MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Moje dziecko płacze – co robić?

Dla niemowlaka płacz jest naturalną formą porozumiewania się z rodzicem. W ten sposób szkrab komunikuje Ci, że jest głodny, zmęczony albo się nudzi. Podpowiadamy, jak rozróżnić zwykły płacz małego dziecka od krzyku, który powinien zaniepokoić.

5 min. czytania Czer 13, 2024

Dziecko przychodzi na świat z płaczem. To naturalna reakcja i dowód na to, że jego układ oddechowy zaczyna pracować. Jednak o ile płacz niemowlęcia po narodzinach był dla Ciebie oznaką szczęścia, o tyle później staje się przyczyną wielu nieprzespanych nocy. Wieczorny płacz u noworodka czy niepokój u niemowlaka mogą spędzać sen z oczu rodziców. Co zatem robić, gdy dziecko płacze?

Dlaczego dziecko płacze?

Masz wrażenie, że Twoje niemowlę ciągle płacze? Dla malutkiego dziecka płacz jest jedynym możliwym sposobem, by poinformować Cię o swoich potrzebach. Nawet jeżeli czasem łkanie czy głośne zawodzenie szkraba są dla rodziców trudne do zniesienia, świadczą o tym, że dziecko reaguje na bodźce. Płacz niemowlaka wcale nie musi być oznaką smutku. W ten sposób dziecko zaczyna się komunikować ze światem zewnętrznym i pokazywać, na co ma ochotę. Może to być jedzenie, pieszczoty, bliskość mamy lub taty. Za każdym razem łzy uspokajają maluszka i pozwalają mu się odprężyć. Gdy dziecko płacze, prosi o zwrócenie na siebie uwagi, i oczekuje, że okażesz mu swoje zainteresowanie. Z czasem przekonasz się, że płacz dziecka nie zawsze brzmi tak samo.

Czy wiesz, że...

Różne rodzaje płaczu mogą nieść ze sobą różne komunikaty.

  • głośny krzyk + czerwona buzia + prężenie ciała = mamo, tato: "jestem głodny!"
  • krzyk przerywany szlochem = mamo, tato: "boję się" lub mamo, tato: "boli"
  • rytmiczne zawodzenie + odwracanie główki + irytacja + zamykanie oczu = mamo, tato: "jestem zmęczony!"
  • stopniowane marudzenie = mamo, tato: "potrzebuję czegoś" (konieczność zmiany pieluszki, zła temperatura otoczenia, nuda)
  • smutne, nosowe popłakiwanie = mamo, tato: "czuję dyskomfort" (ząbkowanie, swędzenie)

Nagły płacz niemowlaka – jak rozróżniać rodzaje płaczu u dziecka?

Podczas pierwszych miesięcy życia maluszka powodem płaczu mogą być kolki i ból brzuszka. Czasami niemowlę płacze podczas karmienia albo po jedzeniu. To może być oznaka, że szkrab się nie najada, ma problemy np. z chwyceniem piersi czy smoczka butelki lub męczą go różne dolegliwości – np. gazy i wzdęcia. Na początku trudność może sprawiać odróżnienie płaczu sygnalizującego ból od tego sugerującego inne potrzeby, takie jak głód, zmęczenie czy mokra pieluszka. W zależności od powodu zmieniać się będzie nasilenie płaczu, jego ton i intensywność. W ciągu kilku tygodni zaczniesz wyłapywać te różnice i nauczysz się wyczuwać potrzeby maluszka.

 

baby cry how to calm down

 

Płacz dziecka – jak uspokoić niemowlaka?

Twój maluszek jest najedzony, przewinięty i wyspany, jednak niemowlę cały czas płacze? Nie ma złotego środka, który działałby w przypadku wszystkich dzieci, ale z pewnością pomaga:

  • przytulanie,
  • wyciszanie – nadmiar bodźców nie służy niemowlętom (radio, TV),
  • regularne szmery i hałasy (działają tu specjalne szumiące zabawki, ale też odkurzacz, suszarka, pralka, okap kuchenny, pralka w końcowej fazie prania oraz podróż samochodem),
  • kołysanie – rytmiczne, na rękach lub w kołysce/wózku,
  • noszenie na rękach / w chuście / nosidle.


