Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Article - udostępnij
X
5. tydzień ciąży

5. Tydzień ciąży

(0 opinie)

Chociaż Twoje dziecko jest dopiero wielkości groszku, rośnie w zawrotnym tempie. 
Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tego tygodnia ciąży.

czwartek, 17.11.2016

Rozwój dziecka

Nie możesz tego zobaczyć, ale właśnie teraz szybko rozwija się mózg Twojego dziecka. Powstają dwie półkule mózgowe, tj. dwie strony tworzące jedną całość, mózg. Pojawiają się również narządy zmysłów razem z zarysem oczu i uszu oraz zaczątkami nosa i ust. W tym tygodniu kształtuje się również twarz dziecka. Fascynujące jest to, że jego układ pokarmowy i oddechowy również pomału nabierają kształtów. Serce Twojego dziecka jest już na tyle rozwinięte, że można je zobaczyć w badaniu USG, na którym wyraźnie słychać jego bicie! Teraz w Twoim łonie jest małe, nowe życie, które powoli, ale zdecydowanie się kształtuje.

Twoje ciało

W 5. tygodniu ciąży możesz zauważać pewne zmiany w swoim ciele. Możesz stawać się bardziej napięta lub rozdrażniona niż zazwyczaj. Wynika to ze zmian hormonalnych, które mogą wpływać na Twój stan psychiczny, ale również mogą powodować pewne zmiany fizyczne. Już teraz możesz czuć, że Twoje piersi są pełniejsze, możesz miewać mdłości lub nawet niewielki ból w okolicy miednicy mniejszej, które wynikają ze zwiększonego przepływu krwi. Wszystkie te zmiany są normalne i stanowią część całego procesu przemian. 

 
Żywienie

W tym okresie ciąży możesz odczuwać nudności. Tak, przykre poranne nudności niestety nie ograniczają się wyłącznie do poranka.  Nudności to niemalże niezbędny etap ciąży pozwalający przyzwyczaić się Twojemu ciału do wszystkich zachodzących w nim zmian. Możesz sobie pomóc! Po pierwsze: nie omijaj śniadań. Śniadanie dostarczy Twojemu organizmowi odpowiedniej ilości węglowodanów, co może pomóc Ci dobrze rozpocząć dzień i zmniejszyć nudności. Możesz również spróbować dzielić posiłki. Oprócz 3 głównych posiłków przygotuj sobie również małe przekąski, przed i po południu. Nie martw się tym, że we wczesnej ciąży Twoja waga spada z powodu wymiotów. To tylko stan przejściowy.  Ostatnia ważna rzecz, o której musisz pamiętać - pij dużo wody, żeby utrzymać odpowiedni stan nawodnienia organizmu. 

Wskazówki

Jak możesz sprawdzić, czy naprawdę jesteś w ciąży? Jednym z pierwszych, klasycznych objawów jest brak miesiączki.  Test wykonany w 5. tygodniu ciąży jest wiarygodną metodą potwierdzenia ciąży.  Jednak aby mieć 100%-ową pewność, umów się na wizytę do lekarza. Im wcześniej, tym lepiej! Pozwoli Ci to nie tylko upewnić się, że jesteś w ciąży, ale również zmniejszy ryzyko powikłań. Lekarz może na przykład określić, czy zarodek zagnieździł się prawidłowo w ścianie macicy. Poza tym lekarz oblicza szacunkową datę porodu, co jest dość ważne dla przyszłych planów.

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

  • Odbierz darmową próbkę NAN OPTIPRO Plus 2
  • Weź udział w KONKURSACH i wygrywaj!
  • TESTUJ produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
  • Otrzymuj NEWSLETTER z informacjami od ekspertów

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią

0 opinie

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.