MyFeed Personalized Content
9 - 12 miesięcy
Rodzinna akademia zdrowia
Add this post to favorites

Objawy alergii u niemowląt – pytania i odpowiedzi

Laura Czerkies, specjalista ds. żywienia w Nestlé Nutrition, odpowiada na sześć podstawowych pytań dotyczących alergii u małych dzieci. Sprawdź, w jaki sposób możesz rozpoznać jej objawy, a także co robić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii u Twojego maluszka.

3min. czytania Sty 15, 2024
Zapytaj eksperta – grafika

 

 1. Skąd się biorą alergie u dzieci?

  Przyczyny występowania alergii nie są w pełni znane, ale wiadomo, że znaczenie mają tu czynniki genetyczne. Dzieci, których rodzice lub rodzeństwo mają alergie, z większym prawdopodobieństwem same też będą alergikami. Jeśli jedno z rodziców ma alergię, ryzyko wystąpienia uczulenia wzrasta o 20-40%. Jeśli alergikami są oboje rodzice, to prawdopodobieństwo wzrasta aż o 40-60%. Istnieje jednak ryzyko, że Twoje dziecko będzie mieć skłonność do alergii, nawet jeśli w rodzinie podobne przypadki nie występują.

 2. Wiem, że w mojej rodzinie występują alergie – co robić?

  Jeśli chcesz omówić historię alergii w swojej rodzinie, skonsultuj się z lekarzem. Możesz też skorzystać z naszego kalkulatora alergii, który na podstawie odpowiedzi na kilka prostych pytań pomoże ocenić prawdopodobieństwo alergii u Twojego dziecka.

 3. Jakie są objawy alergii na mleko krowie u niemowląt?

  Objawy alergii na białko mleka krowiego mogą być różne – najczęstsze to problemy skórne (np. atopowe zapalenie skóry – AZS), wymioty i rozwolnienie.

 4. Czy unikanie mleka krowiego i produktów mlecznych podczas karmienia piersią może zapobiec wystąpieniu alergii na nie u mojego dziecka?

  Niektóre kobiety błędnie uważają, że podczas karmienia piersią powinny zrezygnować z określonych produktów, aby zminimalizować ryzyko reakcji alergicznej u dziecka. W rzeczywistości jednak mamom karmiącym piersią nie zaleca się profilaktycznego ograniczania diety, w tym unikania jakichkolwiek alergenów pokarmowych. W świetle najnowszych wskazań dieta mamy karmiącej piersią powinna być zbilansowana, bogata w składniki odżywcze i oparta na produktach ze wszystkich pięciu grup żywności.

 5. Jak mogę zapobiec wystąpieniu alergii u mojego dziecka?

  Karmienie piersią to najlepsze, co możesz zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii na białko mleka krowiego u Twojego dziecka. Podawanie maluszkowi wyłącznie pokarmu mamy zaleca się szczególnie w przypadku dzieci z rodzin o skłonnościach do alergii.

 6. Sama jestem alergiczką, więc ryzyko alergii u mojego dziecka jest wyższe – co jeszcze mogę zrobić?

  Badania sugerują, że niektóre probiotyki mogą skutecznie zmniejszać ryzyko wystąpienia u dziecka atopowego zapalenia skóry. Dobrym pomysłem może być włączenie specjalistycznych suplementów probiotycznych, ponieważ niemowlę przyjmie je z Twoim mlekiem. Porozmawiaj z lekarzem, aby znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla siebie.

Źródła

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.