MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!

Na narodziny dziecka czekasz całe 9 miesięcy. Nic dziwnego, że niepokoisz się, jeśli maluszek nie pojawia się na świecie w terminie. Na szczęście są proste sposoby na to, by przyspieszyć poród, a zaliczają się do nich m.in. aktywność fizyczna oraz seks. 

5min. czytania Lut 15, 2024

Na początek warto uświadomić sobie, że niewiele kobiet rodzi idealnie w terminie wyznaczonym na początku ciąży przez lekarza. Po pierwsze, jest to jedynie data orientacyjna, a po drugie, każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Część jest gotowa, by przyjść na świat już w 38. tygodniu ciąży, inne – dopiero w 42. tygodniu.

Oczywiście gdy termin wyznaczony przez lekarza minął, powinnaś pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym przenoszona ciąża nie będzie dla Was obojga zagrożeniem. Jeśli objawy porodu nie występują, w jego terminie udaj się do swojego lekarza – najprawdopodobniej zbada Cię oraz wykona badanie KTG.

Ważne

W nowych standardach opieki okołoporodowej, które weszły w życie 1 stycznia 2019 roku, zniesiony został obowiązek hospitalizacji kobiet po 41. tygodniu ciąży. W dokumencie zapisano, że zalecane jest tylko monitorowanie stanu zdrowia kobiety i dziecka przy pomocy badań USG i KTG. Ciąża powinna jednak zostać rozwiązana przed upływem 42. tygodnia.

Seks na przyspieszenie porodu

Polecaną metodą na przyspieszenie porodu jest współżycie seksualne – oczywiście pod warunkiem, że ciąża nie jest zagrożona. Podczas seksu do kobiecej pochwy trafia męskie nasienie, które jest źródłem prostaglandyn – substancji, które przygotowują szyjkę macicy do porodu. Ich działanie polega na zainicjowaniu czynności skurczowej i przygotowaniu szyjki macicy do porodu.

Na przyspieszenie porodu może mieć wpływ również pieszczenie Twoich sutków przez partnera podczas miłosnych igraszek. Taka stymulacja pobudza w kobiecym organizmie wydzielanie oksytocyny, która jest odpowiedzialna za wywoływanie skurczów macicy. W przypadku przenoszonych ciąż kroplówkę z tym hormonem podaje się kobietom w szpitalu – seks jest jednak zdecydowanie przyjemniejszym i prostszym sposobem na zwiększenie wydzielania oksytocyny.

Ćwiczenia na przyspieszenie porodu

Na ostatnim etapie ciąży odpowiednio dobrana aktywność fizyczna może pomóc przyspieszyć poród – w trakcie ćwiczeń dziecko łatwiej zmienia pozycję, przesuwając się stopniowo ku drogom rodnym i kontaktując się z wchodem miednicy. Dla Ciebie zaś ruch jest ważny ze względu na możliwość odstresowania się oraz dotlenienia.

Jak przyspieszyć poród przy pomocy ćwiczeń? Poleca się przede wszystkim regularne spacery – w trakcie chodzenia miednica porusza się i pomaga dziecku przybrać odpowiednią pozycję. Możesz uprawiać gimnastykę dla ciężarnych, a w towarzystwie osoby asekurującej również ćwiczenia na piłkach czy taniec. Niektórym kobietom pomaga wchodzenie i schodzenie po schodach, oczywiście również pod opieką osoby towarzyszącej. Pamiętaj jednak, by była to aktywność lekka i relaksująca, a nie wyciskająca z Ciebie siódme poty.

 

physical activity

 

Jak wywołać poród – akupresura

Jedną z metod naturalnego przyspieszania porodu może być akupresura. Jest to wywodząca się z Chin metoda medycyny naturalnej, która opiera się na przekonaniu, że w naszym ciele istnieje szereg punktów odpowiadających za przepływ energii do poszczególnych narządów. Właściwy ucisk na te punkty pozwala uzyskać pożądany efekt związany np. ze zdrowiem czy samopoczuciem człowieka.

Jeśli chodzi o przyspieszanie porodu, akupresura obejmuje oczywiście uciskanie punktów odpowiedzialnych za funkcjonowanie macicy. Są to miejsca położone na wewnętrznej powierzchni nóg, około 7–8 centymetrów nad kostkami, punkt między kciukiem a palcem wskazującym oraz wgłębienie na szczytach ramion. Ich masaż, według osób stosujących akupresurę, pobudza wydzielanie oksytocyny. O pomoc w wykonaniu masażu poproś partnera.

 

acupressure

 

Jak naturalnie wywołać skurcze porodowe?

