Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Planowanie ciąży

Jak przygotować się na poczęcie dziecka?

Decyzja o ciąży powinna być świadoma i dobrze przemyślana. Podjęte zawczasu przez przyszłych rodziców przygotowania mogą mieć wpływ nie tylko na to, jak szybko uda się począć dziecko, lecz także na przebieg ciąży. Zatem jak przygotować się do ciąży? Co pomaga zajść w ciążę? Odpowiadamy na te i inne pytania! 

czwartek, 28.03.2019

Planowanie ciąży to proces, który wymaga zaangażowania ze strony obojga partnerów. Zarówno na płodność kobiety, jak i mężczyzny wpływa wiele czynników: wiek, styl życia, przebyte wcześniej choroby, a nawet bodźce emocjonalne. Czas przed poczęciem może mieć duże znaczenie dla prawidłowego przebiegu całego okresu aż do porodu, dlatego przygotowanie do ciąży powinno być kompleksowe i wielokierunkowe.

Jak przygotować się do ciąży?


Jak zajść w ciążę? Wyeliminuj szkodliwe nawyki!

Starania o dziecko rozpocznijcie od wyeliminowania nawyków, które mogą mieć niekorzystny wpływ na Waszą płodność. Chodzi głównie o palenie papierosów oraz picie alkoholu. Kłopoty z płodnością może również powodować spożywanie dużej ilości kofeiny (znajduje się ona m.in. w kawie oraz kolorowych napojach gazowanych). Zaleca się, by kobiety, które starają się o dziecko, zaprzestały przyjmowania leków oraz preparatów ziołowych, jeśli nie zostały zalecone przez lekarza. Należy również ograniczyć a najlepiej zupełnie wyeliminować możliwy kontakt ze szkodliwymi chemikaliami oraz toksynami.

Palenie papierosów bardzo niekorzystnie wpływa na płodność mężczyzny i kobiety. Zawarte w dymie papierosowym substancje powodują u panów obniżanie jakości nasienia, kłopoty z erekcją czy uszkodzenia w DNA plemników. Z kolei u pań bywają przyczyną zaburzeń miesiączkowania, dysfunkcji jajników oraz uniemożliwiają komórkom jajowym osiągnięcie zdolności do zapłodnienia.

Dieta na płodność, czyli jak zwiększyć szansę na ciążę

Kompleksowe przygotowania do ciąży powinny również obejmować stosowanie zasad zdrowej i zbilansowanej diety. Jadłospis powinien uwzględniać składniki pozytywnie wpływające na płodność przyszłych rodziców, a także warunkujące prawidłowy rozwój dziecka w pierwszych tygodniach ciąży. Wasza dieta przed ciążą, zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny, powinna więc uwzględniać produkty zawierające:

 • białko pochodzenia roślinnego zastąpienie 5% energii pochodzącej z białek zwierzęcych białkami pochodzenia roślinnego aż o 50% zmniejsza ryzyko wystąpienia niepłodności owulacyjnej (białka pochodzenia roślinnego znaleźć można m.in. w roślinach strączkowych oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych)
   
 • węglowodany złożone wysokie spożycie cukrów prostych hamuje produkcję białka wiążącego męskie hormony płciowe i może doprowadzić do zaburzeń owulacji u kobiet (węglowodany złożone znaleźć można m.in. w produktach z pełnego ziarna oraz świeżych warzywach)
   
 • nienasycone kwasy tłuszczowe te nasycone, znajdujące się m.in. w produktach mięsnych, u mężczyzn mogą powodować obniżenie ilości plemników, a u kobiet zwiększać ryzyko wystąpienia endometriozy (bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są ryby, takie jak makrela, łosoś czy pstrąg)
   
 • witaminy z grupy B zwłaszcza witamina B9, znana także jako kwas foliowy, która u kobiet powoduje zwiększenie ilości dojrzewających komórek jajowych, a u mężczyzn pozytywnie wpływa na liczbę i ruchliwość plemników (kwas foliowy znaleźć można m.in. w szpinaku, sałacie oraz produktach zbożowych z pełnego przemiału)
   
