0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Mama singielka

0
0 opinie

Jesteś samotną mamą i czasem dopada Cię zmartwienie o to, jak sobie poradzisz? Nie obawiaj się – dasz radę! Wystarczy, że odpowiednio zorganizujesz swoje życie z dzieckiem i nauczysz się, kiedy prosić o pomoc – a Twój świat znowu rozbłyśnie wieloma barwami! 

4min. czytania Sier 8, 2022

Jeśli zostałaś samotną mamą, zapewne czeka Cię trudny czas, ale zobaczysz, że może się okazać, iż masz w sobie znacznie więcej siły, niż sądziłaś! Pamiętaj o tym, że na pewno masz wokół siebie ludzi, którzy są wobec Ciebie życzliwi i chętnie udzielą Ci wsparcia. Na początku musisz dobrze zaplanować swoje życie z dzieckiem. Wówczas wyraźnie poczujesz, że prawdziwe szczęście – Twój maluszek – jest cały czas obecne przy Tobie!

Świadczenia dla samotnej matki

Jeśli tata Twojego maluszka żyje i zostało ustalone jego ojcostwo, zacznij od zapewnienia sobie dodatkowych świadczeń, które pozwolą odciążyć Twoją sytuację finansową. Wystąp do sądu z pozwem o ustalenie alimentów na dziecko. Ojciec Twojego dziecka będzie wówczas uczestniczył w kosztach utrzymania maluszka. Jeśli sąd zdecyduje o przyznaniu alimentów, a Ty nie pracujesz lub masz niskie dochody, możesz też wystąpić o zasiłek rodzinny i dodatek dla samotnej matki (zwany potocznie zasiłkiem macierzyńskim). 

zasiłek dla samotnej matki

Jesteś też uprawniona do pobierania tzw. 500 plus – nawet jeśli masz tylko jedno dziecko. W przypadku „becikowego”, czyli jednorazowej wypłaty 1000 zł po urodzeniu dziecka, obowiązuje kryterium dochodowe. Jeśli nie masz uprawnień do pobierania zasiłku macierzyńskiego (ponieważ na przykład nie pracujesz), wystąp o przyznanie innego świadczenia rodzicielskiego, tzw. kosiniakowego. 

Praca w domu dla mam

Jeśli jesteś młodą mamą, możesz spróbować pomyśleć o dodatkowych zarobkach, pozyskiwanych z pracy wykonywanej w domu. Oczywiście musisz wcześniej się zastanowić, czy jesteś w stanie nałożyć na siebie taki nadprogramowy obowiązek. Będzie to bowiem od Ciebie wymagać dużego zaangażowania i samodyscypliny. 

mama robi biżuterię w domu

Jeśli już zdecydujesz się na to, aby zacząć dorabiać, dobrze przemyśl sposób, w jaki będziesz to robić – dopasuj tę pracę do swoich umiejętności i możliwości czasowych. Jeśli na przykład masz zdolności manualne, możesz przemyśleć domowe robienie biżuterii czy inną działalność artystyczną, wykonywaną w wolnym czasie. Jeżeli kochasz dzieci i umiesz się nimi zajmować, załóż domowy miniżłobek. Połączysz wtedy opiekę nad własnym maleństwem z odpłatnym zajmowaniem się innymi dziećmi – na przykład sąsiadów. Jeśli masz lekkie pióro i talent do pisania, z pewnością masz szansę znaleźć zleceniodawców, dla których będziesz mogła pracować zdalnie.

Powrót do pracy

Jeżeli nadszedł już czas na Twój powrót do pracy po macierzyńskim lub wychowawczym, musisz oczywiście zorganizować opiekę dla dziecka. Możesz przemyśleć wybór żłobka lub przedszkola. Takie formy opieki są korzystne z uwagi na to, że maluszek zyskuje kontakt z innymi dziećmi. Poza tym jako samotna matka zyskujesz dodatkowe punkty podczas rekrutacji do nich. Jeśli wolisz zatrudnić nianię, pamiętaj, aby poszukiwania zacząć z dużym wyprzedzeniem. Wybór dobrej opiekunki dla dziecka jest bowiem często dość czasochłonny. A może babcia maluszka zechciałaby Ci pomóc? Jeśli tak i darzysz ją zaufaniem, nie wahaj się i skorzystaj z jej wsparcia.

Zadbaj o siebie

Oczywiście wychowywanie dziecka w pojedynkę jest trudne i wyczerpujące. Jeśli dodatkowo wróciłaś już do pracy, może być Ci trudno pogodzić wszystkie obowiązki i może odnosisz wrażenie, że na nic nie masz czasu. Jednak w takiej sytuacji tym bardziej musisz zadbać o swój odpoczynek. Obecność zestresowanej, spiętej, zamartwiającej się mamy nie wpływa dobrze na dziecko. Naucz się przyjmować pomoc od osób, które Ci ją oferują. To żaden wstyd – każdy czasem potrzebuje wsparcia! Na pewno masz wokół siebie bliskie osoby, które dostrzegają, że na co dzień masz wiele na głowie, i chętnie trochę Cię odciążą.

mama z dorosłą córką

Proś o pomoc mamę, przyjaciółkę czy innych znajomych. Na ile to możliwe, staraj się otaczać ludźmi, rozmawiać z nimi. A gdy masz gorszy dzień – znajdź rękaw, w który będziesz mogła się wypłakać. Nie tłum w sobie emocji i nie wstydź się ich. Po prostu postaraj się, żeby wychowanie dziecka w pojedynkę wcale nie oznaczało bycia samotną. Pamiętaj też o tym, że masz przy sobie największy skarb – Twojego maluszka, a radości z tym związanej nikt Ci nie odbierze. 

Dołącz do programu i korzystaj z dodatkowych benefitów

MVP Logo

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • jadlopisy

  JADŁOSPISY

  Pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków.

 • darmowe_probki_ikona

  DARMOWE PRÓBKI

  Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.

 • konkursy_ikona

  KONKURSY

  Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.

 • testowania_produktów_ikona

  TESTOWANIA PRODUKTÓW

  Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
  i małych dzieci.

rating review icon

ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię