MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Skurcze łydek w ciąży

Skurcze łydek w ciąży to bardzo często występująca dolegliwość. W trzecim trymestrze mogą się pojawiać nawet co noc. Zazwyczaj skurcze nóg są bardzo uciążliwe i towarzyszy im silny ból. Warto więc się dowiedzieć, jak ich unikać w ciąży, aby ograniczyć te nieprzyjemne doznania. 

4min. czytania Maj 28, 2024

Skurcze łydek u ciężarnych nasilają się zwykle w trzecim trymestrzepo 27. tygodniu. Ma to podłoże fizjologiczne, związane z rozwojem ciąży. Dolegliwość ta stanowi często duży problem, ponieważ ataki skurczów mogą prowadzić do poważnych zaburzeń snu – te zaś rzutują na ogólne samopoczucie przyszłej mamy.

Skurcze w łydkach w ciąży – przyczyny

Skurcze w nogach pojawiają się u ciężarnych z kilku powodów. Podczas ciąży dochodzi często do zaburzeń gospodarki elektrolitowej. W związku z tym kobiety mogą się borykać z niedoborami magnezu, wapnia i potasu oraz nadmiarem fosforu – a to wpływa na powstawanie skurczów łydek. Poza tym rosnąca macica zaczyna coraz bardziej uciskać naczynia krwionośne, co przekłada się na gorsze ukrwienie nóg. To zaś może nie tylko wywoływać skurcze łydek, lecz także powodować powstawanie obrzęków i żylaków nóg.

 

art2

 

Z powodu powiększającej się macicy u przyszłych mam dochodzi też czasem do ucisku na nerwy biegnące z okolicy lędźwiowej kręgosłupa w kierunku miednicy i nóg. Ponadto mają one zwykle bardziej obciążone dolne kończyny. Wraz z rozwojem ciąży dźwigają bowiem coraz większy brzuszek. Często też zdarza się, że kobiety ciężarne przez dłuższy czas pozostają w tej samej pozycji. Ma to związek m.in. z tym, że trudno jest im się ułożyć. Kiedy więc przyszła mama w końcu znajdzie wygodną dla siebie pozycję, starają się możliwie długo ją utrzymać.

Nagły skurcz łydki – jak mu zaradzić?

Jeśli już pojawi się u Ciebie nagły skurcz łydki, spróbuj podjąć odpowiednie środki zaradcze, aby jak najszybciej ulżyć sobie w bólu. Dobroczynne działanie wykazuje energiczne rozmasowanie miejsca, w którym znajduje się napięty mięsień. Jeśli brzuszek nie pozwala Ci już na samodzielne wykonanie takiego masażu, poproś o to swojego partnera. Możesz też wyprostować nogę i podłożyć poduszkę pod stopę, tak aby była trochę uniesiona.

 

art3

 

U niektórych kobiet sprawdzają się chłodne kompresy przykładane do łydki, a także postawienie stopy na zimnej podłodze. Jedną z najskuteczniejszych metod na pojawienie się skurczu w nodze stanowi też mocne wygięcie palców stopy w górę, w kierunku głowy. Jeśli tylko pozwala Ci na to rozmiar Twojego brzuszka, możesz sobie w tym pomóc, łapiąc rękami za palce w tej nodze i przyciągając je do siebie. Pamiętaj, żeby podczas skurczu nie wykonywać natomiast ruchu przeciwnego – tzn. nie obciągać palców u stóp. Bywa bowiem, że może to nasilić skurcz i zwiększyć odczuwane dolegliwości bólowe.

Dieta a skurcze łydek

W ograniczaniu częstości występowania skurczów w łydkach może dopomóc m.in. odpowiednie skomponowanie jadłospisu. W zwyczajowo zalecanej diecie na trzeci trymestr należy szczególnie uwzględnić produkty bogate w magnez, wapń i potas. Należy też zwrócić szczególną uwagę na źródła dużych ilości witamin z grupy B – a przede wszystkim witaminy B12. Bierze ona bowiem udział w tworzeniu i odbudowie osłonek włókien nerwowych – co może mieć duże znaczenie w przypadku skurczów łydek występujących z powodu ucisku na nerwy.

Co na skurcze łydek w ciąży? Cenne źródła składników

mg

Magnez: kasze (głównie gryczana), orzechy, otręby pszenne, rośliny strączkowe (soja, groch, soczewica), warzywa liściaste (szpinak), owoce suszone (figi, morele, daktyle) i surowe, np. banany

ca
Wapń: mleko krowie i jego przetwory: jogurty naturalne, sery twarogowe i żółte (szczególnie parmezan), mleko kozie, orzechy, ryby (sardynki, makrela, łosoś), rośliny strączkowe: soja, fasola biała, warzywa liściaste (szpinak, botwinka)

k
Potas: rośliny strączkowe (soja, fasola biała, groch, soczewica), pomidory i ich przetwory, owoce suszone (morele, figi, rodzynki), mleko i jego przetwory, orzechy, mięso (pierś indyka lub kurczaka, cielęcina), ryby (halibut, sardynki, makrela, łosoś)

b12
Witamina B12: mięso (wołowe, wieprzowe, drobiowe) i podroby (wątróbka, nerki), ryby (halibut, łosoś, tuńczyk), jaja kurze, mleko i jego przetwory: jogurty naturalne, sery twarogowe i żółte

 

art1

 

Inne metody profilaktyki

Aby uniknąć problemu uciążliwych skurczów w łydkach, staraj się też przestrzegać kilku zasad. Dzięki nim polepszysz krążenie w nogach i unikniesz ich nadmiernego przeciążenia.

rada

Jeśli tylko Twoja ciąża nie wymaga leżenia, zapewnij sobie w ciągu dnia odpowiednią dawkę ruchu. Aktywność fizyczna doskonale wpływa na funkcjonowanie mięśni i unikanie bolesnych skurczów.

rada

Przed pójściem spać porozciągaj nogi. Wyprostuj je w kolanach i naprzemiennie przyciągaj palce do siebie, a następnie je obciągaj. Powtórz to ćwiczenie kilka razy.

rada

Przed snem zrób sobie ciepłą, relaksującą kąpiel i poproś partnera o wykonanie Ci rozluźniającego masażu stóp. Można wykonać też masaż suchą szczotką w kierunku od stóp ku górze, w stronę serca – pobudza to krążenie w naczyniach powierzchownych.

rada

Do spania w ciąży przyjmuj pozycję na boku. Pod stopy możesz podłożyć poduszkę.

rada

Gdy odpoczywasz na leżąco lub siedzisz, zwróć uwagę na to, aby nogi unieść nieco do góry – poprawi to przepływ krwi. Uważaj, aby nie zakładać nogi na nogę.

rada

Staraj się nie przebywać za długo w jednej pozycji. Co jakiś czas wstań, przeciągnij się, zrób kilka kroków. Stań też na palcach, a następnie opuść pięty na podłoże – i powtórz to kilka razy.

rada

Nie noś zbyt wąskich, uciskających butów. Obuwie powinno być wygodne, mieć szerokie noski i elastyczną podeszwę. Nie noś zbyt obcisłych ani krępujących ruchy ubrań.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

 

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.