Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
6. tydzień ciąży

6. Tydzień ciąży

Gdy poznasz etapy ciąży tydzień po tygodniu, dowiesz się, że 6 tydzień to moment, w którym Twój maluch cały czas rośnie, rozwijają się narządy takie jak serce i wątroba oraz kręgosłup.

czwartek, 17.11.2016

Rozwój dziecka - 6. tydzień ciąży

Twoje dziecko posiada już prawdziwą skórę! Co więcej, w szóstym tygodniu ciąży wszystkie pozostałe narządy, chociaż wciąż malutkie, są już na swoim miejscu. U dziecka rozwijają się nerwy wzrokowe, a głowa jest już dobrze ukształtowana, chociaż nadal większa od reszty ciała. W tym tygodniu trwa intensywny rozwój serca i wątroby. W organizmie maluszka tworzy się również kręgosłup. Ręce i nogi wydłużają się, w trakcie kilku następnych tygodni błona pokrywająca ręce i stopy zniknie, tworząc dobrze wykształcone, właściwe palce. Oto jak wygląda rozwój płodu w 6. tygodniu.

 

Twoje ciało

Twoje dziecko pojawi się na świecie za około 33 tygodnie. Czas nieco zwolnić dotychczasowe tempo życia. Przygotuj się na pewne nieprzyjemne skutki uboczne ciąży. Należą do nich nudności, problemy ze snem i zmiany nastroju. Małym pocieszeniem jest fakt, że ich obecność to bardzo dobry znak. Wspomniane dolegliwości po-jawiają się w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w Twoim organizmie i są całkowicie normalne, świadczą o prawidłowo rozwijającej się ciąży. W tej chwili musisz naprawdę zwolnić tempo życia. Ciąża stanowi obciążenie dla Twojego organizmu. Znajdź czas na odpoczynek!

 

Żywienie

Jeśli czujesz się bardzo zmęczona, powinnaś zmodyfikować nieco swoją dietę, żeby dostarczyć organizmowi więcej energii. Takie substancje odżywcze jak węglowodany złożone (np. chleb, makaron, ziemniaki, ryż, produkty zbożowe). Nie zapominaj również o owocach, o warzywach – źródle witamin; o pełnych ziarnach zbóż, zarodkach pszenicy i orzechach jako źródle magnezu, który pomoże utrzymać Ci równowagę elektrolitową i witaminie B6 – pomagającej w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Unikaj picia niepasteryzowanych soków i produktów mlecznych, a także upewnij się, czy wszystkie owoce i warzywa zostały dokładnie umy-te przed spożyciem i nie zawierają śladów ziemi na powierzchni.

Wskazówki

Zastanawiałaś się nad tym, czy w ciąży możesz nadal biegać? Jeśli do tej pory robiłaś to regularnie, istnieje duża szansa na konty-nuowanie biegania tak długo, jak tylko nie sprawia Ci to żadnych problemów. Oczywiście porozmawiaj o tym wcześniej z lekarzem. Jeśli lekarz wyrazi zgodę na bieganie w ciąży, pamiętaj o kilku ogólnych zasadach, których należy przestrzegać: ogranicz dystans biegania do 4-5 km. Zwracaj uwagę na sygnały wysyłane przez Twoje ciało. Przestań biegać, jeśli: nie przybierasz w wystarczający sposób na wadze, odczuwasz nudności w trakcie biegania lub jeśli zauważasz u siebie ewidentne oznaki osłabienia. W ostatnim trymestrze ciąży zamień bieganie na szybki chód. „Nie śpiesz się“, to zawsze dobra zasada, którą należy stosować w ciąży.. 

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.