MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista

Macierzyństwo miało być pięknym okresem poznawania się z maleństwem i budowania więzi. Czujesz, że jest inaczej, nie jesteś dostatecznie dobra i wiele rzeczy Ci nie wychodzi? To normalne myśli świeżo upieczonych mam – całkowicie jednak bezpodstawne. 

2min. czytania Sty 15, 2024

Jesteś dla swojego maluszka najlepszą opiekunką, a z poczuciem winy możesz walczyć. Oto kilka najpopularniejszych wyrzutów, jakie robią sobie mamy, i pomysły na to, jak można próbować sobie z nim poradzić.

1. Brak początkowej więzi z dzieckiem

Poczucie przywiązania do maluszka może rodzić się tygodnie, a nawet miesiące. Jeśli dotąd go nie doświadczyłaś, na pewno przyjdzie z czasem. Kontakt „skóra do skóry”, delikatne masaże, a także śpiewanie i kołysanie niemowlęcia mogą pomóc Ci tę więź wytworzyć.

2. Nacisk na karmienie piersią

Jeśli nie karmisz piersią, z pewnością masz ważny powód i nie musisz się nikomu z niego tłumaczyć. Nie głodzisz maleństwa i dajesz mu to, co najlepsze – i to jest najważniejsze. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka, ale jeśli nie masz takiej możliwości, możesz zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe maluszka odpowiednim mlekiem modyfikowanym.

3. Powrót do pracy

Żonglowanie życiem zawodowym i domowym nie jest proste i może wywoływać poczucie winy. Twojemu dziecku jednak nic się nie stanie, jeśli zamiast z Tobą, zostanie z nianią, babcią albo pójdzie do żłobka. Jeśli postanowiłaś wrócić do pracy, pomyśl, czy nie warto podzielić się obowiązkami domowymi z partnerem lub poprosić o pomoc kogoś bliskiego – w ten sposób zyskasz więcej czasu dla maluszka.

4. Potrzeba skupienia się na sobie

To w porządku, jeśli od czasu do czasu czujesz, że musisz skupić się na sobie i odpocząć od bycia mamą. Warto być czasem samolubnym i znaleźć czas dla siebie, podczas gdy szkrab zostanie z tatą, dziadkami czy opiekunką. Jeśli będziesz wypoczęta i odprężona, możesz mieć więcej energii i Twoje dziecko tylko na tym zyska.

5. Mit idealnej mamy

Powiedzmy wprost: idealne mamy nie istnieją. Zapewne każda kobieta w ciąży postanawia, że zmęczenie, zły humor czy irytacja nigdy nie wpłyną na jej relację z dzieckiem – ale to niemożliwe. Macierzyństwo to rzeczywistość, na którą trudno się przygotować i która zaskakuje. To normalne i nie wynika z jakichkolwiek Twoich braków. Twoje dziecko potrzebuje Cię takiej, jaką jesteś, bo nawet zmęczona jesteś dla niego najlepszą mamą.

Zostałaś mamą, ale wciąż jesteś także kobietą, która ma swoje potrzeby i pasje. Z myślą o Tobie przygotowaliśmy Strefę Mamy, w której znajdziesz materiały edukacyjne i pomysły na to, jak pogodzić tę wspaniałą przygodę, jaką jest macierzyństwo, z dbaniem o siebie.

SPRAWDŹ

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.