MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Jak może wyglądać zdrowa dieta mamy karmiącej piersią? Oto 10 wskazówek dla Ciebie! Checklista

0
0 opinie

Niedawno zostałaś mamą i zastanawiasz się, jak powinien wyglądać Twój codzienny jadłospis? Dieta podczas karmienia piersią jest ważna, ponieważ może mieć duży nie tylko na Ciebie ale również na Twoje dziecko. Specjalnie dla świeżo upieczonych mam przygotowaliśmy kilka najważniejszych zasad. Przeczytaj naszą listę i dowiedz się, co warto włączyć do jadłospisu, oraz ile posiłków i kalorii spożywać.

3min. czytania Sty 15, 2024
  1. Stosuj dobrze zbilansowaną dietę, która zawiera odpowiednio dużo błonnika.

  2. Jeśli chodzi o owoce i warzywa, staraj się spożywać minimum 400 g owoców i warzyw – najlepiej w 5 porcjach dziennie. Na przykład 1 porcja owoców może być bardzo małym bananem, 1 szklanką malin lub 17 winogronami. Z kolei 1 porcja warzyw to szklanka gotowanych warzyw, takich jak brokuły, szklanka pomidorów z puszki lub surowych warzyw, takich jak marchewka.

  3. Ogranicz kofeinę podczas karmienia piersią, ponieważ może ona utrudnić dziecku zasypianie. Postaraj się obserwować dziecko i sprawdzać, jak na nią zareaguje. Możesz wypić do 2 małych filiżanek kawy (lub innego napoju, który zawiera kofeinę) lub przerzucić się na kawę bezkofeinową.

  4. Najlepiej całkowicie unikać picia alkoholu podczas karmienia piersią.

  5. Jeśli karmisz wyłącznie piersią, będziesz potrzebować przez pierwsze sześć miesięcy dodatkowych 505 kalorii dziennie, które pochodzą ze zdrowej żywności. Szczupłe mamy mogą potrzebować aż do 650 kcal z pożywienia, w porównaniu do zapotrzebowania przed ciążą.

  6. Staraj się spożywać 5 porcji zbóż dziennie. Najważniejsze, aby co najmniej połowę wszystkich zjadanych produktów zbożowych stanowiły produkty pełnoziarniste. Na przykład 1 porcja = 1 kromka chleba pełnoziarnistego, 1/3 szklanki ugotowanego ryżu lub 3/4 szklanki gotowych do spożycia niesłodzonych płatków zbożowych.

  7. Dostarczaj do organizmu 2700 ml płynów dziennie. Wlicz w to również wodę, która pochodzi z pożywienia (np. zupy). Średnio powinnaś wypijać 6-8 szklanek wody dziennie. Pamiętaj, że podczas karmienia piersią warto mieć zawsze źródlaną wodę do picia pod ręką.

  8. W zależności od swojej wagi przyjmuj od 65 g do 116 g białka na dobę. Aby dokładnie wyliczyć, ile tego składnika powinnaś spożywać, należy wagę w kg pomnożyć przez 1,45. Staraj się jeść pokarmy bogate w białko, takie jak chude mięso (np. indyka), jajka, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe, które są również dobrym źródłem żelaza. Na przykład 1 porcja to 30 g mięsa, ryb lub drobiu bądź też 1 jajko.

  9. Staraj się spożywać dziennie 4 porcje nabiału lub odpowiednich substytutów pochodzenia roślinnego, które zawierają wapń i białka. Na przykład 1 porcja to 1 szklanka mleka lub 1 szklanka jogurtu naturalnego.

  10. Skonsultuj z lekarzem suplementację witaminy D lub innych witamin czy składników mineralnych.

  11. Unikaj jedzenia ryb bogatych w rtęć, takich jak rekin, miecznik i marlin.

  12. Tłuste ryby, takie jak makrela, są świetne, ale staraj się nie jeść ich więcej niż 2 porcje tygodniowo.

  13. Przygotuj zdrowe przekąski przed pójściem spać na przegryzkę podczas nocnego karmienia. Obok łóżka dobrze też mieć wodę.

 

Chcesz dowiedzieć się czegoś o karmieniu piersią w miejscach publicznych lub diecie niemowląt i małych dzieci? Przeczytaj nasze artykuły!

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    0
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.