To już Twój 7. tydzień ciąży – objawy w postaci nudności, zadyszek czy zmęczenia mogą być bardziej odczuwalne. Możesz (ale nie musisz) lekko przybrać na wadze. W tym czasie intensywnie rozwija się mózg dziecka, rosną nóżki i rączki. To bardzo dobry moment na wykonanie badań krwi w kierunku schorzeń niebezpiecznych dla kobiet w ciąży, takich jak: różyczka, toksoplazmoza czy cytomegalia.
Rozwój dziecka – 7. tydzień ciąży
Siódmy tydzień ciąży to czas, gdzie można już odróżnić od siebie poszczególne części ciała dziecka: tułów i kończyny, które stają się coraz dłuższe.
Formują się palce u rąk, na których pojawiają się pierwsze, delikatne linie papilarne. Pod koniec 2 miesiąca ciąży u Twojego dziecka można już zaobserwować ruchy tułowia i kończyn. Nie są one jeszcze kontrolowane, ale dosyć płynne.
U Twojego dziecka wykształca się narząd gardłowy – to właśnie z niego powstanie m.in. język, podniebienie i żuchwa. Zaczyna się kształtować nos, usta i oczy. Gałki oczne mają kształt czarnych plamek, w których pojawiają się zawiązki soczewek.
W 7. tygodniu ciąży rozwija się mózg dziecka. Teraz ma on już trzy części: przodomózgowie, śródmózgowie oraz tyłomózgowie. W mózgu tworzą się również wypustki nerwów wzrokowych.
Dziecko w 7. tygodniu ciąży ma między 0,8 a 1,1 cm.
Brzuch w 7. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?
Pod koniec 2 miesiąca ciąży nie zauważysz jeszcze dużych zmian w wyglądzie Twojego ciała. Najprawdopodobniej jeszcze nie zaczęłaś zwiększać masy ciała, a być może nawet straciłaś kilka kilogramów – zwłaszcza jeżeli dokuczają Ci nudności i wymioty. W Twoim organizmie następują zmiany, dzięki którym dziecko ma właściwe warunki do rozwoju. Macica systematycznie się powiększa, aby bez problemu zmieścił się w niej rosnący zarodek. Już wkrótce będzie to widoczne w postaci szerszej talii.
7. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?
Napięcie w dole brzucha – to oznaka rozciągania się macicy, która podczas zwiększania swojej objętości pociąga więzadła maciczne. U wielu pań może to objawiać się dyskomfortem w postaci bólu w pachwinach o różnym nasileniu. Czasami występuje on w lewej pachwinie, czasem w prawej, niekiedy w obu jednocześnie.
Jeśli napięcie i dyskomfort nie są bardzo uciążliwe i nie występują w sposób permanentny, nie musisz się martwić. Staraj się nie przemęczać. Gdy pojawia się uczucie napięcia, usiądź (a najlepiej się połóż) i chwilę odpocznij. Jeśli jakiś objaw wyda Ci się niepokojący, skontaktuj się ze swoim lekarzem.
Nadmierne wydzielanie śliny – często towarzyszy kobietom w pierwszym trymestrze ciąży i jest skutkiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. To objaw nieprzyjemny (zwłaszcza gdy ślina ma gorzki posmak), ale nieszkodliwy, może jednak nasilać mdłości lub nawet je wywoływać. Ta ciążowa dolegliwość powinna minąć około 14. tygodnia.
Płucz jamę ustną wodą lub płynem miętowym, gdy zgromadzi się w niej duża ilość śliny. Pamiętaj o regularnej higienie jamy ustnej.
Zadyszka – w drugim miesiącu ciąży to objaw zupełnie normalny. W tym czasie Twoje serce – przy stałym ciśnieniu – zaczyna bić szybciej, gdyż ma za zadanie przepompować więcej krwi, niezbędnej do rozwoju dziecka. Zwiększa się częstotliwość oddechu, przez co możesz szybciej się męczyć i odczuwać zadyszki w sytuacjach, które przed zajściem w ciążę nie były dla Ciebie żadnym wysiłkiem.
