Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
niskie ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży jest nieco mniej problematyczne niż wysokie ciśnienie u kobiety ciężarnej. Nie oznacza to jednak, że należy bagatelizować objawy niedociśnienia. Sprawdź, dlaczego ciśnienie w ciąży spada i poznaj sposoby, aby w bezpieczny sposób je podwyższyć oraz zapobiec związanym z nim dolegliwościom: zawrotom głowy czy omdleniom.  
 

czwartek, 23.01.2020

O niedociśnieniu w ciąży mówimy wtedy, gdy ciśnienie krwi u przyszłej mamy spada poniżej 90/60 mmHg. Przez niskie ciśnienie tkanki i organy wewnętrzne mogą być słabiej zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze. Najczęściej spadek ciśnienia w ciąży objawia się brakiem energii, zawrotami i bólami głowy, zaburzeniami widzenia lub mroczkami przed oczami. Mogą wystąpić także omdlenia. Właśnie dlatego niedociśnienia nie można bagatelizować, ponieważ każdy upadek w ciąży może być groźny zarówno dla kobiety, jak i rozwijającego się w brzuchu maleństwa. 
 

Dolna granica prawidłowego ciśnienia w ciąży to 90/60 mmHg, a górna granica to 140/95 mmHg. Wartości poniżej dolnej granicy określane są mianem niedociśnienia, a powyżej górnej granicy nazywane są nadciśnieniem ciążowym.

Przyczyny niskiego ciśnienia w ciąży

Przyczyną niskiego ciśnienia w ciąży jest większa ilość i objętość krwi, którą serce przyszłej mamy musi przetłoczyć z większą siłą. Oprócz tego naczynia żylne pod wpływem działania hormonów (głównie progesteronu) zmieniają swoją elastyczność. Stają się mniej elastyczne i łatwiej się poszerzają, przez to trudniej transportują krew z powrotem do serca. Tym samym zmniejsza się tzw. opór naczyniowy, a ciśnienie krwi się obniża. Niskie ciśnienie może zacząć doskwierać już w I trymestrze ciąży. 
 

Kiedy spada ciśnienie krwi, organizm próbuje zapewnić tkankom i narządom wewnętrznym odpowiednie ukrwienie i dotlenienie. Z tego powodu bardzo często akcja serca przyspiesza i pojawia się wysoki puls. To zupełnie normalna reakcja, dlatego nie powinnaś martwić się na zapas. Jeżeli zaobserwujesz inne niepokojące dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem.

Niedociśnienie i złe samopoczucie może powodować np. upał podczas lata, przegrzanie organizmu oraz jego odwonienie. Ciśnienie może też gwałtownie spaść, gdy przyszła mama zbyt długo przebywa w pozycji stojącej, zbyt szybko wstanie lub gdy znajduje się w ciepłym i dusznym pomieszczeniu – np. stoi w autobusie, tramwaju, kolejce w sklepie czy w aptece. Zdarza się, że niskie ciśnienie związane jest także z niedokrwistością w ciąży (anemią).

mierzenie ciśnienia w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży – jak uniknąć dolegliwości?

Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z niedociśnieniem, należy kontrolować ciśnienie we krwi (obowiązkowo podczas każdej wizyty u ginekologa). Warto też regularnie wykonywać badania sprawdzające poziom żelaza i prawidłowo się odżywiać, aby uniknąć anemii. Niskie ciśnienie zazwyczaj nie wymaga leczenia farmakologicznego. Aby poczuć się lepiej, można zastosować kilka sprawdzonych metod. 

Poznaj 10 wskazówek, które pomogą Ci walczyć z objawami niskiego ciśnienienia w ciąży. 

 • Aby poradzić sobie ze spadkiem energii, złym samopoczuciem czy zawrotami głowy, które są spowodowane niskim ciśnieniem, dużo odpoczywaj i oszczędzaj się w ciąży.
 • Unikaj przebywania w dusznych miejscach. 
 • Często zmieniaj pozycję ciała – gdy długo stoisz, poszukaj miejsca, żeby usiąść. Gdy długo siedzisz (np. w pracy przy komputerze), często wstawaj, aby się rozchodzić. 
 • Dobre nawodnienie organizmu to podstawa, dlatego by zapobiec odwodnieniu, które sprzyja niskiemu ciśnieniu, pij dużo wody mineralnej – minimum 2 litry dziennie. 
 • Gdy na dworze jest gorąco, w miarę możliwości pozostań w domu. Jeśli musisz wyjść, pamiętaj o kapeluszu bądź schowaj się przed słońcem pod parasolem. 
 • Nie noś obcisłej i ciasnej odzieży, która krępuje ruchy i ogranicza prawidłowy przepływ krwi w naczyniach. Postaw na przewiewne materiały, aby nie przegrzewać organizmu i unikać nadmiernego pocenia się w ciąży. Zrezygnuj również z sauny, jacuzzi i gorących kąpieli
 • Kładąc się do łóżka, układaj się na lewym boku, aby nie uciskać żyły głównej.
 • Przy wstawaniu z siedzącej lub leżącej pozycji, rób to powoli, aby uniknąć zawrotów głowy i groźnych upadków po omdleniu. 
 • Gdy zrobi Ci się słabo, postaraj się usiąść i opuść jak najniżej głowę. Pochyl ją w kierunku kolan. Jeżeli masz taką możliwość, możesz również położyć się i unieść lekko nogi, aby krew zaczęła swobodnie przepływać przez ciało. 
 • Więcej się ruszaj. Postaw na aktywność fizyczną dopasowaną do swoich możliwości – np. pływaj lub spaceruj, aby dotlenić organizm. 
 • Wypij kawę, żeby podnieść ciśnienie. Nie przekraczaj jednak 1-2 filiżanek dziennie. Nadmiar kofeiny w ciąży może również zaszkodzić – pamiętaj o tym! Nie lubisz kawy? Mocno zaparzona herbata zadziała podobnie jak „mała czarna”. Pamiętaj, aby nie była to biała lub zielona herbata – których nie wolno pić w ciąży. 

kawa w ciąży

Z niskim ciśnieniem w ciąży można walczyć. Zastosuj nasze wskazówki i wybierz najlepszą metodę. Zadbaj o swoje dobre samopoczucie oraz bezpieczeństwo. Powoli wstawaj, zmieniaj często pozycję ciała, unikaj przegrzania i odwodnienia. Mamy nadzieję, że wkrótce zapomnisz o nieprzyjemnych dolegliwościach związanych z niedociśnieniem.

 

 

 

 

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
 • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
 • weź udział w konkursach i wygrywaj
 • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.