Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży – sprawdź, o czym musisz pamiętać!

W ciąży nie musisz rezygnować z podróży możesz wybrać się na weekendowy wypad albo na dłuższe wakacje. Za każdym razem jednak o ewentualne przeciwwskazania warto zapytać lekarza, a podczas samej podróży zachować rozsądek i odpowiedzialność. 

wtorek, 26.03.2019

To, że jesteś w ciąży, nie oznacza oczywiście, że musisz spędzić dziewięć miesięcy zamknięta w czterech ścianach. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych i dobrze się czujesz, możesz chodzić do pracy, a także podróżować. Czasami weekend za miastem albo dłuższy urlop są nawet wskazane pomogą Ci się zrelaksować, odprężyć i oderwać na chwilę od codzienności.

Pamiętaj, że gdy jesteś w ciąży, pracodawca nie może bez Twojej zgody wysłać Cię w podróż służbową. Oczywiście podróżą taką nie jest codzienny dojazd do miejsca pracy, nawet jeśli znajduje się ono poza Twoim miejscem zamieszkania.

Jazda samochodem w ciąży – co warto zapamiętać?

Jeśli czeka Cię dłuższa podróż samochodem, zdecydowanie lepiej będzie, gdy usiądziesz na fotelu pasażera lub przynajmniej nie będziesz musiała prowadzić auta cały czas. Może towarzyszyć Ci mąż, partner, przyjaciółka czy rodzice. Zaplanuj wcześniej trasę, aby była jak najkrótsza, ale równocześnie jak najbardziej komfortowa. Jazda po wyboistych szosach czy dziurawych drogach nie jest dla Ciebie teraz wskazana.

Wybierając się w drogę, wyjedź trochę wcześniej lepiej mieć kilkadziesiąt minut zapasu niż później się spieszyć, stresować i przekraczać dozwoloną prędkość. W trakcie samej jazdy, bez względu na to, czy prowadzisz, czy też jesteś pasażerem, dopasuj odległość fotela od deski rozdzielczej. Jeśli jesteś kierowcą, musisz wygodnie sięgać do pedałów. Jeżeli podróżujesz jako pasażer powinnaś mieć możliwość maksymalnego rozprostowania nóg.


Czy kobieta w ciąży musi zapinać pasy?

Dla sporej grupy kobiet problematyczną kwestią jest zapinanie pasów w ciąży. Obawiają się one o bezpieczeństwo dziecka, a pasy bywają dla nich także po prostu niewygodne. Zgodnie z zapisami Kodeksu drogowego kobiety w widocznej ciąży nie muszą zapinać pasów podczas jazdy, jednak zdecydowanie lepiej jest to robić. Umiejętnie zapięte pasy nie zaszkodzą dziecku i nie wpłyną negatywnie na Twój komfort, a mogą istotnie poprawić Wasze bezpieczeństwo.

Czy w ciąży trzeba zapinać pasy?

Jak zatem zapinać pas w ciąży? Pas ramienny powinien przechodzić pomiędzy piersiami, nad mostkiem, aby nie uciskać szyi ani brzucha. Z kolei pas udowy ułóż jak najniżej pod brzuchem, by oparty był na biodrach. Możesz również zainwestować w adapter do pasów dla ciężarnych pomaga on modyfikować ich ułożenie, by były dla Ciebie wygodne i bezpieczne dla dziecka.


Czy w ciąży można latać samolotem?

Kolejna kwestia to latanie samolotem w ciąży. Ogólnie można stwierdzić, że najbezpieczniejszy jest lot dla ciężarnych w II trymestrze ciąży. Podróże samolotem w I trymestrze zwiększają ryzyko wystąpienia krwawień, a w III trymestrze przedwczesnego porodu. Bez względu jednak na etap ciąży, lot zawsze lepiej jest skonsultować z lekarzem.

