Pościel dla niemowlaka – dziecko w kombinezonie do spania

Pościel do wózka i łóżeczka niemowlaka – co wybrać?

0-4 miesiące
Artykuł
Sty 15, 2024
5 min.

Właśnie kompletujesz wyprawkę dla swojego dziecka i zastanawiasz się, jaka pościel do wózka będzie najbardziej praktyczna lub która pościel do łóżeczka może sprawdzić się w Waszym przypadku? Oto kilka podpowiedzi, które przybliżą Cię do podjęcia decyzji. Poznaj różne rodzaje poszewek i poduszek, a także dowiedz się, czym nie należy przykrywać noworodka i niemowlaka.

Po wyborze łóżeczka i wózka przychodzi czas na kolejne elementy domowej wyprawki, czyli pościel dla niemowlaka. Która kołderka i poduszka do łóżeczka będą najlepsze? Czy poduszka klin do wózka jest naprawdę potrzebna? Znajdź odpowiedź na nurtujące Cię pytania i z naszą pomocą zapewnij maluszkowi komfortowy, bezpieczny i spokojny sen.

Pościel do łóżeczka – o tym musisz pamiętać!

W przypadku noworodków i niemowląt podczas przygotowywania łóżeczka do snu należy usunąć z niego wszystkie miękkie i luźne tkaniny oraz przedmioty. Poduszki, kocyki, kołderki, ochraniacze na szczebelki, dekoracyjne kokony okalające obwód łóżeczka czy nawet maskotki mogą zwiększać ryzyko uduszenia dziecka w trakcie nocy (tzw. SIDS – zespół nagłej śmierci łóżeczkowej). Maluszek może je na siebie zarzucić, dlatego lepiej nie kusić losu i profilaktycznie pozbyć się wszystkich potencjalnie niebezpiecznych akcesoriów.

Czy wiesz, że…

W niektórych krajach zakazano sprzedaży ochraniaczy na szczebelki łóżeczka, aby zminimalizować ryzyko tzw. śmierci łóżeczkowej u niemowląt (SIDS).

Pościel do łóżeczka a zawijanie w rożek

Noworodki i niemowlęta można jednak zawijać do snu w rożek lub specjalny otulacz. Wiele dzieci zasypia w nich szybciej, przyjmując pozycję embrionalną. Czują się bowiem tak, jakby były w brzuchu mamy. Owinięty maluszek musi jednak swobodnie poruszać nóżkami (co jest ważne w prawidłowym rozwoju bioderek).

Kiedy należy zrezygnować z otulania pościelą do łóżeczka?

Z otulania należy zrezygnować, kiedy niemowlę zaczyna być bardziej ruchliwe i próbuje się samodzielnie obracać na brzuszek. Wtedy zaleca się, aby do 12. miesiąca życia dziecko spało w specjalnym śpiworku. Oczywiście w ciągu dnia, kiedy cały czas masz szkraba na oku, możesz przykryć go kocykiem lub kołderką. Dodatkowo fizjoterapeuci zalecają, aby przez pierwsze 2 lata życia maluszek nie spał na poduszce, która może zniekształcać główkę i powodować wady postawy.

 

Baby sleeping

 

Poszewki na pościel do łóżeczka – jak je wybierać?

Dziecięca pościel powinna być dopasowana do rozmiarów łóżeczka. W sklepach znajdziesz gotowe komplety w przeróżnych rozmiarach. Najczęściej kołderki do łóżeczka mają wymiar 70 x 100 cm, 90 x 120 cm lub 100 x 135 cm. Z kolei poszewki na poduszki to zazwyczaj rozmiar 30 x 40 cm lub 40 x 60 cm. Do zestawu należy wybrać też prześcieradło – np. z gumką – które powinno pasować do długości i szerokości materacyka. Warto zdecydować się na pościel dla niemowlaka w jasnych odcieniach, ponieważ tak samo jak ubranka, trzeba ją prać w wysokich temperaturach. Najwygodniejszym i praktycznym rozwiązaniem są zatem poszewki, które nie będą farbować w wysokiej temperaturze.

