13 - 24 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

0
0 opinie

Jeśli wracasz do pracy po urlopie macierzyńskim, zyskujesz pewne prawa i przywileje. Młoda mama aktywna zawodowo znajduje się bowiem pod szczególną ochroną Kodeksu pracy. Dowiedz się, ile trwa urlop macierzyński oraz jakie masz prawa, i nie wahaj się, aby zgłosić pracodawcy chęć skorzystania z nich.

3min. czytania Wrz 25, 2023

Oczywiście każda pracująca mama po urodzeniu dziecka przechodzi na tzw. urlop macierzyński. W przypadku przyjścia na świat jednego dziecka trwa on 20 tygodni. Zaraz po nim możesz jeszcze przejść na urlop rodzicielski, który obejmuje 32 tygodnie. Razem daje to więc rok opieki nad dzieckiem (często mówi się więc potocznie o rocznym macierzyńskim). Później zaś możesz zdecydować: czy wybierasz się na urlop wychowawczy, czy wracasz do pracy.

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy trwa 36 miesięcy, czyli 3 lata. Musisz jednak się nim podzielić z tatą maluszka – jedna osoba ma bowiem prawo do wykorzystania maksymalnie 35 miesięcy. Pracodawca nie może Ci odmówić przyznania tego urlopu – po prostu składasz wniosek, w którym informujesz o zamiarze skorzystania z takiego prawa. Podczas urlopu wychowawczego nie mogą też Cię zwolnić – tak samo jak w trakcie urlopu macierzyńskiego. Pamiętaj jednak, że w przeciwieństwie do macierzyńskiego, wychowawczy nie jest płatny.
 

Mom at work with baby

Aktywność zawodowa młodej mamy

Gdy zdecydujesz, że chcesz podjąć aktywność zawodową, przede wszystkim zadbaj najpierw o zapewnienie odpowiedniej opieki nad dzieckiem. Jeżeli przed ciążą nie miałaś pracy, zacznij jej szukać z pewnym wyprzedzeniem. Skoryguj swoje CV lub napisz je na nowo. Dobrze przygotuj się do rozmów kwalifikacyjnych. Pamiętaj o tym, że osoba rekrutująca nie ma prawa pytać Cię o stan cywilny, liczbę dzieci czy plany macierzyńskie – jest to niezgodne z Kodeksem pracy. Nie martw się, jeśli szukanie zatrudnienia trwa dłużej, niż zakładałaś. Możesz spróbować podnieść swoje kwalifikacje (na przykład zapisać się na jakiś kurs) lub odświeżyć wiedzę wykorzystywaną w Twoim zawodzie. Przede wszystkim zaś cierpliwie wysyłaj zgłoszenia – to się opłaci!

Powrót do dawnej pracy

Jeżeli przed macierzyńskim byłaś zatrudniona w jakiejś firmie, to w czasie trwania tego urlopu pracodawca nie miał prawa Cię zwolnić. Jeśli zadeklarowałaś chęć powrotu, musi Cię przyjąć na to samo stanowisko, które zajmowałaś wcześniej, i dać Ci wynagrodzenie w takiej samej wysokości. Potem nie jesteś już chroniona przed zwolnieniem. Jednak aby pracodawca mógł wręczyć Ci wypowiedzenie, musi mieć do tego rzetelne podstawy – nie może to mieć charakteru dyskryminującego Ciebie jako mamę.
 

Young woman at work meeting

Przed powrotem do pracy umów się na rozmowę z osobą przełożoną. Wytłumacz, że Twój urlop macierzyński dobiega końca i zamierzasz wrócić do swych obowiązków zawodowych. Jeśli chcesz, spytaj o możliwość zatrudnienia na część etatu lub o to, czy mogłabyś czasem pracować zdalnie. Możesz też poprosić, aby przełożony wdrożył Cię w aktualną sytuację w firmie – opowiedział Ci, czy zaszły jakieś duże zmiany, które mogłyby wpłynąć na Twoją pracę. Pokaż, że wracasz jako zaangażowana, profesjonalna pracująca mama!

Przywileje młodej mamy

Jako młoda mama wracająca do pracy masz możliwość skorzystania z pewnych przywilejów. Jeżeli karmisz piersią jedno dziecko, masz prawo do dwóch 30-minutowych przerw na karmienie dziennie. Można je też połączyć i wykorzystać w postaci przychodzenia do pracy godzinę później lub wychodzenia z niej godzinę wcześniej. Oprócz tego przysługują Ci – niezależnie od urlopu wypoczynkowego czy zwolnienia lekarskiego – 2 dni w roku poświęcane na opiekę nad dzieckiem. Pracodawca nie może Ci ich nie udzielić. Jeżeli zaś Twój maluszek się rozchoruje i musisz sama się nim zająć, możesz skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na chore dziecko. Masz prawo do 60 dni takiego zwolnienia w roku (aż do czasu, gdy Twój skarb osiągnie wiek 14 lat).
 

Young woman at the workplace

To naturalne, że podjęcie aktywności zawodowej po urodzeniu dziecka jest dla Ciebie stresujące. Jeśli jednak dobrze się do tego przygotujesz i będziesz świadoma swoich praw, szybko odnajdziesz się w tej nowej rzeczywistości. Pracująca, aktywna mama to dobry wzór dla maluszka. Tobie zaś powrót do pracy pozwoli się spełnić na poziomie zarówno osobistym, jak i zawodowym.

Dad holding baby
Dołącz do programu Nestlé Baby&Me
Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!

Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię