MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Jak spędzić czas wolny?

Wraz z przyjściem na świat maluszka Twoje życie uległo dużej zmianie. Przeważająca część Twojej uwagi skupiła się na dziecku i jego potrzebach. Pamiętaj jednak, że również Tobie należy się odpoczynek i chwila relaksu. Zadbaj o swój czas wolny – w myśl zasady: szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko! 

5min. czytania Sty 15, 2024

Czas wolny dla każdej mamy

Kiedy zostajesz mamą, czujesz się szczęśliwa i spełniona. Ale macierzyństwo to też czas trudny i męczący. Być może obawiasz się o to, jak sobie poradzisz w tej nowej roli. Może Cię też przytłaczać nadmiar nowych obowiązków, niewyspanie. Kiedy takie stresujące odczucia się nawarstwiają, wpływa to źle na samopoczucie. Postaraj się więc zrobić coś dla siebie samej – czyli zorganizuj sobie czas wolny i poczuj się aktywną mamą. 

Po co Ci czas wolny?

Psychologowie są zgodni co do tego, że znalezienie czasu dla siebie jest ogromnie ważne w życiu każdego człowieka – a szczególnie młodych rodziców. Łatwo bowiem jest zacząć skupiać się wyłącznie na potrzebach dziecka i zapomnieć o sobie. Tymczasem skupienie zbytniej uwagi wyłącznie na jednym aspekcie swojego życia, na dłuższą metę prawie nigdy nie kończy się dobrze. Twój relaks oznacza też spokój dla maluszka. Gdy nie jesteś wypoczęta, może zacząć Cię napadać stres, zmęczenie czy frustracja. Te zaś emocje nie idą w parze z tak odpowiedzialnym zadaniem jak wychowywanie dziecka.

Definicja czasu wolnego jest Twoją własną definicją, dlatego spróbuj zorganizować swój czas wolny tak, jak najbardziej lubisz. Spędź go w gronie bliskich, przyjaciół albo… w samotności. Nie ma w tym nic złego, że potrzebujesz chwili wytchnienia tylko dla siebie. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą Cię zainspirować.

 

mom on a walk

 

Idź na spacer w czasie wolnym

Najtrudniejszy jest pierwszy krok. Młode mamy często stresują się przed zostawieniem maluszka z inną osobą. Ale ten lęk jest zwykle nieuzasadniony i w końcu okazuje się, że strach ma wielkie oczy. Poproś partnera, aby któregoś weekendu sam poszedł z maluszkiem na spacer. Możesz też spytać o pomoc babcie czy dziadków, którzy zazwyczaj ogromnie cieszą się na możliwość spędzenia czasu z wyczekanym wnuczkiem. Ty zaś spróbuj na chwilę oderwać się od matczynych obowiązków i zorganizuj sobie czas wolny. Pamiętaj, to nie jest egoizm! Dbając o swoje samopoczucie, dbasz bowiem o dobro całej swojej rodziny. Na początku możesz po prostu pójść na spacer i się wyciszyć. Kontakt z naturą koi nerwy i pozwala na spokojne przemyślenia. Taki samotny spacer to coś zupełnie innego niż wyjście z maluszkiem w wózeczku. Wtedy bowiem całą swoją uwagę skupiasz na dziecku – a to nie jest czas wolny! Daj sobie więc szansę na to, abyś zrelaksowała się na leniwym spacerze, w trakcie którego odpoczniesz od wszelkich obowiązków.

Spotkania z przyjaciółmi w czasie wolnym

Po porodzie często kontakty towarzyskie ulegają rozluźnieniu. To zupełnie naturalne, ponieważ początkowo uczysz się nowej roli – bycia mamą. Twoje przyjaciółki – niezależnie od tego, czy same są też mamami, czy nie – na pewno to rozumieją. Ale może już czas odświeżyć znajomości? Ustal z partnerem czy inną bliską osobą, kiedy ktoś mógłby zastąpić Cię przy maluszku, a sama zaproponuj przyjaciółce wspólne wyjście.

 

meeting a friend

 

Możecie pójść razem do SPA i się zregenerować. Twoje ciało po ciąży jest spragnione szczególnej pielęgnacji, więc upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu: zadbasz o siebie, a jednocześnie zyskasz okazję do rozmów od serca z przyjaciółką. Przecież tak wiele zmieniło się w Twoim życiu – o tym warto porozmawiać z zaufaną osobą! Jeśli macie mniej czasu, wybierzcie się po prostu na kawę. A może narzekasz na pustki w szafie, bo Twoje ciało zmieniło się po ciąży? Wspólne zakupy to także świetne rozwiązanie. Pozwoli Ci zapełnić wieszaki nową garderobą, Ty zaś poczujesz się zrelaksowana, piękna i odmieniona!

Oddaj się pasji w czasie wolnym

Natłok nowych obowiązków często sprawia, że zapominamy o swoich pasjach, zainteresowaniach, hobby. Jest to jednak bardzo ważne, aby od czasu do czasu zająć się tym, co kochamy robić, i w ten sposób oderwać myśli od codzienności. Spytaj w bibliotece o książkę dla mamy – ciekawa lektura przyda Ci się też na przykład podczas karmienia maluszka. A może przed ciążą uwielbiałaś biegać lub ćwiczyć? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wróciła do aktywności fizycznej! Możesz też pójść do kina na film, o którym wszyscy wokół mówią, czy też w inny sposób nadrobić zaległości kulturalne. 

Wyjście we dwoje w czasie wolnym

Kiedy już bez obaw zostawiasz maluszka pod czułą opieką bliskich, zadbaj też o swój związek. Poproś którąś z babć czy koleżanek, aby zajęły się Twoim dzieckiem, sama zaś zaproponuj partnerowi wyjście we dwoje. Być może już dawno nie mieliście na to czasu – a chwile bliskości i intymności potrzebne są w każdym związku. Włóż nową sukienkę, spójrz z zadowoleniem w lustro i wybierzcie się razem na romantyczną kolację. Zapewne szybko odkryjecie, że dawno już nie mieliście okazji do długiej, otwartej rozmowy. Taki czas wolny we dwoje pozwoli Wam obojgu odpocząć od stresów – i na nowo wzajemnie się oczarować!

 

time for two

 

Wyjście z dzieckiem w czasie wolnym

Oczywiście może też się zdarzyć, że akurat wszyscy są zajęci i nikt nie może Cię odciążyć w opiece nad maluszkiem. To jednak nie oznacza, że nie możesz być aktywną mamą, rozwijającą swoje pasje. W dużych miastach powstaje coraz więcej miejsc – kin, salonów SPA – przeznaczonych specjalnie dla młodych mam z dzieckiem. Jeśli zaś żyjesz w mniejszej miejscowości, możesz się rozejrzeć za rozmaitymi społecznie organizowanymi klubikami czy kółkami zainteresowań, które zrzeszają młode mamy.

Wyrzuty sumienia w czasie wolnym

Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to że nie powinnaś mieć żadnych wyrzutów sumienia. Nie jesteś robotem. Nie jesteś też wyłącznie mamą. Zadbaj o to, abyś miała również czas na realizowanie się jako ciekawa świata, ambitna kobieta. Masz pełne prawo odczuwać zmęczenie i pragnąć na chwilę oderwać się od macierzyńskich obowiązków. Jeśli zapewnisz sobie regularnie pewną dawkę relaksu, z dużo większą energią i ochotą wrócisz do codziennych zajęć. Poczujesz się szczęśliwa i spełniona, a to korzystnie wpłynie na całą Twoją rodzinę.

mom's relaxation

 

strefa taty
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.