MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Karmienie piersią - pozycje i techniki karmienia

Przyszłe i świeżo upieczone mamy często zastanawiają się, jak karmić piersią – jakie są pozycje do karmienia i jak to robić prawidłowo. Co prawda karmienie naturalne jest instynktowne, może jednak czasem sprawiać problemy. Niemniej jeśli poznasz właściwe techniki karmienia piersią i wybierzesz te dogodne dla siebie oraz maluszka – może się to okazać łatwiejsze, niż myślisz!

5min. czytania Sty 15, 2024

W karmieniu piersią liczą się: komfort, bezpieczeństwo i radość z bliskości mamy i jej dziecka. Zarówno Ty, jak i Twój maluszek musicie czuć się dobrze w tych wyjątkowych momentach. Karmienie piersią buduje między Wami silną więź, którą naprawdę warto pielęgnować. Nawet jeśli zdarzy się, że na początku napotkasz pewne trudności, nie zniechęcaj się – z czasem każda mama doskonale wie, jak przystawiać do piersi swoje dziecko. Wystarczy, że opanujesz podstawowe techniki karmienia piersią, a w każdej sytuacji będziesz mogła wybrać tę odpowiednią dla siebie. Będziesz zaskoczona, jak wiele korzyści może z tego płynąć!

Prawidłowe pozycje karmienia – dlaczego są takie ważne?

Prawidłowa pozycja jest niezbędna, by karmienie piersią mogło przebiegać bezproblemowo. Odpowiednie ułożenie dziecka poprawia jakość ssania, a także wpływa na ilość mleka wytwarzanego podczas laktacji. Jest to ważne również dla Ciebie, gdyż zmniejsza to ból i ewentualne podrażnienie brodawek oraz ogranicza ryzyko bólu pleców.

Jak przygotować się do karmienia piersią?

Przede wszystkim pamiętaj, że to dziecko jest przystawiane do piersi, a nie pierś do dziecka. Możesz karmić maluszka w pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej. Komfortowa pozycja do karmienia piersią jest ważna i dla Ciebie, i dla dziecka. Jeśli nie będzie Ci wygodnie lub będziesz odczuwać „ciągnięcie” w karku lub plecach, niemowlę to wyczuje i może ssać niespokojnie, odrywając się raz po raz od piersi.

Wybierz miejsce, w którym czujesz się najbardziej swobodnie (wygodny fotel, kanapa, łóżko). Zawsze miej pod ręką poduszkę, koc, telefon (żebyś nie musiała wstawać, gdy zadzwoni) i butelkę wody (gdyż karmienie piersią może wzmagać pragnienie).

Poznaj techniki karmienia piersią i wybierz tę najwygodniejszą dla Ciebie i dziecka!

 

Pozycja na siedząco

 

Zasadniczo pozycja do karmienia piersią musi być bezpieczna oraz wygodna – i dla Ciebie, i dla dziecka. Wypróbuj różne techniki – może się okazać, że np. jedne lepiej się sprawdzają w dzień, inne zaś podczas karmień nocnych. Do najpopularniejszych należą m.in. pozycja klasyczna do karmienia, pozycja spod pachy (lub pozycja krzyżowa), na leżąco czy „pod górkę ”.

1. Pozycja „klasyczna”

Pozycja klasyczna

Najpopularniejsza wśród karmiących mam.

1. Usiądź wygodnie.
2. Pod plecy podłóż poduszkę – „wymusi” ona wyprostowanie kręgosłupa i odciąży go.  
3. Ułóż dziecko w pozycji „brzuszek do brzucha” tak, aby jego główka spoczywała na Twoim przedramieniu lub ewentualnie na specjalnej poduszce ułatwiającej karmienie.
4. Upewnij się, że ucho, ramię i biodro tworzą jedną linię, a nos i broda stykają się z Twoją piersią. 

