Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
7.tydzień ciąży

7. Tydzień ciąży

Twoje dziecko jest już bardzo duże, ma całe 15 mm długości. Chociaż jeszcze tego nie czujesz, to maluch wykonuje już pewne ruchy. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tego tygodnia ciąży.

czwartek, 17.11.2016

Rozwój dziecka

Dzięki pojawieniu się pierwszych mięśni Twoje dziecko zaczyna się pomału poruszać, chociaż jeszcze w sposób niezależny od woli. Jego nogi i ręce się wydłużają, tworzą się łokcie, a palce u rąk i stóp zaczynają przypominać prawdziwe struktury. Razem z rozwojem kończyn, kontynuowany jest rozwój narządu wzroku. Nerwy wzrokowe dziecka są już praktycznie ukształtowane i zaczynają reagować nawet na niewielkie różnice oświetlenia.  

 
Twoje ciało

Zachcianki na ogórki konserwowe to coś więcej niż tylko banał ciążowy.  Rzeczy, które lubiłaś przed ciążą, teraz mogą się okazać dla Ciebie nie do zniesienia. Nawet Twoje ulubione perfumy mogą Cię odstraszać. Twoje dotychczasowe nawyki mogą ulec zmianie z powodu zmiany stężeń hormonów, które wpływają na Twój zmysł węchu i smaku. Teraz możesz „zapałać miłością“ nawet do korniszonów. Niestety, możesz również doświadczyć stanów dokładnie odwrotnych do zachcianek. Wiele przyszłych mam musi sobie radzić z nudnościami, szczególnie wcześnie rano.

 
Żywienie

To może być dobry moment na dodanie przekąsek do Twoich regularnych posiłków. Twoje ciało, pod wpływem naturalnych hormonów, zaczyna „myśleć“ do przodu. Potrzebuje zgromadzić pewien zapas tkanki tłuszczowej, żeby przygotować się do ostatnich miesięcy ciąży, a później do okresu karmienia piersią. Zwykła przekąska dostarczająca około 200 kcal (odpowiednik 1/6 długości bagietki posmarowanej masłem z plastrem szynki lub jogurt z owocami i ciastko) jest wystarczająca do zaspokojenia Twoich potrzeb energetycznych oraz potrzeb energetycznych Twojego rosnącego dziecka.  

Wskazówki

Czy nudności występują u Ciebie również po południu? Tak zwane poranne nudności mogą występować o każdej porze dnia. Wspomniane nudności mogą wynikać z niskiego stężenia cukru we krwi. Kiedy poczujesz się już lepiej, spróbuj dodać przekąskę do swojej codziennej diety. Jeśli wymiotujesz, napij się trochę soku jabłkowego lub winogronowego, żeby uzupełnić utracone płyny. Możesz również ssać pokruszony lód. Dobrym lekarstwem na nudności jest imbir, zarówno w postaci ciastek czy herbaty. Jeśli zaopatrujesz się w preparaty imbiru w sklepie ze zdrową żywnością lub w aptece, upewnij się, czy są one odpowiednie dla kobiet w ciąży. Powiedz o tym również lekarzowi. Może znajdzie on inny sposób, żeby złagodzić Twoje dolegliwości.

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.