Oznaki głodu u niemowlaka – jak odczytywać sygnały Twojego dziecka
Wszystkie dzieci instynktownie wiedzą, kiedy są głodne i syte. Chociaż w pierwszych dniach życia maluszka możesz czasem przeoczyć sygnały, że chce zacząć jeść lub ma już dość, z pewnością szybko nauczysz się rozpoznawać wysyłane przez niego znaki.
Czy ciągle głodny noworodek zawsze okazuje to płaczem?
Powszechnie uważa się, że u noworodków płacz jest sygnałem głodu – choć być może wcześniej maluszek już sygnalizował, że ma pusty brzuszek. Jeśli dziecko płacze, możesz mieć trudność z uspokojeniem go tak, abyś mogła dobrze przystawić go do piersi i żeby zaczął jeść.
Zamiast czekać do tej chwili, przyglądaj się sygnałom, które mogą świadczyć o tym, że noworodek jest głodny. A zatem jak poznać ze dziecko jest głodne? Bobas, który chce jeść:
- ma nerwowe spojrzenie, choć wcześniej był spokojny i uważny,
- zaczyna ssać swoje piąstki,
- wierci się, kręcąc głową i otwierając usta,
- mlaszcze.
Jeśli nie zareagujesz na te sygnały, Twoje dziecko prawdopodobnie zacznie kaprysić i wybuchnie płaczem.
Gdy niemowlak czuje się już najedzony, zazwyczaj:
- nie jest już zainteresowany karmieniem,
- może nie chcieć już jeść po przerwie na odbicie,
- jest spokojny i zrelaksowany, często też po prostu zasypia.
Niemowlę ciągle chce jeść czy płacze z innych powodów?
Im więcej czasu spędzasz z maluszkiem, tym lepiej odczytujesz sygnały głodu i sytości. Potrafisz też już może rozróżnić, kiedy płacze z głodu, a kiedy jest zmęczony lub ma mokrą pieluszkę. Jeśli wydaje Ci się, że dziecko nie ma pustego brzuszka, nie karm go tylko po to, by się uspokoił. Wypróbuj inne techniki uspokajania – np. noszenie, kołysanie czy śpiewanie. Po jakimś czasie dziecko zgłodnieje i da Ci znać, że pora na karmienie!
W pierwszych tygodniach życia niektóre noworodki często płaczą i trudno je uspokoić przy pomocy karmienia czy w jakikolwiek inny sposób. Jeśli Twoje dziecko zanosi się płaczem, który trwa trzy godziny i pojawia się trzy lub więcej razy w tygodniu, to może być znak, że cierpi na kolki. W takiej sytuacji skonsultuj się z lekarzem. Nie musisz jednak rezygnować wówczas z karmienia piersią. Twój pokarm to najlepszy środek na bolący brzuszek, ponieważ zawiera idealną ilość łatwo przyswajalnego białka, magnezu i laktozy, które wspierają pracę jelit. Rozważ także wprowadzenia probiotyków, takich jak Lactobacillus reuteri, które zwalczają objawy kolki.
Zaufaj instynktom – swoim i maluszka
Dlaczego to tak ważne, żeby zaufać swojemu maluszkowi? „Gdy karmisz dziecko na żądanie – czyli reagujesz na objawy głodu u niemowlaka – odpowiadasz na jego konkretne potrzeby. Kształtujesz też u siebie naturalną umiejętność odczytywania tego, kiedy brzuszek dziecka jest pusty lub pełny” – wyjaśnia Lisa Fries, doktor nauk behawioralnych ze szwajcarskiego Centrum Badań Nestlé. „Dzięki temu możesz też obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia niedowagi lub nadwagi, ponieważ to maluszek decyduje o tym, ile pokarmu potrzebuje. Sposób karmienia w okresie niemowlęcym w istotny sposób wpływa na kwestie odżywiania przez całe dzieciństwo”.
Najnowsze badania wskazują nawet, że w przypadku gdy rodzicie nie reagowali właściwie na wysyłane przez dziecko wskazówki dotyczące głodu, niemowlęta w wieku 6–12 miesięcy przybierały na wadze znacznie szybciej niż te, które były karmione na żądanie. To szczególnie istotna kwestia, gdy maluchy karmione są butelką. Badania sugerują, że dzieci, które w okresie niemowlęcym piły z butelki odciągnięty pokarm, przybierały na wadze więcej niż te, które były karmione bezpośrednio piersią. Może być to związane z faktem, że mamy zachęcają maluszki do wypicia całej zawartości butelki, nawet jeśli nie są już głodne – tak aby nie zmarnować cennego mleka. Z kolei inne badania wykazały, że matki, które na tym etapie zachęcają dzieci do opróżnienia całej butelki pokarmu, z większym prawdopodobieństwem będą stosowały podobną presję w późniejszych latach. Potwierdza to obserwację, że wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych w pierwszych miesiącach życia jest niezwykle ważne – zarówno dla rodziców, jak i dzieci.
Maluszki, które są zmuszane do jedzenia, z biegiem czasu mogą stać się bardziej wybredne. To kolejny powód, dla którego warto uczyć już malutkie dziecko, że szanujesz sygnały, kiedy dziecko jest głodne czy najedzone – i odpowiednio zaspokajasz jego potrzeby. Pokazując maluszkowi zdrowe wzorce odżywiania, wspierasz jego zdrowy rozwój na długie lata!
Co robić, jeśli sposób jedzenia dziecka nagle się zmienia?
Poziom głodu Twojego maluszka świadczy o jego potrzebach. Dlatego jeśli zauważysz, że jego apetyt jest większy, może to oznaczać skok rozwojowy i większe zapotrzebowanie na energię.
Źródła
Black MM, Aboud FE. Responsive feeding is embedded in a theoretical framework of responsive parenting J Nutr 2011; 141(3):490–4.
DiSantis KI, Collins BN, Fisher JO et al. Do infants fed directly from the breast have improved appetite regulation and slower growth during early childhood compared with infants fed from a bottle? Int J Behav Nutr Phys Act. 2011; 8:89. doi: 10.1186/1479-5868-8-89.
Li R, Fein SB, Grummer-Strawn LM. Do infants fed from bottles lack self-regulation of milk intake compared with directly breastfed infants. Pediatrics 2010; 125(6):e1386–93.
Li R, Fein SB, Grummer-Strawn LM. Association of breastfeeding intensity and bottle-emptying behaviors at early infancy with infants’ risk for excess weight at late infancy. Pediatrics 2008; 122 Suppl 2:S77–84.
Li R, Scanlon KS, May A et al. Bottle-feeding practices during early infancy and eating behaviors at 6 years of age. Pediatrics 2014; 134 Suppl 1:S70–7.
McNally J, Hugh-Jones S, Caton S et al. Communicating hunger and satiation in the first 2 years of life: a systematic review. Matern Child Nutr 2015; 12(2):205-28.
World Health Organization Infant and young child feeding for health professionals. 2009.
Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.