MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Piękna mama – zadbaj o siebie

Każdy musi czasem się odprężyć i naładować akumulatory – a młode mamy przede wszystkim. Zrób coś tylko dla siebie i zrelaksuj się, abyś potem wróciła do obowiązków wypoczęta. Dbanie o stan swego ducha jest równie ważne, jak o kondycję ciała. Naucz się więc odpoczywać!

4min. czytania Czer 13, 2024

Być może ciężko Ci nawet myśleć o tym, aby zostawić maluszka z inną osobą. Młode mamy w początkowym okresie po porodzie są bardzo silnie związane emocjonalnie ze swoim dzieckiem. Pamiętaj jednak, że bardzo ważne jest to, żebyś odpowiednio zadbała o swoje samopoczucie. Warto zacząć przyzwyczajać dziecko do tego, że nie jesteś jedyną bliską osobą w jego życiu. Twój czas wolny, który spędzisz bez maluszka, nie wpłynie na jakość Twojej relacji z nim – za to da mu poczucie bezpieczeństwa także w innych rękach.

Czas dla pięknej mamy

Kiedy już zdecydujesz, że chcesz zadbać o swoje samopoczucie i odpocząć od wymagającej opieki nad dzieckiem, powiedz o tym szczerze swojemu partnerowi. Poproś na przykład, aby wybrał się z maleństwem na spacer, dając Ci godzinkę czy dwie na odprężenie. W tym czasie sama możesz także pójść się przejść lub zostać w domu i tu zregenerować siły.

Tylko pamiętaj: nie bierz się wtedy do sprzątania czy gotowania! To czas na zadbanie o samą siebie. Weź odprężającą, pachnącą kąpiel. Zaszyj się pod kocem z dobrą książką i kubkiem herbaty albo włącz ulubiony serial. Rób wtedy to, co naprawdę sprawia Ci przyjemność i pozwala oderwać myśli od obowiązków.

 

kapiel-mamy

 

SPA, kosmetyczka lub fryzjerka dla pięknej mamy

Możesz też zostawić tatę z dzieckiem w domu, a sama wyjść na zakupy bądź do kosmetyczki, SPA czy fryzjera. Zadbasz wówczas o swoje ciało, ale i zrelaksujesz się psychicznie. Świetnym sposobem na oderwanie się od codzienności jest też umówienie się z dawno niewidzianymi znajomymi. Dzięki temu Ty zyskasz tak potrzebny Ci spokój, a tata spędzi niepowtarzalne chwile ze swoim dzieckiem. Pozwolą one umocnić łączącą ich więź – która ma niesamowicie duże znaczenie dla odpowiedniego rozwoju dziecka.

Dziadkowie śpieszą z odsieczą!

Inną możliwością zorganizowania sobie czasu wolnego jest przyjęcie pomocy ze strony dziadków Twojego maleństwa. Zarówno Twoja mama, jak i teściowa doskonale rozumieją, z jakimi trudami wiąże się macierzyństwo. Zazwyczaj chętnie też spędzają czas ze swoimi wnukami. Poproś więc babcie czy dziadków, czy nie zechcieliby odrobinę Cię odciążyć. Wygospodarowany w ten sposób czas możesz też spędzić z partnerem – może wybierzecie się na romantyczny spacer lub obiad w restauracji? Na pewno dobrze to wpłynie na Wasze relacje.

 

spacery-czas-wolny

 

Pamiętaj o tym, aby przed zostawieniem maluszka z dziadkami ustalić ogólne zasady. Podpowiedz, gdzie leżą pieluchy i inne potrzebne rzeczy. Wytłumacz też, jak zazwyczaj reagujesz w różnych sytuacjach, na przykład na płacz dziecka. Jeśli karmisz piersią, przemyśl również, aby wcześniej odciągnąć pokarm laktatorem. Oczywiście za pierwszym razem takie wyjście będzie Cię kosztowało trochę stresu, ale pomyśl o tym, że zostawiasz dziecko z życzliwymi osobami, którym ufasz i które odpowiednio Cię zastąpią.

Koleżanki pomogą Ci w byciu piękną mamą

Jeśli z jakichś względów nie masz możliwości poprosić dziadków o pomoc, Twój partner nie może się oderwać od innych obowiązków, a Ty czujesz, że musisz już odpocząć – nie poddawaj się. Może masz jakąś bliską koleżankę, którą darzysz zaufaniem i która też ma małe dziecko? Dobrym pomysłem jest wówczas umówienie się, że raz ona zajmie się Twoim maluszkiem, kiedy indziej zaś Ty weźmiesz pod opiekę jej dziecko. Obie zyskacie wtedy czas dla siebie i odpoczynek, a w życiu Waszych pociech pojawi się kochana „ciocia”. Możecie też przy okazji wymienić się cennymi radami i spostrzeżeniami. Młode, piękne mamy powinny nawzajem się wspierać!

 

spotkanie-z-przyjaciolka.

 

Zawsze możesz też przemyśleć skorzystanie z usług profesjonalnej opiekunki. Warto mieć taką zaufaną osobę, może ona bowiem też pomóc w różnych „sytuacjach kryzysowych”, na które lepiej być zawsze przygotowanym. Poza tym pamiętaj, że zapewne za jakiś czas i tak zdecydujesz o powrocie do aktywności zawodowej. Wówczas również może przydać Ci się osoba, która zdążyła już poznać Twoje dziecko – jeśli oczywiście zdecydujesz się na taką formę zapewnienia maluszkowi opieki na czas Twojego pobytu w pracy.

 

pomoz-swojemu-partnerowi
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.