Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
11.tydzień ciąży

11. Tydzień ciąży

Jeśli mogłabyś zajrzeć do wnętrza własnego brzucha, zobaczyłabyś jak malutkie, cienkie włoski rozwijają się w miejscu brwi i nad górną wargą Twojego dziecka. Nie przejmuj się, jeśli to będzie dziewczynka. Te włoski będą bardzo cienkie! Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tego tygodnia ciąży..

czwartek, 17.11.2016

Rozwój dziecka - 11. tydzień ciąży

Od czubka głowy do kości ogonowej Twoje dziecko mierzy obecnie całe 4 cm długości - tyle samo, co przyzwoitej wielkości pomidor. A w Twoim brzuchu rozpoczyna się kolejny pracowity, już jedenasty tydzień ciąży – w tym tygodniu u Twojego dziecka pojawia się pierwsza linia włosów. Komórki nerwowe nadal się dzielą, nawet pomimo tego, że obecnie w mózgu nie tworzą się pomiędzy nimi żadne połączenia. Jednak w rdzeniu kręgowym, w obrębie i wokół istniejących mięśni, są tworzone połączenia nerwowe. Oznacza to, że u Twojego dziecka wkrótce wytworzą się odruchy mięśniowe. Zobacz, jak wygląda dziecko w 11. tygodniu ciąży na usg.

 

Twoje ciało

Spodnie zaczynają Cię uciskać w pasie, a Twój normalny rozmiar stanika jest zbyt mały. Pod koniec pierwszego trymestru przyszła mama waży średnio o 1-2 kg więcej. Uwzględniając tę skalę, można stwierdzić, że przyrost wagi Twojego dziecka jest raczej minimalny. Przy masie około 10 gramów to nadal zdecydowanie zawodnik wagi lekkiej. W tym okresie za przyrost wagi kobiety odpowiada głównie masa powiększonej macicy, łożyska oraz płynu owodniowego

 

Żywienie

Aby uniknąć redukcji własnej masy kostnej, powinnaś w tym okre-sie spożywać dużo pokarmów dostarczających Tobie i Twojemu dziecku odpowiednią ilość wapnia. Wapń znajduje się w mleku i produktach mlecznych, ale również w wodach mineralnych boga-tych w wapń. Łącznie 4 porcje produktów mlecznych dziennie oraz woda bogata w wapń mogą pokryć Twoje dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Lekarz może przepisać Ci suplementy uzupeł-niające dzienną podaż tego pierwiastka wyłącznie po to, żeby upewnić się, czy otrzymujesz wystarczającą ilość wapnia każdego dnia.

Wskazówki

Czy ostatnio zauważyłaś u siebie szczególny wstręt do jedzenia w ciąży? To zupełnie normalne! Szczególnie w trakcie pierwszego trymestru można zaobserwować wstręt do niektórych rodzajów pokarmów, zwłaszcza tych o silnych zapachach. Aby sobie z tym poradzić, po pro-stu wybieraj podobne pokarmy, tj. z tej samej grupy żywnościowej. Tak więc jeśli nie możesz już dłużej patrzeć na ryby, zjedz kurczaka, lub inne białe mięso. Jeśli nie możesz już jeść warzyw bogatych w beta-karoten, pamiętaj, żeby ewentualne braki w diecie rekompensować większym spożyciem owoców bogatych w tę samą substancję odżywczą, np. brzoskwinie i morele.

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.