MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Jak przygotować się na poród?

Twoja partnerka niedługo rodzi? Zastanów się, czy chcesz być przy niej podczas tych wyczerpujących chwil. Oczywiście poród rodzinny nie jest obowiązkowy. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby być na sali porodowej, sprawdź, jak w inny sposób możesz pomóc przyszłej mamie. Przygotuj się dobrze do narodzin maluszka z naszą pomocą! 

5min. czytania Sty 15, 2024

Mężczyźni różnie postrzegają decyzję o porodzie rodzinnym. Jedni nie wyobrażają sobie, że mogłoby ich zabraknąć na porodówce, a drudzy na widok krwi mdleją, ponieważ nie są psychicznie przygotowani na takie silne przeżycie. Jedno jest pewne – każdy przyszły tata powinien przygotować się do tego ważnego wydarzenia, jakim jest cud narodzin. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Mężczyzna przy porodzie – tak czy nie?

Decyzja o tym, czy chcecie rodzić razem, musi być dobrze przemyślana i przede wszystkim zgodna. Twoja partnerka, bez względu na to, czy zdecydowaliście się na poród rodzinny, czy też nie, musi czuć się przy Tobie bezpiecznie i pewnie. Aby dodać jej otuchy, wybierz się z nią do szkoły rodzenia, posłuchaj o pierwszych objawach porodu i jego fazach, zasadach przewijania, kąpieli oraz karmienia noworodka. Ta wiedza przyda Ci się na przyszłość. 

Ważne

W niektórych szpitalach warunkiem porodu rodzinnego jest zaświadczenie ze szkoły rodzenia o odbytym kursie. Jeśli zdecydowałeś ze swoją partnerką, że będziesz na sali porodowej, sprawdź, czy Wasz szpital nie wymaga odpowiedniego dokumentu.

Na zajęciach w szkole rodzenia poznasz również metody łagodzenia bólu porodowego partnerki, dowiesz się, jak fizjologicznie przebiega rozwiązanie, czym jest połóg. Dzięki temu, gdy już przyjdzie pora, będziesz mógł najlepiej, jak tylko potrafisz, wesprzeć rodzącą. Takie teoretyczne i praktyczne zajęcia pozwalają mężczyźnie lepiej zrozumieć ciążę oraz poród. Pomogą także przygotować się do bycia tatą.

 

dad with mama in labor

 

Pomóż w skompletowaniu wyprawki dla dziecka

Bez względu na to, czy będziesz przy porodzie czy nie, zaangażuj się na kilka tygodni przed porodem w przygotowanie wyprawki dla dziecka. Weź na swoje barki skręcanie łóżeczka, odświeżenie pokoiku dla dziecka oraz zakup potrzebnych akcesoriów – np. przewijaka, wózka, wanienki. Aktywnie uczestnicz w pakowaniu torby do porodu. Musisz wiedzieć, gdzie będą rzeczy potrzebne przyszłej mamie i maluszkowi. W szpitalu, gdy rozpocznie się akcja porodowa, prawdopodobnie to Ty będziesz musiał zadbać o przekazanie niezbędnych dokumentów, badań i rzeczy na porodówkę.

Zaplanuj także podróż do szpitala. Zdecyduj, czy sam zawieziesz tam swoją partnerkę czy weźmiecie np. taksówkę. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby być przy rodzącej mamie na sali porodowej, możesz zaproponować skorzystanie z usług douli lub wynajęcie prywatnej położnej. Takie wsparcie może się jej bardzo przydać.

 

dad is buying a layette

 

Torba do szpitala dla taty

Przed porodem spakuj również torbę z rzeczami dla siebie. W wielu placówkach medycznych przyszli ojcowie nie mogą wejść na salę porodową w tych samych ubraniach, w których przyszli do szpitala. Często trzeba zmienić dżinsy na spodnie dresowe, włożyć klapki, ochronny fartuch lub ochraniacze na obuwie lub nawet wziąć prysznic. Najlepiej wcześniej sprawdzić, jakie wymagania ma w tym zakresie dany szpital tak, by spakować niezbędne rzeczy. 

