Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Style - artykuły NAN

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Uśmiechnięte dziecko leży na brzuchu
NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O

Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka

Musisz wiedzieć, że nie wszystkie tłuszcze są złe. I nie wszystkich należy unikać! Na szczególną uwagę zasługuje kwas DHA – „dobry” tłuszcz z rodziny kwasów tłuszczowych omega-3. Jest on niezbędny w diecie przyszłej mamy i jej maluszka, gdy już pojawi się on na świecie. Składnik ten odgrywa bowiem kluczową rolę w rozwoju mózgu i wzroku dziecka. Sprawdź, jak zadbać o odpowiednią podaż DHA dla niemowląt!

czwartek, 06.09.2018

NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O

W diecie dziecka muszą się znaleźć różnego rodzaju tłuszcze. Szczególnie ważne są długołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega-3, do których należy DHA. To kwas tłuszczowy odgrywający ważną rolę w pierwszych miesiącach i latach życia dziecka. W sposób naturalny występuje w mleku mamy.


Czy wiesz, że...

Tłuszcze są szczególnie ważne w diecie najmłodszych – dostarczają im energię niezbędną do prawidłowego wzrostu i rozwoju. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) nie zaleca ograniczania spożycia tłuszczu aż do 3. roku życia dziecka – powinien być on źródłem więcej niż 1 na 3 kalorie, które otrzymuje maluszek.

Kwasy DHA dla niemowląt – dlaczego mają tak duże znaczenie?

DHA to skrót oznaczający kwas dokozaheksaenowy, czyli wielonienasycony kwas tłuszczowy z rodziny omega-3. Należy on do grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) i jest – jak sama nazwa wskazuje – tłuszczem nie tylko „dobrym”, lecz także wręcz koniecznym w diecie! Składnik ten wspomaga bowiem prawidłowy rozwój wzroku oraz mózgu maluszka.

Organizm dziecka nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć tego kwasu, ale suplementacja DHA u niemowląt nie jest konieczna. Może ono go przyjmować wraz z pożywieniem. W sposób naturalny DHA zawarty jest bowiem w mleku mamy, a więc od pierwszych dni życia stanowi część diety dziecka karmionego piersią. Oczywiście dzieje się tak wówczas, gdy kobieta stosuje odpowiednio zbilansowaną dietę – bo to od niej w dużej mierze zależy zawartość tego ważnego składnika w mleku. Natomiast maluszek, który nie jest już karmiony piersią, powinien pić mleko następne zawierające w swoim składzie odpowiednią ilość DHA dla noworodka czy niemowlaka.

DHA – niemowlę i rozwój jego mózgu

DHA wchodzi w skład tkanki nerwowej, w tym mózgu dziecka. Okres rozwoju płodowego i pierwsze 2 lata życia maluszka to czas bardzo szybkiego rozwoju tego narządu. To wówczas również zachodzi intensywne wbudowywanie DHA w struktury mózgu. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby tego składnika nie zabrakło w diecie dziecka. DHA to bowiem główny tłuszcz budujący neurony, czyli komórki nerwowe, które odpowiedzialne są za przekazywanie informacji w układzie nerwowym.


Czy wiesz, że...

Mózg dziecka zaczyna się kształtować i rozwijać już we wczesnej fazie życia płodowego. Jego najintensywniejszy wzrost następuje między 7. miesiącem życia płodowego a 1. rokiem życia. Pełną dojrzałość mózg dziecka osiągnie w 8. roku życia.

DHA a rozwój wzroku u dziecka

DHA wchodzi w skład komórek siatkówki oka. To właśnie ona odpowiada za to, co i jak widzimy. Można więc powiedzieć, że narząd wzroku maluszka jest budowany przez DHA. Dla dzieci ma to szczególnie duże znaczenie – świeżo upieczeni rodzice powinni bowiem mieć na względzie fakt, że rozwój widzenia nie kończy się w momencie narodzin. Dopiero po przyjściu na świat maluszek stopniowo zaczyna rozróżniać kształty, kolory, rysy twarzy. Jego wzrok będzie się kształtował aż do około 5. roku życia, dlatego kwasy DHA dla dzieci mają ogromne znaczenie i nie powinno ich zabraknąć w diecie najmłodszych. 


