Już niedługo na świecie powitasz swojego maluszka. Zanim to nastąpi, zrelaksuj się i zaplanuj wizytę w SPA. Podczas kilkudniowego pobytu w ośrodku lub nawet szybkiego wypadu do Day SPA, zatroszcz się o opuchnięte stopy, cerę, a przede wszystkim kręgosłup nadwyrężony dźwiganiem słodkiego ciężaru. Podpowiadamy, jakie zabiegi idealnie sprawdzą się dla przyszłych mam.
SPA dla ciała i dla ducha
Ciąża to wyjątkowy czas! W Twoim organizmie w ciągu 9 miesięcy zachodzą przeróżne, często bardzo intensywne zmiany, które niekiedy są powodem gorszego samopoczucia i wyglądu oraz problemów z kręgosłupem. To dlatego odrobina wytchnienia, totalny relaks w ciąży i wyciszenie przed zbliżającym się porodem są jak najbardziej wskazane.
O wizycie w SPA najlepiej pomyśleć w II trymestrze. Wtedy ryzyko poronienia maleje, a przyszła mama nabiera sił po ciężkich tygodniach męczących nudności i wymiotów. Na pobyt w SPA udaj się najpóźniej do 34. tygodnia. Po tym czasie zwiększa się ryzyko przedwczesnego porodu, dlatego lepiej nie planować już wyjazdów.
Ważne
Zanim wybierzesz idealne miejsce na odpoczynek, poradź się swojego lekarza. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, Twój ginekolog nie powinien mieć żadnych zastrzeżeń do takiego wyjazdu. Pamiętaj, że wiele ośrodków SPA wymaga zaświadczenia od lekarza prowadzącego ciążę, aby potwierdzić brak jakichkolwiek przeciwwskazań do zaproponowanych zabiegów.
Jak wybrać najlepsze SPA dla kobiety w ciąży?
Przy wyborze idealnego miejsca na relaks warto wziąć pod uwagę przede wszystkim fachową obsługę oraz doświadczony personel, który będzie pomocny w każdej sytuacji. Przed zarezerwowaniem pakietu, przeczytaj opinie innych gości hotelowych, aby potem się nie rozczarować. Ważną kwestią jest także wyżywienie. Dla przyszłej mamy zdrowa dieta to podstawa, dlatego sprawdź menu i upewnij się, że będziesz miała dostęp do zbilansowanych posiłków dopasowanych do Twoich potrzeb. W ciąży w sposób szczególny powinnaś przecież dbać o to, co znajduje się na Twoim talerzu.
Wybierz takie miejsce na relaks, do którego podróż będzie trwała nie więcej niż 2-3 godziny. Najlepiej skupić się na SPA, które w niedalekim sąsiedztwie ma placówkę medyczną, aby w razie nagłej potrzeby szybko dotrzeć do szpitala. Dodatkowo polecamy ośrodki, w których będziesz mogła odpocząć nie tylko na basenie, ale też na łonie natury.
Jakie zabiegi SPA są bezpieczne dla kobiety w ciąży?
Ośrodki SPA bardzo często oferują przyszłym mamom specjalne pakiety, z których warto skorzystać. W ciąży możesz pozwolić sobie np. na tonizującą lub ujędrniającą maseczkę na twarz i biust (kosmetyki nie powinny być nakładane na wrażliwe sutki i brodawki!). W SPA wypróbuj skuteczność kosmetyków dla mam, które zapobiegają rozstępom. Skuś się na refleksologiczny, aromaterapeutyczny i delikatny drenaż limfatyczny spuchniętych stóp lub obrzmiałych łydek.
Ważne
Sprawdź, jakie kosmetyki wykorzystywane są w gabinetach masażu i odnowy biologicznej. Powinnaś unikać produktów z dodatkiem retinolu, kwasów owocowych, jodu, kofeiny i kwasu alfa-liponowego. Te składniki mogą podrażniać Twoją skórę i przenikać przez nią do krwioobiegu. Zabiegi złuszczająco-liftingujące lepiej odłóż na później.
Masaż kręgosłupa i pielęgnacja dłoni oraz stóp
Możesz również wybrać chwilę ulgi dla mięśni miednicy oraz kręgosłupa podczas masażu (nie powinnaś jednak długo leżeć na brzuchu, najlepiej poprosić o masaż w pozycji siedzącej). Oczywiście tradycyjny manicure i pedicure oraz masaż dłoni także są jak najbardziej wskazane. Jeśli chcesz pomalować paznokcie, upewnij się wcześniej, że w salonie kosmetycznym lakiery i zmywacze nie zawierają szkodliwego acetonu, formaldehydu i toluenu.
Ważne
Bezwzględnie zrezygnuj z zabiegów, które polegają na stymulacji prądem i ultradźwiękami. Krioterapia, wizyty w każdym rodzaju sauny, w łaźni parowej i w jacuzzi nie wchodzą w grę. Przegrzewanie organizmu może zwiększyć ciśnienie i być groźne dla Ciebie i dla dziecka. Zapomnij również o sesjach w solarium oraz kosmetycznych zabiegach z użyciem lasera.
Basen i kapsuła floatingowa
Podczas wizyty w SPA koniecznie skorzystaj z basenu. Możesz pływać ulubionym stylem albo wziąć udział w zajęciach aqua fitness dla przyszłych mam. To świetnie działa na kręgosłup i mięśnie. W wodzie jesteś lekka i możesz się odprężyć. Najlepiej, jeśli woda w basenie będzie ozonowana. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia infekcji grzybiczej dróg rodnych.
Ostatnio dużym zainteresowaniem wśród przyszłym mam cieszą się sesje floatingowe. To kąpiel w dźwiękoszczelnej kapsule, która jest wypełniona do głębokości 30 cm słoną wodą z dodatkiem magnezu i siarki. Już jeden seans cudownie odpręża mięśnie i daje ulgę obciążonym stawom. To również chwila wyciszenia, zniwelowania stresu i odcięcie się od wszystkich zewnętrznych bodźców. Ciało jest lekkie, a osoba, która korzysta z kapsuły floatingowej, ma wrażenie, że lewituje, ponieważ zanika siła grawitacji. Floating polecany jest kobietom w II i III trymestrze. Godzina snu w kapsule jest porównywalna do 4-godzinnego odpoczynku w trakcie nocy!
Konsultacja merytoryczna:
DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA
Specjalista położnictwa i ginekologii
II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP
Szpital Bielański w Warszawie
Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.