Mimowolny wyciek moczu przez cewkę moczową to tzw. nietrzymanie moczu. Może się ono pojawić u przyszłych mam, które są już w zaawansowanej ciąży. Zdarza się, że problem nasila się dopiero po rozwiązaniu. Wyjaśniamy, dlaczego nietrzymanie moczu dotyka kobiety i w jaki sposób walczyć z tą nieprzyjemną dolegliwością w trakcie ciąży i po porodzie.
Nietrzymanie moczu w ciąży
Na nietrzymanie moczu w ciąży ma wpływ kilka czynników. Jedną z przyczyn są zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Niektóre hormony sprawiają, że mięśnie dna miednicy rozciągają się i są bardziej luźne, co nie sprzyja kontrolowaniu wypływu moczu. Rozluźniająco na mięśnie działa m.in. progesteron i relaksyna, których stężenie we krwi w ciąży rośnie. Problem nietrzymania moczu pojawia się najczęściej w III trymestrze, gdy macica jest już bardzo duża, a mięśnie dna miednicy są osłabione i mogą nie spełniać odpowiednio swoich funkcji.

Oprócz tego rosnąca macica może uciskać pęcherz moczowy ciężarnej, który zaczyna się w niekontrolowany sposób sam opróżniać. Może wystąpić tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu, do którego dochodzi np. podczas kichania, schylania się lub nawet niewielkiego wysiłku. Nietrzymanie moczu może pojawić się również podczas zapalenia pęcherza.
W trakcie ciąży istnieje zwiększone ryzyko występowania infekcji intymnych, którym sprzyja problem nietrzymania moczu i parcia na pęcherz. Aby uniknąć tych problemów, należy dbać o higienę intymną. Warto też pić dużo wody, aby usprawnić filtrację nerek. Należy również zapobiegać zaparciom – by uniknąć silnego parcia podczas oddawania stolca i uciskania pełnych jelit na pęcherz, co może dodatkowo osłabiać mięśnie dna miednicy.
Nietrzymanie moczu po porodzie
Problem nietrzymania moczu może pojawić się dopiero po porodzie. Częściej dolegliwość dotyka kobiety, które rodziły naturalnie. Podczas 2. fazy porodu, kiedy pojawiają się skurcze parte, mięśnie oraz więzadła dna miednicy rozluźniają się i mocno rozciągają – szczególnie wtedy, gdy dziecko ma dużą masę urodzeniową. Dodatkowym niekorzystnym schorzeniem, które może przyczynić się do problemów z nietrzymaniem moczu, jest otyłość.
Panie, które miały cesarskie cięcie, nieco rzadziej skarżą się na nietrzymanie moczu, ale nie oznacza to, że problem w ogóle ich nie dotyczy. Do zmian anatomicznych i funkcjonalnych mięśni dna miednicy w ciąży dochodzi na długo przed porodem. Już sama ciąża trwająca powyżej 20 tygodni jest czynnikiem ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu – jak walczyć z tym wstydliwym problemem?
Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie nie musi wykluczać kobiety z życia towarzyskiego i normalnego funkcjonowania. Istnieją sposoby, aby zmniejszyć dyskomfort i usprawnić działanie mięśni odpowiedzialnych za trzymanie moczu.



Gdy pojawi się problem nietrzymania moczu w ciąży lub po porodzie, nie należy bagatelizować tej dolegliwości. Choć może być nieco wstydliwa, należy przezwyciężyć to uczucie i skonsultować się z urologiem bądź ginekologiem. Warto też ćwiczyć mięśnie Kegla (bez względu na to, czy jest się jeszcze w ciąży czy nie), aby wzmocnić mięśnie i więzadła dna miednicy.
Konsultacja merytoryczna:
DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA
Specjalista położnictwa i ginekologii
II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP
Szpital Bielański w Warszawie