MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Pieluszki wielorazowe – czym są i co warto o nich wiedzieć?

Pieluszki wielorazowe dla dzieci są coraz częściej wybierane przez rodziców. To rozwiązanie nie tylko ekologiczne i korzystne finansowo, lecz także – wbrew pozorom – wygodne! Jeśli jeszcze z nich nie korzystaliście, warto poznać zalety tzw. pampersów wielorazowych. A jeżeli masz już za sobą pierwsze próby, ale wciąż nie możesz się przekonać – dowiedz się więcej o tym rozwiązaniu. A nuż skusisz się znowu i pielucha wielorazowa na stałe zagości w Waszym domu?

7 min. czytania Czer 13, 2024

Czego dowiesz się z artykułu?

Wielorazowe pieluchy niektórym kojarzą się z czasami naszych babć. Inni z kolei mogą je uważać jedynie za chwilową modę, promującą trend życia eko – jednak też uciążliwą. Warto jednak wiedzieć, że takie tzw. wielorazowe pampersy na dobre już rozgościły się na rynku. Choć nazwa „pampers” może Ci się kojarzyć z jednorazówkami, to jest ona używana także na określenie właśnie wielorazówek (zwanych także czasem „wielopielo”). Co więcej, jest ich obecnie mnóstwo rodzajów, różniących się przede wszystkim typem wkładu i materiału, z jakiego są wykonane. Te najczęściej spotykane – m.in. tetrowe, bambusowe, muślinowe czy flanelowe – opisaliśmy w osobnym artykule. Tu zaś postaramy się przybliżyć Ci ogólnie temat pieluszek wielorazowych – tego, jakie mają zalety oraz jak i kiedy się ich używa. Pamiętaj – wybór należy do Ciebie, ale im większą wiedzą dysponujesz, tym lepiej!

 

Pielucha wielorazowa – co to właściwie jest?

Zacznijmy od podstaw, bo być może nie wiesz dokładnie, jak to działa. Otóż pieluszki wielorazowe są alternatywą względem tych jednorazowych i są przeznaczone do wielokrotnego używania. Zazwyczaj składają się z dwóch elementów: wymiennego, wyjątkowo chłonnego wkładu oraz warstwy wierzchniej, która oddziela ów wkład od ubranka maluszka i nie dopuszcza do jego przemoczenia (wyjątkiem jest „pampers” wielorazowy typu AIO, który nie ma oddzielnego wkładu – przeczytasz o nim dalej).

 

Wielorazowe pieluchy – zalety

Przejdźmy teraz do najważniejszego – tzn. jakie korzyści daje to rozwiązanie? Cóż, z pewnością pieluchy wielorazowe zalet mają… wiele! To, co może być najważniejsze – to ekologia. Zawsze, gdy tylko można zrobić coś dobrego dla środowiska, warto to przemyśleć.

Jednorazowe pampersy nie podlegają recyclingowi i zużywa się ich bardzo, bardzo dużo (zresztą komu to mówimy – jeśli z nich korzystasz, na pewno doskonale o tym wiesz!). Za to „wielopieluchy” mają długą żywotność. Za każdym razem pierzesz w nich zwykle same wkłady – w przypadku warstwy wierzchniej wystarczy robić to tylko co jakiś czas (gdy przesiąknie lub gdy po prostu należy ją przeprać ze względów higienicznych) i ewentualnie poddać strippingowi. Używanie pampersów wielorazowych oznacza więc, że nie produkujesz wielkich stosów śmieci, które nie służą naszej planecie. A dodatkowo oszczędzasz finansowo, przysługujesz się więc nie tylko Ziemi, lecz także własnemu portfelowi. Same korzyści, prawda?

Czy wiesz, że…?

W Stanach Zjednoczonych, a od 2016 r. także w Polsce, organizowany jest na wiosnę Tydzień Pieluchy Wielorazowej. To czas promowania tego rozwiązania, wskazywania jego zalet i obalania mitów krążących na ten temat. W ramach TPW odbywają się różne spotkania z ekspertami, quizy czy konkursy związane z używaniem pieluszek wielorazowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, wejdź na oficjalną stronę wydarzenia.

