MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Wzdęcia i gazy u niemowlaka

Wzdęcia i gazy u noworodka i niemowlaka to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którymi zgłaszają się do lekarza zaniepokojeni rodzice. Dyskomfort u maluszka pojawia się głównie po jedzeniu. Problemy te dotyczą zarówno dzieci karmionych naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym. Maluszek płacze, podkurcza nóżki, ma napięty brzuszek i oddaje głośne, brzydko pachnące gazy. Co robić, aby mu pomóc załagodzić te nieprzyjemne objawy?

7min. czytania Sty 15, 2024

Dolegliwości małego brzuszka mogą być powodem do niepokoju świeżo upieczonych rodziców. Jeśli Twoje dziecko miewa wzdęcia i gazy, ale przy tym ma dobry apetyt i prawidłowo przybiera na wadze, nie musisz się martwić na zapas. Po prostu poznaj sprawdzone metody, które pomogą uporać się z tym problemem, a jeśli potrzebujesz wsparcia specjalisty, skontaktuj się z Waszym pediatrą.

Jak rozpoznać wzdęcia i gazy u noworodka oraz niemowlaka?

U noworodków karmionych piersią często występuje dysproporcja pomiędzy ilością laktozy w mleku mamy a możliwościami trawiennymi niedojrzałego przewodu pokarmowego dziecka. Wówczas mogą występować nadmierne ilości gazów gromadzących się w przewodzie pokarmowym, którym towarzyszy także wspomniany już niepokój dziecka. Stan ten jest najczęściej przejściowy i nie wymaga interwencji lekarskiej. Wzdęcia i gazy u niemowlaka mogą być niekiedy mylone przez rodziców z kolką niemowlęcą, dlatego warto nauczyć się, jak odróżnić kolkę od gazów i wzdęć.

Kolka jelitowa czy wzdęcia i gazy?

Kolka jelitowa to łagodne, samoograniczające się zaburzenie, charakteryzujące się występowaniem napadowego płaczu, trudnego do ukojenia, który trwa około 3h na dobę przez co najmniej 3 dni w tygodniu, przez ponad trzy tygodnie. Najczęściej rozpoczyna się około 6 tygodnia życia, a kończy między 3-6 miesiącem życia. Etiologia jest nieznana. Występuje niezależnie od płci, sposobu karmienia czy wieku płodowego przy urodzeniu. Nie ma potwierdzonych klinicznie skutecznych metod leczenia. Udowodniono, że stosowanie probiotyków ze szczepem Lactobacillus reuteri 17 938 w dawce 5 kropli na dobę skraca czas trwania kolki.

 

płaczące niemowlę

 

Przyczyny wzdęć i gazów u niemowlaka

Gazy w brzuszku niemowlaka mogą gromadzić się z kilku powodów. Poznaj je, aby pomóc maleństwu walczyć z tą dolegliwością.

Ważne

Podczas karmienia dziecko może łapczywie połykać zbyt duże ilości powietrza, które potem gromadzą się w jelitach. Właśnie dlatego duże znaczenie mają regularne pory karmień, robienie przerw w trakcie jedzenia i odbijanie po karmieniu.

  • Gazy u niemowlaka mogą powstawać również w procesie trawienia i fermentacji składników odżywczych (głównie laktozy i białka) zawartych w mleku mamy lub mleku modyfikowanym. W naturalny sposób gazy produkują także bakterie mikrobioty jelitowej dziecka. Jeśli gazów jest zbyt dużo, organizm może mieć problemy z ich usuwaniem, a kumulowanie się gazów w jelitach może powodować bolesne wzdęcia.
  • Gazy i wzdęcia u niemowląt powstają, gdy zbyt często zmieniamy pierś podczas karmienia. Wówczas dziecko pije głównie pokarm z tzw. pierwszej fazy, w której znajduje się większa ilość laktozy, której fermentacja powoduje powstawanie dużej ilości gazów. Należy starać się karmić z jednej piersi tak, aby dziecko piło również tzw. mleko drugiej fazy, która zawiera więcej sycących tłuszczów, nie tylko cukier.
  • Przyczyną wspomnianych dolegliwości może być też po prostu niedojrzały układ pokarmowy i flora jelitowa maluszka, które wciąż jeszcze się kształtują.
  • W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym nie przekraczaj zalecanej przez producenta wielkości porcji i przygotowuj je zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Pamiętaj, że problem gazów i wzdęć może wzmagać także źle dobrany smoczek lub butelka. Dopasuj więc akcesoria do wieku dziecka, pamiętając podczas ich zakupu, że mleko nie powinno wypływać z butelki przez smoczek zbyt szybko. Po obróceniu butelki pokarm powinien wypływać kroplami.

