MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Wskazówki dla świeżo upieczonej mamy po cesarskim cięciu. Checklista

Niedawno urodziłaś maluszka poprzez cesarskie cięcie? Jeśli tak, możesz przeczytać naszą krótką listę dla świeżo upieczonych mam po cesarce. Z myślą o Tobie zebraliśmy kilka cennych wskazówek, by ułatwić funkcjonowanie w okresie połogu i dochodzenia do siebie po operacji.

5 min. czytania Czer 13, 2024

Czego dowiesz się z artykułu?

 

Po cesarskim cięciu warto szczególnie na siebie uważać. Co dokładnie oznaczają te słowa? Najważniejsze wskazówki zebraliśmy dla Ciebie w naszej checkliście. Mamy nadzieję, że będzie dla Ciebie pomocna.

 

Jak poradzić sobie w pierwszych dniach po powrocie ze szpitala?

  • Pomoc od bliskich
    Gdy już wrócisz z maluszkiem ze szpitala, nie krępuj się poprosić bliskich o pomoc np. w drobnych pracach domowych, zrobieniu zakupów czy ugotowaniu obiadu. To normalne, że po cesarskim cięciu kobiety potrzebują więcej czasu, by dojść do pełnej sprawności. W tym szczególnym czasie pozwól się wyręczać w obowiązkach. Przecież to nic złego!
     
  • Jazda samochodem po cesarce
    Przez okres około sześciu tygodni po cesarce możesz mieć problemy z prowadzeniem samochodu – wszystko za sprawą wciąż gojącej się na brzuchu rany. Jeżeli będziesz potrzebowała się przemieścić (np. do lekarza lub na małe zakupy), możesz poprosić przyjaciół lub rodzinę o podwiezienie. W samochodzie wystarczy przyjąć półsiedzącą pozycję, aby podróż nie była zbyt obciążająca.
     
  • Przygotowywanie obiadów
    Swoją spiżarkę warto już wcześniej zaopatrzyć w produkty spożywcze, które mają długi termin przydatności – np. zamrożone warzywa, porcje mięsa, ryże, kasze i makarony. To produkty, które zawsze dobrze jest mieć pod ręką – nie tylko w okresie połogu. Jeśli będziesz czuła się na siłach, z tych kilku składników uda Ci się szybko ugotować np. jednogarnkowy obiad. Pomocne mogą być też np. słoiki z obiadem od mamy lub teściowej albo gotowy catering. Nie ma w tym nic złego, że skorzystasz z takich opcji. Teraz najważniejsze jest to, abyś na spokojnie mogła zająć się maluszkiem i jak najszybciej doszła do siebie po operacji.

W jaki sposób pielęgnować maluszka i dbać o ranę na brzuchu?

  • Leki przeciwbólowe a gojąca się rana
    Rana na brzuchu jest tkliwa, a szwy ciągną i uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie? Po cesarce nie musisz cierpieć z bólu. Spróbuj dopytać położną, czy w takich sytuacjach możesz zażywać leki przeciwbólowe np. na bazie ibuprofenu lub paracetamolu. Ważne, by podczas rozmowy poinformować ją, czy karmisz dziecko piersią lub czy jesteś uczulona na jakiekolwiek leki.
     
  • Konsultacje z ekspertami
    Jeśli potrzebujesz wskazówek dotyczących pielęgnacji maluszka albo gojącej się rany, możesz poprosić o nie np. położną środowiskową, która odwiedzi Cię w ramach wizyty domowej. Potrzebujesz porady we wcześniejszym terminie? Zawsze możesz skonsultować się z położną telefonicznie. Bardzo ważne jest też umówienie terminu poporodowej wizyty u ginekologa. Taka kontrola powinna się odbyć po upływie 6 tygodni od cesarki. Z myślą o Tobie przygotowaliśmy też specjalną Strefę eksperta, gdzie możesz za darmo skonsultować się z naszymi specjalistami – m.in. edukatorką laktacyjną, psycholożką i dietetyczką.
Noworodek śpi na brzuchu mamy

 

Połóg po cesarce

  • Ważne zalecenia dla mam po cesarskim cieciu
    Wszystkie podstawowe artykuły codziennego użytku (m.in. ubrania, przybory toaletowe dla maluszka itp.) umieść w łatwo dostępnym miejscu, abyś nie musiała sięgać po nie wysoko ręką albo nadmiernie schylać się po potrzebne rzeczy.
     
  • Oszczędzanie mięśni brzucha
    Po porodzie zakończonym cesarskim cięciem intensywne ruchy mogą nie być wskazane. Lekko przykładaj dłoń do blizny za każdym razem, kiedy chcesz np. zakasłać lub kichnąć. Dzięki temu nie będziesz nadmiernie napinać mięśni brzucha.
     
  • Unikanie ciężkich prac
    Postaraj się nie wykonywać w okresie połogu żadnych męczących czynności, które mogłyby dodatkowo obciążać Twój organizm. Nie podnoś też niczego cięższego niż dziecko. Przez kilka tygodni staraj się oszczędzać i dużo odpoczywaj.

 

Dieta, pozycje do karmienia piersią i moda dla mam po cesarce

  • Menu świeżo upieczonej mamy
    Twoja dieta po cesarce, szczególnie jeśli karmisz piersią, powinna być zbilansowana i zdrowa. Postaraj się jeść dużo warzyw i owoców. Pij również sporo wody. Jeśli pojawią się zaparcia, w razie problemów skonsultuj z położną włączenie środków ułatwiających wypróżnianie.
     
  • Wygodna pozycja do karmienia piersią
    Postaraj się znaleźć taką pozycję, podczas której karmienie maluszka będzie dla Ciebie wygodne. Możesz zastosować np. pozycję spod pachy. Dzięki niej dziecko nie będzie dotykało nóżkami Twojej tkliwej blizny. Warto poznać też pozostałe pozycje i techniki przystawiania dziecka do piersi i wybrać te, które najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku. O pomoc w doborze wygodnej pozycji zawsze możesz zapytać swoją położną.
     
  • Bielizna i ubrania dla mam po porodzie
    Chcesz się czuć komfortowo i wygodnie? U świeżo upieczonych mam po cesarce sprawdza się luźna odzież, która nie podrażnia rany na brzuchu, a także przewiewna bielizna z wysokim stanem. Pamiętaj też, żeby w miarę możliwości wietrzyć bliznę (np. gdy karmisz maluszka albo odpoczywasz), dzięki czemu przyspieszysz proces gojenia się rany.

 

Aktywność fizyczna po cesarce

  • Najpierw spacer, potem ćwiczenia
    Byłoby dobrze, gdybyś po porodzie dała sobie trochę czasu na to, by wrócić do formy sprzed ciąży. Pamiętaj, że powrót do aktywności fizycznej po cięciu cesarskim jest możliwy nieco później niż po porodzie siłami natury. Na początek możesz zacząć od krótkich spacerów z dzieckiem. Dopiero, gdy lekarz stwierdzi, że połóg jest już za Tobą, a ciało w pełni się zregenerowało, możesz pomyśleć o ćwiczeniach. Gdy już wydobrzejesz, warto skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który oceni stan mięśni brzucha, a w razie potrzeby zaleci ćwiczenia wzmacniające.
Graj o wózek dla Maluszka baner
Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!

Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.