MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

5. tydzień ciąży

5. tydzień to moment, w którym większość kobiet jest już pewna swojej ciąży. Pierwszym sygnałem jest brak spodziewanej miesiączki. Równolegle pojawiają się też inne objawy: piersi są coraz bardziej tkliwe, narastają nudności, wizyty w toalecie stają się częstsze. To początek 2 miesiąca ciąży i wielkich zmian w Twoim życiu – sprawdź, co się dzieje z Tobą i jak na tym etapie rozwija się ciąża. 

7min. czytania Sty 15, 2024

Piąty tydzień ciąży to najlepsza pora, by po raz pierwszy sięgnąć po test ciążowy lub wykonać go ponownie, jeśli w 4. tygodniu ciąży był negatywny. Stężenie hormonu beta-HCG jest teraz wyższe i w terminie miesiączki będzie już ono wykrywalne dla domowego testu. Jeśli zatem wyczekiwałaś pojawienia się na teście drugiej kreski, zmiany, które teraz zachodzą w Twoim ciele, staną się jednoznaczne i przyniosą wielką radość.

Rozwój dziecka – 5. tydzień ciąży

W 5. tygodniu ciąży podczas badania ultrasonograficznego można już stwierdzić obecność pęcherzyka ciążowego w jamie macicy. Jeśli w tym czasie w jego wnętrzu nie jest jeszcze widoczny pęcherzyk żółtkowy wraz z zarodkiem, pojawi się on w kolejnym tygodniu. W następnym lekarz stwierdzi, czy pęcherzyk się rozwinął i czy ciąża przebiega prawidłowo.

Dziecko w 5 tygodniu ciąży

W tym czasie zarodek jest już zagnieżdżony w macicy i bardzo szybko rośnie, wciąż jest jednak niewielki. Przybiera kształt walca, w którego obrębie wykształcają się głowa, kończyny i pierwsze organy – serce oraz naczynia krwionośne. Czynność serca maluszka uwidoczni się jednak w badaniu USG dopiero około 6.-7. tygodnia ciąży. Z zawiązków kończyn oraz zgromadzonych wokół nich płytek dłoniowych najpierw rozwiną się ramiona i nogi, a następnie palce rąk oraz stóp Twojego dziecka.

Na tym etapie ciąży tworzy się cewa nerwowa – długa szczelina w tarczce zarodkowej, w której będzie się rozwijać układ nerwowy. Około 33. dnia zaczyna się formować tzw. stara kora mózgowa, a wkrótce potem uwidoczni się 5 pęcherzyków mózgowych. Zmiana kształtu embrionu stymuluje komórki do intensywnego namnażania się. Poza mózgiem ich skupiska tworzą także strunę grzbietową, wokół której wytworzy się kręgosłup i z której rozwinie się rdzeń kręgowy. W następnej kolejności powstaną szkielet i mięśnie. Teraz też zaczyna się wykształcanie wszystkich narządów i układów niezbędnych do funkcjonowania maluszka poza brzuchem mamy – powstają zalążki płuc, nerek, trzustki i śledziony.
 

Płód w 5 tygodniu ciąży

 

W 5. tygodniu ciąży wokół zarodka zaczyna się zbierać płyn owodniowy. Pojawia się również łożysko, które poprzez wymianę tlenu i dwutlenku węgla przez cały okres trwania ciąży umożliwia płodowi oddychanie i zastępuje pracę płuc. To właśnie poprzez łożysko będziesz dostarczać swojemu rozwijającemu się dziecku składniki mineralne i witaminy, a także niektóre przeciwciała, zapewniając mu odporność w pierwszych tygodniach po porodzie. To dlatego już na tym etapie niezwykle ważne są higiena i zbilansowane menu.

Pod koniec 5 tygodnia ciąży zarodek jest jeszcze bardzo malutki i mierzy ok 0,4-0,6 cm. Pomimo to, podczas badania USG można już rozpoznać, w którym miejscu jest zawiązek głowy, a w którym reszty ciała.