Choć występująca u Ciebie zadyszka nie zagraża dziecku, warto jednak zadbać o swój komfort i dobre samopoczucie. Odpoczywaj za każdym razem, kiedy odczujesz taką potrzebę. Nie spiesz się podczas wykonywania codziennych czynności.
Plamienie ciążowe – miewa je spory odsetek kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, zwłaszcza w czasie, w którym wcześniej występowała u nich miesiączka. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi.
Jeśli plamienie pojawia się w momencie, w którym zawsze miałaś miesiączkę, jest ono niewielkie, słabe, krótkotrwałe – nie ma powodu do obaw. Koniecznie zgłoś się do lekarza, jeżeli krwawienie jest obfite, wydzielina ma ciemny, brunatny kolor i towarzyszą mu bóle podbrzusza.
Ważne
Drugi miesiąc ciąży to okres, w którym rozwijają się najważniejsze układy i narządy dziecka. Maluszek jest w tym czasie niezwykle wrażliwy na szkodliwe czynniki, dlatego powinnaś bardzo na siebie uważać!
7. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?
Nie rezygnuj ze sportu
Jeśli przed ciążą byłaś aktywna fizycznie, nie rezygnuj ze sportu – po prostu dopasuj natężenie i rodzaj aktywności do stanu, w jakim obecnie się znajdujesz. Jeżeli dotąd nie ćwiczyłaś – zacznij to robić. Dzięki temu przygotujesz organizm do wysiłku, jakim jest poród. Regularny ruch zwiększa produkcję endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie, wzmacnia mięśnie i stawy, pomaga zmniejszyć bóle kręgosłupa, redukuje stres, poprawia odporność oraz wytrzymałość organizmu. Wskazane dla kobiet w ciąży są regularne spacery, joga, pilates czy gimnastyka w wodzie.
Zadbaj o odpowiednią ilość żelaza w diecie
Żelazo to najważniejszy składnik znajdującej się w czerwonych krwinkach hemoglobiny. Bierze on udział w transporcie tlenu do wszystkich tkanek organizmu oraz w usuwaniu dwutlenku węgla. Żelazo jest także niezbędne m.in. do prawidłowego rozwoju mózgu oraz ośrodkowego układu nerwowego. Zadbaj, by nie zabrakło go w Twojej diecie – unikniesz dzięki temu groźnej dla Ciebie i Twojego dziecka niedokrwistości ciążowej, która może objawiać się m.in. ospałością, łamliwością paznokci, zawrotami głowy i bladością skóry.
Żelazo można znaleźć m.in. w produktach pochodzenia zwierzęcego (mięso, jaja), a także w pełnoziarnistych produktach zbożowych (np. kaszach, płatkach zbożowych), nasionach roślin strączkowych, niektórych warzywach, takich jak: natka pietruszki, koperek czy burak oraz w suszonych owocach: morelach, figach i daktylach. Produkty bogate w żelazo warto łączyć z tymi, które zawierają witaminę C, np. świeżymi owocami, jak porzeczki, truskawki, kiwi czy cytrusy, i warzywami (np. papryką, brukselką, brokułami, pomidorem). Regularnie przyjmuj suplementy diety z żelazem, jeśli takie są zalecenia Twojego lekarza.
Ważne
U kobiet w ciąży zapotrzebowanie na żelazo wzrasta z 18 do 27 miligramów na dobę.
7. tydzień ciąży – jakie badania?
7. tydzień ciąży to dobry czas na wykonanie badań krwi, które wykrywają schorzenia niebezpieczne dla ciężarnych, takie jak:
- różyczka
- toksoplazmoza
- cytomegalia
Badania pozwolą sprawdzić, czy choroby zostały już przebyte w przeszłości lub czy nie pojawiła się u Ciebie świeża infekcja.
Konsultacja merytoryczna:
DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA
Specjalista położnictwa i ginekologii
II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP
Szpital Bielański w Warszawie
Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.