0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Wskazówki dla świeżo upieczonej mamy po cesarskim cięciu. Checklista

Urodziłaś maluszka poprzez cesarskie cięcie? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj naszą krótką listę dla świeżo upieczonych mam po cesarce. Z myślą o Tobie zebraliśmy kilka cennych wskazówek, które mogą Ci ułatwić funkcjonowanie w okresie połogu i dochodzenia do siebie po operacji.

3min. czytania Marz 4, 2021
 1. Nie krępuj się poprosić bliskich o pomoc np. w drobnych pracach domowych, zrobieniu zakupów czy ugotowaniu obiadu. To normalne, że po cesarskim cięciu kobiety potrzebują więcej czasu, by wrócić do pełnej sprawności.
 2. Prawdopodobnie nie będziesz mogła prowadzić samochodu przez okres około sześciu tygodni, więc jeśli musisz się przemieszczać (np. do lekarza), poproś przyjaciół i rodzinę o podwiezienie.
 3. Po powrocie ze szpitala zaopatrz swoją lodówkę w produkty spożywcze, które mają długi termin przydatności. Mogą to być m.in. puszki z fasolą, groszkiem, kukurydzą czy też makarony lub pełnoziarniste mąki. Postaraj się mieć pod ręką takie produkty, z których można szybko ugotować np. jednogarnkowy obiad dla całej rodziny. Możesz skorzystać z wcześniej pomrożonych porcji mięsa, a nawet zup. W ferworze obowiązków związanych z maluszkiem i w okresie nabierania sił po porodzie takie rozwiązanie będzie jak znalazł!
 4. Zapytaj swojego lekarza rodzinnego, czy najlepiej jest zakryć bliznę po cesarskim cięciu, czy pozostawić ją na powietrzu. O wskazówki dotyczące pielęgnacji gojącego się miejsca możesz poprosić także np. położną środowiskową, która odwiedzi Cię w ramach wizyty domowej, albo lekarza ginekologa, który prowadził Twoją ciążę.
 5. Jeżeli rana jest bolesna, a szwy ciągną i uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie, zapytaj lekarza, czy i w jakiej ilości możesz zażyć przeciwbólowe środki na bazie ibuprofenu lub paracetamolu. Pamiętaj jednak, aby poinformować specjalistę o tym, czy karmisz dziecko piersią.
 6. Noś luźną, wygodną odzież, która nie będzie podrażniała rany na brzuchu, oraz bieliznę sięgającą do pępka (aby nie uciskała szwów).
 7. Wszystkie podstawowe artykuły codziennego użytku (m.in. ubrania, przybory toaletowe dla maluszka itp.) umieścić w łatwo dostępnym miejscu, abyś nie musiała nadmiernie schylać się po nie albo sięgać wysoko ręką. Intensywne ruchy po porodzie zakończonym cesarskim cięciem mogą nie być wskazane.
 8. Postaraj się jeść dużo owoców i warzyw, które są bogate w błonnik. Pij również dużo wody, a od czasu do czasu zrób sobie napój z siemienia lnianego. Dzięki temu zapobiegniesz bolesnym zaparciom. Możesz również przez kilka dni po porodzie zastosować lekkostrawną dietę.
 9. Aby karmienie maluszka było dla Ciebie wygodne, możesz ułożyć dziecko na poduszce do karmienia. Warto poznać też różne pozycje i techniki przystawiania dziecka do piersi i wybrać te, które najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku.
 10. Pamiętaj, że po porodzie byłoby dobrze, gdybyś dała sobie czas na to, by wrócić do formy sprzed ciąży. Dlatego też postaraj się nie wykonywać żadnych męczących prac w okresie połogu, które mogłyby dodatkowo obciążać Twój organizm.
 11. Nie podnoś też cięższych rzeczy niż dziecko. Przez kilka tygodni staraj się oszczędzać i dużo odpoczywać.
 12. Postaraj się być aktywna po ciąży, ponieważ może to Ci pomóc uniknąć zaparć i przyspieszyć czas rekonwalescencji po cesarskim cięciu. Nie oznacza to jednak od razu powrotu na siłownię po porodzie. Na początek zacznij od krótkich spacerów z dzieckiem. Dopiero, gdy lekarz stwierdzi, że połóg jest już za Tobą, a ciało w pełni się zregenerowało, możesz wrócić do aktywności fizycznej.

 

Chcesz przeczytać cały artykuł? Kliknij tutaj i dowiedz się więcej.

Dołącz do programu i korzystaj z dodatkowych benefitów

MVP Logo

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • jadlopisy

  JADŁOSPISY

  Pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków.

 • darmowe_probki_ikona

  DARMOWE PRÓBKI

  Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.

 • konkursy_ikona

  KONKURSY

  Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.

 • testowania_produktów_ikona

  TESTOWANIA PRODUKTÓW

  Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
  i małych dzieci.

Search icon

Nie znalazłaś/eś potrzebnych informacji?

Wypróbuj naszą wyszukiwarkę