A o czym pamiętać już podczas samego lotu? W samolotach powietrze bywa bardzo suche, więc powinnaś dużo pić. Jeśli to możliwe, zajmij miejsce niedaleko toalety (być może będziesz musiała często z niej korzystać), przy przejściu albo tuż obok wyjścia awaryjnego tam będziesz mogła swobodnie rozprostować nogi, dzięki czemu będzie Ci wygodniej. Staraj się regularnie zmieniać pozycję, w miarę możliwości ruszaj nogami i stopami. Kiedy obsługa poprosi o zapięcie pasów, zrób to tak, by nie uciskały brzucha.

Niektóre linie lotnicze wymagają od ciężarnych zaświadczeń, że nie ma medycznych przeciwwskazań do takiej podróży. Czasami lekarz musi również wypełnić odpowiedni formularz na stronie internetowej przewoźnika. Sprawdź, jakie procedury obowiązują w wybranej przez Ciebie linii.

Wakacje w ciąży, czyli gdzie bezpiecznie może jechać ciężarna?

Urlop u rodziny na wsi czy wyjazd nad pobliskie jezioro nie powinien w niczym zagrażać ani Tobie, ani dziecku (oczywiście jeśli pamiętasz, by unikać ostrego słońca). Uważać trzeba podczas podróży w góry duże wysokości nad poziomem morza mogą powodować u Ciebie niedotlenienie i zaburzać krążenie między łożyskiem a płodem. Za bezpieczne dla kobiet w ciąży uważa się góry o wysokości do 2500 m n.p.m.

Chęć wyjazdu w tropiki koniecznie skonsultuj z lekarzem. Może Ci on to odradzić, m.in. ze względu na panujące w krajach tropikalnych upały czy wysoką wilgotność powietrza. Musisz również pamiętać, że podczas takich wakacji nietrudno o zatrucie pokarmowe, zakażenia nietypowymi dla naszego klimatu bakteriami i wirusami. Dlatego pomysł egzotycznej podróży lepiej odłożyć na czas już po porodzie.

Gdzie na wakacje w ciąży?

Ciąża to czas, kiedy powinnaś szczególnie o siebie dbać, ale również robić to, co sprawia Ci przyjemność. Weekendowa podróż czy wakacyjny wyjazd mogą być doskonałą formą wypoczynku, jednak pamiętaj, by zachować rozsądek i przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza. Wówczas podróż będzie bezpieczna dla Ciebie i dla dziecka.

 


Pytania i odpowiedzi

 

1. Do kiedy można latać w ciąży?
Za najbardziej bezpieczny czas, w którym można latać w ciąży, uważa się II trymestr. Przed odbyciem podróży należy skonsultować tę decyzję z lekarzem prowadzącym ciążę. W trakcie lotu trzeba często zmieniać pozycję, w miarę możliwości wstawać i ruszać stopami, aby poprawić krążenie. Warto też sprawdzić, czy przewoźnik wymaga zaświadczenia lekarskiego informującego o tym, że ciężarna nie ma żadnych przeciwwskazań do odbycia lotu.

2. Czy można latać w ciąży?
W ciąży można latać samolotem. Warto jednak robić to w II trymestrze. Lot w I trymestrze może zwiększyć ryzyko pojawienia się krwawień, a w III – spowodować przedwczesny poród. 

3. Gdzie na wakacje w ciąży?
Urlop w kraju – nad jeziorem, morzem czy na wsi jest dla ciężarnej jak najbardziej wskazany. Oczywiście, jeśli nie ma do tego żadnych przeciwwskazań medycznych. Przyszła mama powinna jednak unikać przewyższeń górskich powyżej 2500 m n.p.m. Te mogą zaburzać prawidłowe krążenie krwi. Jeśli kobieta w ciąży planuje wyjazd np. w tropiki, czasami lepiej go odłożyć na później ze względu na upały, wysoką wilgotność, palące słońce czy też zatrucia pokarmowe oraz zakażenia tropikalnymi wirusami oraz bakteriami. 

4. Czy można podróżować w ciąży?
Kobieta w ciąży może bezpiecznie podróżować. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który prowadzi ciążę. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, można wybrać się zarówno na krótki wyjazd weekendowy, jak i dłuższe wakacje. 
 

 

 

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.