Piersi po ciąży

Piersi po ciąży

0-4 miesiące
Artykuł
Lip 26, 2024
4 min.

Piersi po ciąży mogą być narażone są na zmianę kształtu i wielkości. Czasami zdarza się, że powstają na nich także rozstępy. Należy więc odpowiednio zadbać o biust i zapewnić mu jak najlepszą pielęgnację. Wybór właściwego biustonosza do karmienia, nawilżanie skóry na piersiach i ich masaż to sposoby na piękny biust także po rozwiązaniu.

Zauważyłaś, że po porodzie Twoje piersi się zmieniły? Gdy przygotowywały się do karmienia maluszka były napęczniałe. Natomiast teraz, kiedy już laktacja się unormowała i dostosowała do potrzeb Twojego dziecka, piersi zapewne nieco zmalały. Wciąż jednak mogą stawać się twarde, bolesne lub być różnej wielkości. Jest to więc czas, abyś zwróciła szczególną uwagę na swój biust i zatroszczyła się o niego.

 

feeding bra

 

Biustonosz do karmienia

Na rynku istnieją specjalne modele staników dla mam karmiących piersią, które zapewniają komfort noszenia. Jeśli wolisz, możesz też oczywiście zdecydować się na zwykły biustonosz. Pamiętaj jedynie o tym, że rozmiar Twoich piersi oraz ich kształt mogły ulec zmianie – co przekłada się także na rozmiar noszonego przez Ciebie stanika. Zadbaj też, żeby dobrze podtrzymywał on biust – najlepiej więc, aby miał fiszbiny. Troszcz się o skórę na piersiach, bo jeśli ta zbytnio się rozciągnie powrót do wcześniejszego kształtu biustu może okazać się jeszcze trudniejszy.

Ważne

Za udźwignięcie ciężaru biustu i jego podtrzymanie odpowiadają głównie skóra i więzadła Coopera. Są to obecne w górnej i dolnej partii piersi skręcone włókna. Ich budowę i sposób działania można by porównać do sprężynki. Mogą one się rozciągać aż o 21 cm! I to właśnie ich stopień naprężenia odpowiada za utrzymanie wysoko naszego biustu – czyli za to, co zwykliśmy określać mianem jędrności piersi. Więzadła Coopera mają silną zdolność regeneracji. Aby im to umożliwić, należy dobrać odpowiedni, podtrzymujący stanik.

Jeśli Twoje sutki są obolałe lub szczególnie tkliwe, możesz skorzystać z wkładek laktacyjnych. Jeżeli zaś tkliwość piersi dokucza Ci także w nocy, możesz spróbować spać w miękkim biustonoszu. Niektórzy wskazują na dobroczynny wpływ takiego działania także na zachowanie jędrności piersi. Biustonosz dobrze podtrzymuje przepełnione mlekiem piersi, co zapobiega nadmiernemu rozciąganiu się skóry na biuście. Jeśli masz ochotę, to wypróbuj takie rozwiązanie – może się okazać, że ta metoda będzie dla Ciebie bardzo wygodna!

Pielęgnacja piersi

Aby uelastycznić rozciągniętą skórę na piersiach, włącz do codziennego planu zabiegów pielęgnacyjnych także masowanie i smarowanie piersi. Użyj do tego oliwki dziecięcej, oliwy z oliwek czy specjalnych kremów bądź balsamów do biustu. Pamiętaj, że jeśli karmisz piersią, powinnaś wybierać specjalne, delikatne preparaty przeznaczone dla mam. Masaż powinno się wykonywać okrężnymi, delikatnymi ruchami na biuście i dekolcie. Może to pomóc w złagodzeniu objawów napięcia odczuwanego w piersiach.

 

breast massage

 

Jeśli na piersiach zauważyłaś rozstępy, dobrze byłoby się nimi zająć jak najszybciej. Sięgnij w tym celu po specjalne kremy i balsamy przeznaczone do ich zwalczania. W sytuacji, gdy Twoje brodawki są podrażnione, warto abyś je natłuszczała i nawilżała poprzez stosowanie m.in. lanoliny. Jeśli jednak karmisz piersią, dbaj o to, aby nie wmasowywać preparatów przed karmieniem – mogłoby się to nie spodobać Twojemu maluszkowi!

Jak jeszcze pomóc piersiom po ciąży?

