Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
płaczące dziecko
Kolka niemowlęca i ból brzuszka – objawy i postępowanie

Moje dziecko płacze – co robić?

Dla niemowlaka płacz jest naturalną formą porozumiewania się z rodzicem. W ten sposób szkrab komunikuje Ci, że jest głodny, zmęczony albo się nudzi. Podpowiadamy, jak rozróżnić zwykły płacz małego dziecka od krzyku, który powinien zaniepokoić.

wtorek, 16.01.2018

Kolka niemowlęca i ból brzuszka – objawy i postępowanie

Dziecko przychodzi na świat z płaczem. To naturalna reakcja i dowód na to, że jego układ oddechowy zaczyna pracować. Jednak o ile płacz niemowlęcia po narodzinach był dla Ciebie oznaką szczęścia, o tyle później staje się przyczyną wielu nieprzespanych nocy. Wieczorny płacz u noworodka czy niepokój u niemowlaka mogą spędzać sen z oczu rodziców. Co zatem robić, gdy dziecko płacze?

Dlaczego dziecko płacze?

Masz wrażenie, że Twoje niemowlę ciągle płacze? Dla malutkiego dziecka płacz jest jedynym możliwym sposobem, by poinformować Cię o swoich potrzebach. Nawet jeżeli czasem łkanie czy głośne zawodzenie szkraba są dla rodziców trudne do zniesienia, świadczą o tym, że dziecko reaguje na bodźce. Płacz niemowlaka wcale nie musi być oznaką smutku. W ten sposób dziecko zaczyna się komunikować ze światem zewnętrznym i pokazywać, na co ma ochotę. Może to być jedzenie, pieszczoty, bliskość mamy lub taty. Za każdym razem łzy uspokajają maluszka i pozwalają mu się odprężyć. Gdy dziecko płacze, prosi o zwrócenie na siebie uwagi, i oczekuje, że okażesz mu swoje zainteresowanie. Z czasem przekonasz się, że płacz dziecka nie zawsze brzmi tak samo.


Czy wiesz, że...

Różne rodzaje płaczu mogą nieść ze sobą różne komunikaty.

 • głośny krzyk + czerwona buzia + prężenie ciała = „mamo, jestem głodny!”
 • krzyk przerywany szlochem = „mamo, boję się” lub „mamo, boli”
 • rytmiczne zawodzenie + odwracanie główki + irytacja + zamykanie oczu = „mamo jestem zmęczony!”
 • stopniowane marudzenie = „mamo, potrzebuję czegoś” (konieczność zmiany pieluszki, zła temperatura otoczenia, nuda)
 • smutne, nosowe popłakiwanie = „mamo, czuję dyskomfort” (ząbkowanie, swędzenie)

Nagły płacz niemowlaka – jak rozróżniać rodzaje płaczu u dziecka?

Podczas pierwszych miesięcy życia maluszka powodem płaczu mogą być kolki i ból brzuszka. Czasami niemowlę płacze podczas karmienia albo po jedzeniu. To może być oznaka, że szkrab się nie najada, ma problemy np. z chwyceniem piersi czy smoczka butelki lub męczą go różne dolegliwości – np. gazy i wzdęcia. Na początku trudność może sprawiać odróżnienie płaczu sygnalizującego ból od tego sugerującego inne potrzeby, takie jak głód, zmęczenie czy mokra pieluszka. W zależności od powodu zmieniać się będzie nasilenie płaczu, jego ton i intensywność. W ciągu kilku tygodni zaczniesz wyłapywać te różnice i nauczysz się wyczuwać potrzeby maluszka.

dziecko cały czas płacze

Płacz dziecka – jak uspokoić niemowlaka?

Twój maluszek jest najedzony, przewinięty i wyspany, jednak niemowlę cały czas płacze? Nie ma złotego środka, który działałby w przypadku wszystkich dzieci, ale z pewnością pomaga:

 • przytulanie,
 • wyciszanie – nadmiar bodźców nie służy niemowlętom (radio, TV),
 • regularne szmery i hałasy (działają tu specjalne szumiące zabawki, ale też odkurzacz, suszarka, pralka, okap kuchenny, pralka w końcowej fazie prania oraz podróż samochodem),
 • kołysanie – rytmiczne, na rękach lub w kołysce/wózku,
 • noszenie na rękach / w chuście / nosidle.

Dobrze sprawdza się także:

 • spacerowanie – świeże powietrze, melodia wiatru i zmiana otoczenia działają uspokajająco,
 • śpiewanie – odwraca uwagę od przyczyn dziecięcego nieszczęścia.


Czy wiesz, że...

Wieczorny niepokój u niemowlaka jest czymś naturalnym i przejściowym. Na ogół szybko zanika. Niektórzy pediatrzy są zdania, że marudzenie przed snem pomaga maluszkowi uwolnić się od stresów, frustracji i niepokojów, które nagromadziły się przez cały dzień. Nadmiar bodźców dziecko w naturalny sposób może odreagowywać płaczem. Jeśli niemowlę wybudza się z płaczem, utul je do snu, spróbuj uspokoić np. delikatnym głaskaniem i ciepłym tonem głosu albo po prostu sprawdź, czy dziecko nie potrzebuje świeżej pieluszki bądź nakarmienia.

Kiedy minie uporczywy płacz u niemowlaka? 

Po 3.-4. miesiącu życia dzieci potrafią już lepiej wyrażać swoje emocje. Ich kontakt z otoczeniem jest coraz bardziej intensywny: wszelkie napięcia objawiają się w inny sposób i powoli ustępują. Okres uporczywych i niewyjaśnionych krzyków lub płaczu powoli mija.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
 • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
 • weź udział w konkursach i wygrywaj
 • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.