Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
masaż brzuszka niemowlaka
Biegunka u niemowląt i dzieci – przyczyny, skutki i postępowanie

Jak masować brzuszek noworodka? Masaż antykolkowy

Masaż brzucha to jeden z najlepszych sposobów na to, by ulżyć dziecku, któremu dokucza kolka. Taki masaż to jednak nie tylko zabieg zdrowotny – dotyk wzmacnia Waszą więź i korzystnie wpływa na rozwój niemowlaka. Kiedy i jak wykonywać masaż antykolkowy? Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę?

poniedziałek, 22.01.2018

Biegunka u niemowląt i dzieci – przyczyny, skutki i postępowanie

Ukojenie, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, rozwinięcie zdolności motorycznych – to tylko niektóre z korzyści, które może dać masaż Twojemu dziecku. Wykonany przed snem uspokoi i wyciszy maluszka. Poza tym może pomóc na kolkę i korzystnie wpłynąć na samopoczucie niemowlęcia.

Masaż antykolkowy

Pewnie niejednokrotnie zastanawiałaś się, dlaczego Twój maluszek płacze, a żadne próby uspokojenia go nie przynoszą rezultatów. Dziecko może cierpieć na kolkę, warto zatem spróbować delikatnie pomasować jego brzuszek. Odpowiednie ruchy i ciepło Twoich dłoni rozluźnią go, pomogą ukoić nieznośny ból, a dodatkowa chwila czułości uspokoi dziecko i zapewni mu chwilę relaksu. Zadbaj o to, aby także po karmieniu, kiedy je unosisz, miało kontakt z Twoim ciałem. Zadziała to jak delikatny masaż – pomoże uśmierzyć ewentualny ból i ulżyć maleństwu w problemach z kolką.

Czy wiesz, że...

Zmysł dotyku rozwija się już w 6. miesiącu życia płodowego dziecka. Za jego sprawą tuż po porodzie kontakt skóra do skóry przypomina niemowlakowi ciepło brzucha mamy i uczy jej bliskości. Dotykanie go to najsilniejsza forma okazywania uczuć na pierwszym etapie jego życia. Może tez stanowić swoistą formę komunikowania się z maleństwem.

Kiedy wykonać pierwszy masaż niemowlaka?

Pierwszy masaż noworodka możesz wykonać, kiedy dziecku odpadnie kikut pępowiny, a więc między 7. a 10. dniem od narodzin. Maluszek sam da Ci znać, kiedy nie będzie już miał ochoty na masaż. Pamiętaj, że zabieg ten wygląda zupełnie inaczej niż masaż osoby dorosłej.

Jaka jest najlepsza pora dnia na masaż brzuszka niemowlaka?

Najlepszy moment na masaż to ten, w którym niemowlę jest odprężone, np. przed pójściem spać, po zmianie pieluszki lub zaraz po kąpieli. Zwróć uwagę na to, by nikt Wam nie przeszkadzał i nic nie rozpraszało Waszej uwagi. Pamiętaj, że nie powinno się masować dziecka zaraz po karmieniu.

Jak długo masować dziecko?

Od 1. miesiąca życia możesz masować dziecko od 5 do 10 minut. Zdecydowanie lepiej wybrać częste i krótkie masaże niż te długie i nieregularne. Pamiętaj, aby masaż wykonać po co najmniej 30 minutach od przystawienia maluszka do piersi, a jeśli otrzymuje mleko modyfikowane - przynajmniej po godzinie od karmienia.

akcesoria do masażu niemowlaka

Jak przygotować miejsce do masażu?

Wybierz dobrze ogrzany, słoneczny pokój o delikatnym oświetleniu. Połóż dziecko na przewijaku lub na łóżku. Możesz też usiąść na kanapie i położyć na swoich kolanach średniej grubości poduszkę, a na niej rozebranego maluszka (jeśli zamierzasz masować tylko brzuszek, wystarczy, że go odsłonisz).

Jak wykonać masaż brzuszka niemowlaka?

Przed przystąpieniem do masażu opowiedz dziecku, co będziecie robić. Możesz też coś mu zaśpiewać – da mu to poczucie bezpieczeństwa. 

  1. Zdejmij biżuterię, umyj ręce, nałóż na nie oliwkę dla dzieci – rozetrzyj ją energicznie na swoich dłoniach, rozgrzewając je.
  2. Połóż dłonie na brzuszku dziecka na około minutę.
  3. Masuj brzuszek kolistymi ruchami płaską dłonią zgodnie z ruchem wskazówek zegara, wtedy łatwiej będzie mu oddać gazy.
  4. Przeciągnij rękami, jedna za drugą po bokach brzuszka – najpierw po jednej, potem drugiej stronie.

Jak masować inne części ciała niemowlaka?

Jeśli dziecku spodobał się masaż brzuszka, możesz spróbować rozszerzyć go na inne partie ciała.

  • Całe ciało – muskaj delikatnie jego ciało od główki po stopy. Powtórz ruch 4–5 razy.
  • Nogi – umieść swoje nadgarstki na ramionach niemowlaka i prowadząc je wzdłuż ciała dojdź do nóżek. Następnie masuj każdą nóżkę wewnętrzną stroną dłoni (prowadź dłonie naprzemiennie) od pachwiny do kostki. Bardzo delikatnie uciśnij kciukiem środek stópki od pięty po palce.
  • Ramiona i ręce – wymasuj dłońmi wewnętrzną stronę ramion dziecka. Ułóż palce w pierścień i obejmij rączkę maluszka. Powoli przesuwaj dłoń w dół rączki w stronę barku. Rysując małe koła, wymasuj palce i wewnętrzną część dłoni dziecka.
  • Plecy – ułóż niemowlę na brzuszku. Delikatnie masuj je rękami (jedna za drugą), zaczynając od szyi, schodząc aż do dołu pleców i następnie z powrotem do góry. Przełóż dziecko na plecy.

Po skończonym masażu szybko ubierz maluszka, gdyż temperatura ciała spada szybciej, kiedy organizm jest odprężony. Jeśli boisz się samodzielnie masować go, poproś o pomoc swoją położną.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.