MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Jak masować brzuszek noworodka? Masaż antykolkowy

Masaż to jeden z najlepszych sposobów na to, by ulżyć dziecku, któremu dokuczają bóle brzuszka, wzdęcia i gazy. Ta metoda wzmacnia przez dotyk także Waszą więź i może korzystnie wpływać na rozwój niemowlaka. Kiedy i jak wykonywać masaż antykolkowy? Na czym polega masaż Shantala? Jak się przygotować do tego „zabiegu” i na co zwrócić uwagę? Sprawdź, jak masować brzuszek niemowlaka

5 min. czytania Sty 15, 2024

Ukojenie, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, rozwinięcie zdolności motorycznych – to tylko niektóre z korzyści, które może dać Twojemu dziecku masaż antykolkowy. Wykonany przed snem uspokoi i wyciszy maluszka. Poza tym pomaga nie tylko na bóle brzuszka, ale też na dokuczliwe gazy i wzdęcia noworodka. Dodatkowo może korzystnie wpłynąć na samopoczucie niemowlęcia. Przeczytaj zatem, jak masować brzuszek dziecku.

Masaż brzuszka – kolka pod kontrolą

Pewnie niejednokrotnie zastanawiałaś się, dlaczego Twój maluszek płacze, a żadne próby uspokojenia go nie przynoszą rezultatów. Dziecko może cierpieć na kolkę, warto zatem spróbować delikatnie pomasować jego brzuszek. Odpowiednie ruchy i ciepło Twoich dłoni rozluźnią go, pomogą ukoić nieznośny ból, a dodatkowa chwila czułości uspokoi dziecko i zapewni mu chwilę relaksu. Zadbaj także o masowanie brzuszka noworodka po jedzeniu. Po każdorazowym karmieniu połóż maluszka na swoim ramieniu do odbicia. Kiedy przytulasz dziecko do siebie, szkrab ma kontakt z Twoim ciałem, co działa jak delikatny masaż antykolkowy. Powtarzanie tej czynności może pomóc uśmierzyć ewentualny ból i ulżyć maleństwu w problemach z kolką.

Czy wiesz, że...

Zmysł dotyku rozwija się już w 6. miesiącu życia płodowego dziecka. Za jego sprawą tuż po porodzie kontakt skóra do skóry przypomina noworodkowi ciepło brzucha mamy i uczy go bliskości. Dotyk to najsilniejsza forma okazywania uczuć w pierwszym etapie życia dziecka. Może tez stanowić swoistą formę komunikowania się z maleństwem.

Masaż Shantala – na czym to polega?

Jednym z najpopularniejszych sposobów masowania niemowląt jest tzw. masaż Shantala. To tradycyjna indyjska metoda, która rozpowszechniła się na całym świecie. Może ona pozytywnie oddziaływać na cały rozwój maluszka, pozwolić mu się zrelaksować i wyciszyć, dzięki czemu dziecko zwykle łatwiej i szybciej zasypia. Może również pomóc złagodzić problemy brzuszkowe niemowlęcia i ułatwić trawienie.

Kluczowym założeniem masażu Shantala jest to, by w trakcie całej sesji (trwającej ok. 5–15 minut) nieprzerwanie podtrzymywać fizyczny kontakt między rodzicem czy opiekunem a niemowlęciem. Usiądź – najlepiej na macie czy kocu rozłożonym na podłodze – naprzeciw leżącego dziecka, tak aby jego stópki dotykały Twojego brzucha. Masaż Shantala zaczynasz od klatki piersiowej, następnie przenosisz dłonie na ramiona i ręce maluszka, potem brzuch, biodra, nogi, plecki, a nawet buzię.

Masujesz więc całe ciało dziecka, pamiętając przy tym, by w każdej chwili przynajmniej jedna Twoja ręka dotykała jego skóry. Kończąc masaż każdej części ciała, wykonaj na niej ruch „zamykający” poprzez lekkie przyciśnięcie dłoni do danej powierzchni skóry i przytrzymanie ich na niej. Dbaj o to, by Twoje ruchy były delikatne, ale pewne. Jeśli dziecko okazuje zniecierpliwienie – możesz przerwać sesję. Masaż Shantala ma przynosić niemowlęciu ulgę i odprężenie, a nie je frustrować!

Bolący brzuszek u noworodka – kiedy wykonać pierwszy masaż?

