Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Pierwsze ruchy dziecka – jak je rozpoznać?

0
0 opinie

Na pewno czekasz na nie z niecierpliwością! Pierwsze ruchy dziecka w bardzo przyjemny sposób jeszcze silniej uświadomią Ci, że już wkrótce będziesz mamą. To, kiedy je odczujesz, jest sprawą bardzo indywidualną i zależy m.in. od Twojej masy ciała, ilości wód płodowych oraz tego, czy już wcześniej rodziłaś. Sprawdź więc, kiedy możesz spodziewać się pierwszych ruchów dziecka. 

6min. czytania Wrz 22, 2023

Dziecko zaczyna się ruszać w Twoim brzuchu między 7. a 8. tygodniem ciąży, ale oczywiście Ty jeszcze tego nie czujesz. Maluszek jest jeszcze po prostu za mały, a dodatkowo ma w macicy bardzo dużo miejsca. W tym czasie dziecko potrafi już wyginać szyję oraz plecy. Około 10.-11. tygodnia ciąży umie już otworzyć buzię i ssać kciuk, zaczyna również połykać płyn owodniowy.

W 13. tygodniu ciąży u dziecka dynamicznie rozwija się mimika: nadyma policzki, marszczy czoło, zwija wargi. Znacznie większy jest także zakres jego ruchów: podskakuje, robi fikołki, przekręca się, porusza głową i kończynami. Nadal jednak nie jest to dla Ciebie wyczuwalne. 

Ważne

Ruchy w brzuchu mamy to dla dziecka bardzo ważna forma treningu. Dzięki nim usprawnia rozwijające się stawy, ćwiczy mięśnie, uelastycznia kręgosłup. Nawet połykanie wód płodowych pomaga mu trenować mięśnie biorące udział w procesach oddychania oraz trawienia.

W którym tygodniu czuć ruchy dziecka?

To, kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka, jest sprawą bardzo indywidualną. Ma na to wpływ m.in. budowa Twojego ciała – jeśli jesteś szczupła, możesz odczuć je szybciej, jeśli masz więcej tkanki tłuszczowej – trochę później. Na odczuwanie ruchów dziecka wpływa także umiejscowienie łożyska w jamie macicy oraz ilość wód płodowych. Szybciej ruchy dziecka odczuwają kobiety, które już wcześniej rodziły, a także panie w ciąży mnogiej. 

Ogólnie przyjmuje się, że pierwsze ruchy dziecka – jeszcze nie w formie charakterystycznych kopnięć, ale delikatnego bulgotania, łaskotania czy uczucia przelewania się w brzuchu (ile mam, tyle określeń) – powinnaś odczuć między 18. a 22. tygodniem ciąży. Zdarza się, że są one odczuwalne jeszcze później, w 23. tygodniu ciąży.

Ważne

Nie martw się, jeśli nie odczuwasz ruchów dziecka w 18. tygodniu ciąży. Na pewno chciałabyś już mieć tak wyraźny dowód jego obecności, ale każda ciąża jest inna. Właśnie między 18. a 22. tygodniem powinnaś zgłosić się do lekarza na USG połówkowe – jeśli w jego trakcie nie zostaną wykryte żadne nieprawidłowości, a lekarz potwierdzi, że serce dziecka bije tak, jak powinno – nie masz żadnych powodów do obaw.

Jak zachowuje się dziecko w brzuchu mamy?

Zdecydowanie bardziej wyczuwalne ruchy dziecka powinny pojawić się między 24. a 28. tygodniem życia – właśnie wtedy możesz w różnych sytuacjach być zaskakiwana nagłymi kopnięciami Twojego maluszka. Pod koniec ciąży ruchy nieco się uspokoją i zmienią charakter, bo dziecko ma w jamie macicy mniej miejsca, zaczyna też ćwiczyć ruchy obrotowe oraz zwijanie. Pamiętaj jednak, że już na tym etapie każdy maluszek ma swój temperament – jedne będą bardziej ruchliwe, inne mniej.

baby's movements


Z biegiem czasu na pewno zaczniesz rozróżniać, kiedy dziecko śpi, a kiedy jest aktywne. Okresy te będą najprawdopodobniej odmienne niż u Ciebie. Jeśli wybierzesz się na spokojny, miarowy spacer, Twoje kroki mogą ukołysać dziecko do snu. Kiedy z kolei się położysz, maluszek zwiększy swoją aktywność. Ruchy dziecka czasami bywają też związane z Twoimi emocjami – jeśli jesteś pobudzona lub bardzo rozweselona, dziecko także może energiczniej się ruszać.

Ruchy dziecka – dlaczego trzeba je liczyć?

