MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

13. tydzień ciąży

13. tydzień to koniec trzeciego miesiąca, a tym samym koniec 1 trymestru ciąży. Dolegliwości w postaci nudności czy złego samopoczucia powinny więc powoli odchodzić w zapomnienie. Ciągle trwa rozwój Twojego dziecka coraz sprawniej pracuje wiele jego narządów wewnętrznych, w tym nerki. Dziecko zaczyna więc… siusiać! 

5 min. czytania Maj 31, 2024

Trwa 13. tydzień Twojej ciąży. Kończysz trzeci miesiąc, a zarazem pierwszy trymestr ciąży – możesz więc odetchnąć z ulgą, największe zagrożenie dla Twojego dziecka właśnie minęło. Z każdym dniem powinnaś czuć się coraz lepiej, a także zauważać stopniowo lekki przyrost masy ciała – to, w jakim tempie będzie on następował, zależy m.in. od jej wyjściowej wartości.

Rozwój dziecka – 13. tydzień ciąży

W trzynastym tygodniu ciąży główka dziecka stanowi około 1/3 długości jego ciała i wciąż jest przygięta do żeber.

Dziecko w 13 tygodniu ciąży

Cały czas trwa proces kostnienia chrząstek rozwijają się kości czaszki, kości długie kończyn oraz żebra.

Pod koniec pierwszego trymestru ciąży większość narządów wewnętrznych dziecka wykonuje już swoją pracę. Trzustka produkuje insulinę, dzięki której regulowany jest poziom cukru we krwi maluszka. Dziecko cały czas połyka wody płodowe, co jest znakomitym treningiem dla jego układu trawiennego (jelita zmieniają już położenie i powoli przemieszczają się do wnętrza jamy brzusznej) oraz nerek dziecko potrafi już siusiać. Płyn owodniowy jest bardzo bogaty w różnego rodzaju składniki odżywcze, co pomaga w prawidłowym rozwoju zarówno jelit, jak i błon śluzowych żołądka.

W 13. tygodniu ciąży dziecko kontynuuje swój trening ruchowy potrafi się już przekręcać, podskakiwać, ruszać głową i kończynami. Dynamicznie rozwija się także jego mimika: ziewa, marszczy czoło, porusza wargami i nadyma policzki. Cały czas rozwijają się oczy i uszy. Coraz bardziej wystające stają się broda i nos.

Jaka jest długość i masa ciała Twojego dziecka w 13. tygodniu ciąży? Mierzy ono około 7,4 cm i waży 23 g.
 

Płód w 13 tygodniu ciąży

 

Brzuch w 13. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

W trzynastym tygodniu ciąży Twój stan staje się coraz bardziej widoczny dla otoczenia. Twoja macica cały czas się powiększa może teraz osiągać wielkość małej piłki. Z pewnością widzisz już uwypuklenie brzucha, ale to, jak bardzo jest ono zauważalne, zależy m.in. od Twojej budowy ciała oraz wzrostu.

Mniej więcej od 13. tygodnia ciąży możesz już powoli przybierać na wadze, a tempo tego procesu zależy od wyjściowej masy ciała. Na przyrost masy ciała składa się zarówno zwiększająca się masa dziecka, jak i waga łożyska, płynu owodniowego, macicy, ale także wzrost masy piersi czy większa ilość tkanki tłuszczowej. Masz także więcej krwi niż przed ciążą ona też przecież swoje waży! U kobiet bardzo otyłych, ze względów zdrowotnych, na tym etapie ciąży korzystne może być jednak lekkie zmniejszenie masy ciała.

Ważne

W okolicach 13. tygodnia ciąży możesz zauważyć u siebie charakterystyczny wzrost ilości tkanki tłuszczowej w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. To normalne – takie zmiany wzmacniają Twoją sylwetkę, zwłaszcza kręgosłup, i ułatwiają dźwiganie zaokrąglonego brzuszka.

13. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Przyspieszona praca serca – w trakcie ciąży zwiększoną pracę wykonuje cały układ krążenia przyszłej mamy, w tym serce. Objętość krwi w organizmie zwiększa się o 30-50%, podobnie jak ilość krwi pompowanej przez serce w trakcie jednej minuty. Wszystko to powoduje, że serce bije dużo szybciej niż przed ciążą i może to być dla Ciebie wyraźnie odczuwalne. Przyspieszenie pracy serca może też mieć związek z niedokrwistością lub nieprawidłową funkcją tarczycy.

 rada

Samo przyspieszenie pracy serca nie musi być dla Ciebie powodem do niepokoju. Zgłoś się jednak do lekarza, gdy towarzyszą mu inne objawy, takie jak zawroty głowy czy duszności, a także gdy wcześniej miałaś jakiekolwiek problemy z sercem.

 

Zmęczenie i złe samopoczucie – pod koniec pierwszego trymestru objawy te, związane przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi, powinny mijać.

radaJeżeli cały czas czujesz się zmęczona czy rozdrażniona, a dodatkowo zauważasz duży przyrost masy ciała, zgłoś się do lekarza. Być może trzeba skontrolować poziom tyroksyny, czyli hormonu produkowanego przez tarczycę. Jest on ważny nie tylko dla Twojego samopoczucia, ale też dla prawidłowego rozwoju mózgu dziecka między 10. a 20. tygodniem ciąży. Jego niedobór może być groźny dla maluszka, takich objawów nie można więc lekceważyć.

 

Ciągnięcie w pachwinach – w okolicach 13. tygodnia ciąży może zacząć dokuczać Ci dość nieprzyjemne uczucie ciągnięcia w pachwinach. To efekt powiększania się macicy rozciąga ona bowiem więzadła, na których jest zawieszona, powodując ból.

 radaCiągniecie w pachwinach to naturalne zjawisko, które nie powinno być powodem do niepokoju. Nie musisz się bać o zdrowie swojego dziecka – koniec pierwszego trymestru ciąży to czas, kiedy największe zagrożenie mija, a ryzyko poronienia jest bardzo małe. Powoli wkraczasz w najpiękniejszy okres ciąży! Jeżeli zostaniesz mamą kolejny raz, właśnie teraz jest dobry moment, aby poinformować starsze rodzeństwo o pojawieniu się za kilka miesięcy nowego członka rodziny.

 

13. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Oszczędzaj się!
Jeśli czujesz się na tyle dobrze, by chodzić do pracy, oczywiście możesz to robić – pracodawca, który wie o Twojej ciąży, ma obowiązek tak zaplanować Ci obowiązki, by były zgodne z Kodeksem pracy. Pracodawca nie może m.in. wymagać od Ciebie pracy w godzinach nocnych oraz nadliczbowych, bez Twojej zgody nie może też zatrudniać Cię w systemie przerywanego czasu pracy oraz delegować poza stałe miejsce pracy. Pamiętaj też, że nie musisz brać już udziału w wyścigu o tytuł pracownika miesiąca. Bądź ostrożna przy wykonywaniu obowiązków zawodowych, nie forsuj się, a jeśli tylko poczujesz się zmęczona odpoczywaj.

Jedz owoce
To niezbędny element diety każdej kobiety w ciąży. Wiosną jedz polskie truskawki, latem sięgaj po maliny, porzeczki, czereśnie, jagody, jesienią – śliwki, gruszki, jabłka. Wybieraj owoce sezonowe, rodzime, kupowane raczej w osiedlowym warzywniaku lub na pobliskim ryneczku, a nie w supermarkecie. Oczywiście możesz jeść cytrusy, banany czy awokado, ale zawsze wybieraj te świeże. Pamiętaj, ze truskawki dostępne w grudniu w markecie mają w sobie najpewniej niewiele naturalnych zalet i lepiej z nich zrezygnować. Zawsze dokładnie myj przed jedzeniem przyniesione ze sklepu owoce, możesz również obierać je ze skórki.

Ważne

Według specjalistów z Instytutu Matki i Dziecka kobiety w I trymestrze ciąży powinny spożywać około 300 gramów owoców dziennie, zaś w II oraz III trymestrze ciąży – 400 gramów.

13. tydzień ciąży – jakie badania?

Jeśli nie zrobiłaś tego wcześniej, zgłoś się na pierwsze badanie USG, zwane też USG genetycznym, zalecane między 11. a 14. tygodniem ciąży. Jeśli lekarz skierował Cię po nim na dodatkowe badania, zgłoś się na nie jak najszybciej.

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.