Dbanie o swoje ciało – w tym biust – obejmuje także aktywność fizyczną. Istnieją ćwiczenia przeznaczone specjalnie do wzmacniania mięśni klatki piersiowej. Jeśli jednak Twój biust jest obolały i taki trening powoduje u Ciebie dyskomfort, nie forsuj się i wybierz aktywność dostosowaną do Ciebie. Bardzo efektywną, a jednocześnie relaksującą formą sportu, który wpływa na stan piersi, jest pływanie. Spróbuj znaleźć czas na basen, zostawiając maluszka z troskliwym opiekunem lub po konsultacji z pediatrą zabierz dziecko ze sobą, by wspólnie popluskać się w basenie. To połączenie przyjemnego z pożytecznym!

Ważne

Jeśli martwi Cię stan Twoich piersi i zastanawiasz się nad ich plastyką, powinnaś jeszcze trochę poczekać. Specjaliści sugerują, żeby tego typu ingerencje medyczne wykonywać po zakończeniu karmienia i wyregulowaniu gospodarki hormonalnej. Twoje piersi będą jeszcze się zmieniać po ustaniu laktacji, więc może okazać się, że zabieg wcale nie jest Ci potrzebny. Na razie więc postaraj się zadbać o swoje samopoczucie i zaakceptować fakt, iż Twój organizm ulega ciągłym zmianom po porodzie.

Zmiany a karmienie piersią

Wiele kobiet sądzi, że opadanie biustu po ciąży jest związane z karmieniem. Nie jest to jednak prawdą. Proces ten dotyczy wszystkich młodych mam, ponieważ zmiany związane są z samą ciążą. Dużą rolę odgrywają tu też czynniki hormonalne i genetyczne, które mają ważną rolę niezależnie od tego, w jaki sposób karmisz dziecko.

 

breast care

 

Pamiętaj, że po zakończeniu karmienia i ustaniu laktacji prawdopodobnie biust ulegnie zmniejszeniu. To zupełnie normalne. Jednak odpowiednia pielęgnacja piersi i regularne dbanie o nie może pomóc Ci dobrze przygotować się na nadchodzące zmiany i pozwolić je przejść bez szkody dla kondycji Twojego biustu.

View details Strefa Eksperta
Strefa Eksperta

Strefa Eksperta

Masz pytanie dotyczące ciąży, porodu albo rozwoju Maluszka? Skorzystaj z bezpłatnej porady naszych Ekspertek.
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Ćwiczenia na brzuch i boczki
Artykuł
Ćwiczenia na brzuch po ciąży

Ćwiczenia na brzuch i boczki

U każdej mamy po porodzie wygląd brzucha ulega zmianie. To oczywiście naturalne – jego mięśnie po dziewięciu miesiącach ciąży są znacznie osłabione.

6 min. czytania

View details Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista
Artykuł
Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista

Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista

Macierzyństwo miało być pięknym okresem poznawania się z maleństwem i budowania więzi. Czujesz, że jest inaczej, nie jesteś dostatecznie dobra i wiele rzeczy Ci nie wychodzi?

2 min. czytania

View details Rozstępy po ciąży
Artykuł
Rozstępy po ciąży

Rozstępy po ciąży

Problemem, na który często uskarżają się młode mamy, jest pojawienie się rozstępów. Mogą one dotknąć różne obszary ciała, ale najczęściej występują na brzuchu, piersiach, biodrach i nogach.

5 min. czytania

View details Rodzicielstwo bliskości - nowy etap życia
Artykuł
rodzice-i-niemowlę

Rodzicielstwo bliskości - nowy etap życia

Rodzicielstwo to nowy etap życia. Dowiedz się, jak bez problemów przejść z etapu życia bez dziecka do etapu rodzice, nie zapominając o sobie i swoich potrzebach.

7 min. czytania

View details Seks po porodzie
Artykuł
Seks po porodzie

Seks po porodzie

Powrót do seksu po ciąży może Ci się wydawać sporym wyzwaniem. Być może odczuwasz lęk przed zbliżeniem lub czujesz się niepewna co do swojej atrakcyjności.

4 min. czytania

View details Jak może wyglądać zdrowa dieta mamy karmiącej piersią? Oto 10 wskazówek dla Ciebie! Checklista
Artykuł
Świeżo upieczona mama spożywa zdrowy posiłek

Jak może wyglądać zdrowa dieta mamy karmiącej piersią? Oto 10 wskazówek dla Ciebie! Checklista

Niedawno zostałaś mamą i zastanawiasz się, jak powinien wyglądać Twój codzienny jadłospis?

3 min. czytania

View details Blizna po cesarce – jak o nią dbać?
Artykuł
Blizna po cesarce – kobieta odsłania delikatny ślad po porodzie

Blizna po cesarce – jak o nią dbać?