Już na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu możesz pić herbatę z liści malin. Co prawda nie wywoła ona skurczów, ale sprawi, że gdy nadejdą, będą bardziej intensywne. Polecany jest również olejek szałwiowy, który także wzmacnia skurcze, oraz olej z wiesiołka. Zawiera on kwas gamma-linolenowy, przetwarzany w organizmie na prostaglandyny.

Medyczne przyspieszenie porodu

Farmakologiczną indukcję porodu, czyli jego wywołanie, przeprowadza się wyłącznie w szpitalu. Polega ona najpierw na podaniu kroplówki z syntetyczną oksytocyną. Wcześniej może być zastosowany tzw. cewnik Foleya, który powoduje miejscowy wzrost ciśnienia w dolnym biegunie jaja płodowego i stymuluje wytwarzanie prostaglandyny, lub żel z prostaglandynami. Gdy te metody nie przynoszą rezultatu, lekarz może zdecydować o przebiciu pęcherza płodowego, a w ostateczności – wykonuje cesarskie cięcie.

Na pewno nie możesz się już doczekać momentu, w którym pierwszy raz zobaczysz swoje dziecko. Nie denerwuj się jednak, jeśli do porodu nie dojdzie co do dnia zgodnie z terminem wyznaczonym przez lekarza. Każda ciąża ma swój indywidualny czas trwania!

Czy przyspieszenie porodu jest bezpieczne dla dziecka?

Naturalne sposoby na wywołanie porodu polegają najczęściej na stymulowaniu układu hormonalnego Mamy do wytwarzania oksytocyny. Ich stosowanie jest bezpieczne, o ile ciało kobiety jest gotowe w pełni na to, aby wydać na świat Maluszka. Dlatego zaleca się, aby korzystać z nich dopiero bardzo blisko terminu porodu podanego przez lekarza, czyli nie wcześniej niż około 40. tygodnia ciąży.  

Należy mieć na uwadze, że domowe sposoby na wywołanie porodu nie mają 100% skuteczności. W jednym przypadku przyniosą oczekiwany efekt, a w innym niestety nie. Nie przesadzaj jednak z ich stosowaniem. W razie wątpliwości, czy dana metoda jest w Twoim przypadku bezpieczna — skonsultuj jej zastosowanie ze swoim lekarzem lub położną.  

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

question mark Pytania i odpowiedzi

1. Jak wywołać poród w domu?
Jeśli termin porodu minął, możesz spróbować domowych sposobów, które uznawane są jako te, które wywołują skurcze porodowe. Możesz zastosować olejek szałwiowy lub olej z wiesiołka, które wzmacniają skurcze. Niektóre kobiety próbują także akupresury, stawiają na aktywność fizyczną bądź bliskie kontakty z partnerem. 

2. Jak masować brzuch, żeby przyspieszyć poród?
Żeby przyspieszyć poród można masować brzuch w jego górnej części. Możesz wykonywać okrężne ruchy lub delikatnie rozmasowywać skórę. Ta metoda nie ma jednak udowodnionej skuteczności, którą potwierdzają jakiekolwiek badania. 

3. Jak stymulować sutki, aby przyspieszyć poród?
Stymulacja sutków przyspiesza wydzielanie się oksytocyny – hormonu, który w porodzie ogrywa kluczową rolę. Powoduje bowiem kurczenie się macicy. Przed wyczekiwanym porodem Ty lub Twój partner możecie stymulować Twoje sutki oraz brodawki, delikatnie ściskając je i dotykając, co może przyspieszyć pojawienie się skurczów porodowych. Do stymulacji możecie też użyć laktatora. 

4. Czy gorąca kąpiel przyspiesza poród?
Kąpiel w wannie lub pod prysznicem pomaga się zrelaksować i rozluźnić. Jednak ta metoda powinna być stosowana już w takcie porodu, kiedy pojawią się pierwsze skurcze. Gorące kąpiele nie są wskazane przed rozpoczęciem akcji porodowej. 

5. Czy skakanie na piłce przyspiesza poród?
Skakanie na piłce gimnastycznej pomaga maluszkowi dobrze ustawić się w kanale rodnym, co może przyspieszyć poród. Dlatego też na salach porodowych przyszłe mamy korzystają z tej metody lub też przyjmują specjalne pozycje na czworaka. 

6. Co przyspiesza poród?
W przyspieszeniu porodu może pomóc seks, a także aktywność fizyczna. Przyszła mama nie powinna się jednak forsować. Niektórzy polecają także akupresurę, czyli uciskanie określonych punktów na ciele – m.in. miejsc na wewnętrznej powierzchni nóg, nad kostkami, punktu między kciukiem a palcem wskazującym oraz wgłębień na szczytach ramion. Przyszłe mamy piją także olej z wiesiołka lub szałwii. 

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.