MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

4. tydzień ciąży

0
0 opinie

Jeśli jeszcze nie podejrzewałaś u siebie ciąży, w czwartym tygodniu prawdopodobnie zaczniesz się domyślać, że wkrótce zostaniesz mamą. Być może doświadczyłaś już pierwszych objawów, których dotychczas nie łączyłaś ze swoim wyjątkowym stanem, dlatego uważnie obserwuj swój organizm. Jesteś w ostatnim tygodniu 1. miesiąca ciąży – na tym etapie zarodek coraz silniej zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy i cały czas trwa jego intensywny podział oraz wzrost. 

5min. czytania Sty 15, 2024

Na 4. tydzień ciąży przypada najczęściej termin planowanej miesiączki. Jeśli wciąż się ona nie pojawiła, należy wykonać test ciążowy. W tym czasie u niektórych kobiet może pojawić się delikatne plamienie – zwykle jest to tzw. krwawienie implantacyjne, które można pomylić z miesiączką. Często staje się ono powodem błędnego ustalenia wieku ciąży i czasu jej trwania. Mimo pojawiającego się krwawienia nasilające się w tym czasie mdłości, wymioty czy tkliwość piersi z pewnością szybko zwrócą Twoją uwagę na to, że to jednak może nie być miesiączka.

Rozwój dziecka – 4. tydzień ciąży

W 4. tygodniu ciąży po zagnieżdżeniu się blastocysty (zarodka) w jamie macicy następuje jego dalszy podział i szybki rozwój. Uwieńczeniem tego etapu jest wykształcenie się struktury zarodka oraz części, z której rozwinie się łożysko. Zarodek rozwija się bardzo szybko.

Dziecko w 4 tygodniu ciąży

W tym czasie jego komórki dzielą się na trzy warstwy zarodkowe, z których powstaną poszczególne narządy i układy wewnętrzne:

  • z ektodermy – układ nerwowy, narządy zmysłów i nabłonki
  • z mezodermy – układ wydalniczy, krwionośny, limfatyczny, rozrodczy i ruchu
  • z endodermy – układ pokarmowy, oddechowy, moczowy i niektóre gruczoły

W 4. tygodniu ciąży powstaje pęcherzyk ciążowy, który otacza zarodek. Można go zwykle zaobserwować podczas badania USG między 5. a 6. tygodniem. Może się zdarzyć, że pęcherzyk ciążowy będzie pusty (tzw. puste jajo płodowe). Zazwyczaj dochodzi wtedy do samoistnego poronienia, zanim kobieta w ogóle zorientuje się, że jest w ciąży.

W tym czasie zarodek mierzy 0,25 cm, a swoim wyglądem wciąż jeszcze niezbyt przypomina człowieka.
 

Płód w 4 tygodniu ciąży

 

4. tydzień ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

Wczesne objawy ciąży są różne – niektóre kobiety poranne mdłości mogą odczuwać już pod koniec 3. tygodnia. Jednak najpewniejszym jej sygnałem jest brak miesiączki. Zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy może spowodować skąpe krwawienie w czwartym tygodniu ciąży. U innych kobiet natomiast objawy towarzyszące będą typowe dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego – mogą pojawić się skurcze macicy, bóle w podbrzuszu i tkliwość piersi. Takie symptomy częściej występują u tych pań, które zostaną  mamami po raz pierwszy.

Jajniki w tym czasie produkują duże ilości progesteronu, który rozpulchnia śluzówkę macicy i poprawia jej ukrwienie. Jego obecność uniemożliwia dalsze jajeczkowanie, a gęsty śluz szyjkowy staje się nieprzenikliwy dla plemników. Aż do końca ciąży progesteron będzie hamować wydzielanie oksytocyny, odpowiedzialnej za skurcze macicy podczas porodu.

