Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Powrót do pracy po macierzyńskim

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Jeśli wracasz do pracy po urlopie macierzyńskim, zyskujesz pewne prawa i przywileje. Młoda mama aktywna zawodowo znajduje się bowiem pod szczególną ochroną Kodeksu pracy. Dowiedz się, ile trwa urlop macierzyński oraz jakie masz prawa, i nie wahaj się, aby zgłosić pracodawcy chęć skorzystania z nich.

wtorek, 10.12.2019

Oczywiście każda pracująca mama po urodzeniu dziecka przechodzi na tzw. urlop macierzyński. W przypadku przyjścia na świat jednego dziecka trwa on 20 tygodni. Zaraz po nim możesz jeszcze przejść na urlop rodzicielski, który obejmuje 32 tygodnie. Razem daje to więc rok opieki nad dzieckiem (często mówi się więc potocznie o rocznym macierzyńskim). Później zaś możesz zdecydować: czy wybierasz się na urlop wychowawczy, czy wracasz do pracy.

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy trwa 36 miesięcy, czyli 3 lata. Musisz jednak się nim podzielić z tatą maluszka – jedna osoba ma bowiem prawo do wykorzystania maksymalnie 35 miesięcy. Pracodawca nie może Ci odmówić przyznania tego urlopu – po prostu składasz wniosek, w którym informujesz o zamiarze skorzystania z takiego prawa. Podczas urlopu wychowawczego nie mogą też Cię zwolnić – tak samo jak w trakcie urlopu macierzyńskiego. Pamiętaj jednak, że w przeciwieństwie do macierzyńskiego, wychowawczy nie jest płatny.

Planowanie powrotu do pracy po macierzyńskim

Aktywność zawodowa młodej mamy

Gdy zdecydujesz, że chcesz podjąć aktywność zawodową, przede wszystkim zadbaj najpierw o zapewnienie odpowiedniej opieki nad dzieckiem. Jeżeli przed ciążą nie miałaś pracy, zacznij jej szukać z pewnym wyprzedzeniem. Skoryguj swoje CV lub napisz je na nowo. Dobrze przygotuj się do rozmów kwalifikacyjnych. Pamiętaj o tym, że osoba rekrutująca nie ma prawa pytać Cię o stan cywilny, liczbę dzieci czy plany macierzyńskie – jest to niezgodne z Kodeksem pracy. Nie martw się, jeśli szukanie zatrudnienia trwa dłużej, niż zakładałaś. Możesz spróbować podnieść swoje kwalifikacje (na przykład zapisać się na jakiś kurs) lub odświeżyć wiedzę wykorzystywaną w Twoim zawodzie. Przede wszystkim zaś cierpliwie wysyłaj zgłoszenia – to się opłaci!

Powrót do dawnej pracy

Jeżeli przed macierzyńskim byłaś zatrudniona w jakiejś firmie, to w czasie trwania tego urlopu pracodawca nie miał prawa Cię zwolnić. Jeśli zadeklarowałaś chęć powrotu, musi Cię przyjąć na to samo stanowisko, które zajmowałaś wcześniej, i dać Ci wynagrodzenie w takiej samej wysokości. Potem nie jesteś już chroniona przed zwolnieniem. Jednak aby pracodawca mógł wręczyć Ci wypowiedzenie, musi mieć do tego rzetelne podstawy – nie może to mieć charakteru dyskryminującego Ciebie jako mamę.

Powrót młodej mamy do dawnej pracy

Przed powrotem do pracy umów się na rozmowę z osobą przełożoną. Wytłumacz, że Twój urlop macierzyński dobiega końca i zamierzasz wrócić do swych obowiązków zawodowych. Jeśli chcesz, spytaj o możliwość zatrudnienia na część etatu lub o to, czy mogłabyś czasem pracować zdalnie. Możesz też poprosić, aby przełożony wdrożył Cię w aktualną sytuację w firmie – opowiedział Ci, czy zaszły jakieś duże zmiany, które mogłyby wpłynąć na Twoją pracę. Pokaż, że wracasz jako zaangażowana, profesjonalna pracująca mama!

Przywileje młodej mamy

Jako młoda mama wracająca do pracy masz możliwość skorzystania z pewnych przywilejów. Jeżeli karmisz piersią jedno dziecko, masz prawo do dwóch 30-minutowych przerw na karmienie dziennie. Można je też połączyć i wykorzystać w postaci przychodzenia do pracy godzinę później lub wychodzenia z niej godzinę wcześniej. Oprócz tego przysługują Ci – niezależnie od urlopu wypoczynkowego czy zwolnienia lekarskiego – 2 dni w roku poświęcane na opiekę nad dzieckiem. Pracodawca nie może Ci ich nie udzielić. Jeżeli zaś Twój maluszek się rozchoruje i musisz sama się nim zająć, możesz skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na chore dziecko. Masz prawo do 60 dni takiego zwolnienia w roku (aż do czasu, gdy Twój skarb osiągnie wiek 14 lat).

Pracująca mama

To naturalne, że podjęcie aktywności zawodowej po urodzeniu dziecka jest dla Ciebie stresujące. Jeśli jednak dobrze się do tego przygotujesz i będziesz świadoma swoich praw, szybko odnajdziesz się w tej nowej rzeczywistości. Pracująca, aktywna mama to dobry wzór dla maluszka. Tobie zaś powrót do pracy pozwoli się spełnić na poziomie zarówno osobistym, jak i zawodowym.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.