MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe chłopców i dziewczynek pomogą Ci sprawdzić, czy maluszek prawidłowo się rozwija. Monitorowanie wzrostu i masy ciała jest bardzo ważne szczególnie przez pierwsze lata życia dziecka. Sprawdź, jak interpretować pomiary zaznaczane na siatkach centylowych i kiedy warto odwiedzić Waszego lekarza pediatrę.

5min. czytania Lut 28, 2024

Niemowlęta przybierają na wadze i rosną w różnym tempie. Od momentu pojawienia się dziecka na świecie, rozpoczyna się intensywny proces rozwoju maluszka, który potrwa aż do okresu dojrzewania! Zadaniem rodzica jest monitorowanie, czy wszystko w tym czasie przebiega prawidłowo. W pierwszych latach życia dziecka pomogą Ci w tym siatki centylowe.

Waga i wzrost niemowlaka

W pierwszych miesiącach życia dziecko powinno przybierać na wadze bardzo szybko. Na masę ciała maluszka wpływa ilość zjedzonego pokarmu, ilość oddanego moczu i wypróżnień. Masa ciała noworodka po urodzeniu może nieco się zmniejszyć. To normalne! Spadek nie powinien jednak być większy niż 10% początkowej wagi. Po około 2 tygodniach dziecko powinno wrócić do swojej urodzeniowej masy ciała, a potem już tylko systematycznie ją zwiększać.

Ważne

Zazwyczaj dzieci, które urodziły się między 38. a 42. tygodniem ciąży (ciąża donoszona), ważą 2500-4000 g i mają około 50-55 cm.

Pamiętaj, że jeżeli Twoje dziecko nie ma problemów z karmieniem naturalnym lub piciem mleka z butelki, najada się i w nocy śpi spokojnie, a Ty nie widzisz żadnych nieprawidłowości w jego ogólnym rozwoju, nie musisz się martwić na zapas. Ważne jednak, aby stale monitorować z pomocą siatek centylowych przyrost wagi i wzrost maluszka. Jeżeli dziecko będzie zbyt szybko lub zbyt wolno zwiększało masę ciała, może być potrzebna konsultacja z lekarzem pediatrą.

 

niemowle na wadze

 

Czym są siatki centylowe?

Siatki centylowe pomogą Ci kontrolować, jak szybko rośnie Twoje dziecko. Jak wyglądają i w jaki sposób z nich korzystać? Dzięki siatkom można sprawdzać, czy Twoje niemowlę lub Junior rozwija się prawidłowo w porównaniu z rówieśnikami. Pamiętaj, że waga i wzrost różni się w zależności od płci dziecka, dlatego posługuj się odpowiednimi siatkami centylowymi dla dziewczynek lub dla chłopców.

Najpopularniejsze siatki centylowe:

  • siatka centylowa masy ciała
  • siatka centylowa długości ciała/wzrostu
  • siatka centylowa obwodu główki
  • siatka centylowa proporcji masy ciała do wysokości ciała (BMI)

Siatka centylowa wcześniaka

Jeśli maluszek urodził się przedwcześnie (czyli przed 37. tygodniem ciąży), jego rozwój możesz kontrolować za pomocą siatek centylowych wcześniaka. Zostały one opracowane specjalnie z myślą o małych wojownikach. Różnią się od tych, których używa się w przypadku dzieci urodzonych w terminie, i uwzględniają również wiek płodowy maluszka. Warto pamiętać, że jeśli szkrab rozwija się prawidłowo, to jego wzrost, waga i obwód głowy z upływem czasu będą równać do centyli dzieci urodzonych w terminie. 

Czym jest krzywa rozwoju dziecka?

Siatka centylowa ma aż 7 krzywych. Każda krzywa przedstawia, jaki procent dzieci w tym samym czasie osiąga dane parametry. Jest to odpowiednio: 3%, 10%, 25%, 50%, 75%, 93% oraz 97% z całej populacji. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Na wykresie wystarczy nanieść wyniki pomiarów maluszka i połączyć je na siatce centylowej linią w ten sposób powstaje tzw. krzywa rozwoju. To wykres pokazujący, jak rosła Twoja córeczka lub synek. Potem wystarczy sprawdzić, czy wyniki niemowlęcia mieszczą się w przedziale między linią 3. i 97. centyla, czyli pomiędzy krzywymi oznaczającymi odpowiednio 3% i 97%. To wartości uważane przez ekspertów za prawidłowe.

 

niemowle trzymajace centymetr krawiecki

 

Jak czytać siatki centylowe?

Jeżeli co miesiąc sprawdzasz wagę i wzrost maluszka, parametry, które odnotowujesz na siatkach centylowych, powinny oscylować na tych samych lub sąsiadujących centylach. Gdy dziecko nagle zacznie gwałtownie chudnąć lub tyć, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Rozwojowe nieprawidłowości mogą być wynikiem np. zwykłej infekcji wirusowej, ale też alergii lub poważnej choroby, dlatego nie bagatelizuj nawet najmniejszych objawów.

