MyFeed Personalized Content
9 - 12 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Jak być dobrą mamą?

Do macierzyństwa można próbować się przygotować, ale gdy w końcu zostajesz mamą, i tak Twój świat wywraca się do góry nogami. Możesz odczuwać stres przed tym, czy sprawdzisz się w nowej roli, i mieć obawy co do tego, jak teraz potoczy się Twoje życie. Nie martw się jednak na zapas – ze wszystkim dasz sobie radę. Sprawdź, jak w pełni cieszyć się macierzyństwem i być dobrą mamą.

4min. czytania Sty 15, 2024

Już w czasie ciąży mogły czasem dopadać Cię wątpliwości, czy oby na pewno po porodzie będziesz dobrą mamą. Macierzyństwo to ogromna zmiana w życiu i trzeba dać sobie czas na to, aby odnaleźć się w tej nowej roli. Powinnaś jednak od samego początku wierzyć we własne siły, na spokojnie ustalić metody wychowawcze, jakimi chcesz się kierować, i przede wszystkim zaufać swojemu macierzyńskiemu instynktowi. Jak to zrobić?

Być dobrą mamą – co to oznacza?

Na pewno nie raz zastanawiałaś się, jak możesz być dobrą mamą dla swojego maluszka. Co to właściwie oznacza i czy podołasz tak ważnemu zadaniu? Oczywiście, że tak! Musisz jedynie pamiętać o podstawowej zasadzie! Twój mały szkrab nie będzie miał lepszej mamy od Ciebie! To Ty nosiłaś maluszka pod swoim sercem i od pierwszych chwil na świecie dajesz mu poczucie bezpieczeństwa, bądź zatem zadowolona z siebie i swojego macierzyństwa. Dobra mama może czasami mieć gorszy humor, popłakać z bezsilności czy gorzej wyglądać po nieprzespanej nocy. Nikt nie jest przecież perfekcyjny i również Tobie mogą zdarzyć się chwile słabości. To zupełnie normalne. Jednak to wcale nie oznacza, że coś robisz źle.

Wejdź w macierzyństwo na swój własny sposób. Bądź asertywna, nabierz więcej dystansu i nie ulegaj zbytnio zdaniu mamy czy teściowej. One być może wychowały już całą gromadkę dzieci i zawsze będą chciały służyć Ci „dobrą radą”, ale nie ma w tym więc nic złego, jeśli nie będziesz podzielała ich zdania i postanowisz działać zgodnie z własnym instynktem. To Ty najlepiej znasz swoje dziecko, a z czasem nabierzesz doświadczenia i coraz lepiej będziesz odgadywała potrzeby niemowlaka. Pamiętaj, że powiedzenie: „człowiek uczy się na błędach” jest jak najbardziej aktualne również w roli mamy – musisz jedynie wyciągać z tych drobnych potknięć wychowawczych naukę na przyszłość.

 

mom with baby

 

Zadbaj w szczególny sposób o siebie

Bycie dobrą mamą oznacza nie tylko troskliwą opiekę nad maluszkiem. Pomyśl także o sobie. I nie mamy tu na myśli tylko zdrowego odżywiania, kiedy karmisz piersią albo chcesz schudnąć po ciąży, bo dodatkowe kilogramy spędzają Ci sen z powiek. Pomyśl o sobie w pozytywny sposób. Jesteś silną kobietą, która urodziła największy skarb na świecie. Twój maluszek będzie Cię kochał bezwarunkowo – nawet wtedy, gdy będziesz miała na brzuchu kilka rozstępów po ciąży.

Po porodzie, oprócz powrotu do aktywności fizycznej i formy, wygospodaruj przede wszystkim więcej czasu dla siebie. Choć przy małym dziecku może Ci się to wydawać niemożliwe, koniecznie poświęć chociaż chwilę np. na odpoczynek z ulubioną książką i kubkiem herbaty, relaks w wannie czy wizytę u kosmetyczki. Takie małe przyjemności mogą sprawić, że skutecznie ograniczysz stres związany z Twoją nową rolą i uspokoisz myśli, zatroszczysz się o swoje ciało, dobry humor oraz poczucie kobiecości. To bardzo ważne – przecież szczęśliwa mama to także szczęśliwe dziecko!

 

mom hugging her baby

 

Podziel się obowiązkami z tatą maluszka

Pamiętaj, że Twój partner również jest pełnoprawnym rodzicem Waszego dziecka. Tata maluszka ponosi więc taką samą odpowiedzialność za szkraba, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby się nim zajmował. Razem ustalcie, jakimi zasadami chcecie się kierować, wychowując potomka, i współpracujcie ze sobą jako rodzice. Wspierajcie się w tym rodzicielskim wyzwaniu.

Musisz uświadomić sobie, że bycie dobrą mamą wcale nie oznacza, iż maleństwem musisz zajmować się tylko Ty, bo jesteś w tym najlepsza i czujesz tzw. instynkt macierzyński. Pomoc przy dziecku zawsze jest potrzebna, dlatego nie odtrącaj ojca maluszka. Pozwól mu nauczyć się przewijać, karmić czy kąpać niemowlę, a przy okazji budować więź ze szkrabem. Spróbujcie się uzupełniać w tych zadaniach. Gdy dziecko będzie spać, pomyślcie także o sobie. Pielęgnujcie Waszą miłość, spędzajcie wspólnie czas i razem uczcie się być najlepszymi rodzicami na świecie!

 

parents with a baby

 

Wczesne a późne macierzyństwo

Martwisz się, że nie podołasz macierzyństwu i nie będziesz dobrą mamą, bo już masz swoje lata? To bzdura! Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który moment na ciążę jest najlepszy. Zarówno wczesne, jak i późne macierzyństwo ma swoje plusy i minusy. Ciężarna kobieta przed trzydziestką ma zwykle dużo sił witalnych. Jednak późna decyzja o tym, aby mieć dziecko, sprawia, że mama dysponuje znacznie większym doświadczeniem życiowym – które jest bardzo przydatne w procesie wychowania. Najważniejsze jest to, abyś świadomie podeszła do tej roli w życiu – a wówczas z pewnością odnajdziesz właściwy sposób na bycie dobrą mamą.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.