Coraz bardziej popularne jest nocowanie taty w szpitalu razem z partnerką i dzieckiem. Ta opcja pojawia się w ofercie prywatnych placówek medycznych dysponujących pokojami rodzinnymi, trzeba za nią jednak zapłacić. Jeżeli zdecydujecie się na to rozwiązanie, do swojej torby dorzuć koniecznie niezbędne przybory kosmetyczne, ręcznik i odzież na zmianę. 

Warto wcześniej dowiedzieć się w szpitalu, jakie procedury są wymagane, aby uniknąć dodatkowego stresu i być dobrze przygotowanym na każdą ewentualność. Do torby włóż również wodę i drobne przekąski, aby się posilić. Nie zapomnij o aparacie, żeby uwiecznić ważny moment narodzin potomka, oraz o telefonie i ładowarce, by poinformować rodzinę i przyjaciół, że zostałeś tatą!

 

packing the layette to the hospital

 

Poród rodzinny i wsparcie dla rodzącej

Twoja obecność przy kobiecie podczas porodu może okazać się nieoceniona. Panowie na porodówkach zazwyczaj pomagają przetrwać rodzącej ten niezwykle trudny i wyczerpujący fizycznie moment. Podają wodę do picia, ocierają pot z czoła, masują bolące plecy, towarzyszą partnerce podczas ćwiczeń na piłce czy asekurują ją podczas kąpieli w wannie.

W kluczowym momencie widzą, jak ich dziecko przychodzi na świat, i mogą przeciąć pępowinę, co jest naprawdę emocjonującym wydarzeniem, które zapamiętuje się do końca życia. Poród rodzinny może scementować Wasz związek. Taka decyzja jest również świadectwem Twojej głębokiej relacji z mamą dziecka, dojrzałości i odpowiedzialności za rodzinę. 

Ważne

Sama obecność partnera czy męża przy porodzie jest przede wszystkim ogromnym wsparciem psychicznym dla przyszłej mamy. Oczywiśćie nie każda kobieta jest na to gotowa i może nie chcieć, aby ojciec dziecka towarzyszył jej w tym bardzo intymnym i fizjologicznym wydarzeniu. W takiej sytuacji zaakceptuj decyzję rodzącej i nie nalegaj, aby zmieniła zdanie. Z kolei gdy już będziesz uczestniczyć przy porodzie i poczujesz, że psychicznie jednak nie jesteś w stanie udźwignąć całej sytuacji, zawsze możesz przeprosić i na przyjście swojego potomka poczekać na szpitalnym korytarzu.

Partner lub mąż przy porodzie a zadania na porodówce

Poród może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin. Bardzo często obecność partnera potrafi nieco zredukować u rodzącej stres porodowy. Bliska osoba daje jej także poczucie, że ktoś czuwa nad nią, a zarazem bacznie przygląda się personelowi medycznemu. Możesz być także łącznikiem między partnerką a położną i lekarzem, przekazując życzenia czy dopytując się o poszczególne procedury i badania, które są wykonywane.

 

a man in childbirth

 

Bądź wyrozumiały i czuły wobec rodzącej partnerki

Narodziny dziecka to z pewnością jedno z najpiękniejszych wydarzeń w życiu. To także silny stres, z którym musisz sobie poradzić. Pamiętaj, że w tej nowej sytuacji musisz być przede wszystkim ostoją i silnym ramieniem dla swojej kobiety. Postaraj się zrozumieć rodzącą, kiedy w transie porodowym będzie wściekła i z bólu zacznie na Ciebie krzyczeć. To normalne, musisz jej to wybaczyć. Nie sugeruj się również akcjami porodowymi, które do tej pory oglądałeś tylko na filmach. Niestety bywają one mocno przekoloryzowane, a rzeczywistość może wyglądać zupełnie inaczej.

 

dad looking forward to having a baby

 

Poród rodzinny może okazać się dla Ciebie naprawdę wyjątkowym doświadczeniem, które zapadnie w pamięci do końca życia. Obecność dwojga rodziców już od pierwszych sekund życia maluszka to początek budowania silnych więzi rodzinnych między Wami. Mamy nadzieję, że teraz jesteś już przygotowany na narodziny swojego dziecka. Życzymy Wam powodzenia na tej nowej drodze!

 

strefa mamy
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.