Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Style - artykuły NAN

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Uśmiechnięte dziecko leży na brzuchu

Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka

Musisz wiedzieć, że nie wszystkie tłuszcze są złe. I nie wszystkich należy unikać! Na szczególną uwagę zasługuje DHA – „dobry” tłuszcz z rodziny kwasów tłuszczowych omega-3. DHA jest niezbędny w diecie przyszłej mamy i jej maluszka, gdy już pojawi się on na świecie. Składnik ten pełni bowiem kluczową rolę w rozwoju mózgu i wzroku dziecka. 

czwartek, 06.09.2018

W diecie dziecka muszą znaleźć się różne rodzaje tłuszczu. Szczególnie ważne są długołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega-3, do których należy DHA. To kwas tłuszczowy odgrywający ważną rolę w pierwszych miesiącach i latach życia dziecka. W sposób naturalny występuje w mleku mamy. 


Czy wiesz, że...

Tłuszcze są szczególnie ważne w diecie najmłodszych - dostarczają im energię niezbędną do prawidłowego wzrostu i rozwoju. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) nie zaleca ograniczania spożycia tłuszczu aż do 3. roku życia dziecka - powinien być on źródłem więcej niż 1 na 3 kalorie, które otrzymuje maluszek.

Poznaj DHA – kwas tłuszczowy z rodziny omega-3

DHA to skrót oznaczający kwas dokozaheksaenowy, czyli wielonienasycony kwas tłuszczowych z rodziny omega-3. DHA należy do grupy Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT) i jest, jak sama nazwa wskazuje, tłuszczem nie tylko „dobrym”, ale wręcz koniecznym w diecie! Składnik ten wspomaga prawidłowy rozwój wzroku oraz mózgu maluszka.

Organizm dziecka nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć DHA, dlatego musi go przyjmować wraz z pożywieniem. W sposób naturalny DHA zawarty jest w mleku mamy, a więc od pierwszych dni życia stanowi część diety dziecka karmionego piersią. Oczywiście pod warunkiem, że mama stosuje odpowiednio zbilansowaną dietę, bo to od niej w dużej mierze zależy zawartość tego ważnego składnika w pokarmie kobiecym. Natomiast maluszek, który nie jest już karmiony piersią powinien pić mleko następne zawierające w swoim składzie odpowiednią ilość DHA.

DHA dla prawidłowego rozwoju mózgu dziecka

DHA wchodzi w skład tkanki nerwowej, w tym mózgu dziecka. Okres rozwoju płodowego i pierwsze dwa lata życia maluszka to okres bardzo szybkiego rozwoju tego narządu. To także czas intensywnego wbudowywania DHA w struktury mózgu, dlatego też nie może zabraknąć tego składnika w diecie dziecka. DHA to bowiem główny tłuszcz budujący neurony, czyli komórki nerwowe, które odpowiedzialne są za przekazywanie informacji w układzie nerwowym.


Czy wiesz, że...

Mózg dziecka zaczyna się kształtować i rozwijać już we wczesnej fazie życia płodowego. Jego najintensywniejszy wzrost następuje między 7. miesiącem życia płodowego a 1. rokiem życia. Pełną dojrzałość mózg dziecka osiągnie w 8 roku życia.

DHA dla prawidłowego rozwoju wzroku dziecka

DHA wchodzi w skład komórek siatkówki oka. To właśnie ona odpowiedzialna jest za to, co i jak widzimy. Można więc powiedzieć, że DHA buduje narząd wzroku maluszka. Jest to informacja szczególnie ważna dla rodziców małych dzieci, bo rozwój widzenia nie kończy się w momencie narodzin – po przyjściu na świat maluszek stopniowo zaczyna rozróżniać kształty, kolory, rysy twarzy. Jego wzrok będzie się kształtował aż do około piątego roku życia, dlatego w diecie najmłodszych nie może zatem zabraknąć DHA.


Czy wiesz, że...

Wzrok dziecka w chwili narodzin znajduje się wciąż na etapie rozwoju. Dziecko zacznie rozpoznawać twarz rodzica dopiero po 6. tygodniu życia, od 7. do 12. miesiąca maluszek będzie umiał wyszukać wzrokiem swoją ulubioną zabawkę w drugim końcu pokoju.

Mleko NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O zawartość kwasu DHA

DHA w mleku mamy

Stężenie DHA w mleku kobiecym zależy od diety karmiącej mamy. Zdrowy, urozmaicony jadłospis gwarantuje, że pokarm naturalny będzie dostarczał taką ilość tego składnika, jakiej potrzebuje dziecko. Bogatym źródłem omega-3 są tłuste ryby morskie, więc gdy mama karmi piersią, te produkty powinny znaleźć się w jej diecie.

DHA w diecie dziecka

Eksperci zalecają, by dziecko, które nie ukończyło 3. roku życia otrzymywało każdego dnia 100 mg DHA. Przez pierwsze sześć miesięcy życia taką ilość zapewnia maluszkowi mleko mamy. Później DHA dla dziecka dostarczają łącznie mleko mamy lub mleko modyfikowane oraz pokarmy uzupełniające, np. wspomniane już tłuste ryby, łosoś czy pstrąg.

DHA w mleku modyfikowanym

Mleka modyfikowane mogą być wzbogacane w DHA. Jeśli maluszek nie jest karmiony piersią, również możliwe jest więc zaspokojenie zapotrzebowania na ten ważny składnik – wystarczy wybrać produkt zawierający DHA w odpowiedniej ilości. Zgodnie z zaleceniami ekspertów w mleku następnym na każde 100 kcal powinno przypadać minimum 20 mg DHA.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 5/5

Valkyrinne

Jeju, ile my przetestowałyśmy mleczek... W końcu trafiłyśmy na idealne ! :) Dzięki Nan Optiro Plus Maja w końcu przesypia spokojnie noce, nie ma problemów z brzuszkiem i załatwianiem się. Polecam z całego serca !

Super skład!

Wielki plus dla składu mleka, dobrze zbilansowane, nie zawiera oleju palmowego co jest ważne dla małego brzuszka! Mojemu dziecku smakuje, nie miał problemów z brzuszkiem, zajada ze smakiem :) wygodna, duża puszka, mleko dobrze się rozpuszcza mjak dla mnie same plusy.

Najlepsze mleczko!

Mleczko idealne :) Po wypróbowaniu wielu mlek, w końcu trafiliśmy na Nan i okazało się strzałem w dziesiątkę! Kolki minęły, Nasz niejadek w końcu zaczął ze smakiem pić mleczko :) Wiele witamin, kwas tłuszczowy DHA, brak oleju palmowego - skład idealny dla maluszka :) Mleczko łatwo rozpuszcza się nawet w zimnej wodzie i jest zamknięte w wygodną puszkę :)

Polecamy.Smaczne.Pożywne

Jeśli chodzi o moje dziecko mleko Nan OpitiPro Plus bardzo smakowało. Mała jadła bardzo chętnie i do dna. Konsystencja mleka odpowiednia tzn.bardzo dobrze się rozpuszcza nawet w lekko ciepłym mleku.Opakowanie jest świetne, ponieważ łyżeczka jest zabezpieczona, a jednocześnie nie dotyka mleka.

Najlepszy z najlepszych !!

Nikola miała to mleko podawane od samego urodzenia,bardzo jej przypadlo do gusty.Moim matczynym okiem widze ze córka nie ma przy nim problemow z brzuszkiem i kolek.Sam skład mleka moim zdaniem jest idealny z kwasem tluszczowym DHA ktory wplywa na rozwój mózgu-teraz wiem dlaczego córka jest taka mądra! W składzie same dobroci a i gęstość mleka idealna.Opakowanie znakomite do wielokrotnego użytku z miejscem na miarke.

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.