Ponadto pieluchy wielorazowe to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla dzieci o skórze wrażliwej, alergicznej. Nie zawierają substancji chemicznych, świetnie przepuszczają powietrze i pozwalają skórze maluszka oddychać. Dzięki temu bardzo rzadko zdarzają się przy nich odparzenia czy podrażnienia. Jest to więc rozwiązanie korzystne nie tylko dla planety, lecz także dla Twojego maluszka!

 

Rodzaje pampersów wielorazowych: kieszonka, otulacz, AIO, SIO

Zazwyczaj występują cztery podstawowe rodzaje pieluch wielorazowych, różniące się od siebie budową. Poniżej przeczytasz ich krótką charakterystykę, która może Ci pomóc dokonać wyboru, jeśli zdecydujesz się spróbować używać takich pieluszek.

  • Pieluszka kieszonka

Kieszonka – jak sama nazwa wskazuje – to materiałowa „kieszeń”, w którą wsuwa się wkład. Jej zewnętrzna część wygląda jak kolorowe majteczki dla maluszka i może być uszyta z różnych materiałów. Najczęściej są to wyjątkowo miękkie i przyjemne w dotyku welur czy plusz minky. Z kolei wewnętrzna część kieszonki to zwykle delikatna bawełna. Do kieszonki wsuwasz dowolny rodzaj wkładu. Niestety należy je prać dość często, zazwyczaj nawet przy każdej zmianie wkładu, ponieważ łatwo nasiąkają. Warto więc mieć spory zapas pieluch kieszonek – ok. 20-30 sztuk – by nie martwić się, że nagle ich zabraknie.

  • Pieluszka otulacz 

Pielucha wielorazowa typu otulacz również wygląda jak kolorowe majtki. Z zewnątrz niewiele się różni od kieszonki – podstawowa różnica jest wewnątrz, ponieważ otulacz nie ma „kieszonki”. Zazwyczaj warstwa wierzchnia wykonana jest z wełny lub z oddychającego materiału sztucznego PUL. Wkładu używasz dowolnego rodzaju. Zazwyczaj wymieniasz sam wkład; otulacz wrzucasz do prania, gdy przesiąknie lub po prostu jest już nieświeży. W okresie niemowlęcym zwykle wystarczy 4-5 otulaczy dziennie.

  • Pieluszki AIO 

W pieluchach wielorazowych AIO (od ang. all in one), czyli „gotowych do użycia”, wkład jest na trwałe przyszyty do warstwy zewnętrznej – nie trzeba niczego tam dokładać. Należy je więc prać w całości po każdym użyciu. Z tego względu jest to stosunkowo drogie rozwiązanie – takich pieluch musisz mieć przynajmniej kilkadziesiąt. Daje też jednak dużą wygodę. Pieluszki AIO doskonale sprawdzą się np. w podróży, na spacerze czy w innych warunkach wymagających szczególnie szybkiej zmiany pieluchy. Nie będą też sprawiać kłopotu innym opiekunom – np. dziadkom czy paniom w żłobku. 

  • Pieluszki SIO

SIO to skrót od snap in one (co można przetłumaczyć jako: zepnij w jedno). Pieluszki te przypominają otulacze, ale są wzbogacone o specjalne napy, które pozwalają przypiąć wkłady (to dobre rozwiązanie dla bardzo ruchliwych maluchów!). Ze względu na rozstawienie nap pieluchy SIO wymagają specjalnych wkładów danej firmy.

 

Rodzaje pieluch wielorazowych

 

Pieluchy do pływania wielorazowe – kąpieluszki

Jest jeszcze jeden rodzaj pieluch wielorazowych – te do pływania! Nazywane one są też swojsko kąpieluszkami. Takie wielorazowe pieluchy do pływania mogą mieć wkład wszyty lub wymienny, na zewnątrz zaś są zazwyczaj wykonane z poliestru, elastanu, neoprenu czy innych elastycznych, szybkoschnących materiałów. Niektóre modele mają też gumkę w pasie, która lepiej przytrzymuje „pampersa” przy ciele dziecka.

