MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Rodzinna akademia zdrowia
Add this post to favorites

Jak wypracować wieczorną rutynę zasypiania?

Skorzystaj z listy naszych skutecznych technik wyciszających niemowlę przed snem i stwórzcie własną rutynę zasypiania. Dzięki niej maluszek będzie lepiej spał i budził się w dobrym humorze. Oto kilka wskazówek dla rodziców.

4min. czytania Sty 15, 2024

Nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć naukę prawidłowych nawyków związanych ze snem. W pierwszych tygodniach życia Twój maluszek może każdego dnia chodzić spać o innej porze. Jednak kiedy skończy dwa miesiące, zaczniesz zauważać pewne prawidłowości dotyczące preferowanej pory snu.

Wiczorna rutyna a zdrowie dziecka

Przestrzeganie wieczornej rutyny zasypiania pomoże dziecku szybciej się uspokoić i, jak pokazują badania naukowe, może zmniejszyć liczbę nocnych pobudek na dalszych etapach życia.

Kiedy dziecko staje się bardziej aktywne w ciągu dnia, może potrzebować więcej czasu, by wyciszyć się przed snem, dlatego powoli przechodź od aktywności stymulujących do tych bardziej relaksujących, które wprowadzą niemowlę w wieczorny sen.

Wieczorna rutyna, czyli co warto robić przed snem?

Wybierz z listy swoje ulubione techniki wyciszania dziecka, aby przygotować je do snu. Ich kolejność nie ma znaczenia, o ile będziesz powtarzać te same czynności każdego wieczoru, tak aby dziecko wiedziało, czego się spodziewać.

Wykąp dziecko

Wieczorna kąpiel jest dobrym sygnałem dla dziecka, że zbliża się pora spania. Najpierw przygotuj dla maluszka relaksującą kąpiel. Użyj do tego odpowiednich kosmetyków i przygotuj dziecko do snu. Po kąpieli otul je ręcznikiem, wytrzyj i uczesz włoski, a ciało wypielęgnuj odżywczą oliwką lub kremikiem.

Umyj „zęby”

Dziąsła dziecka należy delikatnie masować mokrą ściereczką od narodzin aż do momentu pojawienia się pierwszego ząbka. Kiedy maluszek zacznie już ząbkować – co może mieć miejsce między 4. a 7. miesiącem życia – ząbki należy myć dwa razy dziennie miękką szczoteczką z niewielką ilością pasty z fluorem (o wielkości ziarnka ryżu). Pamiętaj o tym obowiązku codziennie. Najlepiej wykonywać go po kąpieli i ostatnim posiłku dziecka.

Pomasuj

Masaż jest najlepszym sposobem na rozluźnienie i nawiązanie kontaktu z maluszkiem – o ile niemowlę nie ma łaskotek! Po każdej wieczornej kąpieli znajdź kilka minut na delikatny masażyk ciałka dziecka, który stanie się Waszą codzienną rutyną zasypiania. Zacznij od stópek i przesuwaj się w kierunku serca, aby przy okazji usprawnić przepływ limfy w organizmie.

Załóż piżamkę

Nawet we wczesnych tygodniach, kiedy dzień zlewa się z nocą, zwykle przemycie rączek i buzi oraz zmiana ubranka pod koniec dnia mogą zasygnalizować dziecku, że nadeszła pora na długą i (miejmy nadzieję) przespaną noc. Przygotuj maluszkowi piżamkę i przebierz go w nią. Zimą możesz wcześniej rozwiesić ją na ciepłym kaloryferze, aby po założeniu szkrab czuł się w niej komfortowo.

Zaśpiewaj kołysankę

Nucenie tej samej melodii co wieczór może zadziałać na dziecko kojąco. Spróbuj też użyć karuzeli montowanej do łóżeczka albo włącz relaksującą kołysankę z dźwiękami handpana i pianina. Niektóre maluszki uwielbiają zasypiać przy białym szumie, który emitują m.in. niektóre przytulanki.

Opowiedz bajeczkę

Nic tak nie zbliża jak wspólne czytanie. Dziecko z przyjemnością będzie wsłuchiwać się w Twój glos i cieszyć się wspólną chwilą spokoju. Spróbuj ściszyć głos podczas czytania bajki. Możesz również skorzystać z nagrań audio, które codziennie będziesz włączać maluszkowi i słuchać ich razem z nim.

Daj buziaka i przytul

Przed snem okaż dziecku mnóstwo miłości. Ucałuj swój największy skarb, przytul i odłóż do łóżeczka. Niech czas spędzony razem z mamą lub tatą będzie sygnałem dla maluszka, że zbliża się pora odpoczynku.

Otul dziecko

Małe dzieci czują się ciepło i bezpiecznie, kiedy są ściśle otulone. Może im to pomóc także lepiej przesypiać noce. Zapytaj swojego lekarza lub położną o poradę lub poproś, by zaprezentowali Ci, jak prawidłowo otulać maluszka. Ta metoda najlepiej sprawdzi się w przypadku noworodków i niemowląt. Ważne jest jednak, że kiedy dziecko nauczy się przewracać na brzuszek, ciasne otulanie może mu przeszkadzać i ograniczać ruchy, dlatego starsze szkraby lepiej ułożyć w śpiworku do spania, a gdy już podrosną – przykrywać je lekką kołderką.

Od czuwania do zaśnięcia

Połóż dziecko w łóżeczku, kiedy jest senne, ale jeszcze nie śpi. Nauka samodzielnego zasypiania pozwoli dziecku odkryć własne sposoby na uspokajanie się i wyciszanie przed snem. Możesz usiąść przy dziecku i w tym czasie czytać mu bajeczki lub śpiewać.

Pamiętaj, że razem z dzieckiem musisz stworzyć własną rutynę zasypiania. Być może do powyższej listy dodasz kolejne punkty, które pomogą Twojemu szkrabowi szybciej zasypiać, lepiej spać i budzić się rano w dobrym humorze!

Źródła

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.