Czy wiesz, że...

Wzrok dziecka w chwili narodzin znajduje się wciąż na etapie rozwoju. Dziecko zacznie rozpoznawać twarz rodzica dopiero po 6. tygodniu życia. Z kolei między 7. a 12. miesiącem maluszek nauczy się wyszukiwać wzrokiem np. swoją ulubioną zabawkę w drugim końcu pokoju.

Jakie DHA dla dzieci? Mleko następne NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O dla niemowląt niekarmionych piersią

Kwas DHA dla niemowląt? Tak – w mleku mamy!

Stężenie DHA w mleku kobiecym zależy od diety karmiącej mamy. Zdrowy, urozmaicony jadłospis gwarantuje, że pokarm naturalny będzie dostarczał taką ilość tego składnika, jakiej potrzebuje dziecko. Bogatym źródłem omega-3 są tłuste ryby morskie, więc gdy mama karmi piersią, te produkty powinny znaleźć się w jej diecie.

DHA – dzieci na etapie rozszerzania diety

Eksperci zalecają, by dziecko, które nie ukończyło 3. roku życia, otrzymywało każdego dnia ok. 100 mg DHA. Przez pierwsze 6 miesięcy życia taką ilość zapewnia maluszkowi mleko mamy. Później DHA dla dziecka dostarczają łącznie mleko mamy lub mleko modyfikowane oraz pokarmy uzupełniające, np. wspomniane już tłuste ryby – np. łosoś czy pstrąg.

DHA w mleku modyfikowanym

Mleka modyfikowane mogą być wzbogacone w DHA. Jeśli maluszek nie jest karmiony piersią, również możliwe jest zaspokojenie zapotrzebowania na ten ważny składnik – wystarczy wybrać produkt zawierający DHA w odpowiedniej ilości. Zgodnie z zaleceniami ekspertów w mleku następnym na każde 100 kcal powinno przypadać minimum 20 mg DHA.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 5/5
avatar
avatar

Asia

Nań daję nam wszystko co najcenniejsze dla maluszka

avatar

Aleksandra OlaOla1406

W naszym przypadku mleko Nan Optipro HMO 2 sprawdza się bardzo dobrze. Synek przeszedł na nie, po problemach z brzuszkiem będąc na innym mleku. OD momentu zmiany wszystkie problemy zniknęły, a synek chętnie wypija całe butelki mleka, usmiechnięty i zadowolony.A ja cieszę się, że dzięki Nan Optipro Plus 2 dostarczam mojemu maleństwu cenne składniki, niezbędne do prawidłowego rozwoju i zdrowia ;) Zdecydowanie polecam

avatar

Nan opti pro HMO 2

U nas mleko Nan Opti pro HMO 2 świetnie się sprawdza. Maluszek nie ma problemów z brzuszkiem oraz nie występuje reakcja alergiczna a mamy AZS. Chętnie pije 2 razy dziennie (dalej karmimy piersią ) . Opakowanie jest duże i co ważne przyjazne dla środowiska !!! brniemy dalej w przygodę z Nan

avatar

Nestle nan optipro plus2

W naszym przypadku mleko nan optipro plus2 sprawdza się super , córcia bardzo je lubi , zaakceptowała je dość szybko, mleczko nie powoduje problemów z brzuszkiem. Z czystym sumieniem możemy polecić mamusiom to mleczko .

avatar

Valkyrinne

Jeju, ile my przetestowałyśmy mleczek... W końcu trafiłyśmy na idealne ! :) Dzięki Nan Optiro Plus Maja w końcu przesypia spokojnie noce, nie ma problemów z brzuszkiem i załatwianiem się. Polecam z całego serca !

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.