Ważne

Progesteron jest hormonem podtrzymującym ciążę. Oksytocyna, zwana hormonem miłości, wzmacnia natomiast instynkt macierzyński. To ona wywołuje skurcze macicy podczas porodu, skracając szyjkę macicy i powodując jej rozwarcie. Umożliwia zatem dziecku sprawne przyjście na świat. Hormon ten pobudza także wydzielanie mleka w gruczołach piersiowych. Ich rozwój oraz tworzenie się mleka w trakcie karmienia piersią prowokuje prolaktyna, zwana hormonem matki karmiącej. Zbyt niski poziom tego hormonu może zmniejszyć ilość pokarmu.

4. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Jeśli podejrzewasz u siebie ciążę, zachowaj dystans i poczekaj na diagnozę lekarza – miarodajny będzie dopiero wynik USG. Z tym badaniem wstrzymaj się jednak do przyszłego tygodnia, a w międzyczasie obserwuj swoje ciało.

Krwawienie – krwawienia implantacyjnego doświadcza co czwarta kobieta. Jak już pisaliśmy, pojawia się ono w momencie zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy. Krwawienie w tym czasie może być też objawem samoistnego poronienia.
radaW razie bardzo obfitego krwawienia warto skonsultować się z lekarzem.
 

Alkohol w ciąży – bezpieczna granica spożycia alkoholu w ciąży nie istnieje. Wiadomo natomiast, że bez przeszkód przedostaje się on przez łożysko i dociera do krwi dziecka. Mitem jest przekonanie, że jeden łyk nie zaszkodzi. Każda ilość alkoholu w każdym z trzech trymestrów ciąży może spowodować powikłania w postaci zaburzeń prawidłowego rozwoju dziecka.
radaJeśli planujesz zostać mamą, całkowicie zrezygnuj ze spożycia alkoholu.

Ważne

4. tydzień to moment kluczowy, ponieważ właśnie teraz, podczas organogenezy (tworzenia się narządów wewnętrznych), u dziecka mogą się pojawić pierwsze wady rozwojowe. To bardzo ważne, aby w pierwszych tygodniach ciąży dbać o higienę i zdrowy styl życia oraz unikać szkodliwych substancji i używek.

4. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Wysypiaj się, odstaw używki i postaw na więcej aktywności!
To powinna być Twoja mantra podczas I trymestru. Ten okres jest bardzo ważny dla całej ciąży. Dbaj o ruch i aktywność fizyczną – dobrze zrównoważy ona zmienne nastroje. Ogranicz spotkania z osobami zainfekowanymi, a jeśli już się przeziębisz, nie lecz się sama – wszystkie leki, które będziesz od teraz przyjmować, wymagają konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Jeżeli nie występują plamienia, nie musisz ograniczać stosunków seksualnych.

Regularna suplementacja kwasu foliowego!
Suplementacja jest ważna, ale jeszcze bardziej istotna jest dieta bogata w kwas foliowy. Jedz dużo ciemnozielonych warzyw – pełne kwasu foliowego są np. szpinak i szparagi, sięgaj też po nasiona roślin strączkowych, a produkty zbożowe wybieraj pełnoziarniste. Warto skonsultować z lekarzem także suplementację witaminy D3 i jodu.

4. tydzień ciąży – jakie badania?

Im bardziej zaawansowana jest ciąża, tym bardziej wiarygodny jest wynik testu ciążowego. Jeśli go jeszcze nie wykonałaś, zrób to za tydzień. Pamiętaj jednak, że najbardziej pewną informację otrzymasz wykonując zamiast testu – badanie krwi, które pozwala ocenić stężenie gonadotropiny kosmówkowej – hormonu beta-HCG, który wytwarza zagnieżdżony zarodek.

Norma beta-HCG dla 4. tygodnia ciąży wynosi 5-426 mIU/ml. Informację o ewentualnej ciąży uzyskasz za pomocą testu z krwi nieco wcześniej niż wykorzystując zwykły test ciążowy, bo już po upływie 12 dni od zapłodnienia.

W 5. lub 6. tygodniu ciąży możesz się już zgłosić do lekarza na badanie USG – uwidoczni ono w obrazie macicy pęcherzyk ciążowy. Pamiętaj jednak, że pierwsze rekomendowane USG w ciąży to badanie przeprowadzane między 11. a 14. tygodniem.

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    0
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.