MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Dieta w III trymestrze ciąży

W III trymestrze ciąży Twoje dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Wszystkie potrzebne do tego składniki odżywcze czerpie bezpośrednio od Ciebie, dlatego zdrowe odżywianie jest teraz bardzo ważne. Codzienne posiłki powinny zapewniać Ci odpowiednią ilość kalorii, witamin, składników mineralnych i innych składników odżywczych. Jak zatem powinna wyglądać dieta ciężarnej w III trymestrze?

5min. czytania Maj 27, 2024

To, co jesz w III trymestrze, jest bardzo ważne dla Twojego dziecka. Rośnie ono niezwykle dynamicznie i potrzebuje przede wszystkim odpowiedniej ilości dobrej jakości białka, kwasów omega-3, żelaza, cynku, jodu oraz witamin. Wszystkie te substancje bierze prosto od Ciebie, więc nawet niewielkie ich niedobory mogą być dla Was niekorzystne. Zobacz, jak wygląda przykładowy jadłospis w 3. trymestrze ciąży.

Ważne

Ogólna wartość energetyczna codziennej diety kobiet w III trymestrze ciąży powinna zostać zwiększona o 475 kalorii na dobę w porównaniu do stanu sprzed ciąży.

Co jeść w ciąży? Dobre białko! 

Bardzo ważną rolę w odżywaniu kobiet w ciąży odgrywa białko. Jest ono podstawowym składnikiem budulcowym wszystkich komórek ciała Twojego dziecka, ale również tkanek łożyska. Badania wskazują, że zwiększenie ilości białka spożywanego przez kobietę ciężarną w kolejnych trymestrach może ograniczać ryzyko niskiej urodzeniowej masy ciała dziecka. 

Oczywiście ważna jest nie tylko ilość, ale i jakość spożywanego białka. Ponad 60% ogólnej ilości dobowego zapotrzebowania na ten składnik powinno pokrywać pełnowartościowe białko pochodzenia zwierzęcego: , mleko i jego przetwory, chude mięso oraz ryby. Pozostałe 40% powinno pochodzić z roślin – m.in.. fasoli, grochu, soczewicy czy bobu. 

Ważne

Kobiety w ciąży nie powinny pić niepasteryzowanego mleka ani jeść otrzymywanych z niego serów pleśniowych ze względu na ryzyko zakażenia bakterią Listeria monocytogenes. Należy unikać też surowych ryb, które także mogą być źródłem chorobotwórczych bakterii.

Odżywianie w III trymestrze ciąży – tłuszcze

W III trymestrze spożycie tłuszczów powinno wzrosnąć o około 16 gramów na dobę w porównaniu do diety sprzed ciąży. Należy jeść jak najmniej nasyconych kwasów tłuszczowych i kwasów tłuszczowych trans, znajdujących się w tłustym mięsie i pełnotłustych produktach mlecznych, produktach typu fast food, zupach w proszku, chipsach czy słodyczach. Mogą one niekorzystnie wpływać na rozwój dziecka, a u Ciebie powodować podwyższenie poziomu cholesterolu.

Wskazane jest natomiast spożywanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie z grupy omega-3. Są one niezbędne m.in. do prawidłowego rozwoju mózgu dziecka oraz jego ośrodkowego układu nerwowego (przede wszystkim kwas DHA), odpowiadają u maluszka za ostrość widzenia oraz podnoszą odporność. Można je znaleźć m.in. w tłustych rybach morskich (takich jak śledź, makrela, łosoś), oleju rzepakowym, orzechach włoskich i siemieniu lnianym.

 

3 trimester diet

 

Odżywianie w III trymestrze ciąży – węglowodany

U kobiet ciężarnych, podobnie jak u ogółu społeczeństwa, węglowodany powinny pokrywać od 45 do 65% dziennego zapotrzebowania energetycznego – są one podstawowym źródłem energii zarówno w organizmie mamy, jak i rozwijającego się dziecka. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebują ich m.in. komórki mózgu. 