Pamiętaj, że ruchy dziecka w brzuchu są również oznaką prawidłowego rozwoju ciąży. Dlatego nie zdziw się, jeśli Twój lekarz prowadzący zleci Ci dokładne monitorowanie tych ruchów i zapisywanie wyników. Od 33. tygodnia ciąży liczenie ruchów dziecka jest obowiązkowe u wszystkich kobiet w ciąży i pozwala po prostu upewnić się, że wszystko jest z nim w porządku.

movements of the baby in the abdomen


Jak zatem liczyć ruchy dziecka? Jest kilka sprawdzonych metod. Według metody 3x60, obserwacje należy prowadzić trzy razy dziennie przez 60 minut, o stałej porze, około dwie godziny po posiłku (tak, aby praca układu pokarmowego nie fałszowała wyników). Jeśli możesz, połóż się na lewym boku i zrelaksuj się. Przez godzinę powinnaś odczuć co najmniej trzy wyraźne ruchy dziecka, a w ciągu 12 godzin powinno być ich dziesięć. Pamiętaj, że dziecko może również w tym czasie spać, więc jego ruchy nie muszą być od razu wyczuwalne. Jeśli znasz „rytm ruchów” swojego dziecka – czyli czas, kiedy jest najbardziej aktywne (np. niektóre dzieci zaczynają się poruszać, kiedy mama kładzie się spać) – licz ruchy właśnie w takich chwilach. Gdy maluszek w Twoim brzuchu porusza się nienaturalnie i gwałtowne lub w ogóle – zgłoś się do lekarza. 

Pierwsze wyczuwalne ruchy dziecka to bardzo wzruszający moment dla każdej mamy. Z czasem poznasz rozkład dnia dziecka, będziesz wiedziała, co je pobudza, a co uspokaja. Taka wiedza pomoże Ci kontrolować, czy wszystko jest w porządku, a w razie potrzeby będziesz mogła reagować, gdy tylko zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości.

icon 1

 

 

Pytania i odpowiedzi

1. Kiedy czuć ruchy dziecka?

Pierwsze ruchy dziecka mają miejsce już ok. 8.–10. tygodnia życia, ale nie są one jeszcze wyczuwalne dla matki. Nie istnieje ustalony termin, w którym kobieta ciężarna powinna zarejestrować kopnięcia rozwijającego się płodu. Poprzedzają je zwykle delikatniejsze pierwsze ruchy dziecka – odczuwane jako ciche bulgotanie lub łaskotanie w brzuchu. Zazwyczaj pojawiają się one między 18. a 22. tygodniem ciąży. Jednak może się to zacząć jeszcze później. Niektóre ciężarne zaczynają czuć ruchy dziecka dopiero w 23. tygodniu ciąży – i nie stanowi to powodu do obaw.

2. Jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu?

Zasadniczo nie trzeba pobudzać ruchów dziecka w brzuchu. To, że zaczyna ono wymachiwać kończynami, stanowi naturalny etap rozwoju płodu i przychodzi samoistnie. Jeśli jednak kobieta chce rozruszać dziecko w brzuchu, może spróbować je zachęcić do intensywniejszej gimnastyki. Jedną z metod jest wypicie szklanki mleka i zjedzenie zdrowej słodkiej przekąski (owoce suszone, kostka ciemnej czekolady), a następnie ułożenie się w wygodnej pozycji na lewym boku. Warto też wiedzieć, że większa ochota na harce nachodzi dziecko wieczorem – gdy matka udaje się na relaksujący odpoczynek. Należy jednak pamiętać, że częstość i intensywność ruchów dziecka to sprawa bardzo indywidualna.

3. Czy pierwsze ruchy dziecka czuć codziennie?

Dziecko, które jest już zdolne do wykonywania ruchów, będzie to robić codziennie – jednak kobieta nie zawsze to wyczuwa, szczególnie gdy nie umie jeszcze dobrze ich rozpoznawać. Kiedy kopniaki w brzuchu staną się bardzo wyraźne i intensywne (najbardziej aktywny jest płód w 7.–8. miesiącu), zazwyczaj ciężarna czuje je każdego dnia. Przyjmuje się, że w 8. miesiącu ciąży należy już liczyć ruchy dziecka – powinno ich być przynajmniej 10 na godzinę.

4. Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?

Odczuwanie pierwszych ruchów dziecka to sprawa bardzo indywidualna. Zazwyczaj przejawiają się początkowo jako uczucie delikatnego „przelewania się” w brzuchu, bulgotania czy łaskotania. Wiele kobiet twierdzi, że przypominają one nieco uczucie związane z perystaltyką jelit. Ruchy dziecka zazwyczaj przybierają na sile wtedy, gdy mama leży i odpoczywa, zwłaszcza wieczorem. Kiedy stają się już intensywniejsze, mają formę bardziej zdecydowanych kopniaków czy „rozpychania się” w brzuchu. W zaawansowanej ciąży stają się widoczne także na zewnątrz.

5. Kiedy widać ruchy dziecka na zewnątrz?

Najintensywniejsze ruchy dziecka obserwuje się zwykle w 7.–8. miesiącu ciąży. Gdy płód wykonuje silne kopniaki czy rozpycha się w macicy rączkami, można to zobaczyć także na zewnątrz. Brzuch wówczas faluje lub uwypukla się pod wpływem ruchów dziecka. Można je też wyczuć poprzez przyłożenie dłoni w okolicy pępka ciężarnej.

6. Gdzie czuć pierwsze ruchy dziecka?

Pierwsze ruchy dziecka zazwyczaj są odczuwane pośrodku brzucha, na wysokości pępka. Czasem jednak pojawiają się one także nieco niżej, w podbrzuszu. Ciężarna kobieta może początkowo mylić te pierwsze, delikatne symptomy aktywności dziecka z dolegliwościami gastrycznymi – przybierają one bowiem formę „bulgotania” na poziomie jelit.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Dołącz do programu Nestlé Baby&Me
Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!

Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię