Oczywiście każda pracująca mama po urodzeniu dziecka przechodzi na tzw. urlop macierzyński. W przypadku przyjścia na świat jednego dziecka trwa on 20 tygodni. Zaraz po nim możesz jeszcze przejść na urlop rodzicielski, który obejmuje 32 tygodnie. Razem daje to więc rok opieki nad dzieckiem (często mówi się więc potocznie o rocznym macierzyńskim). Później zaś możesz zdecydować: czy wybierasz się na urlop wychowawczy, czy wracasz do pracy.
Urlop wychowawczy
Urlop wychowawczy trwa 36 miesięcy, czyli 3 lata, do podziału między oboje rodziców – jedna osoba może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy. Pracodawca nie może Ci odmówić przyznania tego urlopu – po prostu składasz wniosek, w którym informujesz o zamiarze skorzystania z takiego prawa. Podczas urlopu wychowawczego nie mogą też Cię zwolnić – tak samo jak w trakcie urlopu macierzyńskiego. Pamiętaj jednak, że w przeciwieństwie do macierzyńskiego, wychowawczy nie jest płatny.
Aktywność zawodowa mamy
Gdy zdecydujesz, że chcesz podjąć aktywność zawodową, przede wszystkim zadbaj najpierw o zapewnienie odpowiedniej opieki nad dzieckiem. Jeżeli przed ciążą nie miałaś pracy, zacznij jej szukać z pewnym wyprzedzeniem. Skoryguj swoje CV lub napisz je na nowo. Dobrze przygotuj się do rozmów kwalifikacyjnych. Pamiętaj o tym, że osoba rekrutująca nie ma prawa pytać Cię o stan cywilny, liczbę dzieci czy plany macierzyńskie – jest to niezgodne z Kodeksem pracy. Nie martw się, jeśli szukanie zatrudnienia trwa dłużej, niż zakładałaś. Możesz spróbować podnieść swoje kwalifikacje (na przykład zapisać się na jakiś kurs) lub odświeżyć wiedzę wykorzystywaną w Twoim zawodzie. Przede wszystkim zaś cierpliwie wysyłaj zgłoszenia – to się opłaci!
Powrót do dawnej pracy
Jeżeli przed macierzyńskim byłaś zatrudniona w jakiejś firmie, to w czasie trwania tego urlopu pracodawca nie miał prawa Cię zwolnić. Jeśli zadeklarowałaś chęć powrotu, musi Cię przyjąć na to samo stanowisko, które zajmowałaś wcześniej, i dać Ci wynagrodzenie w takiej samej wysokości. Potem nie jesteś już chroniona przed zwolnieniem. Jednak aby pracodawca mógł wręczyć Ci wypowiedzenie, musi mieć do tego rzetelne podstawy – nie może to mieć charakteru dyskryminującego Ciebie jako mamę.
Przed powrotem do pracy umów się na rozmowę z osobą przełożoną. Wytłumacz, że Twój urlop macierzyński dobiega końca i zamierzasz wrócić do swych obowiązków zawodowych. Jeśli chcesz, spytaj o możliwość zatrudnienia na część etatu lub o to, czy mogłabyś czasem pracować zdalnie. Możesz też poprosić, aby przełożony wdrożył Cię w aktualną sytuację w firmie – opowiedział Ci, czy zaszły jakieś duże zmiany, które mogłyby wpłynąć na Twoją pracę. Pokaż, że wracasz jako zaangażowana, profesjonalna pracująca mama!
Prawa pracującej mamy
Jako mama wracająca do pracy masz możliwość skorzystania z pewnych uprawnień. Jeżeli karmisz piersią jedno dziecko, masz prawo do dwóch 30-minutowych przerw na karmienie dziennie. Można je też połączyć i wykorzystać w postaci przychodzenia do pracy godzinę później lub wychodzenia z niej godzinę wcześniej. Oprócz tego przysługują Ci – niezależnie od urlopu wypoczynkowego czy zwolnienia lekarskiego – 2 dni w roku poświęcane na opiekę nad dzieckiem. Pracodawca nie może Ci ich nie udzielić. Jeżeli zaś Twój maluszek się rozchoruje i musisz sama się nim zająć, możesz skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na chore dziecko. Masz prawo do 60 dni takiego zwolnienia w roku (aż do czasu, gdy Twój skarb osiągnie wiek 14 lat).
To naturalne, że podjęcie aktywności zawodowej po urodzeniu dziecka jest dla Ciebie stresujące. Jeśli jednak dobrze się do tego przygotujesz i będziesz świadoma swoich praw, szybko odnajdziesz się w tej nowej rzeczywistości. Pracująca, aktywna mama to dobry wzór dla maluszka. Tobie zaś powrót do pracy pozwoli się spełnić na poziomie zarówno osobistym, jak i zawodowym.
Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.