MyFeed Personalized Content
9 - 12 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Wracam do pracy. Jak znaleźć opiekę dla dziecka?

Jeśli na horyzoncie zaczyna już majaczyć Twój powrót do pracy po urlopie, zaplanuj, jak zadbać o odpowiednią organizację dnia. Przede wszystkim powinnaś się zastanowić, jaki model opieki nad dzieckiem chcesz wybrać. Masz kilka możliwości, a każda z nich ma swoje plusy i minusy – wybierz więc tę, która będzie najlepiej dopasowana do Twojego maluszka.

4min. czytania Sty 15, 2024

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym wiąże się ze sporym stresem. Znów wiele zmieni się w Twoim życiu i możesz mieć wątpliwości, jak połączyć aktywność zawodową z byciem mamą. Oczywiście nie jest to łatwe, ale bez obaw – dasz sobie radę. Najważniejsze jest jednak to, abyś znalazła odpowiednią opiekę dla Twojego maluszka. Niektórzy decydują się na żłobek lub przedszkole, inni korzystają z usług opiekunki, a jeszcze inni – z pomocy babci dziecka.

Żłobek lub przedszkole

Wybór między żłobkiem a przedszkolem zależy od wieku maluszka. Do przedszkola przyjmowane są zazwyczaj dzieci od 3. roku życia, natomiast do żłobka – już od 6. miesiąca. W obu przypadkach do dyspozycji masz placówki państwowe i prywatne. Różnią się one zwykle kosztami – państwowe są znacznie tańsze, ale do prywatnych z kolei łatwiej jest się dostać. Informacji na ten temat opłat powinnaś zasięgnąć bezpośrednio w żłobku czy przedszkolu, które rozważasz, ponieważ ceny są tu bardzo zróżnicowane.

 

zlobek przedszkole

 

Wizyta w placówce, którą masz na oku, jest właściwie konieczna do podjęcia odpowiedzialnej decyzji. Wiele żłobków czy przedszkoli organizuje tzw. dni otwarte, w trakcie których można zobaczyć, jak wygląda opieka nad dziećmi w danym miejscu. Wypytaj personel o zajęcia dodatkowe i o to, jak wygląda adaptacja maluszków. Jeśli będzie to możliwe, obejrzyj sale. Dowiedz się też, co dzieci jedzą i czy mają drzemki w ciągu dnia. Dokładnie zapisz terminy rekrutacji do placówek, ponieważ często miejsc jest mniej niż chętnych.

Niania

Inną możliwością jest wybór opiekunki dla dziecka. Spore wyzwanie stanowi jednak znalezienie takiej niani, której bez obaw powierzysz maluszka. Zacznij od podpytania znajomych, czy nie mają jakiejś sprawdzonej osoby do opieki nad dzieckiem. Zdobycie takich kontaktów po znajomości może się okazać strzałem w dziesiątkę. Inną opcją jest skorzystanie z agencji czy portali internetowych, które zrzeszają opiekunki. Zazwyczaj rekomendują one sprawdzone osoby, które muszą wcześniej przedstawić referencje oraz dokumenty potwierdzające ich kompetencje.

 

niania

 

Oczywiście konieczne jest także osobiste spotkanie z kandydatką na nianię. Zazwyczaj dobrą wskazówką jest ogólne wrażenie, jakie odniesiesz w kontakcie z taką osobą. Zapytaj ją o doświadczenie i o to, co lubi robić z dzieckiem. Poobserwuj też, jakie ma nastawienie wobec Twojego maluszka i jak on reaguje na nianię. Pamiętaj, że wybierasz osobę, która będzie miała duży wpływ na rozwój i wychowanie dziecka – będzie więc bardzo ważna w Waszym życiu!

Babcia jako opiekunka

Trzecim sposobem zapewnienia opieki dla dziecka jest skorzystanie z pomocy którejś z jego babć. Pamiętaj jednak, że zajęcie się Twoim maluszkiem nie jest ich obowiązkiem, a jedynie wyrazem dobrej woli. Wasi rodzice mogą nie mieć siły lub zdrowia na zajmowanie się maluszkiem. W obecnych czasach bywa też, że seniorzy są bardzo aktywni, mogą więc mieć inne plany na czas emerytury. Należy to zrozumieć i zaakceptować.

 

babcia

 

Jeśli jednak Twoja mama lub teściowa deklaruje chęć zaopiekowania się maluszkiem po Twoim powrocie do pracy, to rozważ wszystkie „za” i „przeciw”. Zazwyczaj babcie nie chcą się zgodzić na żadną formę wynagrodzenia za opiekę nad dzieckiem. Wówczas jednak masz mniejszą szansę na wynegocjowanie z babcią tego, żeby trzymała się Twoich metod wychowawczych. Porozmawiaj od serca z mamą bądź teściową o tym, jak wyobraża sobie taką opiekę i czy myśli, że da sobie radę. Wszystko w zasadzie sprowadza się tu do kwestii zaufania do babci, która oczywiście chce dla maluszka jak najlepiej, ale możecie się w niektórych kwestiach nie zgadzać.

Wybór trudny, ale konieczny

Być może nie czujesz się zbyt dobrze z tym, że musisz zostawić maluszka pod opieką innej osoby. Jeśli jednak zadecydowałaś o powrocie do pracy, to nie ma innej możliwości. Pamiętaj, że to bardzo ważne, aby w życiu Twojego dziecka pojawiało się jak najwięcej życzliwych mu osób. Porozmawiaj ze znajomymi mającymi starsze dzieci, jaki wybór oni podjęli. Zorientuj się, jaka jest dostępność placówek i oferta opiekunek w Twojej okolicy. Porozmawiaj z babcią maluszka. O wszystkim tym zacznij myśleć odpowiednio wcześniej, tak abyś miała czas na spokojny, mądry wybór.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zdecydować się na rozwiązania łączone. Możesz na przykład wybrać żłobek lub przedszkole, ale ustalić z babcią maluszka, że gdy będzie chorował, wówczas to ona troskliwie się nim zajmie. Także opiekunka może przychodzić na przykład cztery razy w tygodniu, a babcia jednego dnia. Takie rozwiązania można dowolnie łączyć w zależności od tego, jakie macie możliwości organizacyjne i finansowe. Dlatego dobrze jest wcześniej spokojnie to sobie przemyśleć.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.