0-4 miesiące
Rodzinna akademia zdrowia
Add this post to favorites

Jak wypracować wieczorną rutynę zasypiania?

0
0 opinie

Skorzystaj z listy naszych skutecznych technik wyciszających niemowlę przed snem i stwórzcie własną rutynę, która ułatwi zasypianie.

3min. czytania Maj 25, 2023

Nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć naukę prawidłowych nawyków związanych ze snem. W pierwszych tygodniach życia Twój maluszek może każdego dnia chodzić spać o innej porze. Jednak kiedy skończy dwa miesiące, zaczniesz zauważać pewne prawidłowości dotyczące preferowanej pory snu.

Wiczorna rutyna a zdrowie dziecka

Przestrzeganie wieczornej rutyny pomoże dziecku szybciej się uspokoić i, jak pokazują badania naukowe, może zmniejszyć liczbę nocnych pobudek na dalszych etapach życia. 

Kiedy dziecko staje się bardziej aktywne w ciągu dnia, może potrzebować więcej czasu, by wyciszyć się przed snem. Powoli przechodź od aktywności stymulujących do tych bardziej relaksujących, które wprowadzą niemowlę w wieczorny sen.

Co robimy przed snem

Wybierz z listy swoje ulubione techniki wyciszania dziecka, aby przygotować je do snu. Ich kolejność nie ma znaczenia, o ile będziesz powtarzać te same czynności każdego wieczoru, tak aby dziecko wiedziało, czego sie spodziewać.

Wykąp dziecko

Wieczorna kąpiel jest dobrym sygnałem dla dziecka, ze zbliża się pora spania.

Umyj «zęby"

Począwszy od narodzin, dziąsła dziecka należy delikatnie masować mokrą ściereczką, aż do momentu pojawienia się pierwszego ząbka. Kiedy maluszek zacznie ząbkować - co może mieć miejsce miedzy 4. a 7. miesiącem życia, w zależności od dziecka - ząbki należy myć dwa razy dziennie miękką szczoteczką z niewielką ilością pasty z fluorem (o wielkości ziarnka ryżu).

Pomasuj

Masaż jest najlepszym sposobem na rozluźnienie i nawiązanie kontaktu z dzieckiem - o ile niemowlę nie ma łaskotek!

Załóż piżamkę

Nawet we wczesnych tygodniach, kiedy dzień zlewa się z nocą, zwykle przemycie rączek i buzi oraz zmiana ubranka pod koniec dnia mogą zasygnalizować dziecku, że nadeszła pora na długą i (miejmy nadzieję!) przespaną noc.

Zaśpiewaj kołysankę

Nucenie tej samej melodii co wieczór zadziała na dziecko kojąco i nadmiernie go nie pobudzi. Można tez użyć karuzeli montowanej do łóżeczka.

Opowiedz bajeczkę

Nic tak nie zbliża jak wspólne czytanie. Dziecko z przyjemnością będzie wsłuchiwać się w Twój glos i cieszyć się wspólną chwilą spokoju.

Daj buziaka i przytul

Okaż dziecku mnóstwo miłości, dając buziaki i przytulając maluszka, zanim odłożysz go do łóżeczka.

Otulaj

Małe dzieci czują sie ciepło i bezpiecznie, kiedy są ściśle otulone. Może im to pomóc także lepiej przesypiać noce. Zapytaj swojego lekarza o poradę lub, jeśli potrzebujesz, poproś, by zaprezentował, jak prawidłowo otulać maluszka.

Ważne jest jednak, że kiedy dziecko nauczy sie przewracać na brzuszek, ciasne otulanie może mu przeszkadzać i ograniczać ruchy.

Od czuwania do zaśnięcia

Połóż dziecko w łóżeczku, kiedy jest senne, ale jeszcze nie śpi. Nauka samodzielnego zasypiania pozwoli dziecku odkryć własne sposoby uspokajanie się.

Źródła

rating review icon

ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię