MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Jak wygląda połóg po cesarskim cięciem?

Połóg po cesarce trwa tyle samo co po porodzie siłami natury, jednak może przebiegać nieco inaczej. Warto, abyś była wówczas dla siebie szczególnie troskliwa, nie forsowała się nadmiernie i dała sobie czas na odpoczynek – na ile to tylko możliwe. Być może poczujesz się spokojniejsza, jeśli przeczytasz nasz artykuł i dowiesz się, ile trwa połóg po cesarce i jakich możesz się spodziewać objawów w tym okresie. Podpowiemy Ci też, jak możesz o siebie zadbać, by przejść ten czas możliwie jak najdogodniej.

6min. czytania Sty 15, 2024

Czego dowiesz się z artykułu?

 

Cesarskie cięcie a połóg – czego możesz się spodziewać w tym czasie?

Czas połogu po cesarce przebiega nieco inaczej niż po porodzie siłami natury. Przede wszystkim początkowo możesz odczuwać ból w okolicy rany po CC. To naturalne – masz za sobą operację, więc takie odczucia z okolic linii cięcia nie stanowią podstaw do jakiegokolwiek niepokoju.

Definicja

Połóg trwa ok. 6 tygodni. To czas regeneracji organizmu kobiety po ciąży i porodzie.

W trakcie rekonwalescencji możesz też odczuwać dyskomfort czy dolegliwości bólowe w podbrzuszu. Wiele kobiet obserwuje, że nasilają się one w trakcie karmienia piersią. To jednak również zupełnie normalne, a wręcz pożądane! Tego typu skurcze poporodowe stanowią bowiem sygnał, że macica się obkurcza. Podobne dolegliwości występują po porodzie siłami natury. Zazwyczaj nie powinny one być mocniejsze niż standardowe skurcze miesiączkowe. Jeśli masz wrażenie, że w Twoim przypadku są bardziej nasilone, możesz skontaktować się z lekarzem lub położną i omówić swoje wątpliwości.

 

Krwawienie po CC w czasie połogu – ile trwa?

W czasie połogu po CC zaobserwujesz też krwawienia z dróg rodnych. Fachowo nazywa się je odchodami poporodowymi (albo połogowymi). Na początku są krwiste i obfite, z czasem jednak zmieniają intensywność oraz kolor (na różowy, brązowy lub bezbarwny). Jaki jest mechanizm ich postawania? To wydzielina z rany, która tworzy się na macicy po odejściu łożyska. Powstają w ramach oczyszczania się macicy po porodzie. Mimo iż często mówi się w tym kontekście o krwawieniu poporodowym, nie jest to jedynie krew – ale też resztki błon płodowych oraz naturalny śluz.

FAKTY I MITY

Możesz spotkać się ze stwierdzeniem, że krwawienie występuje tylko po porodzie siłami natury, a nie po cesarskim cięciu. To nieprawda! Osoby głoszące ten mit bazują na nieprawidłowym przekonaniu, jakoby krwawienie to pochodziło z rany w kroczu – która w przypadku CC nie powstaje. Tymczasem odchody poporodowe związane są z raną na macicy, która występuje u każdej kobiety, niezależnie od tego, w jaki sposób jej dziecko przyszło na świat.

To, jak długi jest czas pojawiania się odchodów poporodowych, jest sprawą bardzo indywidualną. Zazwyczaj mówi się, że takie krwawienie po CC trwa od 2 do 6 tygodni. Jego obfitość może być nieco mniejsza niż po porodzie siłami natury – ale tu także nie ma jednej reguły. Najlepiej, jeśli dasz swojemu ciału czas na „oczyszczenie” i spokojnie poczekasz, aż te upławy miną. Warto również podkreślić, że u niektórych kobiet zdarza się, iż krwawienie ustaje na parę dni… po czym niespodziewanie wraca. Pamiętaj, że to też jest zupełnie normalne!

 

Czas połogu po cesarce – jak możesz o siebie zadbać?

W czasie połogu po cesarskim cięciu najlepiej jest przede wszystkim… nie mieć wobec siebie nadmiernych wymagań. Poród to zawsze duży wysiłek – zarówno fizyczny, jak i emocjonalny – masz więc prawo czuć się jakiś czas po nim po prostu zmęczona. Ponadto w okresie połogu następują ogromne zmiany w Twoim układzie hormonalnym – te hormony, które wcześniej odpowiadały za utrzymanie ciąży, teraz wracają do standardowego poziomu. Całe Twoje ciało musi powoli, stopniowo wrócić do „normalnego” trybu funkcjonowania – a na to trzeba czasu.