Rodzaj materiału oraz zapięcia w pościeli do łóżeczka

Powłoczki na pościel do łóżeczka bez wątpienia powinny być wykonane z miłych w dotyku i delikatnych materiałów. Dobrze, jeśli nie mają grubych szwów czy guzików, którymi maluszek może zadrapać sobie buźkę. Najlepiej sprawdzają się poszwy z ukrytym zamkiem błyskawicznym. Jeśli chodzi o rodzaj pościeli, warto wybrać tę bawełnianą. Można ją prać w pralce w wysokich temperaturach – bez obaw o zniszczenie. Bawełna świetnie też przepuszcza powietrze. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zakupić pościel z satyny lub kory.

Kołderka i poduszka do łóżeczka – jakie wypełnienie?

Zastanów się nad wypełnieniem poduszki i kołderki dla maluszka. Na wszelki wypadek lepiej unikać pościeli z wypełnieniem puchowym, wełnianym bądź z pierza. Tego rodzaju materiały są nie tylko ciepłe i ciężkie, ale też mogą powodować alergie. Wygodniejsze są kołdry i poduszki syntetyczne (z włókien poliestrowych) o działaniu antyalergicznym. Możesz kupić np. pikowaną kołderkę, która nawet po praniu zachowa swoją puszystość i kształt.

Pościel dostępna jest w przeróżnych wzorach i kolorach, które z łatwością dopasujesz do wystroju pokoiku, obicia wózka czy płci dziecka. Sprawdź przed zakupem, czy wybrany model pościeli ma niezbędne certyfikaty, co świadczy o jego bezpieczeństwie (m.in. Oeko-Tex Standard 100 – niezależny system certyfikacji bezpieczeństwa dla branży tekstylnej). Możesz zamówić kilkuelementowe komplety, czyli np. zestaw z poduszką i kołderką, prześcieradłem oraz poszewkami.

 

Baby sleeping in bed

 

Pościel do wózka – kołderka, prześcieradełko i wkładka do spacerówki

Kompletując pościel do wózka, zrezygnuj z miękkiej poduszeczki. Maluszek powinien leżeć w wózku na płasko. Podczas spacerów w chłodniejsze dni możesz pomyśleć o kołderce w standardowym wymiarze 55 x 75 cm. Przy jej wyborze kieruj się takimi samymi zasadami jak w przypadku kołderek do łóżeczka. Wybieraj produkty z przyjemnych w dotyku tkanin, np. z wysokogatunkowej bawełny oraz z antyalergicznym wypełnieniem.

Zdarza się, że rodzice zastępują kołderki ciepłymi kocykami lub specjalnymi śpiworkami, którymi przykrywają niemowlę podczas spacerów. Nie zapomnij też o prześcieradełku zabezpieczającym dno wózka. Do spacerówek zamiast prześcieradła może sprawdzić się specjalna wkładka z piankowym wypełnieniem, którą montuje się za pomocą troczków. Takie modele mają też otwory na pasy bezpieczeństwa oraz miejsce na przymocowanie antywstrząsowej poduszki do wózka.

Poduszka klin do wózka

Jeśli Twoje dziecko ma katar, który zatyka nosek, możesz zastosować specjalną twardą poduszkę klin do wózka. Dzięki niej główka niemowlaka w stosunku do reszty ciała będzie nieco wyżej, co może ułatwić oddychanie podczas snu. Pamiętaj, że maluszek nie powinien na niej leżeć cały czas. Po wyleczeniu infekcji najlepiej wyjąć klin z gondoli.

 

Baby sleeping outside

 

Poduszka antywstrząsowa do wózka

Podczas spacerów z maluszkiem możesz skorzystać z poduszki antywstrząsowej do wózka, która swoim kształtem przypomina motylka. W środku jest zupełnie płaska – i na tej części leży główka dziecka. Poduszka po bokach ma wypełnienie. Takie rozwiązanie zabezpiecza główkę dziecka przed wstrząsami w wózku, które mogą się pojawić podczas spaceru. Warto jednak pamiętać, aby z poduszki motylka nie korzystać, kiedy maluszek śpi bez nadzoru osoby dorosłej, aby nie zakrył nią sobie noska i ust, co utrudni mu oddychanie. Antywstrząsowe modele są dostępne w kilku rozmiarach, dlatego przed zakupem poduszkę należy dopasować do obwodu główki dziecka.

Ważne

  1. Dziecko nie może być przegrzewane w trakcie snu. Temperatura, jaka powinna panować w sypialni, to około 18-21°C.
  2. Maluszek powinien mieć do snu jedną warstwę ubrań więcej niż mama czy tata.
  3. Dziecko musi być układane do snu na plecach, na twardym i przewiewnym materacyku przykrytym dobrze naciągniętym prześcieradłem (np. z gumką).
  4. Dla bezpieczeństwa zrezygnuj z dodatkowych akcesoriów w łóżeczku – m.in. z maskotek i ochraniaczy na szczebelki.
  5. Do 1. roku życia dziecko powinno spać w śpiworku.
  6. Po 2. roku życia maluszek może spać na płaskiej poduszce.
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Ocena noworodka wg skali Apgar
Artykuł
dłoń-mamy-i-dziecka

Ocena noworodka wg skali Apgar

Skala Apgar to ocena, na podstawie której lekarze określają stan zdrowia noworodka tuż po porodzie. Sprawdź tabelę oraz poznaj interpretację wyników.

3 min. czytania

View details Pokochaj swoje ciało po porodzie
Artykuł
Akceptacja swojego ciała po porodzie

Pokochaj swoje ciało po porodzie

Czas powiedzieć to sobie wprost: ciało po ciąży nie będzie dokładnie takie samo jak przed nią. Nie oznacza to jednak, że wygląda ono źle – jest po prostu inne.

4 min. czytania

View details Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?
Artykuł
Ojciec czyta dziecku książkę

Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?

Czy wiesz, że to, ile czasu przesypia Twoje dziecko, może wpływać na jego zachowanie, rozwój mowy i masę ciała w przyszłości?

2 min. czytania

View details Dieta po cesarce – jak powinna wyglądać?
Artykuł
Zdrowa dieta po CC – kobieta oparta o blat i trzymająca talerz ze zdrowym śniadaniem

Dieta po cesarce – jak powinna wyglądać?

Zastanawiasz się, co jeść po CC, a co może być niewskazane? Bezpośrednio po porodzie lekarz może zalecić dietę lekkostrawną.

5 min. czytania

View details Odparzenia u noworodka i niemowlaka
Artykuł
Odparzenia dziecko w pieluszce na łóżku

Odparzenia u noworodka i niemowlaka

U Twojego maluszka pojawiły się odparzenia skóry? A może chcesz się dowiedzieć, co robić, aby ich uniknąć?

6 min. czytania

View details Włosy po ciąży
Artykuł
Włosy po ciąży

Włosy po ciąży

Po porodzie wiele kobiet zauważa, że kondycja ich włosów uległa gwałtownemu pogorszeniu. Włosy wypadają niemal garściami, są matowe i pozbawione życia.

4 min. czytania

View details Wanienki dla dziecka i akcesoria do kapieli
Artykuł
Niemowlę po kąpieli owinięte w ręcznik

Wanienki dla dziecka i akcesoria do kapieli

Do niezbędnych rzeczy, które powinny znaleźć się w domowej wyprawce dla maluszka, należą akcesoria kąpielowe.

5 min. czytania

View details Kangurowanie po cesarce
Artykuł
Kangurowanie po CC

Kangurowanie po cesarce

Poród to dla maluszka niełatwe doświadczenie.

