MyFeed Personalized Content
Planowanie ciąży
Artykuł
Add this post to favorites

Pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży wcale nie muszą być bardzo charakterystyczne. Można je dość łatwo przegapić albo pomylić np. z zatruciem pokarmowym czy przeziębieniem. Sprawdź, co może wskazywać, że wkrótce zostaniesz mamą, a następnie zrób test b-hCG z krwi, by potwierdzić ciążę. 

5 min. czytania Czer 12, 2024

Dla wielu kobiet pierwsza, główna oznaka ciąży to brak miesiączki – wtedy sięgają po test ciążowy i jeśli jego wynik jest pozytywny, udają się do lekarza. Niektóre panie są w stanie zauważyć u siebie pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu, u innych – dają one o sobie znać później. Jest to kwestia bardzo indywidualna.

Wczesne objawy ciąży – wahania nastroju

Bardzo wczesnym objawem ciąży przed miesiączką, który pojawia się u wielu pań już w 1. miesiącu ciąży, jest huśtawka nastrojów. Można ją pomylić z wahaniami emocjonalnymi pojawiającymi się często u kobiet przed okresem. W jednym momencie możesz być pełna zapału i energii do działania, by po chwili stać się apatyczna czy płaczliwa. Towarzyszyć temu mogą nagłe napady apetytu lub jego zupełny brak.

Tego typu objawy ciąży w pierwszym miesiącu są efektem burzy hormonalnej, która właśnie rozpoczyna się w Twoim organizmie. Produkcja niektórych hormonów, głównie progesteronu (umożliwia on m.in. zagnieżdżenie się zarodka w macicy, jest także niezbędny do utrzymania ciąży) bardzo gwałtownie wzrasta, czego efektem ubocznym może być Twoje rozchwianie emocjonalne.

Nadmierna senność i zmęczenie jako oznaki ciąży

Nagłe zmiany w funkcjonowaniu Twojego układu hormonalnego w pierwszym miesiącu ciąży sprawiają, że możesz czuć się, jakbyś przechodziła przeziębienie czy infekcję. Wiele kobiet boryka się wówczas z nadmierną sennością, zmęczeniem i poczuciem osłabienia.

Dzieje się tak, bo Twoje ciało przystosowuje się do tego, że zaczęło rozwijać się w nim dziecko. Dochodzi do przekształceń we wszystkich układach, których działanie zostaje podporządkowane temu naczelnemu celowi  ciąży. Wzrasta zapotrzebowanie na energię i objętość wyrzutowa serca, zaczyna też kształtować się łożysko. Oczywiście tego typu objawy również nie są regułą. U niektórych pań nie występują, a pierwszym objawem ciąży jest dla nich brak miesiączki. 

 

Senność

 

Bolesne piersi, czyli po czym poznać, że jest się w ciąży 

Pierwszy miesiąc ciąży, a czasami już jej pierwsze dni, u sporej grupy pań mogą objawiać się obrzmieniem, nadmierną tkliwością, a nawet bólem piersi już przy delikatnym dotknięciu. Stają się one ciężkie, większe, brodawki sutkowe ciemnieją. Rozszerzeniu ulegają też naczynia krwionośne, które mogą prześwitywać przez skórę.

Pamiętaj, że za obrzmienie czy tkliwość piersi odpowiadają przede wszystkim zmiany w stężeniu progesteronu i estrogenów, które mają miejsce także w trakcie cyklu miesiączkowego, tuż przed miesiączką. Objawy te nie zawsze więc sygnalizują ciążę.

Pierwsze objawy ciąży – krwawienie implantacyjne

Krwawienie implementacyjne również zalicza się do wczesnych objawów ciąży. Następuje ono po około 7.-12. dniach od zapłodnienia, kiedy zarodek dotrze poprzez jajowody do jamy macicy i się w niej zagnieździ. Podczas tego procesu zdarza się, że naruszona zostanie ciągłość ścian drobnych naczyń krwionośnych w błonie śluzowej macicy, które są przekrwione na skutek działania progesteronu oraz estrogenów. Towarzyszyć może temu niewielkie plamienie czy krwawienie, przez część kobiet mylone z miesiączką – zwłaszcza, że występuje w czasie, kiedy powinna się ona pojawić.