Ważne, by w diecie kobiety w ciąży znajdowały się głównie węglowodany złożone, które są powoli trawione przez organizm i zapewniają mu regularny dopływ energii. Szczególnie ważny jest błonnik - można go znaleźć m.in. w warzywach i owocach oraz produktach zbożowych z pełnego przemiału (razowe pieczywo, płatki owsiane, pełnoziarniste kasze). 

 

carbohydrates 3 trimester

 

Dieta dla ciężarnej w 3. trymestrze ciąży – składniki mineralne i witaminy

Na końcowym etapie ciąży cały czas powinnaś uwzględniać w diecie produkty bogate w witaminy z grupy B oraz witaminę D. Te pierwsze są niezbędne m.in. do prawidłowego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dziecka, a także przemian węglowodanów w organizmie. Z kolei witamina D jest bardzo ważna dla mineralizacji kości maluszka, może też zmniejszać ryzyko alergii oraz chorób autoimmunologicznych. Jej głównym źródłem jest synteza w skórze, zachodząca pod wpływem promieni słonecznych. 

Do prawidłowego rozwoju Twojego dziecka w III trymestrze ciąży potrzebne są także jod, żelazo, wapń oraz cynk. Żelazo (znajduje się m.in. w mięsie) bierze udział w produkcji czerwonych krwinek, a dokładnie hemoglobiny transportującej tlen do komórek. Niedobór cynku (jego źródłem są m.in. kasze oraz orzechy) może wpływać niekorzystnie na rozwój układu immunologicznego dziecka. Znajdujący się głównie w mleku i jego przetworach wapń jest z kolei niezbędnym składnikiem układu kostnego.

 

nutrition during pregnancy

 

Wszystkie potrzebne Tobie i Twojemu dziecku substancje odżywcze, w tym witaminy i składniki mineralne, znaleźć można w pożywieniu. W okresie ciąży w wielu przypadkach konieczna bywa jednak ich suplementacja. Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju preparaty witaminowe czy suplementy możesz przyjmować jedynie po konsultacji z lekarzem.

 

question mark  Pytania i odpowiedzi

1. Czego nie pić w 3. trymestrze?  

Przede wszystkim w 3. trymestrze – jak i przez cały wcześniejszy okres ciąży – nie należy pić alkoholu. Powinno się także unikać niepasteryzowanego mleka oraz przetworów z niego produkowanych. Ponadto warto ograniczyć spożycie gazowanych napojów – mogą one bowiem sprzyjać pojawianiu się problemów gastrycznych, takich jak zgaga.  

2. Czego nie jeść w 3. trymestrze?  

Kobiety w 3. trymestrze, podobnie jak w poprzednich etapach ciąży, nie powinny jeść serów pleśniowych z niepasteryzowanego mleka. Powinny też unikać surowych ryb – w postaci np. sushi. Warto jednak zaznaczyć, że ryby poddane obróbce termicznej, np. pieczone, są bezpieczne do spożycia, a nawet zalecane w tym okresie. Warto również ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z diety wysoko przetworzone produkty, takie jak fast food i chipsy. Dodatkowo, zaleca się kontrolowanie spożycia słodyczy.

3. Ile się tyje w 3. trymestrze?  

W 3. trymestrze ciąży następuje zwykle spory przyrost masy ciała przyszłej mamy, związany m.in. z faktem, że dziecko w jej łonie wyjątkowo szybko zwiększa teraz swoją wagę. Zwykle kobiety w tym okresie przybierają około 1-2 kilogramów miesięcznie, przyrost ten może różnić się jednak u poszczególnych mam. W razie wątpliwości co do zbyt dużej (lub odwrotnie – zbyt małej) liczby kilogramów u kobiety na tym etapie ciąży, warto skonsultować się z lekarzem.  

 

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.