MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr

Zastanawiasz się, co jeść, a czego unikać w diecie, aby zapewnić zdrowie rozwijającemu się maluszkowi i sobie? Skomponuj z naszą pomocą zbilansowane menu i poznaj smaczne oraz bardzo łatwe do przygotowania dania dla kobiet spodziewających się dziecka. Pobierz jadłospis i jedz zdrowo w ciąży!

3min. czytania Maj 31, 2024

Zdrowe odżywianie w ciąży ma ogromny wpływ na rozwój rosnącego w Tobie dziecka. Nie zapominaj o mądrym przysłowiu: „Jedz dla dwojga, a nie za dwoje”. Najważniejszy jest umiar, rozsądek i stosowanie się do kilku zaleceń. Poznaj dietę dla ciężarnej.

Co jeść w ciąży? Jakie zmiany należy wprowadzić w diecie? Zdrowa dieta w ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży zapotrzebowanie na energię pozostaje bez zmian. W drugim wzrasta o 360 kcal na dzień, natomiast w trzecim o 475 kcal dziennie w stosunku do poziomu przed ciążą. Co istotne, w ciąży wzrasta też zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Dlatego ważne jest odpowiednie komponowanie posiłków, tak by dostarczyć wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka.

Dieta w ciąży musi zawierać odpowiednią ilość białka. Zwróć uwagę, że zapotrzebowanie na białko wzrasta o ok. 0,3 g/kg masy ciała na dzień. W praktyce istotna jest nie tylko ilość, ale też rodzaj spożywanego białka. Źródłem 60% dostarczanego białka powinny być produkty zwierzęce. Reszta powinna pochodzić z produktów roślinnych. Dlatego też w diecie kobiety ciężarnej nie powinno zabraknąć chudego mięsa takiego jak kurczak, indyk czy królik, ryb, jaj, produktów mlecznych oraz nasion roślin strączkowych. Przynajmniej dwa razy w tygodniu mięso warto zastąpić tłustymi rybami morskimi.

W czasie ciąży powinnaś spożywać więcej produktów zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe. Nasz organizm nie może ich wytworzyć, dlatego musimy je dostarczać z pożywieniem. Najlepszym ich źródłem są oleje roślinne, tłuste ryby oraz nasiona i orzechy.

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Powinnaś wypijać około 2-2,5 l płynów dziennie, głównie niegazowanej wody mineralnej. Możesz też wybierać herbaty owocowe lub soki warzywne i owocowe, najlepiej świeżo wyciskane. Zrezygnuj z picia kawy, mocnej herbaty, słodzonych i sztucznie barwionych napojów gazowanych i energetyzujących.

Odżywianie w ciąży – jak prawidłowo komponować dietę?

 • Zaplanuj 5 posiłków w ciągu dnia.
 • Jedz regularnie, najlepiej o stałych porach.
 • Nie podjadaj między posiłkami.
 • Unikaj produktów smażonych i ciężkostrawnych.
 • Przygotowując posiłki, staraj się je gotować na parze lub piec.
 • Spożywaj 3-4 porcje produktów mlecznych dziennie.
 • Jedz duże ilości warzyw i owoców.
 • Pamiętaj o suplementacji kwasu foliowego.
 • Unikaj cukru i słodyczy – dostarczają jedynie pustych kalorii.
 • Jeśli masz nieodpartą ochotę na coś słodkiego, żeby nie przytyć, wybierz owoce suszone, gorzką czekoladę lub przygotuj samodzielnie zdrowe ciasteczka zbożowe.
 • Nie dosalaj potraw.

Czego powinny unikać kobiety ciężarne?

W czasie ciąży należy bezwzględnie unikać spożywania alkoholu, palenia tytoniu oraz przyjmowania środków psychoaktywnych. Substancje te mogą uszkodzić płód, prowadzić do poronienia lub wywołać wcześniejszy poród.

Czego nie wolno jeść w ciąży?

Kobiety ciężarne powinny wyeliminować z diety niektóre pokarmy. Na liście produktów zakazanych znajdują się m.in. sery pleśniowe, gdyż mogą być źródłem groźnych bakterii z rodziny listeria. W ciąży nie wolno jeść także surowego mięsa, ryb, jaj ani mleka ze względu na ryzyko zakażenia toksoplazmozą, salmonellą lub bytującymi w mięsie pasożytami.

Jadłospis dla kobiet w ciąży w II i III trymestrze

Pobierz jadłospis dla kobiet w ciąży i sprawdź propozycje posiłków, które przygotowaliśmy dla Ciebie na 7 dni. Menu składa się ze śniadania, drugiego śniadania, obiadu, podwieczorku i kolacji. Odżywiaj się zdrowo z naszą pomocą aż do rozwiązania!

Pobierz jadłospisy

Zadbaj o siebie i o zdrowie swojego maluszka – pobierz nasze jadłospisy dla kobiet w ciąży w 2 trymestrze i 3 trymestrze.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.