MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Jak przygotować się do porodu?

0
0 opinie

Poród to zwieńczenie dziewięciu miesięcy oczekiwań na dziecko. Dla wielu kobiet jest to jeden z najważniejszych momentów w życiu. Drugi trymestr to doskonały czas, by rozpocząć przemyślane i zorganizowane przygotowania do porodu – bez względu na to, czy jesteś już mamą, czy też będziesz rodzić po raz pierwszy. 

4min. czytania Sty 15, 2024

Lekarz z pewnością już na pierwszej wizycie podał Ci przewidywany termin porodu oznaczony na podstawie specjalnych tabel medycznych oraz obrazów uzyskanych podczas badania USG. Oczywiście jest to jedynie termin przybliżony – nie da się dokładnie co do dnia określić, kiedy dziecko pojawi się na świecie. 

Oczekując na narodziny dziecka, możesz na bieżąco śledzić to, jak maluszek rozwija się i rośnie w Twoim brzuchu. Z myślą o Tobie przygotowaliśmy kalendarz ciąży, który może być bardzo przydatnym narzędziem. Pozwoli Ci tydzień po tygodniu odpowiednio przygotowywać się do porodu. Co prawda w II trymestrze nie musisz jeszcze koniecznie myśleć, co zabrać do szpitala na poród, ale możesz planować pewne działania i przede wszystkim przygotować się do tego dnia emocjonalnie.

Poród rodzinny – za i przeciw

Jeśli wcześniej nie poruszaliście z tatą dziecka tego tematu, warto zastanowić się, czy interesuje Was poród rodzinny. Coraz więcej panów chętnie towarzyszy swoim partnerkom na sali porodowej – chcą je wspierać i motywować, a także po prostu być obecni podczas narodzin ich dziecka. Bardzo ważna jest także praktyczna pomoc przyszłego taty: może podać Ci wodę, otrzeć pot z czoła, rozmasować bolący kręgosłup, podtrzymać przy spacerach po sali. Jego obecność może być naprawdę nieoceniona.

 

dad in childbirth

 

Z drugiej strony, są mężczyźni, którzy boją się szpitali, widoku lekarzy i krwi. Jeśli Twój partner ma słabe nerwy, lepiej będzie, gdy zostanie na szpitalnym korytarzu albo w domu. Oczywiście pewne wątpliwości możesz mieć również Ty. Jeśli obecność partnera miałaby Cię krępować, pomyśl o wsparciu innych bliskich Ci osób. Może to być mama, siostra lub serdeczna przyjaciółka. Decyzję o porodzie rodzinnym podejmij najlepiej wspólnie z partnerem. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać także z usług douli.

Ważne

Jeśli czujesz bardzo duży strach przed porodem, możesz rozważyć pomysł skorzystania z pomocy douli. Jest to doświadczona kobieta, której zadaniem jest asystowanie i wspieranie kobiety w trakcie ciąży, porodu i połogu. Posiada ku temu odpowiednie umiejętności, służy dobrą radą i pomocą.

Kiedy do szkoły rodzenia?

Szkoły rodzenia są w naszym kraju coraz bardziej popularne. Na zajęciach można dowiedzieć się, jak dokładnie przebiega poród, jakie są jego fazy, jak można naturalnie łagodzić ból porodowy, jak dbać o siebie i dziecko w pierwszych dniach po porodzie i jak przygotować ciało do porodu. Oprócz wszystkich tych praktycznych informacji, bardzo cenne może okazać się dla Ciebie wsparcie psychiczne, jakie dostajesz od osób prowadzących zajęcia w szkole rodzenia oraz innych przyszłych mam.

Kiedy konkretnie udać się do szkoły rodzenia? Są miejsca, które oferują zajęcia nawet kobietom w pierwszych tygodniach ciąży. Jeśli zajęcia teoretyczne są połączone z gimnastyką dla ciężarnych, zazwyczaj przeznaczone są dla kobiet od początku II trymestru ciąży – wówczas w większości przypadków mijają już najtrudniejsze ciążowe dolegliwości (zmęczenie, nudności, wymioty), a przyszła mama czuje się dobrze i ma energię, by regularnie brać udział w spotkaniach.

Jak przygotować się do porodu? Praktyczne porady

Przygotowanie do porodu powinno objąć również inne, bardziej przyziemne kwestie. Jeśli chcecie odświeżyć mieszkanie, potrzebny jest remont pokoiku dziecięcego czy drobne naprawy – zajmijcie się tym już teraz. Będziesz czuła się spokojnie z myślą, że po porodzie czeka na Ciebie odmalowane mieszkanie, gotowy pokój dla maleństwa czy łazienka, w której nie kapie z kranu. Porozmawiaj z partnerem, jak podzielicie się opieką nad dzieckiem. Być może ojciec dziecka będzie chciał skorzystać z urlopu tacierzyńskiego.

 

future parents

 

Na bieżąco kompletuj wyniki wszystkich badań – najlepiej jeśli będziesz trzymała je w jednej teczce, którą w każdej chwili będziesz mogła zabrać ze sobą do szpitala. Gdy nadejdzie termin porodu, szukanie dokumentów z pewnością nie byłoby dla Ciebie komfortowe. Na spakowanie torby masz jeszcze czas, ale oczywiście możesz powoli myśleć o kompletowaniu wyprawki dla Ciebie i dziecka. Jeśli nie masz większości potrzebnych rzeczy, rozłożenie wydatków w czasie może być korzystne dla domowego budżetu.

Dobre przygotowanie do porodu – zarówno emocjonalne, jak i związane z bardziej przyziemnymi kwestiami – sprawi, że będziesz spokojna, opanowana i gotowa na to, by powitać na świecie wyczekiwanego maluszka. Pamiętaj, żeby zastanowić się również nad wyborem najlepszego wózka, łóżeczka oraz przewijaka dla Twojego maleństwa. 

 

 layette for the hospital

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    0
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.