tygodnia ciąży.

 

czwartek, 17.11.2016

Rozwój dziecka
Twoje dziecko zaczyna przypominać istotę ludzką! Jego palce u rąk i stóp są w pełni ukształtowane, a maluszek potrafi dotknąć kciukiem do palca wskazującego, jego jelita nadal się rozwijają - przy porodzie osiągną długość 3 m, co jest liczbą dość imponującą, jak na tak mały organizm. W tym czasie rozwija się również układ moczowo-płciowy. W badaniu USG nie można jeszcze dostrzec szczegółów umożliwiających rozróżnienie płci dziecka. Pod koniec ósmego tygodnia ciąży serce oraz układ naczyniowy Twojego dziecka są już na właściwym miejscu. Podczas następnego badania USG bicie serca powinno być już słyszalne i wynosić bagatela 80 uderzeń na minutę! 

Twoje ciało
W około 8. tygodniu ciąży możesz zauważyć pierwsze zmiany w swojej sylwetce. Niektóre kobiety tracą trochę na wadze, podczas gdy inne zaczynają od razu tyć. Często ciąża jest widoczna zaskakująco wcześnie.
Czy kiedy stajesz na wadze, widzisz, że kilogramy spadają?  Nie martw się, jeśli w pierwszych tygodniach ciąży tracisz zamiast przybierać na wadze. Przyczyną tego stanu rzeczy są zmiany hormonalne razem z utratą apetytu i nudnościami. 

Żywienie
Czas zacząć pić odpowiednie objętości płynów! W ciąży powinnaś wypijać dużo wody. 
To niezbędny składnik Twojej krwi, której objętość od początku ciąży wzrosła, tak by zapewnić dziecku odpowiednią ilość substancji odżywczych. Dlatego też tak ważne jest unikanie odwodnienia przy jednoczesnym utrzymaniu zwiększonej objętości krwi. W ciąży należy wypijać co najmniej 1,5 litra wody, a w gorące dni nawet więcej. Unikaj napojów słodzonych i napojów gazowanych z dodatkiem kofeiny, żeby ograniczyć jej przenikanie do organizmu dziecka.  

Wskazówki
„Jestem w 8. tygodniu ciąży i przytyłam 5 kilogramów. Co jest nie tak?“  
Bez względu na to, czy przeżywasz podobną sytuację, czy też nie, należy pamiętać o tym, że u poszczególnych kobiet przyrost wagi w ciąży jest bardzo zróżnicowany. Podsumowując, wczesny, szybki przyrost wagi należy zgłosić lekarzowi, ponieważ jest to raczej mało prawdopodobne, by opisywana sytuacja występowała w tak wczesnej ciąży. Jeśli Twoja waga przed ciążą była niższa od przeciętnej, to prawdopodobnie nie masz żadnych powodów do obaw. Jednak jeśli przed ciążą Twoja waga była prawidłowa lub też miałaś nadwagę , lekarz może zalecić monitorowanie diety.  

Czytaj dalej

Wybierz miesiąc

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

  • Zdobywaj wiedzę
  • Korzystaj z narzędzi interaktywnych
  • Testuj produkty
  • Śledź aktualne promocje

Zarejestruj się!

Powiązane tematy

0 opinie