Dobrze sprawdza się także:

  • spacerowanie – świeże powietrze, melodia wiatru i zmiana otoczenia działają uspokajająco,
  • śpiewanie – odwraca uwagę od przyczyn dziecięcego nieszczęścia.

Czy wiesz, że...

Wieczorny niepokój u niemowlaka jest czymś naturalnym i przejściowym. Na ogół szybko zanika. Niektórzy pediatrzy są zdania, że marudzenie przed snem pomaga maluszkowi uwolnić się od stresów, frustracji i niepokojów, które nagromadziły się przez cały dzień. Nadmiar bodźców dziecko w naturalny sposób może odreagowywać płaczem. Jeśli niemowlę wybudza się z płaczem, utul je do snu, spróbuj uspokoić np. delikatnym głaskaniem i ciepłym tonem głosu albo po prostu sprawdź, czy dziecko nie potrzebuje świeżej pieluszki bądź nakarmienia.

Kiedy minie uporczywy płacz u niemowlaka? 

Po 3.-4. miesiącu życia dzieci potrafią już lepiej wyrażać swoje emocje. Ich kontakt z otoczeniem jest coraz bardziej intensywny: wszelkie napięcia objawiają się w inny sposób i powoli ustępują. Okres uporczywych i niewyjaśnionych krzyków lub płaczu powoli mija.

Co robić, kiedy Twoje dziecko płacze? – checklista

  1. Sprawdź, czy dziecko jest głodne albo spragnione. Płacz może oznaczać, że to pora na kolejne karmienie lub podanie maluszkowi czegoś do picia.
  2. Spróbuj ocenić, czy Twój szkrab jest zmęczony lub śpiący. Zwróć uwagę na charakterystyczne oznaki, np. trzepotanie powiek, tarcie oczu lub ssanie palców.
  3. Zerknij, czy pielucha wymaga zmiany. Być może to właśnie ten dyskomfort jest głównym powodem dziecięcych łez.
  4. Oceń, czy dziecku nie jest zbyt gorąco lub za zimno. Kontrolnie możesz również zmierzyć temperaturę ciała maluszka.
  5. Zobacz, czy dziecko chce się przytulić. W końcu każdy potrzebuje czasem po prostu odrobiny miłości ❤.
  6. Maluszki bywają rozdrażnione i płaczliwe, kiedy występują u nich różne dolegliwości. Dowiedz się więcej o objawach jakie występują przy zaparciachkolkachbiegunkachnadmiernym ulewaniu czy alergiach pokarmowych.
  7. Gdy dziecko płacze bez powodu, sprawdź, czy na nóżkach lub rączkach nie ma zawiniętej nitki ze śpioszków czy skarpetek lub cienkiego włosa, które mogą spowodować utrudnienie krążenia czy dyskomfort.
  8. Spróbuj użyć ruchu, aby uspokoić dziecko. Pokołysz dziecko – możesz też wykorzystać do tego bujak, chustę, jazdę samochodem lub wózek dziecięcy.
  9. Spróbuj uspokoić dziecko różnymi metodami. W końcu „guzik spokoju” nie włącza się u dziecka zawsze w ten sam sposób.
  10. Pomocny w uspakajaniu może być delikatny masaż dziecka – szczególnie wtedy, gdy powodem płaczu jest ból brzuszka czy kolka.
  11. To może zabrzmieć dziwnie, ale spróbuj włączyć suszarkę lub odkurzacz. Niektóre maluszki uspokaja biały szum, który imitują te urządzenia lub specjalnie stworzone do tego appki.
  12. Zrób szkrabowi ciepłą kąpiel, aby go zrelaksować.
  13. Spróbuj zaufać swojemu instynktowi. Jeśli płacz jest niepokojący, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem pediatrą.

 

help your partner_0_6_4
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.