Dieta w III trymestrze ciąży

Dieta w III trymestrze ciąży

Ciąża
Artykuł
List 20, 2024
5 min.

W III trymestrze ciąży Twoje dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Wszystkie potrzebne do tego składniki odżywcze czerpie bezpośrednio od Ciebie, dlatego zdrowe odżywianie jest teraz bardzo ważne. Codzienne posiłki powinny zapewniać Ci odpowiednią ilość kalorii, witamin, składników mineralnych i innych składników odżywczych. Jak zatem powinna wyglądać dieta ciężarnej w III trymestrze?

To, co jesz w III trymestrze, jest bardzo ważne dla Twojego dziecka. Rośnie ono niezwykle dynamicznie i potrzebuje przede wszystkim odpowiedniej ilości dobrej jakości białka, kwasów omega-3, żelaza, cynku, jodu oraz witamin. Wszystkie te substancje bierze prosto od Ciebie, więc nawet niewielkie ich niedobory mogą być dla Was niekorzystne. Zobacz, jak wygląda przykładowy jadłospis w 3. trymestrze ciąży.

Ważne

Ogólna wartość energetyczna codziennej diety kobiet w III trymestrze ciąży powinna zostać zwiększona o 475 kalorii na dobę w porównaniu do stanu sprzed ciąży.

Co jeść w ciąży? Dobre białko! 

Bardzo ważną rolę w odżywaniu kobiet w ciąży odgrywa białko. Jest ono podstawowym składnikiem budulcowym wszystkich komórek ciała Twojego dziecka, ale również tkanek łożyska. Badania wskazują, że zwiększenie ilości białka spożywanego przez kobietę ciężarną w kolejnych trymestrach może ograniczać ryzyko niskiej urodzeniowej masy ciała dziecka. 

Oczywiście ważna jest nie tylko ilość, ale i jakość spożywanego białka. Ponad 60% ogólnej ilości dobowego zapotrzebowania na ten składnik powinno pokrywać pełnowartościowe białko pochodzenia zwierzęcego: , mleko i jego przetwory, chude mięso oraz ryby. Pozostałe 40% powinno pochodzić z roślin – m.in.. fasoli, grochu, soczewicy czy bobu. 

Ważne

Kobiety w ciąży nie powinny pić niepasteryzowanego mleka ani jeść otrzymywanych z niego serów pleśniowych ze względu na ryzyko zakażenia bakterią Listeria monocytogenes. Należy unikać też surowych ryb, które także mogą być źródłem chorobotwórczych bakterii.

Odżywianie w III trymestrze ciąży – tłuszcze

W III trymestrze spożycie tłuszczów powinno wzrosnąć o około 16 gramów na dobę w porównaniu do diety sprzed ciąży. Należy jeść jak najmniej nasyconych kwasów tłuszczowych i kwasów tłuszczowych trans, znajdujących się w tłustym mięsie i pełnotłustych produktach mlecznych, produktach typu fast food, zupach w proszku, chipsach czy słodyczach. Mogą one niekorzystnie wpływać na rozwój dziecka, a u Ciebie powodować podwyższenie poziomu cholesterolu.

Wskazane jest natomiast spożywanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie z grupy omega-3. Są one niezbędne m.in. do prawidłowego rozwoju mózgu dziecka oraz jego ośrodkowego układu nerwowego (przede wszystkim kwas DHA), odpowiadają u maluszka za ostrość widzenia oraz podnoszą odporność. Można je znaleźć m.in. w tłustych rybach morskich (takich jak śledź, makrela, łosoś), oleju rzepakowym, orzechach włoskich i siemieniu lnianym.

 

3 trimester diet

 

Odżywianie w III trymestrze ciąży – węglowodany

U kobiet ciężarnych, podobnie jak u ogółu społeczeństwa, węglowodany powinny pokrywać od 45 do 65% dziennego zapotrzebowania energetycznego – są one podstawowym źródłem energii zarówno w organizmie mamy, jak i rozwijającego się dziecka. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebują ich m.in. komórki mózgu. 

Ważne, by w diecie kobiety w ciąży znajdowały się głównie węglowodany złożone, które są powoli trawione przez organizm i zapewniają mu regularny dopływ energii. Szczególnie ważny jest błonnik - można go znaleźć m.in. w warzywach i owocach oraz produktach zbożowych z pełnego przemiału (razowe pieczywo, płatki owsiane, pełnoziarniste kasze). 