Gazy i wzdęcia u niemowlaka a zmiany w diecie dziecka

Również niewłaściwe rozszerzanie diety może być przyczyną wzdęć i gazów u niemowlaka. Aby uniknąć dolegliwości, uważnie obserwuj maluszka – być może nowe produkty nasilają u niego gazy lub zaparcia. Pomóc może prowadzenie specjalnego dzienniczka żywieniowego, w którym będziesz zaznaczać, jak bardzo nasilone były każdego dnia problemy z brzuszkiem. Pozwoli to połączyć produkt z objawami. Zwróć szczególną uwagę na reakcję dziecka, gdy serwujesz mu:

  • nasiona roślin strączkowych (groszek, fasola, soczewica)
  • warzywa kapustne (kapusta, brukselka, kalafior) i cebulowe (cebula, por)

 

niemowlę karmione łyżeczką

 

Co na wzdęty brzuszek i gazy?

Gdy u Twojego noworodka lun niemowlaka wystąpią gazy i wzdęcia, pozbądź się ich za pomocą sprawdzonych sposobów. Pamiętaj, że każdy maluszek jest inny, dlatego warto próbować różnych metod i znaleźć tę najlepszą dla Twojej pociechy!

ikonka jelita

Wykorzystywanym od dawna sposobem jest delikatny masaż. Zanim go rozpoczniesz, ogrzej swoje ręce. Nałóż na nie odrobinę oliwki i na brzuszku dziecka wykonuj koliste ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby wspomóc perystaltykę jelit. Podczas masażu możesz również lekko przyciskać nóżki niemowlaka do ciała dziecka, aby ułatwić usunięcie nadmiaru gazów. Warto też układać niemowlę na brzuszku w ciągu dnia, zawsze pod kontrolą wzroku!

Spróbuj też nosić maluszka w pozycji na łokciu, aby uniknąć gromadzenia się powietrza w jelitach. Można też pokołysać dziecko w pozycji pionowej, aby ułatwić usuwanie gazów. Jeżeli maluszek często boryka się z tym problemem, pomyśl np. o chuście do noszenia.

ikonka sztućce

Według ekspertów nie ma produktów, których mama karmiąca piersią nie może jeść. Także w przypadku gazów i wzdęć u niemowlaka wpływ diety mamy na pojawienie się dolegliwości jest niewielki. Warto jednak obserwować dziecko i jeśli zauważymy związek między brzuszkowymi dolegliwościami a spożyciem określonych pokarmów, warto skonsultować to z lekarzem. Jeśli specjalista stwierdzi alergię na któryś ze składników spożywanych przez mamę, konieczne może być wykluczenie z jej diety niektórych produktów.

ikonka butelka

Dolegliwości brzuszkowe może spowodować również nieodpowiednio dobrane mleko modyfikowane. Jeśli wzdęcia i gazy związane są z nietolerancją laktozy, a maluszek nie jest już karmiony piersią, lekarz może zalecić odpowiednie preparaty dla niemowląt. Możesz również zapytać pediatrę o dostępne w aptece i łatwe w połknięciu kropelki na bazie simetykonu lub dimetykonu, które mogą pomóc usunąć nadmiar gazów w jelitach. Pamiętaj, że te produkty powinny być dopasowane do wieku Twojego dziecka i przede wszystkim ich podawanie powinno być skonsultowane z lekarzem.

