Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
ręka mamy i dziecka

Wyjątkowa ochrona po cesarskim cięciu

W sytuacji, kiedy nie możesz karmić piersią, po konsultacji z lekarzem warto sięgnąć po mleko modyfikowane zawierające aktywne kultury bifidobakterii, takie jak w mleku mamy (Bifidus BL).

piątek, 18.03.2016

Ciąża to najpiękniejszy okres w Twoim życiu. W dużej mierze, to od Ciebie i od ojca dziecka oraz od Waszego właściwego nastawienia do zbliżających się zmian, zależy prawidłowe wzrastanie dziecka w Twoim łonie oraz jego prawidłowy, przyszły rozwój fizycznypsychiczny. W miarę rozwoju położnictwa i neonatologii rozwijają się także metody umożliwiające ocenę czynności i dobrostanu płodu. Pozwalają one i Tobie, i przyszłemu tatusiowi (w różny oczywiście sposób :)), przeżywać okres ciąży i oczekiwania na swojego potomka.

Cesarskie cięcie w Polsce

Przełomowymi momentami dla macierzyństwa są moment porodu, ujrzenie swojego dziecka tuż po porodzie oraz rozpoczęcie karmienia piersią. Poród siłami natury pozwala na przeżywanie radości urodzenia od pierwszej minuty życia. Wśród wielu kobiet panuje powszechne przekonanie, że poród drogą cięcia cesarskiego jest bezpieczniejszym sposobem porodu, stąd w Polsce, wzorem innych krajów Europy i USA obserwuje się przyrost porodów poprzez cesarskie cięcie. Wzrasta liczba cięć cesarskich wykonywanych ze wskazań pozapołożniczych (tj. okulistycznych, ortopedycznych, neurologicznych). Wiele kobiet domaga się cięcia cesarskiego z różnych, nie zawsze w pełni uzasadnionych przyczyn i często z powodu obaw o stan swojego dziecka. Cięcie cesarskie jest wykonywane ze wskazania zagrożenia życia płodu, a czasem matki, i wtedy jego zasadność nie podlega żadnym dyskusjom.

Zagrożenia związane z cesarskim cięciem

Najczęstszymi niekorzystnymi zjawiskami związanym z urodzeniem dziecka drogą cięcia cesarskiego są:

  • opóźnione karmienie piersią
  • niewłaściwa kolonizacja przewodu pokarmowego

Przewód pokarmowy, co może wydawać się dziwne, jest siedliskiem ogromnej liczby bakterii, które jeżeli są korzystne - „przyjazne” dziecku, spełniają niezwykle istotną rolę przede wszystkim w ochronie przed zakażeniami, w tym sepsą. U dzieci, które są karmione naturalnie, w przewodzie pokarmowym dominują bifidobakterie. Tylko poród drogami naturalnymi, przechodzenie dziecka przez kanał rodny matki, kontakt „skóra do skóry” (matki i dziecka) bezpośrednio po urodzeniu oraz bezpośredni kontakt siary (pierwszego mleka matki) z jamą ustną i przewodem pokarmowym noworodka, umożliwia przedostanie się odpowiedniej ilości tych korzystnych bakterii do organizmu dziecka.

mama-leżąca-z-niemowlakiem

Mikroflora jelitowa

Korzystna flora bakteryjna przewodu pokarmowego gwarantuje prawidłową syntezę niezbędnych witamin, ochronę przed zakażeniami wywołanymi przez chorobotwórcze mikroorganizmy i prawidłowy rozwój jelitowego układu chłonnego. Natomiast jej brak doprowadza do zwiększenia zachorowalności nie tylko w okresie noworodkowym, ale także w okresie niemowlęcym i wieku późniejszym. Często opóźnione u matki wydalanie siary po cięciu cesarskim, jak i odwlekanie pierwszego karmienia piersią dzieci urodzonych tą drogą powoduje inną, niekorzystną kolonizację przewodu pokarmowego. Jej odległe skutki badali naukowcy szwedzcy, którzy wykazali zwiększony odsetek astmy i zakażeń przewodu pokarmowego u dzieci powyżej 1. roku życia.

Nie ulega wątpliwości, że najlepszą ochroną dla noworodka jest karmienie piersią, co pozwala na budowanie korzystnej mikroflory jelitowej z przewagą bifidobakterii. W sytuacji, kiedy nie możesz karmić piersią, po konsultacji z lekarzem warto sięgnąć po mleko modyfikowane zawierające aktywne kultury bifidobakterii, takie jak w mleku mamy (Bifidus BL).

<< Poznaj wszystkie zalety karmienia piersią >>

karmienie-piersia

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.