Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
4. tydzień ciąży

4. Tydzień ciąży

To już prawie miesiąc! W tym tygodniu w Twoim organizmie zajdzie wiele zmian. Rozwój ciąży tydzień po tygodniu sprawia, że w Twoim organizmie zostanie uwolniona ogromna dawka hormonów, która będzie mieć wpływ zarówno na malucha, jak i na Ciebie.

czwartek, 17.11.2016

Rozwój dziecka

Twoje dziecko zaczyna przygotowywać się na długą podróż – komórka jajowa właśnie zagnieździła się w macicy. Zaczyna się tworzyć płyn owodniowy i łożysko, a zapłodniona komórka jajowa uro-sła do pokaźnych rozmiarów - ma 0,2 mm średnicy! W tym tygo-dniu następuje również ważny etap w rozwoju zarodkowym: początek procesu nazywanego organogenezą: właśnie tworzą się zarysy wielu narządów wewnętrznych oraz krwiobieg. Pod koniec czwartego tygodnia ciąży Twoje dziecko wyglądem przypomina malutki przecinek zawieszony w płynie owodniowym. Teraz krążenie płodowo łożyskowe zostało utworzone i pracuje pełną parą. To niezwykłe! Od momentu poczęcia waga zarodka wzrosła 10000 razy!

Twoje ciało

Mija sześć tygodni od daty ostatniej miesiączki. Jesteś w 4. tygodniu ciąży. Cudowna, malutka drobina zmieniła się w plamkę, a pierwsza komórka zdążyła się już podzielić setki razy. Zarodek przemierza drogę z jajowodu do macicy. Kiedy znajdzie ładne, wygodne miejsce, zagnieździ się w nim. W tym momencie w Twoim organizmie uwolniona zostaje ogromna ilość hormonów. Są one niezbędne dla prawidłowego rozwoju Twojego dziecka. Za sprawą hormonów w trakcie ciąży nie wystąpi u Ciebie miesiączka. To jeden z pierwszych objawów ciąży w czwartym tygodniu. Ponad-to uczestniczą one w tworzeniu łożyska. Jaka jest funkcja łożyska? Łożysko dostarcza tlen i sub-stancje odżywcze do organizmu dziecka, chroniąc je przed wieloma drobnoustrojami i zanieczyszczeniami. Ale nie przed wszystkimi! Jeśli do tej pory nie rzuciłaś palenia, to czas najwyższy to zro-bić! (Tatusiowie również!)

 

Żywienie

Każdy powtarza, że w ciąży należy „zdrowo się odżywiać“, co nie-kiedy może być trudne. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość jedzenia – to pomoże Ci wprowadzić dobre nawyki we wczesnym okresie ciąży. Należy również włożyć wiele starań w przygotowywanie jedzenia, tak żeby uniknąć ryzyka zatrucia pokarmowego, u siebie i dziecka. Należy przede wszystkim dokładnie gotować mięso: tatar i niedogotowane mięso są przeciwwskazane w ciąży. Po pracy w ogrodzie lub po karmieniu zwierząt, a przed gotowaniem jedzenia, dokładnie myj ręce. Upewnij się, czy owoce i warzywa również zostały dokładnie umyte. Jeśli masz czas na umycie lodówki, rób to regularnie. Unikaj jedzenia resztek, na których mogą rozwijać się bakterie. Pamiętając o tych kilku sprawach, utrzymasz swoje zdrowie oraz zdrowie Twego dziecka w dobrej kondycji!

Wskazówki

Czy przyjmowanie suplementów witaminowo-mineralnych w ciąży jest dobrym pomysłem? Środowisko medyczne zgadza się z tym, że stosowanie zrównoważonej diety pozwala zazwyczaj pokryć zapotrzebowanie na witaminy i substancje mineralne. Niestety większość kobiet nieprawidłowo bilansuje swoją dietę. U kobiet w czwartym tygodniu ciąży obserwuje się zwiększone zapotrzebowanie na żelazo, wapń, witaminę D i kwas foliowy. Przyjmowanie suplementu witaminowego pomaga uzupełnić pewne niedobory. Oczywiście podobnie jak w przypadku innych leków, przed zastosowaniem suplementów diety w ciąży należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz może przepisać Ci suplement, który zaspokoi Twoje potrzeby w okresie ciąży. Uwaga: nie baw się w farmaceutę! Nieprawidłowe spożycie niektórych substancji odżywczych (np. witaminy A, D, selenu, fluoru) mogą źle wpływać na dziecko. Byłaś już u ginekologa? Pierwsza wizyta przed końcem trzeciego miesiąca ciąży jest obowiązkowa. Ginekolog zleci Ci badania krwi w celu potwierdzenia wczesnej ciąży i ustali termin pierwszego badania USG, które zostanie wykonane w około 12. tygodniu ciąży.

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.