5. tydzień ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

Jeśli test potwierdził, że spodziewasz się dziecka, wiesz już, że rozwija się w Tobie nowe życie. Brzuch w 5. tygodniu nie jest jeszcze widoczny, jednak zaczynasz już odczuwać objawy wczesnej ciąży.

2 tygodnie po zapłodnieniu zauważysz, że Twoje piersi delikatnie się zaokrągliły i stały się wrażliwe na dotyk. U niektórych kobiet brodawki mogą stać się nieznacznie ciemniejsze. W tym czasie mogą się też nasilać zmiany nastrojów i rozdrażnienie. Gwałtowny wzrost poziomu progesteronu w organizmie jest przyczyną senności i zmęczenia, na które skarży się w pierwszych tygodniach ciąży wiele przyszłych mam. To także skutek obciążenia, z jakim musi się teraz zmierzyć Twój organizm, który potrzebuje energii m.in. na wykształcenie łożyska.

W 5. tygodniu ciąży możesz odczuwać metaliczny posmak w ustach, ślinotok oraz konieczność częstego oddawania moczu. Być może zauważysz także uczucie napięcia w podbrzuszu. Niektóre kobiety już od pierwszych tygodni ciąży są bardzo wrażliwe na zapachy. Czy jest to regułą? Nie! Wiele przyszłych mam nie doświadcza żadnych zmian, co wynika z indywidualnego działania hormonów i wcale nie świadczy o nieprawidłowym rozwoju ciąży.

Ważne

Zapłodniona komórka jajowa inicjuje prawdziwą rewolucję hormonalną. Za wczesnymi objawami ciąży, takimi jak zmiany nastrojów, stoją właśnie hormony, które wpływają na Twoje odczucia i myśli, m.in.:

 • estrogen, który budzi instynkt wicia gniazda
 • progesteron, dzięki któremu skupiasz się na ciąży
 • gonadotropina kosmówkowa, odpowiadająca za utrzymanie prawidłowego poziomu progesteronu
 • prolaktyna, która skupia uwagę na dziecku i zmniejsza zainteresowanie seksem
 • kortyzol, zapewniający zastrzyk energii niezbędnej do wykonywania nowych zadań

5. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Nudności – u ponad 60% przyszłych mam nudności są wczesnym objawem ciąży. Pojawiają się zazwyczaj około 4.-5. tygodnia, nasilają w 9. i powoli zanikają około 12. tygodnia ciąży. Zdarza się również tak, że u niektórych kobiet nudności trwają aż do 16. tygodnia ciąży. Złe samopoczucie jest zwykle skutkiem wysokiego stężenia gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG). Na intensywność nudności bardzo duży wpływ ma stres odczuwany w związku z brakiem miesiączki, jeśli ciąża jest zaskoczeniem. Beta-HCG ze względu na zbliżoną do TSH budowę, często pobudza też receptory hormonów tarczycy, co jest przyczyną złego samopoczucia. Najwyższe stężenie hormonu pojawia się w 1 trymestrze ciąży, potem jego poziom stopniowo spada.

  
radaWażną rolę w zmniejszeniu nudności odgrywa odpowiednie nawadnianie organizmu. Wypijaj nawet 3 litry płynów dziennie, staraj się często spożywać niewielkie posiłki. Unikaj także intensywnych kuchennych zapachów. Skutecznie zadziała także każdy lek przeciw chorobie lokomocyjnej – skonsultuj ich stosowanie z lekarzem.

Ważne

Jeśli w I trymestrze dręczą Cię poranne nudności, sięgnij po imbir. Doskonale łagodzi mdłości, działa przeciwwymiotnie i pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Poprawia także apetyt, reguluje trawienie i łagodzi niestrawność.