 

carbohydrates 3 trimester

 

Dieta dla ciężarnej w 3. trymestrze ciąży – składniki mineralne i witaminy

Na końcowym etapie ciąży cały czas powinnaś uwzględniać w diecie produkty bogate w witaminy z grupy B oraz witaminę D. Te pierwsze są niezbędne m.in. do prawidłowego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dziecka, a także przemian węglowodanów w organizmie. Z kolei witamina D jest bardzo ważna dla mineralizacji kości maluszka, może też zmniejszać ryzyko alergii oraz chorób autoimmunologicznych. Jej głównym źródłem jest synteza w skórze, zachodząca pod wpływem promieni słonecznych. 

Do prawidłowego rozwoju Twojego dziecka w III trymestrze ciąży potrzebne są także jod, żelazo, wapń oraz cynk. Żelazo (znajduje się m.in. w mięsie) bierze udział w produkcji czerwonych krwinek, a dokładnie hemoglobiny transportującej tlen do komórek. Niedobór cynku (jego źródłem są m.in. kasze oraz orzechy) może wpływać niekorzystnie na rozwój układu immunologicznego dziecka. Znajdujący się głównie w mleku i jego przetworach wapń jest z kolei niezbędnym składnikiem układu kostnego.

 

nutrition during pregnancy

 

Wszystkie potrzebne Tobie i Twojemu dziecku substancje odżywcze, w tym witaminy i składniki mineralne, znaleźć można w pożywieniu. W okresie ciąży w wielu przypadkach konieczna bywa jednak ich suplementacja. Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju preparaty witaminowe czy suplementy możesz przyjmować jedynie po konsultacji z lekarzem.

 

question mark  Pytania i odpowiedzi

1. Czego nie pić w 3. trymestrze?  

Przede wszystkim w 3. trymestrze – jak i przez cały wcześniejszy okres ciąży – nie należy pić alkoholu. Powinno się także unikać niepasteryzowanego mleka oraz przetworów z niego produkowanych. Ponadto warto ograniczyć spożycie gazowanych napojów – mogą one bowiem sprzyjać pojawianiu się problemów gastrycznych, takich jak zgaga.  

2. Czego nie jeść w 3. trymestrze?  

Kobiety w 3. trymestrze, podobnie jak w poprzednich etapach ciąży, nie powinny jeść serów pleśniowych z niepasteryzowanego mleka. Powinny też unikać surowych ryb – w postaci np. sushi. Warto jednak zaznaczyć, że ryby poddane obróbce termicznej, np. pieczone, są bezpieczne do spożycia, a nawet zalecane w tym okresie. Warto również ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z diety wysoko przetworzone produkty, takie jak fast food i chipsy. Dodatkowo, zaleca się kontrolowanie spożycia słodyczy.

3. Ile się tyje w 3. trymestrze?  

W 3. trymestrze ciąży następuje zwykle spory przyrost masy ciała przyszłej mamy, związany m.in. z faktem, że dziecko w jej łonie wyjątkowo szybko zwiększa teraz swoją wagę. Zwykle kobiety w tym okresie przybierają około 1-2 kilogramów miesięcznie, przyrost ten może różnić się jednak u poszczególnych mam. W razie wątpliwości co do zbyt dużej (lub odwrotnie – zbyt małej) liczby kilogramów u kobiety na tym etapie ciąży, warto skonsultować się z lekarzem.  

 

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?
Artykuł
 Mama wypełniająca plan porodu

Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?

Plan porodu to dokument określający oczekiwania rodzącej związane z opieką okołoporodową, samym porodem i połogiem. Warto go przygotować, by poczuć się pewniej.

6 min. czytania

View details 34. tydzień ciąży
Artykuł
34 tydzień ciąży – przyszła mama relaksuje się

34. tydzień ciąży

34. tydzień ciąży to połowa 8. miesiąca. Twoje ciało przygotowuje się do porodu. W szkole rodzenia dowiesz się, jak przebiega ten proces i jakie są jego symptomy.

6 min. czytania

View details Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG
Artykuł
Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Domyślasz się, że możesz być w ciąży? Choć test z apteki nie pokazał dwóch kresek, cały czas odczuwasz pierwsze symptomy ciążowe?

5 min. czytania

View details Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!
Artykuł
Jak przyspieszyć poród

Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!

Na narodziny dziecka czekasz całe 9 miesięcy. Nic dziwnego, że niepokoisz się, jeśli maluszek nie pojawia się na świecie w terminie.

5 min. czytania

View details Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?
Artykuł
Noworodek po porodzie

Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?

Od ułożenia i położenia płodu w brzuchu mamy zależy to, w jaki sposób dziecko przyjdzie na świat – czy będzie to poród siłami natury czy też poprzez cesarskie cięcie.

