MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Nadmierne pocenie się w ciąży

Nadmierne pocenie się w ciąży może u niektórych kobiet budzić obawy lub zawstydzenie. Przyszłe mamy czasem niepokoją się: czy jest to naturalny, fizjologiczny objaw, czy może świadczy o jakichś nieprawidłowościach? Przeczytaj więc, skąd bierze się silne pocenie w ciąży i jak sobie z nim radzić, aby poczuć się pewniej! 
 

4 min. czytania Czer 12, 2024

Silniejsze wydzielanie potu może stanowić jeden z pierwszych objawów ciąży. Utrzymuje się zwykle w pierwszym trymestrze, potem zaś zazwyczaj sytuacja się uspokaja. Nadmierne pocenie może jeszcze jednak wrócić – dzieje się tak zazwyczaj w trzecim trymestrze ciąży, kiedy przyszła mama nosi już naprawdę duży brzuszek. 

Skąd się bierze pocenie na początku ciąży?

Gdy zachodzisz w ciążę, w Twoim ciele zachodzą duże zmiany hormonalne. Zwiększone wydzielanie hormonów nasila pracę gruczołów potowych, rozmieszczonych w skórze człowieka. Ponadto intensyfikuje się wówczas krążenie krwi i przyspiesza przemiana materii. W wyniku tego lekko wzrasta temperatura Twojego ciała – a naturalną reakcję na to stanowi właśnie pocenie się. Jest to bowiem jeden z mechanizmów termoregulacji ciała człowieka, który chroni przed przegrzaniem organizmu. Gdy mijają kolejne miesiące ciąży, zazwyczaj pocenie się ustępuje, jednak problem ten może powrócić przed porodem. 

 

mom with water

 

Nadmierne pocenie się w zaawansowanej ciąży

U kobiet w zaawansowanej ciąży problem pocenia może się ponownie nasilić. Po pierwsze, znacznie przybierają one na wadze. Największy przyrost masy ciała ma miejsce między 20. a 30. tygodniem ciąży. Warto pamiętać, że zwiększenie wagi w ciąży związane jest nie tylko z masą ciała dziecka. Wynika też bowiem z objętości płynu owodniowego i innych czynników – w prawidłowej ciąży odpowiadają one łącznie za aż 9 dodatkowych kilogramów! W trzecim trymestrze przyszła mama ma już więc zwykle duży brzuszek, którego dźwiganie jest coraz bardziej męczące. Wysiłek z tym związany powoduje, że jej ciało dodatkowo się poci. Ponadto przed porodem zachodzą kolejne silne zmiany hormonalne, które mogą wpływać na pracę gruczołów potowych. 

Kiedy ustępuje silne pocenie?

Nadmierna potliwość ustąpi po porodzie, ale będziesz musiała odrobinkę na to poczekać. Początkowo bowiem Twoje ciało będzie się pozbywać nadmiaru wody nagromadzonej w okresie ciąży. Dodatkowo w okresie połogu powoli stabilizuje się gospodarka hormonalna. W tym czasie możesz więc dalej borykać się z intensywnym poceniem się, szczególnie w nocy. Problem ten zazwyczaj ustępuje po kilkunastu tygodniach od porodu, ale może to potrwać także dłużej – zwłaszcza gdy będziesz karmić maluszka piersią. Jednak nie martw się – istnieje kilka sposobów na to, by osłabić pocenie się! Powinno to pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie. 

Sposoby na pocenie w ciąży


 

 

icon bottle

Dbaj o odpowiednie nawodnienie, szczególnie gdy intensywnie się pocisz – tracisz wtedy bowiem sporo wody z organizmu. Miej zawsze pod ręką butelkę z wodą, która pozwoli Ci się ochłodzić i uzupełni poziom płynu w Twoim ciele. 


 

 

diet icon

 

 Dbaj o zdrową dietę, aby kontrolować przybieranie na wadze. Oczywiście każda kobieta w ciąży zwiększa masę, ale warto   pilnować, by przyrost wagi był prawidłowy. Dzięki temu nie będziesz nosić „niepotrzebnych” dodatkowych kilogramów. Unikaj   też kawy, gorących dań i napojów oraz pikantnych potraw – nasilają one 

potliwość. 
 

 

exercise icon in the weight

 Pamiętaj o aktywności fizycznej – dzięki niej dotlenisz organizm i sprawisz, że będzie on prawidłowo   funkcjonował. W czasie ciąży staraj się wybierać takie rodzaje ćwiczeń, które nie powodują znacznego pocenia   się. Jeśli masz problem z nadmierną potliwością, świetny okaże się basen. Możesz też wybrać się na jogę dla   ciężarnych lub robić ćwiczenia rozciągające i relaksujące. 
 

 

 

icon bath

 

Bierz częściej prysznic, nawet kilka razy dziennie. Nie tylko pozwoli on zmyć pot powstały na skórze, lecz także ochłodzi Twoje ciało. Gdy jest   ono rozgrzane, pocenie się nasila. Woda powinna więc być letnia – taka, aby przyniosła Ci orzeźwienie. 
 

 

ikon antiperspirant

 

Stosuj antyperspiranty – blokują one ujście kanalików potowych i rozwój bakterii, które odpowiadają za brzydki zapach potu. W ciąży możesz sięgnąć po preparat do skóry wrażliwej, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia podrażnień na skórze. Wieczorem dokładnie zmyj antyperspirant, aby kanaliki potowe nie były na stałe 

zablokowane.
 

 

temperature icon

Wietrz mieszkanie, zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza i temperaturę – szczególnie w sypialni. Jeśli panuje naprawdę gorące lato, możesz sięgnąć po wachlarzyk lub skorzystać z wiatraczka i gdy wypoczywasz, skierować strumień chłodnego powietrza na swoją twarz. 
 

 

 

icon cap costume

Często zmieniaj bieliznę i ubranie – jeśli trzeba, przebieraj się nawet w ciągu dnia. Noś lekkie, przewiewne stroje, najlepiej z naturalnych tkanin – np. lnu czy bawełny. Unikaj butów z tworzyw sztucznych, możesz też stosować talk do stóp, który osuszy skórę. 

 

 

 

ikon joga

Staraj się nie stresować, zadbaj o relaks. Silne nerwy mogą bowiem wpływać na nadmierną potliwość. Gdy jesteś zestresowana, spróbuj się wyciszyć. Pójdź na spokojny spacer, posłuchaj muzyki relaksującej. Możesz też napić się melisy i robić ćwiczenia oddechowe. 

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.