Taka pieluszka wielorazowa na basen czy plażę wygląda zwykle jak majteczki, kombinezon lub spodenki kąpielowe. Nie trzeba więc nic dodatkowo na nią wkładać. Warto pamiętać, że – tak samo jak i jednorazowe pieluszki do wody – nie zatrzymuje ona moczu w stu procentach. Doskonale chroni jednak przede wszystkim przed nieprzyjemną wpadką, gdy maluszek zrobi kupę.

 

Jakie pieluszki wielorazowe dla noworodka, a jakie dla starszych dzieci?

Pieluchy wielorazowe dla noworodka (oznaczane często jako NB – od angielskiego newborn) powstały z myślą o tych rodzicach i dzieciach, którzy przygodę z „wielopielo” zaczynają od samego początku życia maluszka. Zostały zaprojektowane w niewielkim rozmiarze, ponieważ większe (np. tzw. uniwersalne) po prostu nie trzymałyby się dobrze skóry i mogłyby przeciekać.

Gdy pieluchy wielorazowe NB stają się za małe (czyli mniej więcej w 2. miesiącu życia), należy sięgnąć po większe rozmiary. Zazwyczaj są one oznaczane typowymi symbolami: S, M, L. Na opakowaniu czy w instrukcji jest też zwykle podana informacja, na jaki wiek lub wagę dziecka pasują najlepiej. Chętnie wybieranym rozwiązaniem są również pieluchy wielorazowe uniwersalne (OS – od angielskiego one-size). Mają one regulowaną wielkość, dzięki czemu „rosną razem z dzieckiem”.

 

Dziecko w pieluchach wielorazowych

 

Stripping pieluch wielorazowych – co to jest?

Pieluszki wielorazowe i ich wkłady zazwyczaj po prostu pierzesz, suszysz – i są gotowego do ponownego użytku. Po pewnym czasie możesz jednak zauważyć, że po wyjęciu z pralki nie pachną one najlepiej. Dzieje się tak np. wtedy, gdy maluszek ząbkuje, towarzyszy temu bowiem zmiana odczynu moczu na kwaśny. Nieprzyjemny zapach może też być związany z tworzeniem się na pieluchach złogów, które są spowodowane niedokładnym praniem.

W takim wypadku stosuje się tzw. stripping pieluch wielorazowych, czyli ich gruntowne oczyszczanie i usuwanie złogów. Jak go wykonać?

  1. Upierz i wysusz pieluszki oraz wkłady, tak jak to zwykle robisz.
  2. Do dużego naczynia z gorącą wodą (lub miski, wanny etc.) wsyp kwasek cytrynowy (około połowy szklanki kwasku na 10 litrów wody).
  3. Do drugiego naczynia (lub jw. – miski, wanny) wlej ciepłą wodę z dodatkiem odkażacza do pieluszek (ilość dobierz na podstawie informacji podanej na opakowaniu konkretnego preparatu).
  4. Zostaw oba naczynia na moczenie przez całą noc.
  5. Rano wrzuć same wkłady do pralki, po czym nastaw na płukanie.
  6. Następnie dorzuć do pralki pieluszki i upierz w temperaturze 60°C, bez użycia żadnych detergentów.
  7. Pranie trzeba powtórzyć (zazwyczaj 2–3 razy). Pierzesz pieluszki i wkłady tak długo, aż przestanie się pojawiać piana.


Stosowanie pieluch wielorazowych nie jest też wcale tak trudne, jak mogłoby się to wydawać. Oczywiście wprawa przychodzi z doświadczeniem – z czasem zmiana wkładu czy pieluszki zajmuje zaledwie chwilę. Można też przetestować różne ich rodzaje, by wybrać ten najlepszy dla siebie i dziecka. Nikt także nie mówi, że trzeba się ograniczyć wyłącznie do pieluch wielorazowych. Możesz ich początkowo używać na zmianę z jednorazowymi i obserwować, w jakich sytuacjach sprawdzają się lepiej, a w jakich okazują się mało wygodne. Wielu rodziców zostawia pieluszki jednorazowe na noc, bo dobrze chłoną i można je rzadziej zmieniać – w dzień zaś stosują „wielopielo”. Z pewnością wielorazowe „pampersy” mają dużo zalet, więc warto je przetestować. Jeśli nie będą Wam pasować – po prostu wrócicie do jednorazowych. Wasza wygoda jest tu najważniejsza! 

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.