6 min. czytania

View details Domowe sposoby na mdłości w ciąży
Artykuł
Domowe sposoby na nudności

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Nawracające codziennie nudności w ciąży to problem większości kobiet. Jeśli i Ty się z nim zmagasz, przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość.

8 min. czytania

View details Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista
Artykuł
Kobieta w ciąży podczas wizyty u ginekologa

Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista

Jesteś ciekawa, jak przebiega wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży? O co możesz zapytać lekarza i czy w jakiś sposób powinnaś przygotować się do badania?

3 min. czytania

View details Prawidłowa waga i BMI w ciąży
Artykuł
bmi

Prawidłowa waga i BMI w ciąży

Utrzymywanie prawidłowej wagi w ciąży jest ważne ze względu na zdrowie mamy i dziecka. Dowiedz się, ile najlepiej przytyć w ciąży w zależności od wagi wyjściowej.

6 min. czytania

View details USG połówkowe – dlaczego takie ważne?
Artykuł
USG połówkowe

USG połówkowe – dlaczego takie ważne?

USG połówkowe wykonuje się u kobiet w II trymestrze ciąży, najlepiej

4 min. czytania

View details Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?
Artykuł
Stres w ciąży i gdy starasz się o dziecko

Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?

Problemy z zajściem w ciążę to dla wielu par w dużej mierze skutek stresu.

5 min. czytania

View details Obawy w I trymestrze ciąży. Checklista
Artykuł
Objawy w I trymestrze ciąży

Obawy w I trymestrze ciąży. Checklista

Niedawno dowiedzieliście się, że będziecie rodzicami!

3 min. czytania

View details Ćwiczenia 30 minut dziennie – dla zdrowia mamy i dziecka!
Artykuł
Aktywność fizyczna w ciąży – kobieta siedząca w pozycji relaksacyjnej

Ćwiczenia 30 minut dziennie – dla zdrowia mamy i dziecka!

Czy to prawda, że aktywność fizyczna w ciąży jest niewskazana i kobiety powinny w tym czasie odpoczywać i unikać wysiłku? Nic bardziej mylnego!

4 min. czytania

View details Ciąża po 40. roku życia. Kiedy zostać mamą?
Artykuł
mama-przytulająca-niemowlę

Ciąża po 40. roku życia. Kiedy zostać mamą?

Wiek, w którym kobiety decydują się na macierzyństwo, jest bardzo różny. Pierwsza ciąża po 40. już nie szokuje, więc kiedy najlepiej zostać mamą?

5 min. czytania

View details Trening mięśni Kegla w ciąży
Artykuł
Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży

Trening mięśni Kegla w ciąży

Mięśnie Kegla są dla kobiet szczególnie ważne. Otaczają one pochwę, odbytnicę i cewkę moczową, podtrzymują też od dołu narządy jamy brzusznej.

4 min. czytania

View details Jakie owoce jeść w ciąży? Które warzywa wybierać?
Artykuł
Owoce i warzywa w ciąży

Jakie owoce jeść w ciąży? Które warzywa wybierać?

W ciąży w sposób szczególny powinnaś zwrócić uwagę na to, co znajduje się na Twoim talerzu. Pamiętaj, że jesz dla dwojga, nie za dwoje!

7 min. czytania

View details Infografika - Dieta w trakcie ciąży
Artykuł
Dieta w trakcie ciąży

Infografika - Dieta w trakcie ciąży

Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? To wspaniała wiadomość! Koniecznie zadbaj o swoje zdrowie i zwróć szczególną uwagę na to, co jesz.

1 min. czytania

View details Jak przygotować dom na przybycie maluszka? Checklista
Artykuł
Jak przygotować dom na przybycie maluszka? Checklista

Jak przygotować dom na przybycie maluszka? Checklista

Jeśli dzień porodu zbliża się już wielkimi krokami, pewnie zastanawiacie się, jak przemeblować dom i przystosować go do potrzeb rodziny z małym dzieckiem.

3 min. czytania

View details Skurcze Braxtona Hicksa
Artykuł
Skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa nie są to jeszcze prawdziwe skurcze porodowe. Bywają odczuwalne, ale nie musi towarzyszyć im ból.

3 min. czytania

View details SPA w ciąży – doskonały sposób na relaks
Artykuł
Kobieta w ciąży w SPA

SPA w ciąży – doskonały sposób na relaks

SPA w ciąży to świetny pomysł! Póki jeszcze masz wolny czas, koniecznie dobrze go wykorzystaj - na relaks!

4 min. czytania