MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Rodzinna akademia zdrowia
Add this post to favorites

Co to są proteiny i jak wspierać zdrowy rozwój swojego dziecka?

Kobiece mleko zawiera idealną ilość białek o optymalnej jakości, które pomagają maleństwu zdrowo rosnąć – dziś i w kolejnych latach.

3min. czytania Sty 15, 2024

Proteiny – co to takiego?

Białka (proteiny) to budulec organizmu dziecka. Każdy mięsień i organ składa się właśnie z nich. Z kolei same białka zbudowane są z maleńkich fragmentów zwanych aminokwasami, niezbędnych do życia każdego z nas.

Ile białka zawiera kobiece mleko?

Pokarm matki dostarcza idealną mieszankę wysokiej jakości białek w optymalnych proporcjach dopasowanych do potrzeb rosnącego niemowlęcia. W pierwszych tygodniach życia, kiedy noworodek potrzebuje dużo białka, by zdrowo się rozwijać, zawartość tego składnika w pokarmie jest stosunkowo wysoka. Wraz z upływem czasu, gdy w kolejnych miesiącach rozwój dziecka nie jest już taki gwałtowny  i nie wymaga dodatkowych porcji białka, stężenie protein w mleku kobiecym maleje.

„Mleko z piersi jest bogate we wszystkie niezbędne aminokwasy w doskonałych proporcjach oraz zawiera właściwą ilość i rodzaj białek, które wspierają zdrowy rozwój dziecka” – wyjaśnia dr Evelyn Spivey-Krobath, specjalistka ds. żywienia w Nestlé Nutrition. „Wysokiej jakości białka, jak te zawarte w kobiecym mleku, są budulcem, który pomaga tworzyć solidne fundamenty na przyszłość. Zawartość białka w pokarmie z piersi jest początkowo wysoka – około 20 g na litr – a następnie stopniowo maleje do 11 g na litr w 2.-3. miesiącu życia dziecka. Na wczesnym etapie pokarm mamy dostarcza głównie protein, które odgrywają istotną rolę w rozwoju układu odpornościowego noworodka”.

Co dają proteiny? 5 powodów, dla których Twoje dziecko ich potrzebuje

Białko wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu niemowlaka. Jest ono niezbędnym budulcem  organów wewnętrznych i tkanek i utrzymuje je w dobrej kondycji. Proteiny wchodzą także w skład mięśni, enzymów, hormonów, krwi, skóry i włosów maluszka.

Badania naukowe pokazują, że białko, które przyjmuje Twoje dziecko na wczesnych etapach życia, ma wpływ na stan jego zdrowia w przyszłości. Oto kilka powodów, dlaczego tak się dzieje:

 

Co dają proteiny – 5 korzyści dla zdrowia dziecka

Źródła

 • Arenz S, Ruckerl R, Koletzko B et al. Breast-feeding and childhood obesity—a systematic review. Int J Obes Relat Metab Disord 2004; 28(10):1247-56.

   

  Breastfeeding handbook for physicians. 2nd ed. Elk Grove IL. 2014.

   

  Lönnerdal B. Erdmann P, Thakkar SK et al. Longitudinal evolution of true protein, amino acids and bioactive proteins in breast milk: a developmental perspective. J Nutr Biochem 2017; 41:1-11.

   

  Lönnerdal B. Human milk proteins: Key components for the biological activity of human milk. Zawarty w: Pickering et al., eds. Protecting Infants through Human Milk. Kluwer Academic/Plenum Publishers 2004:11–25.

   

  Lönnerdal B. Nutritional and physiologic significance of human milk proteins. Am J Clin Nutr 2003; 77(6):1537S– 1543S.

   

  Martin CR, Ling PR, Blackburn GL. Review of infant feeding: key features of breast milk and infant formula. Nutrients 2016; 8(5):279: doi: 10.3390/nu8050279.

   

  Ostatnia aktualizacja: grudzień 2016 r.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.