MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Jak przygotować ciało do porodu?

Do porodu zostało już tylko kilka dni? Przygotowałaś pokój dla dziecka, spakowałaś walizkę z wyprawką do szpitala, masz zebrane w jednej teczce wyniki badań? Powinnaś jeszcze zadbać o swoje ciało. Pewne czynności nie tylko mogą sprawić, że będziesz czuła się lepiej, ale nawet ułatwią Ci poród. 

6 min. czytania Sty 15, 2024

Kompleksowe przygotowania do porodu prowadziłaś z pewnością już od wielu tygodni. Zajęcia w szkole rodzenia i aktywność fizyczna, jak spacery, gimnastyka, ćwiczenia w wodzie czy joga, miały na celu usprawnić Twoje ciało przed porodem. Pomogły Ci wzmocnić mięśnie, zwiększyć ruchomość stawów, nauczyłaś się prawidłowo oddychać, znasz też zapewne naturalne metody łagodzenia bólu porodowego.

W ostatnich dniach przed porodem powinnaś jednak zadbać o jeszcze kilka kwestii związanych z Twoim ciałem. Dzięki nim będziesz czuła się zadbana oraz w pełni przygotowana do porodu. Co ciekawe, niektóre z nich mogą sprawić, że poród przebiegnie sprawniej, a lekarze będą mogli w pełni kontrolować to, co się z Tobą dzieje w jego trakcie.

Jak się przygotować do porodu?

To nic dziwnego, że chcesz wyglądać estetycznie i schludnie nawet na sali porodowej. Jeżeli masz taką potrzebę, na kilka lub kilkanaście dni przed porodem możesz udać się do fryzjera, odświeżyć fryzurę czy kolor włosów. Po pierwsze, będziesz się czuła zadbana, a po drugie, tuż po porodzie i w pierwszych tygodniach opieki nad dzieckiem możesz nie mieć na to czasu.

Inaczej wygląda kwestia malowania paznokci. W trakcie porodu nie mogą być one pokryte lakierem. Dlaczego? Na palec u ręki zakłada się pulsoksymetr – urządzenie służące do oceny stanu pacjentki np. w trakcie cięcia cesarskiego lub znieczulenia porodu. W przypadku paznokci pomalowanych na jakikolwiek kolor – czy to zwykłym lakierem czy hybrydą – taki pomiar będzie niemożliwy. Jeśli więc w trakcie ciąży nosiłaś hybrydę, tuż przed porodem wybierz się do kosmetyczki, by ją usunąć. Jeżeli masz paznokcie pomalowane zwykłym lakierem, koniecznie go zmyj. Pracy pulsoksymetru nie zaburza jednak lakier bezbarwny lub odżywka.

Ważne

W trakcie pierwszych tygodni po porodzie z pewnością będziesz skoncentrowana na opiece nad maluszkiem, więc ostatnie dni powinnaś przeznaczyć dla siebie. Możesz umówić się na pedicure, zrobić sobie maseczkę nawilżającą, wykonać delikatny cukrowy peeling ciała. Poczujesz się lepiej i będziesz mogła ze spokojem oczekiwać rozwiązania.

Depilacja przed porodem

Jeżeli odczuwasz taką potrzebę, tuż przed porodem wydepiluj okolice intymne. Możesz użyć maszynki do golenia albo niewywołującego podrażnień i bezpiecznego dla ciężarnych kremu do depilacji. Wydepilowane krocze pomaga utrzymać higienę w czasie porodu (nie zatrzymuje się na nim krew), a dodatkowo pozwala lekarzom ocenić, czy nie ma zagrożenia pęknięciem krocza (okolica możliwego pęknięcia blednie z powodu utrudnionego przepływu krwi).

Jeszcze niedawno golenie krocza było obowiązkową procedurą podczas przyjmowania kobiety na porodówkę. Obecnie – zgodne z nowymi standardami opieki okołoporodowej – jest to zabieg dobrowolny i masz prawo nie wyrazić na niego zgody.

 

depilacja przed porodem

 

Lewatywa przed porodem – tak czy nie?

Podobnie jak golenie krocza, tuż przed porodem obowiązkowe było wykonanie u ciężarnej lewatywy. Nowe standardy opieki okołoporodowej dają jednak kobiecie prawo do niewyrażenia zgody również na ten zabieg. Oczywiście, jeśli masz takie wyraźne życzenie, lewatywa zostanie przeprowadzona. Zdrowotnym wskazaniem do jej wykonania są przewlekłe zaparcia.

Jakie korzyści daje lewatywa przed porodem? Dzięki niej poród przebiega w bardziej higienicznych warunkach – zmniejsza się ryzyko niekontrolowanego wypróżniania się przez rodzącą. Dzięki lewatywie podczas oddawania kału maleje też prawdopodobieństwo otwarcia się rany po ewentualnym nacięciu krocza.

Ważne

Pamiętaj, że pomimo zastosowania lewatywy mimowolne wypróżnienie podczas porodu i tak może się zdarzyć. Personel medyczny jest na to przygotowany – to zupełnie normalna fizjologiczna sytuacja, a Ty absolutnie nie musisz się jej wstydzić!