 • witaminy A, C i E o działaniu antyoksydacyjnym, które chronią przed stresem oksydacyjnym, a w ten sposób zmniejszają ryzyko rozwoju endometriozy u pań oraz przyczyniają się do uszkodzeń plemników u panów (witaminę A można znaleźć m.in. w marchewce i jajach, witaminę C w papryce i truskawkach, witaminę E w orzechach i olejach roślinnych)
   
 • składniki mineralne takie jak cynk, który u mężczyzn wpływa na proces wytwarzania nasienia, a u kobiet na jajeczkowanie (znaleźć go można m.in. w roślinach strączkowych i produktach mlecznych), oraz selen, którego niedobór może powodować obniżenie ruchliwości plemników (źródłem selenu są np. ryby oraz orzechy)

Dieta przed ciążą


Jakie badania zrobić przed ciążą?

Badania przed ciążą mogą być bardzo pomocne pozwolą sprawdzić, czy jesteś zdrowa i czy Twój organizm jest przygotowany na to, by mogło się w nim rozwijać dziecko. Podstawą jest oczywiście morfologia, dzięki której dowiesz się, czy nie masz np. niedoborów żelaza (ciąża może pogłębić ten stan).

Oboje powinniście oznaczyć swoją grupę krwi oraz czynnik Rh, co pozwoli stwierdzić, czy nie ma ryzyka tzw. konfliktu serologicznego. Badania przed ciążą powinny objąć również oznaczenie stężenia hormonów tarczycy, cytologię i USG przezpochwowe (transwaginalne). Jeśli podejrzewasz, że mogłaś kiedykolwiek mieć styczność z wirusem HIV, przed ciążą również należy wykonać odpowiedni test. Zapisz się do stomatologa, który wykona przegląd jamy ustnej i w razie konieczności przeprowadzi niezbędne leczenie.

Badania genetyczne przed ciążą nie są koniecznością u wszystkich par. W niektórych przypadkach ich wykonanie może być jednak zalecane, by sprawdzić, czy u dziecka nie wystąpią choroby lub wady będące efektem uszkodzeń materiału genetycznego.

Lekarz może zlecić wykonanie badania genetycznego przed ciążą w kilku sytuacjach, m.in.: jeśli masz powyżej 35 lat, gdy wcześniej już urodziłaś chore dziecko bądź jeśli któreś z Was ma chorobę genetyczną lub w Waszych rodzinach wcześniej występowały jakiekolwiek genetyczne schorzenia.


Jak szybko zajść w ciążę – poznaj datę swojej owulacji

Prawdopodobieństwo poczęcia dziecka jest w bardzo dużym stopniu zależne od tego, w jakim momencie cyklu miesiączkowego się znajdujesz. Największe szanse macie na to w momencie Twojej owulacji w tym czasie dochodzi do uwolnienia z pęcherzyka jajnikowego dojrzałej komórki jajowej, która przemieszcza się do jajowodu i jest gotowa do zapłodnienia. Co więcej, pod koniec pierwszej fazy cyklu miesiączkowego, czyli właśnie w momencie owulacji, estrogeny sprawiają, że śluz w Twoich drogach rodnych staje się przezroczysty, wodnisty i mocno ciągliwy, dzięki czemu plemnikom jest łatwiej dotrzeć do komórki jajowej.

Uwolniona do jajowodu komórka jajowa żyje tylko 24 godziny, ale plemniki są w stanie przeżyć w drogach rodnych około 3-5 dni, więc dni płodne to około pięć dni przed owulacją i cztery dni po niej. Później komórka jajowa obumiera, wzrasta stężenie progesteronu, a śluz staje się gęsty i nieprzepuszczalny dla plemników, przez co poczęcie jest niemożliwe.

Oczywiście nie oznacza to, że w pozostałe dni nie powinniście się kochać. Im częściej to robicie, tym lepiej seks jest ważnym elementem budowania bliskości w związku. Nie nakładajcie jednak na siebie dodatkowej presji, nie mówcie, że tym razem musi się udać. Stres bywa czasami największą przeszkodzą w poczęciu!

 

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
 • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
 • weź udział w konkursach i wygrywaj
 • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.