MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Późna ciąża - trudności zajścia w ciążę

Ciężko stwierdzić, kiedy jest najlepszy wiek do rodzenia dzieci. Współcześnie na pierwsze dziecko decydujemy się z pewnością coraz później – często spotykane są ciąże po 35., a nawet po 40. roku życia. Czy przebiegają one inaczej niż u kobiet młodszych? Jakie są zalety późnej ciąży? Sprawdzamy! 

5min. czytania Sty 22, 2024

Gdyby brać pod uwagę tylko względy biologiczne, to z pewnością duży odsetek ciąż w Polsce można określić mianem późnych. Współczesne dwudziestokilkulatki to bardzo często kobiety, które wciąż się uczą, dopiero zaczynają pracę, nie posiadają jeszcze mieszkania, a nawet partnera, z którym są gotowe zbudować poważny związek. To sprawia, że świadomie odkładają decyzję o dziecku. 

Obecnie nikogo nie dziwi już pierwsza ciąża po 30. roku życia, a nawet jeszcze później. Bardzo często zdarza się, że dopiero wtedy kobieta jest psychicznie i emocjonalnie gotowa na dziecko. Ma już przy sobie dojrzałego i odpowiedzialnego mężczyznę i stabilną sytuację finansową. Dlatego późnej ciąży wcale nie trzeba się bać!

Późna ciąża po 30. roku życia

Po 30. roku życia u wielu kobiet przychodzi czas stabilizacji społecznej oraz zawodowej. Skończyły się uczyć, mają dobrą pracę, zadowalającą sytuację ekonomiczną, ale przede wszystkim – czują się psychicznie przygotowane na pojawienie się dziecka. Mają energię i czują się na siłach, by podołać zarówno samej ciąży, jak i późniejszej opiece nad dzieckiem oraz wychowaniu go. 

 

Pregnant woman

 

Ciąża po 30. roku życia pod względem medycznym nie jest jeszcze zaliczana do późnych. Będziesz oczywiście musiała znajdować się pod stałą opieką lekarską i wykonywać wiele różnych badań, ale jest to zupełnie normalne i obowiązuje także młodsze kobiety spodziewające się dziecka. Twój lekarz prowadzący może zlecać Ci częstsze wizyty kontrolne czy wykonanie badań prenatalnych, ale tylko w uzasadnionych przypadkach. Nie powinnaś się tym jednak martwić, a po prostu cieszyć się oczekiwaniem na pojawienie się maluszka!

Późna ciąża po 35. roku życia

Według niektórych badaczy, zajście w ciążę po ukończeniu 35. roku życia może być już nieco trudniejsze – czas potrzebny do poczęcia może być dłuższy niż w przypadku młodszych kobiet. Jeśli jednak razem z partnerem chcielibyście powiększyć rodzinę, to wciąż dobry moment! Przygotuj się do tego tak, jak młodsze kobiety. Wykonaj niezbędne badania, zmodyfikuj dietę, odstaw używki, zacznij przyjmować kwas foliowy. Kochajcie się z partnerem bez zabezpieczenia tak często, jak chcecie.

Decydując się na ciążę po 35. roku życia warto mieć świadomość, że wzrasta ryzyko wystąpienia u Ciebie pewnych powikłań ciążowych oraz okołoporodowych, np. cukrzycy ciążowej, porodu przedwczesnego czy krwawień poporodowych. Postępy współczesnej medycyny pozwalają jednak kobietom bez przeszkód cieszyć się macierzyństwem również na tym etapie życia.

Ważne

Jak dbać o siebie w późnej ciąży? Tak jak młodsze przyszłe mamy – zdrowo się odżywiaj, pij odpowiednie ilości wody, odpoczywaj tak dużo, jak potrzebujesz i, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych – uprawiaj dopasowaną do Twojego stanu aktywność fizyczną. Szczególną uwagę poświęć swojej skórze – odpowiednia pielęgnacja sprawi, że szybciej wróci ona do dobrej kondycji po porodzie.

Późna ciąża po 40. roku życia

Macierzyństwo po 40. roku życia ma niezaprzeczalnie wiele zalet. Kobiety zachodzące w ciążę po czterdziestce są już dojrzałe emocjonalnie, co przekłada się na późniejsze mądre i świadome wychowywanie dziecka. Trwałe oraz stabilne są już również zwykle relacje między przyszłą mamą a jej mężem lub partnerem, dzięki czemu ciężarna czuje wsparcie mężczyzny i jest spokojna, kiedy myśli o czekającej ich przyszłości.  

Ciąża po 40. roku życia, obarczona jest niestety większym ryzykiem wystąpienia u dziecka chorób genetycznych oraz wad wrodzonych. Na szczęście jednak do dyspozycji ciężarnych – i to w każdym wieku – pozostaje nowoczesna diagnostyka prenatalna. Między 11. a 14. tygodniem ciąży wykonuje się USG genetyczne. W tym samym czasie przeprowadza się tzw. test podwójny (PAPP-A), zaś między 15. a 17. tygodniem ciąży – tzw. test potrójny. Określa się w nich m.in. stężenie białka ciążowego A oraz innych substancji w surowicy krwi kobiety. Na podstawie uzyskanych wartości można oszacować ryzyko wystąpienia nieprawidłowości genetycznych. 

Pamiętaj jednak, że takie badania to standard – to, że lekarz zleca Ci ich wykonanie nie oznacza, że z dzieckiem dzieje się coś złego. Wręcz przeciwnie – dzięki nim będziesz mogła spokojniej oczekiwać na jego przyjście na świat!

 

Pregnant woman

 

Późna ciąża może być obarczona ryzykiem dla mamy i dziecka, ale nie trzeba panikować i wyobrażać sobie najgorszych scenariuszy. Współczesna medycyna może pomóc w naprawdę wielu sytuacjach. Jeśli kobieta przestrzega zaleceń lekarza i znajduje się pod jego stałą opieką, szanse na pomyślne rozwiązanie ciąży są naprawdę bardzo duże!

 

question mark  Pytania i odpowiedzi

1. Jak się przygotować do późnej ciąży?  

Planując ciążę po 40. roku życia należy przede wszystkim zadbać o zdrowy styl życia i ogólny stan zdrowia. Warto przyjrzeć się swojej diecie i ewentualnie zmienić ją na bardziej zbilansowaną oraz odstawić używki. Dobrze jest też postawić na codzienną aktywność fizyczną. Kobiety planujące późną ciążę powinny także skonsultować się z lekarzem co do tego, jakie badania warto wykonać.  

2. Kiedy można najpóźniej zajść w ciążę?  

Nie istnieje ustalona granica, do kiedy kobieta może zajść w ciążę. Wszystko zależy tu bowiem od momentu, w którym wystąpi u niej menopauza – a to bardzo indywidualna kwestia. Zasadniczo jednak po 40. roku życia zwykle stopniowo spada płodność u kobiet, co utrudnia im zajście w ciążę. Istnieją też jednak na świecie przypadki, gdy mamami zostawały znacznie starsze panie – więc należy raz jeszcze podkreślić, że nie ma tu reguły.  Jeśli rozważasz ciążę, ale masz wątpliwości co do tego, czy to dobry moment na rozpoczęcie starań, najlepiej skonsultuj się z lekarzem, który doradzi Ci w tej kwestii.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

 

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.