Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Jak przyspieszyć poród?

Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!

Na narodziny dziecka czekasz całe 9 miesięcy. Nic dziwnego, że niepokoisz się, jeśli maluszek nie pojawia się na świecie w terminie. Na szczęście są proste sposoby na to, by przyspieszyć poród, a zaliczają się do nich m.in. aktywność fizyczna oraz seks.

piątek, 08.05.2020

Na początek warto uświadomić sobie, że niewiele kobiet rodzi idealnie w terminie wyznaczonym na początku ciąży przez lekarza. Po pierwsze, jest to jedynie data orientacyjna, a po drugie, każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Część jest gotowa, by przyjść na świat już w 38. tygodniu ciąży, inne – dopiero w 42. tygodniu.

Oczywiście gdy termin wyznaczony przez lekarza minął, powinnaś pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym przenoszona ciąża nie będzie dla Was obojga zagrożeniem. Jeśli objawy porodu nie występują, w jego terminie udaj się do swojego lekarza – najprawdopodobniej zbada Cię oraz wykona badanie KTG.


W nowych standardach opieki okołoporodowej, które weszły w życie 1 stycznia 2019 roku, zniesiony został obowiązek hospitalizacji kobiet po 41. tygodniu ciąży. W dokumencie zapisano, że zalecane jest tylko monitorowanie stanu zdrowia kobiety i dziecka przy pomocy badań USG i KTG. Ciąża powinna jednak zostać rozwiązana przed upływem 42. tygodnia.

Seks na przyspieszenie porodu

Polecaną metodą na przyspieszenie porodu jest współżycie seksualne – oczywiście pod warunkiem, że ciąża nie jest zagrożona. Podczas seksu do kobiecej pochwy trafia męskie nasienie, które jest źródłem prostaglandyn – substancji, które przygotowują szyjkę macicy do porodu. Ich działanie polega na zainicjowaniu czynności skurczowej i przygotowaniu szyjki macicy do porodu.

Na przyspieszenie porodu może mieć wpływ również pieszczenie Twoich sutków przez partnera podczas miłosnych igraszek. Taka stymulacja pobudza w kobiecym organizmie wydzielanie oksytocyny, która jest odpowiedzialna za wywoływanie skurczów macicy. W przypadku przenoszonych ciąż kroplówkę z tym hormonem podaje się kobietom w szpitalu – seks jest jednak zdecydowanie przyjemniejszym i prostszym sposobem na zwiększenie wydzielania oksytocyny.
 

Ćwiczenia na przyspieszenie porodu

Na ostatnim etapie ciąży odpowiednio dobrana aktywność fizyczna może pomóc przyspieszyć poród – w trakcie ćwiczeń dziecko łatwiej zmienia pozycję, przesuwając się stopniowo ku drogom rodnym i kontaktując się z wchodem miednicy. Dla Ciebie zaś ruch jest ważny ze względu na możliwość odstresowania się oraz dotlenienia.

Jakie są konkretnie ćwiczenia przyspieszające poród? Poleca się przede wszystkim regularne spacery – w trakcie chodzenia miednica porusza się i pomaga dziecku przybrać odpowiednią pozycję. Możesz uprawiać gimnastykę dla ciężarnych, a w towarzystwie osoby asekurującej również ćwiczenia na piłkach czy taniec. Niektórym kobietom pomaga wchodzenie i schodzenie po schodach, oczywiście również pod opieką osoby towarzyszącej. Pamiętaj jednak, by była to aktywność lekka i relaksująca, a nie wyciskająca z Ciebie siódme poty.

Sposoby na przyspieszenie porodu – aktywność fizyczna

Jak wywołać poród – akupresura

Jedną z metod naturalnego przyspieszania porodu może być akupresura. Jest to wywodząca się z Chin metoda medycyny naturalnej, która opiera się na przekonaniu, że w naszym ciele istnieje szereg punktów odpowiadających za przepływ energii do poszczególnych narządów. Właściwy ucisk na te punkty pozwala uzyskać pożądany efekt związany np. ze zdrowiem czy samopoczuciem człowieka.

Jeśli chodzi o przyspieszanie porodu, akupresura obejmuje oczywiście uciskanie punktów odpowiedzialnych za funkcjonowanie macicy. Są to miejsca położone na wewnętrznej powierzchni nóg, około 7–8 centymetrów nad kostkami, punkt między kciukiem a palcem wskazującym oraz wgłębienie na szczytach ramion. Ich masaż, według osób stosujących akupresurę, pobudza wydzielanie oksytocyny. O pomoc w wykonaniu masażu poproś partnera.

Przyspieszenie porodu – akupresura

Jak wywołać skurcze porodowe?

Już na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu możesz pić herbatę z liści malin. Co prawda nie wywoła ona skurczów, ale sprawi, że gdy nadejdą, będą bardziej intensywne. Polecany jest również olejek szałwiowy, który także wzmacnia skurcze, oraz olej z wiesiołka. Zawiera on kwas gamma-linolenowy, przetwarzany w organizmie na prostaglandyny.

Farmakologiczną indukcję porodu, czyli jego wywołanie, przeprowadza się wyłącznie w szpitalu. Polega ona najpierw na podaniu kroplówki z syntetyczną oksytocyną. Wcześniej może być zastosowany tzw. cewnik Foleya, który powoduje miejscowy wzrost ciśnienia w dolnym biegunie jaja płodowego i stymuluje wytwarzanie prostaglandyny, lub żel z prostaglandynami. Gdy te metody nie przynoszą rezultatu, lekarz może zdecydować o przebiciu pęcherza płodowego, a w ostateczności – wykonuje cesarskie cięcie.

Na pewno nie możesz się już doczekać momentu, w którym pierwszy raz zobaczysz swoje dziecko. Nie denerwuj się jednak, jeśli do porodu nie dojdzie co do dnia zgodnie z terminem wyznaczonym przez lekarza. Każda ciąża ma swój indywidualny czas trwania!

 

 

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.