MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Gdy stajesz się tatą

Właśnie dowiedziałeś się, że zostaniesz tatą? Spokojnie, ojcostwo wcale nie jest aż takie trudne! Najbliższe miesiące to czas, w którym możesz się odpowiednio przygotować do tej najważniejszej roli w swoim życiu i oswoić z myślami, że będziesz mieć dziecko. Sprawdź, jak wesprzeć swoją partnerkę w trakcie ciąży i wtedy, gdy na świecie pojawi się już Wasz maluszek.

4min. czytania Czer 13, 2024

Przed Tobą piękne chwile związane z pojawieniem się na świecie Waszego dziecka. Choć na początku odnalezienie się w zupełnie nowej roli może być trudne, nie martw się na zapas. Wszystkiego nauczysz się metodą prób i błędów, co sprawi, że po czasie sam będziesz wiedzieć, jak właściwie postąpić. Teraz skup się na swojej partnerce, jej potrzebach i wielkim planowaniu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Lektura dla przyszłego taty

Dowiedziałeś się, że będziesz ojcem. To świetna wiadomość! Na pewno masz w głowie mnóstwo myśli i zastanawiasz się, jak to jest być tatą. Aby znacznie ułatwić sobie wkroczenie w świat rodzicielstwa, sięgnij np. po poradniki dla ojców. Przeczytasz w nich, jak wyglądają pierwsze dni z noworodkiem w domu, jak karmić i pielęgnować maluszka oraz radzić sobie z niemowlęcymi dolegliwościami. Oglądaj też blogi innych ojców lub zacznij czytać czasopisma i przeglądać portale parentingowe skierowane do tatusiów, które podpowiedzą Ci, jak być dobrym ojcem. Działaj w myśl zasady: najpierw teoria, a potem praktyka!

Koniecznie zaglądaj do naszej strefy taty. Śledź również rozwój maluszka, wykorzystując nasz kalendarz ciąży, który powstał we współpracy z doświadczonym specjalistą położnictwa i ginekologii, aby wiedzieć, jak w danym tygodniu rozwija się dziecko. Zacznij powoli oswajać się z tematyką ojcostwa poprzez zgłębianie swojej wiedzy. Przekonaj się, że bycie tatą jest naprawdę fajne!

 

dad browses baby and me

 

Zatroszcz się o ciężarną partnerkę

Twoja partnerka nosi pod sercem Wasz największy skarb. Być może musi mierzyć się z licznymi dolegliwościami ciążowymi i wahaniami nastrojów, za które odpowiadają hormony. Podczas ciąży musisz otoczyć mamę dziecka szczególną opieką. Bądź wyrozumiały i cierpliwy. W tym niełatwym czasie spróbuj być oazą spokoju nawet wobec jej płaczu, niepokojów i ciążowych zachcianek.

Pamiętaj, aby doceniać partnerkę i pokazywać jej, że pomimo pojawiających się rozstępów, jej złego samopoczucia czy powiększającego się brzuszka, wciąż widzisz w niej kobietę swojego życia. Dla organizmu przyszłej mamy ciąża to duży wysiłek, dlatego wspieraj partnerkę już od samego początku ciąży. A może również u siebie zauważyłeś ostatnio dziwne objawy i czujesz się nieco rozdrażniony? Być może to syndrom kuwady, ale nie martw się, z takimi problemami można sobie poradzić!

 

future parents

 

Przygotuj się do porodu

Poród to kluczowy moment – kończy ciążę i rozpoczyna nowy etap w życiu rodziców. Warto dobrze przygotować się do tej ważnej chwili. Jak to zrobić? Od początku ciąży towarzysz partnerce podczas badań i wesprzyj ją w domowych obowiązkach. Zapisz się z mamą maluszka do szkoły rodzenia. Poznasz tam fazy porodu oraz jego pierwsze symptomy, dowiesz się, w jaki sposób np. masażem możesz złagodzić bóle porodowe i poćwiczysz umiejętności karmienia, przewijania i kąpieli niemowlaka.

Wspólnie ustalcie, czy decydujecie się na poród rodzinny lub może skorzystacie z usług doświadczonej douli. Porozmawiaj o tym, jakie masz obawy w związku z pojawieniem się dziecka na świecie i jak chciałbyś je wychować. Bierz czynny udział w kupowaniu dziecięcych akcesoriów, przygotuj pokoik dla dziecka i pomóż w kompletowaniu wyprawki. Zaplanuj wszystko odpowiednio wcześniej, aby nie nadwyrężać domowego budżetu. Możesz nawet sam zorganizować baby shower lub pomóc w przygotowaniu przyjęcia dla partnerki jej przyjaciółkom! I najważniejsze – postaraj się cały czas dbać o Wasz związek, oczekując na potomka.

Ważne

Ciąża to nie tylko czas przygotowań i wielkiego oczekiwania. To przede wszystkim okazja, aby zbudować wyjątkowe relacje między Tobą a partnerką. Nie stroń od okazywania uczuć przyszłej mamie. Bądź troskliwy, czuły, a jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie i lekarz stwierdzi, że ciąża nie jest zagrożona, nie rezygnuj z intymnych kontaktów z ukochaną. Cieszcie się czasem, w którym jeszcze jesteście sami i wykorzystajcie go na 100%.

Jestem tatą – co dalej?

Gdy na świecie pojawi się już Wasze dziecko, od samego początku zaangażuj się w opiekę nad maluszkiem. Po porodzie buduj relacje z własnym dzieckiem, ale i z jego mamą. Nie rezygnuj z rytuału kąpieli czy pielęgnacji noworodka, tłumacząc, że kobieta zrobi to na pewno lepiej. Pamiętaj, że świeżo upieczona mama tak samo jak Ty potrzebuje czasu, aby poznać instrukcję obsługi noworodka. Razem będzie Wam łatwiej przejść przez te pierwsze, nieco stresujące, ale jakże piękne chwile.

 

dad kisses the baby

 

Jesteśmy przekonani, że ojcostwo wniesie wiele radości do Twojego życia. Jeżeli dobrze przygotujesz się do roli taty, nie będziesz czuł się zdezorientowany, gdy już maluszek pojawi się na świecie. Bez obaw – bycie tatą wcale nie jest takie straszne!

 

you became a father
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.