 

niemowle i miarka

 

Ile powinno przybierać na wadze dziecko w 1. i 2. roku życia?

Normy wskazują, że w pierwszym półroczu życia maluszek powinien podwoić swoją masę urodzeniową, a po skończeniu 1. roku życia potroić ją.

  • W 1. miesiącu życia niemowlak powinien zwiększyć swoją masę ciała o około 600 g w stosunku do masy urodzeniowej. 
  • W 2. i 3. miesiącu powinno przybyć mu około 800-900 g na miesiąc. 
  • W 4. i 5. miesiącu masa ciała bobasa powinna wzrastać około 700 g na miesiąc. 
  • W okresie 6-12 miesięcy dziecko średnio zwiększa wagę o 500 g miesięcznie. 
  • W okolicach 2. urodzin Junior będzie przybierał na wadze już tylko około 200 g miesięcznie.

To, że z wiekiem tempo wzrostu maluszka maleje, jest zupełnie naturalne i nie powinno Cię martwić. Jeśli Twoje dziecko prawidłowo przyrasta na siatkach centylowych, zdobywa kolejne umiejętności i przechodzi przez kolejne skoki rozwojowe, wszystko jest w porządku. Z dumą wspieraj w tym czasie swojego małego odkrywcę, dbaj o jego prawidłową masę ciała, rozwój ruchowy oraz odpowiednie żywienie na tym ważnym etapie życia.

 

niemowle na wadze z mama

 

Jakie mleko wybrać, aby dziecko zdrowo rosło?

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Jeśli Twoje dziecko nie jest już przystawiane do piersi lub dokarmiasz je butelką, czas wybrać odpowiednie mleko modyfikowane. Z myślą o najmłodszych powstały mleka modyfikowane LITTLE STEPS® 2 i 3. Dzięki nim możesz nadać rozwojowi dziecka dobry kierunek, codziennie wspierając je w zdobywaniu kolejnych umiejętności.

Wszystko za sprawą żelaza*, wapnia*, witaminy D* oraz innych składników odżywczych, które znajdziesz w LITTLE STEPS® 2 i 3! Jest ich tam dokładnie tyle, ile potrzebuje Twój maluszek, więc podając mu odpowiednie do wieku mleko modyfikowane, wspierasz jego prawidłowy rozwój.

Czas na kolejny etap rozwoju

Teraz już wiesz, jak sprawdzać, czy Twój maluszek zdrowo rośnie i dobrze się rozwija. Aby Ci ułatwić monitorowanie ważnych parametrów dziecka, przygotowaliśmy specjalne siatki centylowe.

 

ikona 2 2 7

 

  Pytania i odpowiedzi


 

1. Jak czytać siatki centylowe?
Co miesiąc należy sprawdzać wagę i wzrost dziecka, aby monitorować, czy szkrab prawidłowo rośnie i przybiera na wadze. Wyniki należy zaznaczać na specjalnej siatce centylowej. Jeżeli parametry oscylują na tych samych lub sąsiadujących centylach, maluszek rośnie prawidłowo. Gdy te różnice są duże, a Twoja pociecha zaczyna nagle tyć lub chudnąć bądź przestaje rosnąć, należy taką sytuację skonsultować z lekarzem pediatrą. 

2. Co to centyle?
Centyle to wartości, dzięki którym można monitorować wzrost i wagę dziecka, porównując wyniki do wymiarów dzieci w tym samym wieku. Z pomocą siatek centylowych można w prosty sposób sprawdzać, czy niemowlę lub małe dziecko rośnie prawidłowo i przybiera na wadze w odpowiednim tempie. 

3. Jak obliczyć centyle?
Każda siatka centylowa ma 7 krzywych, czyli linii, które wyznaczają główne centyle: 97., 93., 75., 50., 25., 10. i 3. Na przecięciu linii wagi i wzrostu wyznacza się tzw. centyl, w którym w danym miesiącu znajduje się dziecko. Następnie wystarczy sprawdzić, czy wyniki mieszczą się w przedziale 3. i 97. centyla. To wartości, które są uważane przez ekspertów za prawidłowe. 

4. Co to jest siatka centylowa?
Siatka centylowa może pomóc Ci kontrolować to, jak szybko rośnie Twój maluszek i czy dzieje się to w sposób prawidłowy w porównaniu z rówieśnikami dziecka. Zazwyczaj waga i wzrost niemowląt różnią się w zależności od płci, dlatego są osobne siatki dla chłopców i dziewczynek. Jeśli dziecko urodziło się przed 37. tygodniem, do monitorowania parametrów maluszka powinno się skorzystać z siatek centylowych dla wcześniaków. 

baner do artykulow
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.