Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
13.tydzień ciązy

13. Tydzień ciąży

Początek drugiego trymestru ciąży to moment, w którym Twoje dziecko zaczyna osiągać wiele nowych ka-mieni milowych swojego rozwoju. Przeczytaj i poznaj kolejny etap ciąży.

czwartek, 17.11.2016

Rozwój dziecka - 13. tydzień ciąży

W trzynastym tygodniu ciąży Twoje dziecko osiąga kolejne etapy rozwoju. Potrafi już zginać palce, otwierać usta i zaczyna przełykać - może przełykać płyn owodniowy. Jest on wchłaniany w przewodzie pokarmowym dziecka i wydalany z moczem przez nerki, które niedawno rozpoczęły swoją pracę. Skóra Twojego dziecka zaczyna produkować melaninę, która będzie odpowiedzialna za jej pigmentację (kolor) po urodzeniu. Nadal kształtują się jego kości, a poszczególne elementy szkieletu zaczynają się stopniowo łączyć ze sobą. Chcesz wiedzieć, ile mierzy dziecko w 13. tygodniu ciąży? Obecnie Twój maluszek waży około 30 g i mierzy 7 cm od kości ogonowej po czubek głowy. Jest piękny!

 

Twoje ciało

Zazwyczaj pod koniec trzeciego miesiąca ciąży wszystkie drobne dolegliwości występujące na początku powoli ustępują, tak więc powinnaś już czuć się całkiem dobrze. Korzystaj z każdej chwili, żeby wyjść na zewnątrz i oddychać świeżym powietrzem, nawet jeśli nie ma ładnej pogody. Promienie słońca przenikające przez warstwę chmur pomagają w syntezie witaminy D w skórze, która jest bardzo ważna dla Twojego dziecka i dla Ciebie (i Twojej skóry). Czy zauważyłaś już, że Twoja skóra wygląda naprawdę dobrze? Ciąża to dla niej zbawienny okres. Zmiany hormonalne pobudzają metabolizm, sprawiając, że Twoja cera wygląda zdrowiej. Jednak zwróć uwagę na brązowe plamki pojawiające się na czole czy policzkach. Te niegroźne plamki pigmentu znikną po około trzech miesiącach od porodu. Niektórzy twierdzą nawet, że na ich podstawie można określić płeć dziecka.

 

Żywienie

Kobiety ciężarne mogą jeść odpowiednio przygotowane ryby, ponieważ stanowią one doskonałe źródło białka i dobrej jakości tłuszczu. Niemniej jednak w ciąży należy unikać niektórych gatunków. Niektóre ryby mają bardzo wysoką zawartość rtęci - metalu, na który rozwijający się układ nerwowy płodu jest szczególnie wrażliwy. Dlatego też kobietom w ciąży nie zaleca się spożywania trzech następujących ryb drapieżnych: miecznik, makaira błękitna (marlin) i koleń czerwony (ryba z rodziny rekinowatych). W ciąży należy unikać również innych popularnych ryb, tj. tuńczyk, węgorz, leszcz, żabnica, płaszczka i kiełb – najlepiej skonsultuj się z lekarzem, aby mieć pewność, że wybierasz odpowiednie produkty dla siebie.

Wskazówki

Jak na razie zapewne radzisz sobie bez ubrań ciążowych. Moment, w którym będziesz potrzebowała trochę więcej miejsca w pasie pewnie nadal jeszcze przed Tobą. Jednak nie zaszkodzi, jeśli wyskoczysz od czasu do czasu z przyjaciółką na zakupy, żeby poznać ofertę sklepów dla przyszłych mam. Podstawową częścią garderoby, w którą powinnaś się teraz zaopatrzyć, są wygodne biustonosze z regulowanymi ramiączkami. W związku z tym, że Twoje piersi nadal rosną, nic nie powinno Cię uciskać. Oczywiście możesz trochę zaczekać z kupnem odpowiedniego biustonosza ciążowego lub laktacyjnego. W związku z szybkim rozwojem Twojego dziecka, za kilka tygodni może się okazać, że będziesz potrzebować biustonosza o większym rozmiarze! 

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.