 

mama trzyma niemowlaka za nogi

 

Mamy nadzieję, że wśród wymienionych sposobów znajdziesz rozwiązanie skuteczne u Twojego dziecka i uporasz się z dokuczliwym problemem. Powodzenia!

Konsultacja merytoryczna:

Lek. MARTA RAKOWSKA

Pediatra

Pytania i odpowiedzi

 

 Pytania i odpowiedzi

 

1. Co na wzdęcia u noworodka karmionego piersią? Jeśli u maluszka pojawią się wzdęcia, przede wszystkim zachowaj cierpliwość. Podczas każdego karmienia zadbaj o to, by dziecko dobrze chwyciło pierś, aby nie łykało powietrza, które potem kumuluje się w brzuszku, co powoduje wzdęcia i gazy. Odbijaj maluszka po karmieniu i często noś go w pozycji na łokciu. Możesz wykonać także delikatny masaż brzuszka. Jeśli to nie pomoże, skonsultuj się pediatrą, który zaleci dalsze postępowanie.

2. Jak długo trwają wzdęcia u niemowlaka? Nie ma żadnej reguły, która określałaby, ile mogą trwać wzdęcia i gazy u niemowlaka. Ta kwestia zależy od dziecka oraz dojrzałości jego układu pokarmowego. Brzuszek maluszka może być wzdęty kilka godzin, a czasami nawet cały dzień.

3. Co na wzdęcia u niemowlaka? W przypadku niemowląt karmionych piersią lub mlekiem modyfikowanym należy dbać o to, aby maluszka odbić po jedzeniu, by usunąć nadmiar powietrza z jelit. Jeśli u dziecka karmionego piersią wzdęcia i gazy pojawiają się w związku z alergią lub nietolerancją pokarmową, mama powinna pod okiem lekarza zastosować dietę eliminacyjną. Jeśli dziecko nie jest już z różnych przyczyn karmione mlekiem mamy, należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże wybrać odpowiedni preparat do postępowania dietetycznego – np. bez laktozy, która może fermentować w brzuszku, powodując powyższe dolegliwości. Gdy niemowlę ma już rozszerzaną dietę, warto unikać podawania pokarmów stałych (nasiona roślin strączkowych, warzywa kapustne i cebulowe), po których w jelitach gromadzą się nadmierne ilości gazów.

4. Jakie mleko na wzdęcia u niemowlaka? W doborze mleka dla dziecka, które ma wzdęcia i gazy, należy skonsultować się z pediatrą. Lekarz pomoże dobrać preparat do postępowania dietetycznego, który będzie odpowiedni do wieku oraz potrzeb żywieniowych maluszka.

5. Co powoduje wzdęcia u niemowląt karmionych piersią? Przyczyną wzdęć u niemowląt może być połykanie zbyt dużej ilości powietrza podczas karmienia. Gazy u niemowlaka powstają także w procesie trawienia i fermentacji składników odżywczych (głównie laktozy i białka), które znajdują się w mleku mamy. Za dolegliwość może również odpowiadać jeszcze niedojrzały układ pokarmowy i flora jelitowa maluszka.

6. Jak pomóc niemowlakowi puścić gazy? Dziecku, które ma wzdęcia, można wykonać delikatny masaż brzuszka wspomagający perystaltykę jelit. Maluszka należy nosić w pozycji na łokciu, by uniknąć nadmiernego gromadzenia się gazów w jelitach. Ważne są także regularne pory karmień i odbijanie po jedzeniu. Gdy zajdzie taka potrzeba, warto także skonsultować z pediatrą stosowanie odpowiednich preparatów dla niemowląt na bazie simetykonu lub dimetykonu w postaci kropelek.

7. Co powoduje wzdęcia u noworodka? Najczęściej za wzdęcia u noworodka odpowiada niedojrzały układ pokarmowy maluszka. Dodatkowo dziecko może podczas karmienia połykać zbyt dużą ilość powietrza, które potem gromadzi się w brzuszku i powoduje powyższe dolegliwości. Przyczyną wzdęć i gazów może być także trawienie i fermentacja laktozy oraz białka, czyli składników znajdujących się w mleku mamy.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.