MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Kim jest doula?

Doula to doświadczona kobieta, która towarzyszy przyszłej mamie podczas ciąży, w trakcie porodu, a potem w trudnym okresie połogu. Daje emocjonalne i fizyczne wsparcie rodzicom oczekującym przyjścia na świat ich maluszka. Sprawdź, czy warto skorzystać z jej pomocy oraz poznaj różnicę między doulą a położną.  

4min. czytania Sty 15, 2024

Doula z języka greckiego dosłownie oznacza kobietę, która służy. Jej rola sprowadza się do piastowania opieki nad ciężarną oraz zapewnienia jej wsparcia w trakcie porodu i połogu. Doula ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie w asystowaniu przy porodach, co w połączeniu z dużą dozą empatii potrafi sprawić, że ciąża i rozwiązanie staje się wyjątkowym wydarzeniem w życiu obojga rodziców.

Doula – Twój asystent ciąży i porodu

Coraz więcej kobiet decyduje się na wsparcie douli. Zazwyczaj przyszłe mamy korzystają z takiej pomocy w ostatnich tygodniach ciąży, w trakcie porodu i zaraz po nim. Doula to osoba, która jest dobrze przygotowana do swojego zawodu. Przeszła specjalne szkolenie, wie, jak przebiegają poszczególne fazy porodu oraz jak łagodzić ból. Zwykle sama już rodziła, dlatego ma też doświadczenie w kwestiach związanych z macierzyństwem. Jeśli Twoja doula dodatkowo interesuje się aromaterapią lub muzykoterapią, może także w ten sposób pomóc Ci się zrelaksować, gdy będziesz rodziła. 

Ważne

Określenie doula po raz pierwszy pojawiło się w latach 60. minionego wieku. Użyła go w swojej książce Dany Raphael – znana amerykańska antropolog. Mianem douli określiła kobietę doświadczoną swoim własnym macierzyństwem, a dodatkowo opiekującą się młodymi matkami, wspomagająca je w opiece nad noworodkiem i w laktacji, będącą wsparciem podczas trwania ciąży, porodu i połogu.

Wsparcie emocjonalne dla kobiety w ciąży

Doula cierpliwie tłumaczy, jak przebiega poród fizjologiczny, dodaje otuchy, a nawet może pomóc w skompletowaniu niezbędnej wyprawki do szpitala dla mamy i dziecka. Przyszła mama czuje się pod jej skrzydłami po prostu bezpiecznie. Doula jest osobą z zewnątrz rodziny, która do całej sytuacji podchodzi bez stresu, ale z dużą dozą zrozumienia, co jest jej największym atutem. Warto rozważyć skorzystanie z jej pomocy. 

 

the doula touches the belly

 

Jeśli doula opiekuje się kobietą w ciąży, może pomóc jej przejść przez burzę hormonów. Rozwiewa ciążowe wątpliwości, pomaga przygotować plan porodu oraz zmniejszyć poczucie strachu przed rozwiązaniem. Bardzo często kobiety wybierają doulę do asystowania przy porodzie zamiast partnera, mamy czy przyjaciółki. Kiedy przyjdzie czas rozwiązania i pierwszych skurczów, rodząca może liczyć z jej strony na fachowe wsparcie w łagodzeniu bólu za pomocą naturalnych technik, np. relaksującego masażu specjalną chustą rebozo.

 

doula and pregnant mom

 

Doula a położna – jakie są różnice między nimi?

Należy pamiętać, że doula nie ma żadnych kwalifikacji medycznych i to główna cecha, która odróżnia ją od położnej. Doula nazywana jest współczesną akuszerką. Jej zadaniem jest m.in. koncentrowanie się na dobrym samopoczuciu i wsparciu kobiety w ciąży. Doula przy porodzie może proponować rodzącej odpowiednie pozycje z wykorzystaniem sprzętów z sali porodowej czy wspólne ćwiczenia oddechowe.

Doula nie przyjmuje dziecka na świat. Może być jedynie pośrednikiem między ciężarną i personelem na porodówce. To położna monitoruje tętno maluszka i rodzącej mamy, nadzoruje całą akcję porodową i asystuje lekarzowi, ponieważ ma do tego niezbędną, medyczną wiedzę.

Ważne

Lekarze zbadali rolę emocjonalnego wsparcia, jakie doula zapewnia rodzącym kobietom. Marshall Klaus i John Kennel potwierdzili, że grupa ciężarnych z Gwatemali, która otrzymała od innej kobiety pomoc w czasie porodu, miała lepsze samopoczucie i stworzyła potem znacznie głębszą więź ze swoim dzieckiem. Kobiety z pomocą douli rodziły naturalnie, nie sięgały po znieczulenie farmakologiczne, a ich poród był znacznie szybszy od porodu kobiet, które nie skorzystały z takiego wsparcia.

Źródło: http://summaries.cochrane.org/CD003766/continuous-support-for-women-during-childbirth

Jeżeli mama tego chce, doula może jej asystować również po porodzie, kiedy rozpoczyna się nie zawsze łatwy okres połogu. Doula jeszcze w szpitalu pomaga w wykonywaniu prozaicznych czynności, które bezpośrednio po porodzie mogą sprawiać trudność. Doule bardzo często ukończyły również specjalne kursy doradcy laktacyjnego, dlatego służą pomocą także w razie problemów z pierwszym przystawianiem dziecka do piersi.

Doula może również odwiedzać świeżo upieczonych rodziców w domu. Doradza w pierwszych dniach po przyjściu na świat dziecka w kwestii pielęgnacji noworodka, opieki nad nim i pomaga odnaleźć się mamie i tacie w nowej roli.

 

happy parents

 

Jeżeli zastanawiasz się, czy zatrudnić doulę, przy jej wyborze pamiętaj, że między Wami powinna wytworzyć się nić zrozumienia i zaufania. Doula musi mieć również odpowiednie kursy i szkolenia, które potwierdzą jej kompetencje. W końcu ma Cię wspierać w trudnych i wyczerpujących chwilach porodu! 

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.