Twój maluszek jest już z Tobą! Jeśli przyszedł na świat przez cesarskie cięcie, blizna po cesarce jeszcze przez jakiś czas może Ci przypominać o porodzie.

8 min. czytania

View details Jak schudnąć po ciąży? Ćwiczenia i dieta
Artykuł
Mama ćwicząca z niemowlakiem

Jak schudnąć po ciąży? Ćwiczenia i dieta

Zastanawiasz się, jak schudnąć po ciąży i wrócić do formy po porodzie? Dostosowana do Twoich potrzeb dieta i ćwiczenia pomogą Ci skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów.

7 min. czytania

View details Koronawirus – jak się chronić?
Artykuł
Mama z niemowlęciem

Koronawirus – jak się chronić?

Masz mnóstwo pytań związanych z koronawirusem? Chcesz wiedzieć, jak możesz zatroszczyć się o najbliższych oraz zwiększyć ochronę przed chorobą COVID-19?

6 min. czytania

View details Jak przygotować pokój dziecięcy dla Twojego maleństwa?
Artykuł
Niebieski pokój dla niemowlaka i meble do pokoju noworodka

Jak przygotować pokój dziecięcy dla Twojego maleństwa?

Pokój dla niemowlaka czy noworodka powinien być możliwie jak najbardziej bezpieczny. Ponadto warto zadbać o to, aby był on funkcjonalny i miał odpowiednie wyposażenie.

8 min. czytania

View details Rozgrzewka
Artykuł
Rozgrzewka przed ćwiczeniami

Rozgrzewka

Bardzo ważnym elementem każdego treningu jest rozgrzewka. Nie zajmie Ci ona wiele czasu, za to pozwoli uniknąć kontuzji i odpowiednio przygotować mięśnie do wysiłku.

3 min. czytania

View details Dlaczego dziecko nie śpi w nocy i jak pomóc mu się wysypiać?
Artykuł
Niemowlę śpiące na wznak w łóżeczku

Dlaczego dziecko nie śpi w nocy i jak pomóc mu się wysypiać?

Czy wiesz, że kładzenie dziecka do łóżeczka, kiedy jeszcze nie śpi, ale już jest śpiące, mniej więcej w tych samych godzinach każdej nocy, może mu pomóc wytworzyć efektywny schemat zasypiania?

8 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Rozciąganie
Artykuł
Rozciąganie po treningu

Rozciąganie

Ćwiczenia rozciągające powinny kończyć każdy plan treningowy. Można je też wykonywać jako metodę na odprężenie, a także rozruszanie ciała – na przykład po spaniu.

4 min. czytania

View details Przewijak dla dziecka – wybieramy najlepsze modele
Artykuł
Niemowlę na przewijaku

Przewijak dla dziecka – wybieramy najlepsze modele

Na jaki przewijak dla niemowlaka warto się zdecydować przy kompletowaniu wyprawki? Co będzie lepsze: komoda z przewijakiem, tradycyjny przewijak na łóżeczko, a może zwijana mata?

4 min. czytania

View details Czym jest zapalenie piersi?
Artykuł
Czym jest zapalenie piersi

Czym jest zapalenie piersi?

Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy informacje o zapaleniu piersi. Przeczytaj naszą inforgrafikę i dowedź się więcej jak możesz zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia.

1 min. czytania

View details Jak wygląda połóg po cesarskim cięciem?
Artykuł
Mama karmiąca piersią po cesarskim cięciu

Jak wygląda połóg po cesarskim cięciem?

Połóg po cesarce trwa tyle samo co po porodzie siłami natury, jednak może przebiegać nieco inaczej.

6 min. czytania

View details Potówki u niemowlaka – jak sobie z nimi radzić?
Artykuł
Jak wyglądają potówki – zdjęcia

Potówki u niemowlaka – jak sobie z nimi radzić?

Potówki u noworodka czy niemowlaka to dosyć częsta przypadłość. Krostki powstają na skutek przegrzania i nadmiernego pocenia się ciała.

5 min. czytania

View details Sposób na płaski brzuch po ciąży
Artykuł
Szczęśliwa mama ćwiczy z dzieckiem na macie do ćwiczeń w domu

Sposób na płaski brzuch po ciąży

Pytania o sposoby na płaski brzuch padają przed i po ciąży. To główna bolączka kobiet. Dowiedz się jak zgubić brzuch po ciąży i jak wzmocnić mięśnie.

4 min. czytania