MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Niskie ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży jest nieco mniej problematyczne niż wysokie ciśnienie u kobiety ciężarnej. Nie oznacza to jednak, że należy bagatelizować objawy niedociśnienia. Sprawdź, dlaczego ciśnienie w ciąży spada i poznaj sposoby, aby w bezpieczny sposób je podwyższyć oraz zapobiec związanym z nim dolegliwościom: zawrotom głowy czy omdleniom.  
 

5min. czytania Maj 31, 2024

O niedociśnieniu w ciąży mówimy wtedy, gdy ciśnienie krwi u przyszłej mamy spada poniżej 90/60 mmHg. Przez niskie ciśnienie tkanki i organy wewnętrzne mogą być słabiej zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze. Jak zapobiec takiej sytuacji? Sprawdź to w artykule!

Objawy niskiego ciśnienia w ciąży 

Najczęściej spadek ciśnienia w ciąży objawia się brakiem energii, zawrotami i bólami głowy, zaburzeniami widzenia lub mroczkami przed oczami. Mogą wystąpić także omdlenia. Właśnie dlatego niedociśnienia nie można bagatelizować, ponieważ każdy upadek w ciąży może być groźny zarówno dla kobiety, jak i rozwijającego się w brzuchu maleństwa.

Omdlenia przy niskim ciśnieniu w ciąży – jak sobie z nimi radzić? 

Omdlenia przy niskim ciśnieniu w ciąży mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym: 

 • zmianą pozycji ciała (np. wstawanie z siedzenia lub łóżka), 
 • odwodnieniem, 
 • stresem, 
 • zmęczeniem, 
 • gorączką, 
 • niektórymi lekami. 

Jak reagować przy omdleniach w ciąży? 

Jeśli doświadczasz omdleń podczas ciąży, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, który pomoże Ci ustalić przyczynę takich stanów i opracuje dopasowany do Ciebie plan leczenia. Warto jednak wiedzieć, że jest kilka sposobów, aby sobie poradzić z omdleniami przy niskim ciśnieniu. 

 • Pij dużo wody. Woda pomaga utrzymać prawidłowe nawodnienie organizmu, co jest ważne dla utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. 
 • Spożywaj zdrowe posiłki. Zdrowa dieta zapewnia organizmowi niezbędne składniki odżywcze, które są ważne do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. 
 • Unikaj długotrwałego stania. Jeśli musisz długo stać, rób sobie regularne przerwy na siedzenie lub chodzenie. 

Przyczyny niskiego ciśnienia w ciąży

Przyczyną niskiego ciśnienia w ciąży jest większa ilość i objętość krwi, którą serce przyszłej mamy musi przetłoczyć z większą siłą. Oprócz tego naczynia żylne pod wpływem działania hormonów (głównie progesteronu) zmieniają swoją elastyczność. Stają się mniej elastyczne i łatwiej się poszerzają, przez to trudniej transportują krew z powrotem do serca. Tym samym zmniejsza się tzw. opór naczyniowy, a ciśnienie krwi się obniża. Niskie ciśnienie może zacząć doskwierać już w I trymestrze ciąży. 

Ważne

Kiedy spada ciśnienie krwi, organizm próbuje zapewnić tkankom i narządom wewnętrznym odpowiednie ukrwienie i dotlenienie. Z tego powodu bardzo często akcja serca przyspiesza i pojawia się wysoki puls. To zupełnie normalna reakcja, dlatego nie powinnaś martwić się na zapas. Jeżeli zaobserwujesz inne niepokojące dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem.

Niedociśnienie i złe samopoczucie może powodować np. upał podczas lata, przegrzanie organizmu oraz jego odwonienie. Ciśnienie może też gwałtownie spaść, gdy przyszła mama zbyt długo przebywa w pozycji stojącej, zbyt szybko wstanie lub gdy znajduje się w ciepłym i dusznym pomieszczeniu – np. stoi w autobusie, tramwaju, kolejce w sklepie czy w aptece. Zdarza się, że niskie ciśnienie związane jest także z niedokrwistością w ciąży (anemią). 

Gdzie można wykonać pomiar ciśnienia w ciąży? 

Ciśnienie krwi można zmierzyć w dowolnym gabinecie lekarskim, w tym w przychodni zdrowia, szpitalu lub klinice. Niektóre apteki również oferują ten rodzaj usługi. Jeśli masz ciążę wysokiego ryzyka lub inne problemy zdrowotne, możesz potrzebować regularnie mierzyć ciśnienie krwi. W takim przypadku lekarz może zalecić Ci zakup ciśnieniomierza. Pamiętaj, że wartości ciśnienia krwi mogą się różnić w ciągu dnia. Ważne jest, aby pomiary robić w różnych porach dnia. Jeśli zauważysz, że ciśnienie krwi jest stale wysokie lub niskie, skonsultuj się z lekarzem. 

 

measuring pressure

 

Jak leczyć niskie ciśnienie w ciąży? 

Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z niedociśnieniem, należy kontrolować ciśnienie we krwi (obowiązkowo podczas każdej wizyty u ginekologa). Warto też regularnie wykonywać badania sprawdzające poziom żelaza i prawidłowo się odżywiać, aby uniknąć anemii. Niskie ciśnienie zazwyczaj nie wymaga leczenia farmakologicznego. Aby poczuć się lepiej, można zastosować kilka sprawdzonych metod. 

Poznaj 10 wskazówek, które pomogą Ci walczyć z objawami niskiego ciśnienia w ciąży!  

 • Aby poradzić sobie ze spadkiem energii, złym samopoczuciem czy zawrotami głowy, które są spowodowane niskim ciśnieniem, dużo odpoczywaj i oszczędzaj się w ciąży.
 • Unikaj przebywania w dusznych miejscach. 
 • Często zmieniaj pozycję ciała – gdy długo stoisz, poszukaj miejsca, żeby usiąść. Gdy długo siedzisz (np. w pracy przy komputerze), często wstawaj, aby się rozchodzić. 
 • Dobre nawodnienie organizmu to podstawa, dlatego by zapobiec odwodnieniu, które sprzyja niskiemu ciśnieniu, pij dużo wody mineralnej – minimum 2 litry dziennie. 
 • Gdy na dworze jest gorąco, w miarę możliwości pozostań w domu. Jeśli musisz wyjść, pamiętaj o kapeluszu bądź schowaj się przed słońcem pod parasolem. 
 • Nie noś obcisłej i ciasnej odzieży, która krępuje ruchy i ogranicza prawidłowy przepływ krwi w naczyniach. Postaw na przewiewne materiały, aby nie przegrzewać organizmu i unikać nadmiernego pocenia się w ciąży. Zrezygnuj również z sauny, jacuzzi i gorących kąpieli
 • Kładąc się do łóżka, układaj się na lewym boku, aby nie uciskać żyły głównej.
 • Przy wstawaniu z siedzącej lub leżącej pozycji, rób to powoli, aby uniknąć zawrotów głowy i groźnych upadków po omdleniu. 
 • Gdy zrobi Ci się słabo, postaraj się usiąść i opuść jak najniżej głowę. Pochyl ją w kierunku kolan. Jeżeli masz taką możliwość, możesz również położyć się i unieść lekko nogi, aby krew zaczęła swobodnie przepływać przez ciało. 
 • Więcej się ruszaj. Postaw na aktywność fizyczną dopasowaną do swoich możliwości – np. pływaj lub spaceruj, aby dotlenić organizm. 
 • Wypij kawę, żeby podnieść ciśnienie. Nie przekraczaj jednak 1-2 filiżanek dziennie. Nadmiar kofeiny w ciąży może również zaszkodzić – pamiętaj o tym! Nie lubisz kawy? Mocno zaparzona herbata zadziała podobnie jak „mała czarna”. Pamiętaj, aby nie była to biała lub zielona herbata – których nie wolno pić w ciąży. 

 

pregnant coffee

 

Kiedy jechać do szpitala przy niskim ciśnieniu w ciąży? 

Jeśli masz któryś z poniższych objawów, natychmiast udaj się do szpitala: 

 • omdlenia, 
 • zawroty głowy, 
 • wymioty, 
 • silny ból głowy, 
 • duszność i ból w klatce piersiowej, 
 • krwawienie z dróg rodnych.

Zawsze lepiej sprawdzić powyższe symptomy i mieć pewność, że z maluszkiem jest wszystko dobrze, a Twojemu zdrowiu nic nie zagraża. 

Pamiętaj tez, że z niskim ciśnieniem w ciąży można walczyć. Zastosuj nasze wskazówki i wybierz najlepszą metodę. Zadbaj o swoje dobre samopoczucie oraz bezpieczeństwo. Powoli wstawaj, zmieniaj często pozycję ciała, unikaj przegrzania i odwodnienia. Mamy nadzieję, że wkrótce zapomnisz o nieprzyjemnych dolegliwościach związanych z niedociśnieniem.

Ważne

Dolna granica prawidłowego ciśnienia w ciąży to 90/60 mmHg, a górna granica to 140/95 mmHg. Wartości poniżej dolnej granicy określane są mianem niedociśnienia, a powyżej górnej granicy nazywane są nadciśnieniem ciążowym.

Normy ciśnienia krwi w ciąży - tabela

Kategoria ciśnienia
tętniczego
Ciśnienie skurczowe
[mm Hg]
 Ciśnienie rozkurczowe [mm Hg]
Optymalne<120i<80
Prawidłowe120-129i/lub80-84
Wysokie prawidłowe130-139i/lub85-89
Nadciśnienie tętnicze
1. stopnia
140-159i/lub90-99
Nadciśnienie tętnicze
2. stopnia
160-179i/lub100-109
Nadciśnienie tętnicze
3. stopnia
≥ 180i/lub≥ 110
Izolowane nadciśnienie tętnicze skurczowe≥ 140i<90

 

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

 

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.