Refluks żołądkowo-przełykowy – wysokie stężenie progesteronu nie tylko staje się przyczyną zmęczenia, ale także spowalnia perystaltykę przewodu pokarmowego. Wiążą się z tym dolegliwości trawienne, takie jak wzdęcia, niestrawność i częste odbijanie się. Treść pokarmowa dłużej zalega w żołądku i przez słabszą pracę zwieracza jest cofana do przełyku. Ponieważ oprócz pokarmu zawiera ona również kwas solny i enzymy trawienne, często dochodzi do podrażnienia śluzówki przełyku i pojawienia się zespołu przykrych dolegliwości zwanych refluksem żołądkowo-przełykowym.

  
radaBardzo ważne, abyś teraz właściwie się odżywiała. Nie chodzi wyłącznie o to, co jeść, ale przede wszystkim ile. Jedząc często, ale w małych ilościach, nie tylko złagodzisz mdłości, ale również usprawnisz pracę jelit. Leczenie refluksu wymaga konsultacji gastroenterologicznej i odpowiedniej diagnostyki. Terapia zwykle polega na zastosowaniu leków zobojętniających kwas żołądkowy przepisywanych przez lekarza.

 

Ważne

Wynik testu ciążowego nie zawsze jest jednoznaczny. Nawet jeśli w 5. tygodniu jest negatywny, pamiętaj, że do owulacji mogło dość nieco później i poziom gonadotropiny kosmówkowej (HCG) jest jeszcze zbyt niski, by test mógł wykryć jej obecność. W takiej sytuacji najlepiej powtórzyć badanie po kliku dniach.

5. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Zaplanuj dietę! 
Ciąża to wyjątkowy stan. Od chwili, w której dowiadujesz się, że rozwija się w Tobie nowe życie, powinnaś zacząć szczególnie uważać na to, co jesz. Być może potrzebna będzie wizyta u dietetyka i przyjrzenie się dotychczasowemu stylowi żywienia pod kątem aktualnych potrzeb Twoich i dziecka. Planując posiłki:

 • wybieraj pokarmy jak najbardziej naturalne – warzywa i owoce dostarczają Ci wielu niezbędnych witamin oraz mikroelementów,
 • zrezygnuj z podwójnych porcji – nadmierne objadanie się to nie tylko dodatkowe kilogramy, ale także większe ryzyko wystąpienia nadciśnienia, obrzęków i cukrzycy,
 • dbaj o higienę i przestrzegaj zasad prawidłowego przygotowania posiłków – dotyczy to mycia produktów, ich obróbki termicznej i odpowiedniego przechowywania,
 • unikaj żywności przetworzonej oraz wyrobów garmażeryjnych, surowego mięsa i ryb (np. sushi), niepasteryzowanego mleka i otrzymywanych z niego serów pleśniowych,
 • staraj się ograniczyć cukry proste,
 • wyeliminuj z diety alkohol.

Zastanów się nad wyborem lekarza 
Warto już teraz wybrać lekarza, który poprowadzi Twoją ciążę. Ważne, aby wzbudzał Twoje zaufanie, był zaangażowany i chętnie wyjaśniał wszelkie wątpliwości, ponieważ z czasem będzie ich coraz więcej.

5. tydzień ciąży – jakie badania?

Jeśli dotychczas nie przeprowadzałaś badania potwierdzającego ciążę, a chcesz mieć całkowitą pewność, że spodziewasz się dziecka, warto zrobić proste i bezbolesne badanie poziomu beta-HCG (możesz otrzymać na nie skierowanie). Być może już teraz planujesz pierwszą wizytę u ginekologa. Bądź gotowa na to, że lekarz zleci Ci wykonanie dodatkowych badań:

 • badanie grupy krwi i czynnika Rh
 • morfologię krwi
 • badanie ogólne moczu
 • cytologię
 • badanie stężenia glukozy we krwi na czczo
 • oznaczenie poziomu TSH, fT3 i fT4
 • badanie na obecność przeciwciał IgG i IgM przeciwko toksoplazmozie
 • oznaczenie przeciwciał IgG, IgM przeciwko wirusowi CMV
 • badanie na obecność przeciwciał IgG przeciwko różyczce
 • badanie w kierunku obecności wirusa HIV
 • badania w kierunku zapalenia wątroby typu C (HCV)
 • badania w kierunku kiły (VDRL)
 • przeglądu stomatologicznego

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.