Artykuł
Wskazówki dla świeżo upieczonej mamy po cesarskim cięciu. Checklista
3min.
czytania
Marz 4, 2021
- Nie krępuj się poprosić bliskich o pomoc np. w drobnych pracach domowych, zrobieniu zakupów czy ugotowaniu obiadu. To normalne, że po cesarskim cięciu kobiety potrzebują więcej czasu, by wrócić do pełnej sprawności.
- Prawdopodobnie nie będziesz mogła prowadzić samochodu przez okres około sześciu tygodni, więc jeśli musisz się przemieszczać (np. do lekarza), poproś przyjaciół i rodzinę o podwiezienie.
- Po powrocie ze szpitala zaopatrz swoją lodówkę w produkty spożywcze, które mają długi termin przydatności. Mogą to być m.in. puszki z fasolą, groszkiem, kukurydzą czy też makarony lub pełnoziarniste mąki. Postaraj się mieć pod ręką takie produkty, z których można szybko ugotować np. jednogarnkowy obiad dla całej rodziny. Możesz skorzystać z wcześniej pomrożonych porcji mięsa, a nawet zup. W ferworze obowiązków związanych z maluszkiem i w okresie nabierania sił po porodzie takie rozwiązanie będzie jak znalazł!
- Zapytaj swojego lekarza rodzinnego, czy najlepiej jest zakryć bliznę po cesarskim cięciu, czy pozostawić ją na powietrzu. O wskazówki dotyczące pielęgnacji gojącego się miejsca możesz poprosić także np. położną środowiskową, która odwiedzi Cię w ramach wizyty domowej, albo lekarza ginekologa, który prowadził Twoją ciążę.
- Jeżeli rana jest bolesna, a szwy ciągną i uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie, zapytaj lekarza, czy i w jakiej ilości możesz zażyć przeciwbólowe środki na bazie ibuprofenu lub paracetamolu. Pamiętaj jednak, aby poinformować specjalistę o tym, czy karmisz dziecko piersią.
- Noś luźną, wygodną odzież, która nie będzie podrażniała rany na brzuchu, oraz bieliznę sięgającą do pępka (aby nie uciskała szwów).
- Wszystkie podstawowe artykuły codziennego użytku (m.in. ubrania, przybory toaletowe dla maluszka itp.) umieścić w łatwo dostępnym miejscu, abyś nie musiała nadmiernie schylać się po nie albo sięgać wysoko ręką. Intensywne ruchy po porodzie zakończonym cesarskim cięciem mogą nie być wskazane.
- Postaraj się jeść dużo owoców i warzyw, które są bogate w błonnik. Pij również dużo wody, a od czasu do czasu zrób sobie napój z siemienia lnianego. Dzięki temu zapobiegniesz bolesnym zaparciom. Możesz również przez kilka dni po porodzie zastosować lekkostrawną dietę.
- Aby karmienie maluszka było dla Ciebie wygodne, możesz ułożyć dziecko na poduszce do karmienia. Warto poznać też różne pozycje i techniki przystawiania dziecka do piersi i wybrać te, które najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku.
- Pamiętaj, że po porodzie byłoby dobrze, gdybyś dała sobie czas na to, by wrócić do formy sprzed ciąży. Dlatego też postaraj się nie wykonywać żadnych męczących prac w okresie połogu, które mogłyby dodatkowo obciążać Twój organizm.
- Nie podnoś też cięższych rzeczy niż dziecko. Przez kilka tygodni staraj się oszczędzać i dużo odpoczywać.
- Postaraj się być aktywna po ciąży, ponieważ może to Ci pomóc uniknąć zaparć i przyspieszyć czas rekonwalescencji po cesarskim cięciu. Nie oznacza to jednak od razu powrotu na siłownię po porodzie. Na początek zacznij od krótkich spacerów z dzieckiem. Dopiero, gdy lekarz stwierdzi, że połóg jest już za Tobą, a ciało w pełni się zregenerowało, możesz wrócić do aktywności fizycznej.
Chcesz przeczytać cały artykuł? Kliknij tutaj i dowiedz się więcej.
Dołącz do programu i korzystaj z dodatkowych benefitów
Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!
JADŁOSPISY
Pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków.
DARMOWE PRÓBKI
Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.
KONKURSY
Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.
TESTOWANIA PRODUKTÓW
Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
i małych dzieci.
Nie znalazłaś/eś potrzebnych informacji?
Wypróbuj naszą wyszukiwarkę