Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X

Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka

Musisz wiedzieć, że nie wszystkie tłuszcze są złe. I nie wszystkich należy unikać! Na szczególną uwagę zasługuje DHA – „dobry” tłuszcz z rodziny kwasów tłuszczowych omega-3. DHA jest niezbędny w diecie przyszłej mamy i jej maluszka, gdy już pojawi się on na świecie. Składnik ten pełni bowiem kluczową rolę w rozwoju mózgu i wzroku dziecka. 

czwartek, 06.09.2018

W diecie dziecka muszą znaleźć się różne rodzaje tłuszczu. Szczególnie ważne są długołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega-3, do których należy DHA. To kwas tłuszczowy odgrywający ważną rolę w pierwszych miesiącach i latach życia dziecka. W sposób naturalny występuje w mleku mamy. 

Poznaj DHA – kwas tłuszczowy z rodziny omega-3

DHA to skrót oznaczający kwas dokozaheksaenowy, czyli wielonienasycony kwas tłuszczowych z rodziny omega-3. DHA należy do grupy Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT) i jest, jak sama nazwa wskazuje, tłuszczem nie tylko „dobrym”, ale wręcz koniecznym w diecie! Składnik ten wspomaga prawidłowy rozwój wzroku oraz mózgu maluszka.

Organizm dziecka nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć DHA, dlatego musi go przyjmować wraz z pożywieniem. W sposób naturalny DHA zawarty jest w mleku mamy, a więc od pierwszych dni życia stanowi część diety dziecka karmionego piersią. Oczywiście po warunkiem, że mama stosuje odpowiednio zbilansowaną dietę, bo to od niej w dużej mierze zależy zawartość tego ważnego składnika w pokarmie kobiecym. Natomiast maluszek, który nie jest już karmiony piersią powinien pić mleko następne zawierające w swoim składzie odpowiednią ilość DHA.

DHA dla prawidłowego rozwoju mózgu dziecka

DHA wchodzi w skład tkanki nerwowej, w tym mózgu dziecka. Okres rozwoju płodowego i pierwsze dwa lata życia maluszka to okres bardzo szybkiego rozwoju tego narządu. To także czas intensywnego wbudowywania DHA w struktury mózgu, dlatego też nie może zabraknąć tego składnika w diecie dziecka. DHA to bowiem główny tłuszcz budujący neurony, czyli komórki nerwowe, które odpowiedzialne są za przekazywanie informacji w układzie nerwowym.

DHA dla prawidłowego rozwoju wzroku dziecka

DHA wchodzi w skład komórek siatkówki oka. To właśnie ona odpowiedzialna jest za to, co i jak widzimy. Można więc powiedzieć, że DHA buduje narząd wzroku maluszka. Jest to informacja szczególnie ważna dla rodziców małych dzieci, bo rozwój widzenia nie kończy się w momencie narodzin – po przyjściu na świat maluszek stopniowo zaczyna rozróżniać kształty, kolory, rysy twarzy. Jego wzrok będzie się kształtował aż do około piątego roku życia, dlatego w diecie najmłodszych nie może zatem zabraknąć DHA.

DHA w mleku mamy

Stężenie DHA w mleku kobiecym zależy od diety karmiącej mamy. Zdrowy, urozmaicony jadłospis gwarantuje, że pokarm naturalny będzie dostarczał taką ilość tego składnika, jakiej potrzebuje dziecko. Bogatym źródłem omega-3 są tłuste ryby morskie, więc gdy mama karmi piersią, te produkty powinny znaleźć się w jej diecie.

DHA w diecie dziecka

Eksperci zalecają, by dziecko, które nie ukończyło 3. roku życia otrzymywało każdego dnia 100 mg DHA. Przez pierwsze sześć miesięcy życia taką ilość zapewnia maluszkowi mleko mamy. Później DHA dostarczają łącznie mleko mamy lub mleko modyfikowane oraz pokarmy uzupełniające, np. wspomniane już tłuste ryby, łosoś czy pstrąg.

DHA w mleku modyfikowanym

Mleka modyfikowane mogą być wzbogacane w DHA. Jeśli maluszek nie jest karmiony piersią, również możliwe jest więc zaspokojenie zapotrzebowania na ten ważny składnik – wystarczy wybrać produkt zawierający DHA w odpowiedniej ilości. Zgodnie z zaleceniami ekspertów w mleku następnym na każde 100 kcal powinno przypadać minimum 20 mg DHA.

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.