Gdyby brać pod uwagę tylko względy biologiczne, to z pewnością duży odsetek ciąż w Polsce można określić mianem późnych. Współczesne dwudziestokilkulatki to bardzo często kobiety, które wciąż się uczą, dopiero zaczynają pracę, nie posiadają jeszcze mieszkania, a nawet partnera, z którym są gotowe zbudować poważny związek. To sprawia, że świadomie odkładają decyzję o dziecku.
Obecnie nikogo nie dziwi już pierwsza ciąża po 30. roku życia, a nawet jeszcze później. Bardzo często zdarza się, że dopiero wtedy kobieta jest psychicznie i emocjonalnie gotowa na dziecko. Ma już przy sobie dojrzałego i odpowiedzialnego mężczyznę i stabilną sytuację finansową. Dlatego późnej ciąży wcale nie trzeba się bać!
Późna ciąża po 30. roku życia
Po 30. roku życia u wielu kobiet przychodzi czas stabilizacji społecznej oraz zawodowej. Skończyły się uczyć, mają dobrą pracę, zadowalającą sytuację ekonomiczną, ale przede wszystkim – czują się psychicznie przygotowane na pojawienie się dziecka. Mają energię i czują się na siłach, by podołać zarówno samej ciąży, jak i późniejszej opiece nad dzieckiem oraz wychowaniu go.

Ciąża po 30. roku życia pod względem medycznym nie jest jeszcze zaliczana do późnych. Będziesz oczywiście musiała znajdować się pod stałą opieką lekarską i wykonywać wiele różnych badań, ale jest to zupełnie normalne i obowiązuje także młodsze panie spodziewające się dziecka. Twój lekarz prowadzący może zlecać Ci częstsze wizyty kontrolne czy wykonanie badań prenatalnych, ale tylko w uzasadnionych przypadkach. Nie powinnaś się tym jednak martwić, a po prostu cieszyć się oczekiwaniem na pojawienie się maluszka!
Późna ciąża po 35. roku życia
Według niektórych badaczy, zajście w ciążę po ukończeniu 35. roku życia może być już nieco trudniejsze – czas potrzebny do poczęcia może być dłuższy niż w przypadku młodszych kobiet. Jeśli jednak razem z partnerem chcielibyście powiększyć rodzinę, to wciąż dobry moment! Przygotuj się do tego tak, jak młodsze panie. Wykonaj niezbędne badania, zmodyfikuj dietę, odstaw używki, zacznij przyjmować kwas foliowy. Kochajcie się z partnerem bez zabezpieczenia kilka razy w tygodniu.
Decydując się na ciążę po 35. roku życia musisz mieć świadomość, że wzrasta ryzyko wystąpienia u Ciebie powikłań ciążowych oraz okołoporodowych, np. cukrzycy ciążowej, porodu przedwczesnego czy krwawień poporodowych. Postępy współczesnej medycyny pozwalają jednak kobietom bez przeszkód cieszyć się macierzyństwem również na tym etapie życia.
Ważne
Jak dbać o siebie w późnej ciąży? Tak jak młodsze przyszłe mamy – zdrowo się odżywiaj, pij odpowiednie ilości wody, odpoczywaj tak dużo, jak potrzebujesz i, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych – uprawiaj dopasowaną do Twojego stanu aktywność fizyczną. Szczególną uwagę poświęć swojej skórze – odpowiednia pielęgnacja sprawi, że szybciej wróci ona do dobrej kondycji po porodzie.
Późna ciąża po 40. roku życia
Ciąża po 40. roku życia może być obarczona większym ryzykiem wystąpienia u dziecka chorób genetycznych oraz wad wrodzonych. Na szczęście jednak do dyspozycji ciężarnych – i to w każdym wieku – pozostaje nowoczesna diagnostyka prenatalna. Między 11. a 14. tygodniem ciąży wykonuje się USG genetyczne. W tym samym czasie przeprowadza się tzw. test podwójny (PAPP-A), zaś między 15. a 17. tygodniem ciąży – tzw. test potrójny. Określa się w nich m.in. stężenie białka ciążowego A oraz innych substancji w surowicy krwi kobiety. Na podstawie uzyskanych wartości można oszacować ryzyko wystąpienia nieprawidłowości genetycznych.
Pamiętaj jednak, że takie badania to standard – to, że lekarz zleca Ci ich wykonanie nie oznacza, że z dzieckiem dzieje się coś złego. Wręcz przeciwnie – dzięki nim będziesz mogła spokojniej oczekiwać na jego przyjście na świat!

Macierzyństwo po 40. roku życia ma niezaprzeczalnie wiele zalet. Kobiety zachodzące w ciążę po czterdziestce są już dojrzałe emocjonalnie, co przekłada się na późniejsze mądre i świadome wychowywanie dziecka. Trwałe oraz stabilne są już również zwykle relacje między przyszłą mamą a jej mężem lub partnerem, dzięki czemu ciężarna czuje wsparcie mężczyzny i jest spokojna, kiedy myśli o czekającej ich przyszłości.
Późna ciąża może być obarczona ryzykiem dla mamy i dziecka, ale nie trzeba od razu panikować i wyobrażać sobie najgorszych scenariuszy. Współczesna medycyna może pomóc w naprawdę wielu sytuacjach. Jeśli kobieta przestrzega zaleceń lekarza i znajduje się pod jego stałą opieką, szanse na pomyślne rozwiązanie ciąży są naprawdę bardzo duże!
Konsultacja merytoryczna:
DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA
Specjalista położnictwa i ginekologii
II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP
Szpital Bielański w Warszawie

Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.