Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
5. tydzień ciąży

5. Tydzień ciąży

5. tydzień ciąży to początek 2 miesiąca. Chcesz wiedzieć, co teraz dzieje się w Twój brzuchu? Dowiedz się jakie są objawy ciąży i co widać na USG, oraz poznaj etapy ciąży tydzień po tygodniu.

czwartek, 17.11.2016

Rozwój dziecka - 5. tydzień ciąży

Nie możesz tego zobaczyć w piątym tygodniu ciąży, ale właśnie teraz szybko rozwija się mózg Twojego dziecka. Powstają dwie półkule mózgowe, tj. dwie strony tworzące jedną całość, mózg. Pojawiają się również narządy zmysłów razem z zarysem oczu i uszu oraz zaczątkami nosa i ust. W tym tygodniu kształtuje się również twarz dziecka. Fascynujące jest to, że jego układ pokarmowy i oddechowy również pomału nabierają kształtów. Serce Twojego dziecka jest już na tyle rozwinięte, że można je zobaczyć w badaniu USG będąc w 5. tygodniu ciąży, na którym wyraźnie słychać jego bicie! Teraz w Twoim łonie jest małe, nowe życie, które powoli, ale zdecydowanie się kształtuje.

Twoje ciało

W 5. tygodniu ciąży możesz zauważać pewne zmiany w swoim cie-le. Możesz stawać się bardziej napięta lub rozdrażniona niż zazwyczaj. Wynika to ze zmian hormonalnych, które mogą wpływać na Twój stan psychiczny, ale również mogą powodować pewne zmia-ny fizyczne. Już teraz możesz czuć, że Twoje piersi są pełniejsze, możesz miewać mdłości lub nawet niewielki ból w okolicy miednicy mniejszej, które wynikają ze zwiększonego przepływu krwi. Wszystkie te zmiany są normalne i stanowią część całego procesu przemian.

 

Żywienie

W tym okresie ciąży możesz odczuwać nudności. Tak, przykre poranne nudności niestety nie ograniczają się wyłącznie do poranka. Nudności to niemalże niezbędny etap ciąży pozwalający przyzwyczaić się Twojemu ciału do wszystkich zachodzących w nim zmian. Możesz sobie pomóc! Po pierwsze: nie omijaj śniadań. Śniadanie dostarczy Twojemu organizmowi odpowiedniej ilości węglowodanów, co może pomóc Ci dobrze rozpocząć dzień i zmniejszyć nudności. Możesz również spróbować dzielić posiłki. Oprócz 3 głównych posiłków przygotuj sobie również małe przeką-ski, przed i po południu. Nie martw się tym, że we wczesnej ciąży Twoja waga spada z powodu wymiotów. To tylko stan przejściowy. Ostatnia ważna rzecz, o której musisz pamiętać - pij dużo wody, żeby utrzymać odpowiedni stan nawodnienia organizmu.

Wskazówki

Jak możesz sprawdzić, czy naprawdę jesteś w ciąży? Jednym z pierwszych, klasycznych objawów jest brak miesiączki. Test wy-konany w 5. tygodniu ciąży jest wiarygodną metodą potwierdzenia ciąży. Jednak aby mieć 100%-ową pewność, umów się na wizytę do lekarza. Im wcześniej, tym lepiej! Pozwoli Ci to nie tylko upewnić się, że jesteś w ciąży, ale również zmniejszy ryzyko powikłań. Lekarz może na przykład określić, czy zarodek zagnieździł się pra-widłowo w ścianie macicy. Poza tym lekarz oblicza szacunkową datę porodu, co jest dość ważne dla przyszłych planów.

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.