Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

CSS - Nav Links

Article - udostępnij
X
Pierwsze ruchy dziecka

Pierwsze ruchy dziecka – jak je rozpoznać?

Na pewno czekasz na nie z niecierpliwością! Pierwsze ruchy dziecka w bardzo przyjemny sposób jeszcze silniej uświadomią Ci, że już wkrótce będziesz mamą. To, kiedy je odczujesz, jest sprawą bardzo indywidualną i zależy m.in. od Twojej masy ciała, ilości wód płodowych oraz tego, czy już wcześniej rodziłaś. Sprawdź więc, kiedy możesz spodziewać się pierwszych ruchów dziecka.

wtorek, 11.02.2020

Dziecko zaczyna się ruszać w Twoim brzuchu między 7. a 8. tygodniem ciąży, ale oczywiście Ty jeszcze tego nie czujesz. Maluszek jest jeszcze po prostu za mały, a dodatkowo ma w macicy bardzo dużo miejsca. W tym czasie dziecko potrafi już wyginać szyję oraz plecy. Około 10.-11. tygodnia ciąży umie już otworzyć buzię i ssać kciuk, zaczyna również połykać płyn owodniowy.

W 13. tygodniu ciąży u dziecka dynamicznie rozwija się mimika: nadyma policzki, marszczy czoło, zwija wargi. Znacznie większy jest także zakres jego ruchów: podskakuje, robi fikołki, przekręca się, porusza głową i kończynami. Nadal jednak nie jest to dla Ciebie wyczuwalne. 

Ruchy w brzuchu mamy to dla dziecka bardzo ważna forma treningu. Dzięki nim usprawnia rozwijające się stawy, ćwiczy mięśnie, uelastycznia kręgosłup. Nawet połykanie wód płodowych pomaga mu trenować mięśnie biorące udział w procesach oddychania oraz trawienia.

W którym tygodniu czuć ruchy dziecka?

To, kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka, jest sprawą bardzo indywidualną. Ma na to wpływ m.in. budowa Twojego ciała – jeśli jesteś szczupła, możesz odczuć je szybciej, jeśli masz więcej tkanki tłuszczowej – trochę później. Na odczuwanie ruchów dziecka wpływa także umiejscowienie łożyska w jamie macicy oraz ilość wód płodowych. Szybciej ruchy dziecka odczuwają kobiety, które już wcześniej rodziły, a także panie w ciąży mnogiej. 

Ogólnie przyjmuje się, że pierwsze ruchy dziecka – jeszcze nie w formie charakterystycznych kopnięć, ale delikatnego bulgotania, łaskotania czy uczucia przelewania się w brzuchu (ile mam, tyle określeń) – powinnaś odczuć między 18. a 22. tygodniem ciąży. Zdarza się, że są one odczuwalne jeszcze później, w 23. tygodniu ciąży.

Nie martw się, jeśli nie odczuwasz ruchów dziecka w 18. tygodniu ciąży. Na pewno chciałabyś już mieć tak wyraźny dowód jego obecności, ale każda ciąża jest inna. Właśnie między 18. a 22. tygodniem powinnaś zgłosić się do lekarza na USG połówkowe – jeśli w jego trakcie nie zostaną wykryte żadne nieprawidłowości, a lekarz potwierdzi, że serce dziecka bije tak, jak powinno – nie masz żadnych powodów do obaw.

Jak zachowuje się dziecko w brzuchu mamy?

Zdecydowanie bardziej wyczuwalne ruchy dziecka powinny pojawić się między 24. a 28. tygodniem życia – właśnie wtedy możesz w różnych sytuacjach być zaskakiwana nagłymi kopnięciami Twojego maluszka. Pod koniec ciąży ruchy nieco się uspokoją i zmienią charakter, bo dziecko ma w jamie macicy mniej miejsca, zaczyna też ćwiczyć ruchy obrotowe oraz zwijanie. Pamiętaj jednak, że już na tym etapie każdy maluszek ma swój temperament – jedne będą bardziej ruchliwe, inne mniej.

Jak rozpoznać ruchy dziecka

Z biegiem czasu na pewno zaczniesz rozróżniać, kiedy dziecko śpi, a kiedy jest aktywne. Okresy te będą najprawdopodobniej odmienne niż u Ciebie. Jeśli wybierzesz się na spokojny, miarowy spacer, Twoje kroki mogą ukołysać dziecko do snu. Kiedy z kolei się położysz, maluszek zwiększy swoją aktywność. Ruchy dziecka czasami bywają też związane z Twoimi emocjami – jeśli jesteś pobudzona lub bardzo rozweselona, dziecko także może energiczniej się ruszać.

Ruchy dziecka – dlaczego trzeba je liczyć?

Pamiętaj, że ruchy dziecka w brzuchu są również oznaką prawidłowego rozwoju ciąży. Dlatego nie zdziw się, jeśli Twój lekarz prowadzący zleci Ci dokładne monitorowanie tych ruchów i zapisywanie wyników. Od 33. tygodnia ciąży liczenie ruchów dziecka jest obowiązkowe u wszystkich kobiet w ciąży i pozwala po prostu upewnić się, że wszystko jest z nim w porządku.

Ruchy dziecka w brzuchu mamy

Jak zatem liczyć ruchy dziecka? Jest kilka sprawdzonych metod. Według metody 3x60, obserwacje należy prowadzić trzy razy dziennie przez 60 minut, o stałej porze, około dwie godziny po posiłku (tak, aby praca układu pokarmowego nie fałszowała wyników). Jeśli możesz, połóż się na lewym boku i zrelaksuj się. Przez godzinę powinnaś odczuć co najmniej trzy wyraźne ruchy dziecka, a w ciągu 12 godzin powinno być ich dziesięć. Pamiętaj, że dziecko może również w tym czasie spać, więc jego ruchy nie muszą być od razu wyczuwalne. Jeśli znasz „rytm ruchów” swojego dziecka – czyli czas, kiedy jest najbardziej aktywne (np. niektóre dzieci zaczynają się poruszać, kiedy mama kładzie się spać) – licz ruchy właśnie w takich chwilach. Gdy maluszek w Twoim brzuchu porusza się nienaturalnie i gwałtowne lub w ogóle – zgłoś się do lekarza. 

Pierwsze wyczuwalne ruchy dziecka to bardzo wzruszający moment dla każdej mamy. Z czasem poznasz rozkład dnia dziecka, będziesz wiedziała, co je pobudza, a co uspokaja. Taka wiedza pomoże Ci kontrolować, czy wszystko jest w porządku, a w razie potrzeby będziesz mogła reagować, gdy tylko zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości.

 

 

 

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.