MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Częste oddawanie moczu w ciąży

Zwiększone parcie na pęcherz to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów ciąży. Na jej początkowym etapie bywa to najczęściej skutek zwiększonego przepływu krwi przez nerki i zwiększenia objętości osocza. W drugiej połowie ciąży częstomocz zazwyczaj jest spowodowany uciskiem powiększonej macicy na pęcherz. Czasami jednak częste oddawanie moczu w ciąży może być objawem choroby. 

4 min. czytania Maj 31, 2024

Nadmierne parcie na pęcherz zalicza się do pierwszych objawów ciąży. W zasadzie zaraz po zapłodnieniu w organizmie kobiety podnosi się poziom progesteronu, a hormon ten powoduje poszerzenie moczowodów i spowolnienie ich perystaltyki. Musisz wiedzieć, że częstomocz może przeminąć wskutek adaptacji organizmu kobiety do zachodzących zmian, niekiedy jednak utrzymuje się przez całą ciążę, z różnym nasileniem.

Ważne

Częste parcie na mocz może być początkowym objawem ciąży. Kobiety w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu mogą zauważać u siebie także wahania nastroju, napady nagłego apetytu lub jego pogorszenie, uczucie senności i przemęczenia, bolesność oraz tkliwość piersi. U niektórych pań po około dziesięciu dniach po poczęciu występuje również lekkie krwawienie implementacyjne

Przyczyny częstego oddawania moczu w II i III trymestrze

Z każdym tygodniem Twoja macica będzie się powiększać i coraz bardziej uciskać na pęcherz, w związku z czym będziesz odczuwała zwiększone parcie na mocz. Częste sikanie może być na tym etapie połączone z mimowolnym popuszczaniem moczu, np. podczas śmiechu, kichania czy kasłania.

 

przyszła mama trzyma brzuch

 

Dla zachowania komfortu możesz wówczas nosić na co dzień bawełniane, nieperfumowane wkładki higieniczne, co ochroni bieliznę przed przemoczeniem. Powinnaś również regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla – odpowiednio wzmocnione ułatwią poród i zmniejszą ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu po porodzie.

Ważne

Częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy, a także jego popuszczanie, może być dla Ciebie męczące i niekomfortowe. W żadnym wypadku nie wolno Ci jednak z tego powodu ograniczać spożywania płynów. Musisz pić minimum 3 litry płynów dziennie (najlepiej wody niegazowanej), a jeśli jest gorąco, to nawet znacznie więcej. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest ważne dla Ciebie i Twojego dziecka!

Kiedy parcie na pęcherz powinno niepokoić?

Jeśli oprócz częstomoczu nie zauważasz u siebie żadnych innych objawów związanych z funkcjonowaniem dróg moczowych, nie masz powodów do niepokoju. Jeżeli jednak podczas oddawania moczu towarzyszą Ci ból i pieczenie w podbrzuszu, a sam mocz jest mętny, brunatny lub podbarwiony krwią – zgłoś się do lekarza. Mogą to być objawy zapalenia dróg moczowych.

Co sprzyja wystąpieniu tej choroby? Do przyczyn należą m.in. wychłodzenie pęcherza na skutek zbyt lekkiego ubierania się czy długiego przebywania na plaży lub basenie w mokrym kostiumie kąpielowym. W trakcie ciąży Twoja cewka moczowa i moczowody znacznie się rozszerzają, co sprzyja zastojowi moczu, wskutek czego wywołującym zapalenie bakteriom jest łatwiej skolonizować nabłonek dróg wyprowadzających mocz. Infekcje dróg moczowych, zwłaszcza nieleczone, mogą być groźne dla przebiegu ciąży.

Ważne

Ryzyko wystąpienia zapalenia pęcherza można zmniejszyć, m.in. poprzez przyjmowanie odpowiednich ilości płynów (pozwala to na płukanie dróg moczowych i utrudnia osiedlanie się tam bakterii). Pomocne są również preparaty zawierające żurawinę. Wpływa ona korzystnie na pH moczu i utrudnia bakteriom przyczepianie się do nabłonka dróg moczowych. Należy też pamiętać o ubieraniu się adekwatnie do pogody. Taka infekcja może Ci się przytrafić nawet latem!

Wielomocz jako objaw cukrzycy ciążowej

Częste oddawanie moczu w ciąży, obok zwiększonego pragnienia, nagłych napadów głodu, przewlekłej senności i zmęczenia, a także szybkiego spadku lub przyrostu masy ciała (mimo racjonalnego żywienia), zalicza się do objawów cukrzycy ciążowej. To schorzenie występuje u niektórych ciężarnych kobiet i jest m.in. skutkiem wzrostu stężeń pewnych hormonów, które zaburzają działanie insuliny.

W celu wczesnego wykrycia ewentualnej cukrzycy ciążowej lekarz prowadzący dwukrotnie zleci Ci wykonanie badania poziomu glukozy we krwi. Pierwsze badanie przeprowadza się na początku pierwszego trymestru i zwykle jest to oznaczenie poziomu glukozy na czczo. Drugie badanie – doustny test obciążenia glukozą – wykonuje się w drugim trymestrze, zazwyczaj między 24. a 26. tygodniem. W razie nieprawidłowego wyniku testu u pacjentki rozpoznaje się cukrzycę ciążową. Postępowanie w takiej sytuacji jest ukierunkowane na utrzymanie właściwego poziomu glikemii we krwi, aby umożliwić dalszy prawidłowy przebieg ciąży i zapobiec powikłaniom.

 

badanie cukrzyca ciążowa

 

W zdecydowanej większości przypadków częste oddawanie moczu w ciąży, choć uciążliwe, jest jednak stanem zupełnie naturalnym. Dopiero wtedy, gdy zauważysz u siebie towarzyszące mu inne niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.