Domowa lewatywa przed porodem

Jeżeli lewatywa wydaje Ci się korzystnym rozwiązaniem, ale krępujące byłoby dla Ciebie wykonanie jej przez personel w szpitalu, możesz w aptece zaopatrzyć się w zestaw do lewatywy domowej. Zazwyczaj dołączony jest do niego roztwór na bazie fosforanu sodu. Wykonując taką lewatywę, przestrzegaj koniecznie zaleceń producentów znajdujących się na opakowaniu.

 

gruszka do lewatywy

 

Przygotowując się do porodu, nie zapominaj o sobie – swoich potrzebach, dobrym wyglądzie oraz samopoczuciu. Oczywiście, w trakcie porodu to, jak wyglądasz, jest najmniej istotne i naprawdę nikt nie zwraca na to uwagi. Jednak sama świadomość tego, że zrobiłaś wszystko, co wydawało się dla Ciebie ważne, pozwoli Ci się uspokoić i skupić na tym, by Twój maluszek szybko pojawił się na świecie!

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

 

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

question mark  Pytania i odpowiedzi

 

1. Jak psychicznie przygotować się do porodu?
Przed porodem należy oswoić swój strach i postarać się myśleć pozytywnie. Ważne jest wsparcie bliskich osób, a także lekarza czy położnej, z którymi warto omówić wszystkie wątpliwości związane z porodem. Można czytać poradniki oraz artykuły dla ciężarnych, by dowiedzieć się więcej m.in. o fazach porodu czy jego pierwszych symptomach. Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się do szkoły rodzenia. By mieć spokojną głowę, należy wcześniej zatroszczyć się o nieco bardziej przyziemne sprawy – ewentualne odświeżenie pokoiku dla dziecka, skompletowanie wyprawki dla noworodka czy spakowanie torby do szpitala. Ostatnie tygodnie ciąży warto spędzić w spokoju, odpoczywając i relaksując się przed przyjściem dziecka na świat. 

2. Jak przygotować ciało do porodu?
Przygotowywanie ciała do porodu należy zacząć już na samym początku ciąży. Warto zadbać o swoją aktywność fizyczną, by wzmocnić mięśnie i stawy przed rozwiązaniem. Przyszła mama może też zapisać się do szkoły rodzenia, gdzie nauczy się prawidłowo oddychać i pozna naturalne metody łagodzenia bólu porodowego. Dobrze jest zatroszczyć się o swój wygląd oraz ogólne samopoczucie. Tuż przed porodem należy pamiętać o tym, że paznokcie mogą być pomalowane jedynie lakierem bezbarwnym lub odżywką. Jeśli przyszła mama czuje taką potrzebę, może wydepilować okolice intymne i zdecydować się na lewatywę. 

3. Jak się przygotować do porodu naturalnego?
Aby przygotować się do porodu naturalnego, warto zapisać się na zajęcia do szkoły rodzenia. Podczas spotkań przyszłe mamy ćwiczą różne techniki oddechu czy poznają naturalne metody łagodzenia bólu porodowego. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna – oczywiście, jeśli nie jest to zabronione przez lekarza. Przyszła mama może spacerować, pływać czy brać udział w ćwiczeniach dla ciężarnych, by wzmocnić całe ciało. Przed rozwiązaniem warto także rozmasowywać krocze, by uelastycznić skórę, co może zapobiec jej pęknięciu lub nacięciu w trakcie porodu. Pomocne jest też regularne ćwiczenie mięśni Kegla. 

4. Jak wygląda lewatywa przed porodem?
Lewatywa polega na wprowadzeniu do odbytu ciężarnej końcówki irygatora. Dzięki niemu do okrężnicy i jelita grubego trafia specjalny roztwór, który pomaga oczyścić jelita, by nie doszło podczas akcji porodowej do niekontrolowanego oddania kału. 

5. Jak się robi lewatywę przed porodem?
Lewatywa przed porodem jest wskazana, gdy przyszła mama cierpi na przewlekłe zaparcia. To wtłaczanie specjalnego roztworu do okrężnicy oraz jelita grubego, by zapobiec podczas porodu niekontrolowanemu oddawaniu kału. Oczywiście ciężarna może nie zgodzić się na wykonanie takiego zabiegu. Jeśli nie chcesz, aby wykonywał go personel medyczny, możesz w aptece kupić specjalny zestaw z roztworem fosforanu potasu i lewatywę wykonać samodzielnie w domu, zanim jeszcze udasz się do szpitala. Pamiętaj jednak, że zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta, które znajdują się na opakowaniu.

6. Czy lewatywa przed porodem jest bolesna?
Lewatywa powoduje pewien dyskomfort. To nieprzyjemne uczucie podczas zabiegu niektóre osoby mogą odczuwać także jako ból. 

7. Czy robić lewatywę przed porodem?
Dzięki lewatywie poród przebiega w bardziej higienicznych warunkach, ponieważ zmniejsza się ryzyko niekontrolowanego oddawania kału przez rodzącą. Jednak obowiązujące standardy opieki okołoporodowej określają, że to, czy lewatywa zostanie wykonana ciężarnej przed porodem, zależy wyłącznie od jej decyzji. Przyszła mama może nie wyrazić zgody na taki zabieg. 

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.