Ważne

Jak odróżnić krwawienie implementacyjne od miesiączki? Jest ono bardzo skąpe, czasami to naprawdę kilka kropli krwi. Jest to zazwyczaj jednorazowy epizod, trwający 1-2 dni i nie towarzyszą mu objawy typowe dla menstruacji, np. ból w podbrzuszu czy mocne, wyczuwalne skurcze macicy. Dodatkowo, krew podczas krwawienia implementacyjnego ma zazwyczaj brunatny, brązowy kolor – krew menstruacyjna charakteryzuje się bardziej intensywnym, czerwonym odcieniem.

Kiedy zaczynają się mdłości w ciąży?

Powszechnie znanymi i jednymi z pierwszych objawów ciąży są nudności i wymioty. W większości przypadków pojawiają się one jednak dopiero w 5.-6. tygodniu ciąży i ustępują około 12. tygodnia, choć są panie, które z tymi przykrymi dolegliwościami borykają się aż do porodu. Przyczyna tych dolegliwości nie jest do końca poznana. Przyjmuje się, że wymioty i mdłości w ciąży są efektem wysokiego stężenia hormonów – gonadotropiny kosmówkowej i estrogenów oraz obniżenia napięcia ściany żołądka i jego perystaltyki. W efekcie treść żołądkowa jest zarzucana do przełyku.

Kiedy można zrobić test ciążowy?

Jeśli chodzi o to, kiedy zrobić test ciążowy, to nie wykryje on ciąży od razu po możliwym zapłodnieniu, ani nawet po kilku dniach. Komórka jajowa potrzebuje czasu, by dotrzeć do macicy i zagnieździć się w błonie śluzowej, a dopiero wtedy zaczyna się zwiększać stężenie charakterystycznego dla ciąży hormonu gonadotropiny kosmówkowej (beta-hCG). Dzieje się to po około 7.-12. dniach od zapłodnienia, ale test ciążowy najlepiej wykonać dopiero w dniu spodziewanej miesiączki. Wówczas prawidłowość wyniku będzie najwyższa.

 

Test ciążowy

 

Jeśli test wykryje ciążę, kolejnym krokiem powinna być wizyta u lekarza w celu jej potwierdzenia. Najlepiej, by stało się to między 6. a 8. tygodniem ciąży. Jeśli zaplanujesz wizytę u ginekologa wcześniej (np. w 4.-5. tygodniu), lekarz nie będzie w stanie potwierdzić jeszcze ciąży za pomocą badania ginekologicznego ani ultrasonograficznego.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

question mark  Pytania i odpowiedzi

  1. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?
    Pierwsze objawy ciąży mogą pojawiać się u kobiet w różnym czasie. To bardzo indywidualna kwestia, która zależy m.in. od stężenia hormonów we krwi. Są panie, które twierdzą, że już od momentu zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy czują się inaczej i zaczynają dopatrywać się u siebie pewnych symptomów świadczących o ciąży. Dla innych pierwszym objawem ciążowym będzie spóźniająca się miesiączka albo senność czy mdłości po około 4-6 tygodniach od zapłodnienia.
     
  2. Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?
    Pierwsze objawy ciąży można czasami pomylić z towarzyszącym napięciem przedmiesiączkowym, lekkim przeziębieniem, zatruciem pokarmowym czy nawet zwykłym przemęczeniem. Jeżeli zauważysz, że Twój okres się spóźnia, piersi są bolesne i nabrzmiałe, czujesz metaliczny posmak w ustach, jesteś ciągle zmęczona albo męczą się mdłości, warto zrobić test ciąży z krwi, który w 100% pomoże Ci określić, czy spodziewasz się dziecka.
     
  3. Jakie są pierwsze objawy ciąży w dniu spodziewanej miesiączki?
    Jeżeli zaszłaś w ciążę, w dniu spodziewanej miesiączki pierwszym ciążowym objawem będzie brak krwawienia. Do tego mogą, ale wcale nie muszą, dołączyć inne dolegliwości, które najczęściej obserwują u siebie przyszłe mamy. Mowa m.in. o bolesności piersi, nudnościach, omdleniach, zawrotach głowy, częstomoczu czy ogólnym rozdrażnieniu i senności.
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.