4 min. czytania

View details Ćwiczenia z dzieckiem w wózku
Artykuł
Ćwiczenia z wózkiem

Ćwiczenia z dzieckiem w wózku

Spacer z dzieckiem to doskonała okazja do wykonania treningu. Gdy Twoje maleństwo zaśnie w swoim wózeczku, wykorzystaj ten czas na solidną dawkę ćwiczeń na świeżym powietrzu.

4 min. czytania

View details Ciemiączko – rodzaje, budowa i zrastanie
Artykuł
 Ciemiączko u niemowlaka

Ciemiączko – rodzaje, budowa i zrastanie

Ciemiączko u noworodka pełni bardzo ważną funkcję.

6 min. czytania

View details Metamorfoza młodej mamy
Artykuł
Metamorfoza młodej mamy

Metamorfoza młodej mamy

Niedawno zostałaś mamą i cały swój czas poświęcasz tylko maluszkowi? Nie zapominaj jednak o sobie!

4 min. czytania

View details Piersi po ciąży
Artykuł
Piersi po ciąży

Piersi po ciąży

Piersi po ciąży mogą być narażone są na zmianę kształtu i wielkości. Czasami zdarza się, że powstają na nich także rozstępy.

4 min. czytania

View details Pierwsza wizyta położnej
Artykuł
mama-trzymajaca-niemowlę-na-rękach

Pierwsza wizyta położnej

Obawiasz się pierwszej wizyty położnej? Zupełnie niepotrzebnie! Dowiedz się jak wygląda wizyta, ile razy położna może Cię odwiedzić w domu i kiedy ją wybrać.

4 min. czytania

View details Dieta lekkostrawna po ciąży
Artykuł
Dieta lekkostrawna po ciąży

Dieta lekkostrawna po ciąży

Dieta lekkostrawna po ciąży zalecana jest głównie mamom, których dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie.

3 min. czytania

View details Wskazówki dla świeżo upieczonej mamy po cesarskim cięciu. Checklista
Artykuł
Świeżo upieczona mama po cesarskim cięciu leży na łóżku z noworodkiem

Wskazówki dla świeżo upieczonej mamy po cesarskim cięciu. Checklista

Niedawno urodziłaś maluszka poprzez cesarskie cięcie? Jeśli tak, możesz przeczytać naszą krótką listę dla świeżo upieczonych mam po cesarce.

5 min. czytania

View details Jak wypracować wieczorną rutynę zasypiania?
Artykuł
Śpiące niemowlę

Jak wypracować wieczorną rutynę zasypiania?

Skorzystaj z listy naszych skutecznych technik wyciszających niemowlę przed snem i stwórzcie własną rutynę zasypiania. Dzięki niej maluszek będzie lepiej spał i budził się w dobrym humorze.

4 min. czytania

View details Które akcesoria przydadzą się po cesarskim cięciu?
Artykuł
Kobieta w ciąży

Które akcesoria przydadzą się po cesarskim cięciu?

Ciało po cesarskim cięciu potrzebuje czasu, aby mogło się zregenerować. W połogu Twój dobry nastrój i poczucie komfortu mogą wpływać także na samopoczucie noworodka.

7 min. czytania

View details Świadczenia rodzinne – jakie wsparcie finansowe Ci przysługuje?
Artykuł
Wyliczanie świadczeń rodzinnych

Świadczenia rodzinne – jakie wsparcie finansowe Ci przysługuje?

Pojawienie się na świecie dziecka to dla Was – rodziców – z pewnością wspaniały czas. Wiąże się także jednak z dużymi wydatkami.

5 min. czytania

View details Fotelik samochodowy dla dziecka
Artykuł
Dziecko w foteliku dla 4-latka

Fotelik samochodowy dla dziecka

Fotelik dla dziecka do samochodu to niezbędne wyposażenie w każdej rodzinie, w której nawet sporadycznie odbywa się podróże tym środkiem transportu.

7 min. czytania