Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Article - udostępnij
X
11.tydzień ciąży

11. Tydzień ciąży

(0 opinie)

Jeśli mogłabyś zajrzeć do wnętrza własnego brzucha, zobaczyłabyś jak malutkie, cienkie włoski rozwijają się w miejscu brwi i nad górną wargą Twojego dziecka. Nie przejmuj się, jeśli to będzie dziewczynka. Te włoski będą bardzo cienkie!  Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tego tygodnia ciąży.

czwartek, 17.11.2016

Rozwój dziecka

Od czubka głowy do kości ogonowej Twoje dziecko mierzy obecnie całe 4 cm długości - tyle samo, co przyzwoitej wielkości pomidor. A w Twoim brzuchu rozpoczyna się kolejny pracowity tydzień – w tym tygodniu u Twojego dziecka pojawia się pierwsza linia włosów. Komórki nerwowe nadal się dzielą, nawet pomimo tego, że obecnie w mózgu nie tworzą się pomiędzy nimi żadne połączenia. Jednak w rdzeniu kręgowym, w obrębie i wokół istniejących mięśni, są tworzone połączenia nerwowe. Oznacza to, że u Twojego dziecka wkrótce wytworzą się odruchy mięśniowe. 

 
Twoje ciało

Spodnie zaczynają Cię uciskać w pasie, a Twój normalny rozmiar stanika jest zbyt mały. Pod koniec pierwszego trymestru przyszła mama waży średnio o 1-2 kg więcej. Uwzględniając tę skalę, można stwierdzić, że przyrost wagi Twojego dziecka jest raczej minimalny. Przy masie około 10 gramów to nadal zdecydowanie zawodnik wagi lekkiej. W tym okresie za przyrost wagi kobiety odpowiada głównie masa powiększonej macicy, łożyska oraz płynu owodniowego.

 
Żywienie

Aby uniknąć redukcji własnej masy kostnej, powinnaś w tym okresie spożywać dużo pokarmów dostarczających Tobie i Twojemu dziecku odpowiednią ilość wapnia. Wapń znajduje się w mleku i produktach mlecznych, ale również w wodach mineralnych bogatych w wapń. ‎Łącznie 4 porcje produktów mlecznych dziennie oraz woda bogata w wapń mogą pokryć Twoje dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Lekarz może przepisać Ci suplementy uzupełniające dzienną podaż tego pierwiastka wyłącznie po to, żeby upewnić się, czy otrzymujesz wystarczającą ilość wapnia każdego dnia.

Wskazówki

Czy ostatnio zauważyłaś u siebie szczególny wstręt do jedzenia? To zupełnie normalne! W ciąży, szczególnie w trakcie pierwszego trymestru można zaobserwować wstręt do niektórych rodzajów pokarmów, zwłaszcza tych o silnych zapachach. Aby sobie z tym poradzić, po prostu wybieraj podobne pokarmy, tj. z tej samej grupy żywnościowej. Tak więc jeśli nie możesz już dłużej patrzeć na ryby, zjedz kurczaka, lub inne białe mięso. Jeśli nie możesz już jeść warzyw bogatych w beta-karoten, pamiętaj, żeby ewentualne braki w diecie rekompensować większym spożyciem owoców bogatych w tę samą substancję odżywczą, np. brzoskwinie i morele. 

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

  • Odbierz darmową próbkę NAN OPTIPRO Plus 2
  • Weź udział w KONKURSACH i wygrywaj!
  • TESTUJ produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
  • Otrzymuj NEWSLETTER z informacjami od ekspertów

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią

0 opinie

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.