 

2. Pozycja „spod pachy”Pozycja "spod pachy"

Szczególnie polecana przy nauce karmienia piersią, przy karmieniu wcześniaków, dzieci chorych, po cesarskim cięciu lub przy dużych piersiach czy płaskich brodawkach.

1. Usiądź wygodnie.
2. Ułóż dziecko w pozycji „bioderko do biodra” tak, abyś mogła ręką podtrzymywać główkę pociechy. Nóżki dziecka powinny znajdować się pod Twoją pachą.
3. W razie potrzeby popraw ułożenie głowy dziecka.

3. Pozycja „na leżąco”

Pozycja leżąca

 

Ułatwia karmienie, szczególnie w nocy.

1. Ułóż się wygodnie. Pod głowę podłóż poduszkę. 
2. Ułóż dziecko w pozycji „brzuszek do brzucha” tak, by mogło objąć ustami brodawkę.
3. Podeprzyj plecy malucha pieluchą lub kocykiem, aby ustabilizować jego boczne ułożenie. 

 

4. Pozycja „pod górkę”Pozycja "pod górkę"

Przeznaczone dla dzieci, które mają już dobrze opanowany odruch ssania.

1. Ułóż się na plecach, dbając o odpowiednie podparcie tułowia – np. przy użyciu poduszek. 
2. Połóż na sobie niemowlę, tak aby jego buzia znalazła się tuż obok piersi. Ciało dziecka może być ułożone wzdłuż Twojego, na ukos lub w poprzek – jak będzie Wam najwygodniej. 
3. Upewnij się, że maluszek ssący pierś nie ma trudności z oddychaniem z powodu zablokowanego nosa. 

 

Karmienie piersią – pozycje prawidłowe i nieprawidłowe

Podczas przystawienia do piersi dziecko daje wyraźne sygnały, czy ustawione jest prawidłowo i czy karmienie przebiega właściwie. Wystarczy, że przyjrzysz się zachowaniu maluszka, a będziesz wiedziała, czy zaspokaja głód i dzięki temu się uspokaja, czy też nie najada się i w związku z tym jest niezadowolony. Baczne obserwowanie dziecka pomoże Ci odczytać jego zachowanie.

O prawidłowej technice karmienia świadczą:

 • spokój dziecka
 • głębokie uchwycenie piersi
 • nosek i broda przystawione do piersi
 • kąt rozwarty między górną a dolną wargą
 • regularny ruch żuchwy dziecka
 • brak cmokania
 • wyraźny głos połykania mleka, pojawiający się regularnie co jakiś czas
 • lekkie mrowienie w piersiach
 • prawidłowe przybieranie dziecka na wadze
 • moczenie przynajmniej kilku pieluszek dziennie (ok. 8 sztuk) i stolec oddawany przynajmniej raz dziennie
 • uczucie opróżnienia piersi po karmieniu

O nieprawidłowej technice karmienia mogą świadczyć:

 • niepokój dziecka
 • płytkie uchwycenie piersi
 • wypychanie języka
 • blokowanie przepływu mleka językiem
 • kąsanie zamiast ssania
 • brak przerw w ssaniu
 • zaciśnięte w piąstki dłonie dziecka
 • cmokanie
 • słabe przybieranie na wadze

Wiesz już, jak wybrać najlepszą pozycję do karmienia? W takim razie – do dzieła! Karmienie piersią nie jest takie trudne, jak mogło Ci się wydawać. To będą wyjątkowe chwile z Twoim maluszkiem. A jeśli potrzebujesz jeszcze więcej wskazówek na temat karmienia piersią, pobierz nasz e-book, który w całości poświęciliśmy tej ważnej kwestii!

Pomożemy Ci zapamiętać ważne szczegóły, które dotyczą żywienia maluszka. Ściągnij harmonogram z logo Baby&me i zaznaczaj w nim m.in. daty i godziny karmień. Te ważne informacje mogą przydać się podczas wizyty u pediatry.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.