Zastanawiasz się, jak masować brzuszek przy kolce i kiedy warto go zrobić? Pierwszy masaż noworodka możesz wykonać, kiedy dziecku odpadnie kikut pępowiny, a więc między 7. a 15. dniem od narodzin. Pamiętaj, że zabieg ten wygląda zupełnie inaczej niż masaż osoby dorosłej.

Masaż brzuszka – jaka jest najlepsza pora dnia na masowanie niemowlaka?

Najlepszy moment na masaż to ten, w którym niemowlę jest odprężone, np. przed pójściem spać, po zmianie pieluszki lub zaraz po kąpieli. Zwróć uwagę na to, by nikt Wam nie przeszkadzał i nic nie rozpraszało Waszej uwagi. Masaż może pomóc również wtedy, gdy zauważysz wzdęty brzuszek u noworodka.

Masaż brzuszka u niemowlaka – jak długo masować dziecko?

Od 1. miesiąca życia możesz masować dziecko od 5 do 10 minut. Zdecydowanie lepiej wybrać częste i krótkie masaże niż te długie i nieregularne. Pamiętaj, aby masaż wykonać po co najmniej 30 minutach od przystawienia maluszka do piersi, a jeśli otrzymuje mleko modyfikowane – przynajmniej po godzinie od karmienia. Maluszek sam da Ci znać, kiedy nie będzie już miał ochoty na masaż.

baby massage accessories

 

Masaż niemowlaka – jak przygotować miejsce do masażu?

Wybierz dobrze ogrzany, słoneczny pokój o delikatnym oświetleniu. Połóż dziecko na przewijaku lub na łóżku. Możesz też usiąść na kanapie i położyć na swoich kolanach średniej grubości poduszkę, a na niej rozebranego maluszka (jeśli zamierzasz masować tylko brzuszek, wystarczy, że go odsłonisz).

Jak wykonać masaż brzuszka niemowlaka?

Przed przystąpieniem do masażu opowiedz dziecku, co będziecie robić. Możesz też coś mu zaśpiewać – da mu to poczucie bezpieczeństwa.

  1. Zdejmij biżuterię, umyj ręce, nałóż na nie oliwkę dla dzieci – rozetrzyj ją energicznie na swoich dłoniach, rozgrzewając je. 
  2. Połóż dłonie na brzuszku dziecka na około minutę.
  3. Jak masować brzuch niemowlaka przy wzdęciach? To proste! Masuj brzuszek kolistymi ruchami i płaską dłonią – zgodnie z ruchem wskazówek zegara, wtedy łatwiej będzie mu oddać gazy.
  4. Przeciągnij rękami, jedna za drugą po bokach brzuszka – najpierw po jednej, potem drugiej stronie.

Jak masować dziecku brzuszek i inne części ciała?

Jeśli dziecku spodobał się brzuszkowy masaż, możesz spróbować rozszerzyć go także na inne partie ciała. Wykonuj delikatne, okrężne ruchy masujące i powoli z brzuszka przejdź na nóżki lub rączki lub przekręć dziecko, by wymasować jego plecki.

  • Całe ciało – muskaj delikatnie ciałko maluszka – od główki aż po stopy. Powtórz ruch 4–5 razy. 
  • Nogi – umieść swoje nadgarstki na ramionach niemowlaka i prowadząc je wzdłuż ciała dojdź do nóżek. Następnie masuj każdą nóżkę wewnętrzną stroną dłoni (prowadź dłonie naprzemiennie) od pachwiny do kostki. Bardzo delikatnie uciśnij kciukiem środek stópki od pięty po palce.
  • Ramiona i ręce – wymasuj dłońmi wewnętrzną stronę ramion dziecka. Ułóż palce w pierścień i obejmij rączkę maluszka. Powoli przesuwaj dłoń w dół rączki w stronę barku. Rysując małe koła, wymasuj palce i wewnętrzną część dłoni dziecka.
  • Plecy – ułóż niemowlę na brzuszku. Delikatnie masuj je rękami (jedna za drugą), zaczynając od szyi, schodząc aż do dołu pleców i następnie z powrotem do góry. Przełóż dziecko na plecy.

Po skończonym masażu szybko ubierz maluszka, gdyż temperatura ciała spada szybciej, kiedy organizm jest odprężony. Jeśli boisz się samodzielnie masować swój skarb, poproś o pomoc np. swoją położną lub pediatrę, którzy podczas rutynowych wizyt kontrolnych w przychodni pokażą Ci kilka podstawowych ruchów.

Kolka niemowlęca
Twój Maluszek ma kolkę?

Dowiedz się jak rozpoznać ją u niemowlaka i złagodzić towarzyszący ból brzuszka.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.