Zapamiętaj!

Czas połogu to nie czas na odchudzanie się po porodzie. Lepiej będzie, jeśli skupisz się na pełnowartościowej diecie, odpowiednim nawadnianiu organizmu i ćwiczeniach usprawniających. Wówczas Twój organizm może szybciej się zregenerować, a Ty nabierzesz więcej sił.

Najlepiej więc, jeśli spróbujesz zadbać o to, by Twój organizm miał odpowiednie warunki do spokojnej regeneracji. Jeśli tylko masz taką możliwość – postaraj się korzystać z pomocy swoich bliskich. W okresie połogu po CC nie powinnaś sama nic dźwigać ani się forsować. Odradza się też stosowanie w tym czasie tamponów. Aby poradzić sobie z krwawieniami, możesz skorzystać ze specjalnych wkładek poporodowych lub chłonnych podpasek. Warto również pamiętać o higienie okolic intymnych oraz stosowaniu odpowiedniej diety po cesarce.

 

Czas połogu po cesarce mama wypoczywająca w fotelu i przytulająca śpiące maleństwo

 

Seks po cesarce – kiedy to bezpieczne?

Na tak postawione pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. W tym bowiem wypadku wszystko zależy od indywidualnej oceny każdej kobiety, czy czuje się już gotowa na podjęcie współżycia. Niektórzy lekarze twierdzą, że nie ma większych przeciwwskazań do współżycia po cesarce już w 4 tygodnie od porodzie. Inni jednak zalecają odczekać 6 tygodni. Jeżeli masz obawy, czy jesteś już odpowiednio wygojona, warto umówić się na wizytę kontrolną u swojego lekarza. Może on zalecić wykonanie USG, by sprawdzić, jak przebiega proces gojenia, i zasugerować, czy w jego ocenie Twój stan fizyczny sprzyja podjęciu decyzji o powrocie do współżycia.

Pamiętaj jednak, że gotowość fizyczna i psychiczna nie muszą iść ze sobą w parze. Dlatego dobrze jest wsłuchać się w samą siebie i ocenić, czy to dla Ciebie już TEN moment. Niektóre kobiety czują obawy przed powrotem do aktywności seksualnej – nie są pewne, jak zareagują na „pierwszy raz” po porodzie. W takiej sytuacji warto porozmawiać o swoich wątpliwościach z partnerem. Może on spróbować pomóc Ci się uporać z obawami i pokazać, że macie szansę wrócić do pięknego świata Waszych zbliżeń. Pamiętaj, że nie musicie od razu decydować się na pełen stosunek seksualny. Możecie zacząć od delikatnych pieszczot, by stopniowo oswajać intymny dotyk i z niczym się nie spieszyć.

 

Zakażenie połogowe po cesarce – jak się objawia?

Zazwyczaj cały proces połogu po CC przebiega bez komplikacji. Aby jednak trzymać rękę na pulsie, warto poznać objawy zakażenia połogowego, które – choć rzadko – to jednak może się zdarzyć.

Zakażenie połogowe to infekcje, które mogą się rozwijać w różnych częściach ciała kobiety. Mogą to być np. zapalenie błony śluzowej macicy, zakażenie rany po cesarskim cięciu czy zapalenie dróg moczowych. Zależnie od miejsca występowania – różne też będą konkretne objawy. Zazwyczaj jednak zakażeniu poporodowemu towarzyszą gorączka, złe samopoczucie, wymioty i nudności. Niepokojące mogą być też nagłe zmiany w obfitości lub rodzaju odchodów połogowych – zwłaszcza w krótkim czasie po porodzie.

WAŻNE!

Zgłoś się do lekarza, jeśli odchody połogowe są skąpe lub całkiem zanikły krótko po porodzie. Tak samo w przypadku nagle zwiększonego krwawienia z dużą liczbą strzępków, silnych dolegliwości bólowych podbrzusza oraz charakterystycznego gnilnego zapachu krwawienia.

Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwości co do tego, czy Twój połóg przebiega prawidłowo, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś poprosiła o ocenę lekarza czy położną (np. środowiskową). Spróbuj jednak na zapas się nie martwić,
dużo odpoczywać i dać sobie czas na regenerację. Połóg po CC to okres, kiedy możesz wreszcie poznać maluszka, którego niedawno powitałaś na świecie. Warto jednak nie zapominać w tym czasie o samej sobie – bo szczęśliwe dziecko potrzebuje szczęśliwej mamy.

Konsultacja merytoryczna:

mgr Julia Ignaczak

Położna rodzinna

Graj o wózek dla Maluszka baner
Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!

Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.